Úvod > Co chcete dělat? > Smíchovská náplavka
Památky

Smíchovská náplavka

Smíchovská náplavka je místo na levém břehu Vltavy, které je dějištěm nejrůznějších společenských nebo sportovních akcí. Nachází se nedaleko ulice Hořejší nábřeží, mezi Železničním a Palackého mostem. Po celý rok zde probíhají společenské a sportovní události.
Smíchovská náplavka jinak také Smíchovská pláž je místo kde se často konají akce zaměřené na rodiny s dětmi. V průběhu celého roku zde probíhají také společenské, hudební i sportovní události.
 
Hořejší nábřeží je charakteristické svým nezaměnitelným výhledem na historickou dominantu Vyšehrad a unikátní Železniční most. Výrazným prvkem nábřeží je Botel Admirál, horní úroveň nábřeží tvoří městská zeleň společně s oploceným dětským hřištěm. Na Smíchovské náplavce je možnost navštívit také nábřežní galerii s kavárnou a v letních měsících Výletní kino Smíchov.
 

Přívoz Náplavka Smíchov – Výtoň

Přívoz na smíchovské Náplavce je součástí trasy P5: Císařská louka – Výtoň – Náplavka Smíchov. Přívoz se sezonním provozem spojuje severní cíp ostrova Císařská louka s oběma vltavskými břehy a současně spojuje obě vltavské náplavky. Nabízí tak spojení zejména pro výlety, lze doporučit nezvyklý malebný výhled na Vyšehradskou skálu z Císařské louky. Atraktivní je přímé spojení obou náplavek, při sobotních trzích na výtoňské náplavce a navíc v tomto období jezdí přívoz častěji.
 

Z historie náplavky

Charakter smíchovského nábřeží je dán historickým využitím celého Smíchova jako místa průmyslových areálů, kde od poloviny 18. století vznikaly různé manufaktury, např. chemické továrny, přádelny, továrna na mlýnské stroje, porcelánka a řada dalších podniků. Pro velké množství komínů dostal Smíchov přívlastek „pražský železářský.“ Od roku 1869 zde až dodnes působí smíchovský pivovar. Výstavba Hořejšího nábřeží s pobřežní komunikací probíhala v úseku mezi Jiráskovým a Palackého mostem po roce 1903. Navazující úsek se širokou náplavkou směrem k železničnímu mostu byl dokončen až ve dvacátých letech 20. století.
 
Již předtím se na smíchovském pobřeží nacházely populární říční lázně a dřevěná divadelní aréna, zbořená v roce 1938. Náplavka sloužila také pískařům, kteří na pramicích těžili ze dna řeky písek a rozváželi jej po městě v povozech. Průmyslový ráz si Smíchov zachoval až do počátku 80. let 20. století.
Zobrazit více