Úvod > Co chcete dělat? > Limnigraf na Výtoni – hodiny, které hlídají řeku
Památky

Limnigraf na Výtoni – hodiny, které hlídají řeku

Na první pohled vypadá stavba jako zvláštní hodiny u řeky. Ale limnigraf na břehu stojí právě proto, aby měřil vodu ve Vltavě a varoval Pražany před případnou povodní. Pravidelné otáčení válce zajišťuje hodinový stroj, výši vodní hladiny a tedy i průtok v řece snímá plovák.
Limnigraf na pražské Výtoni vypráví šifrované číselné zprávy už sto tři let. Každou vteřinu vykresluje inkoustový hrot na válec ovinutý papírem aktuální hodnotu průtoku vody a tedy i výši hladiny ve Vltavě. Pravidelné otáčení válce zajišťuje hodinový strojek, výši vodní hladiny a od ní odvozený průtok snímá plovák.
 
Kruhový ukazatel průtoku vody je tak velký, že hodnoty lze pohodlně odečítat i z okna tramvaje, která má na Výtoni zastávku. V jedné vteřině se člověk dozví hned několik věcí. Kromě aktuálního stavu vody ve Vltavě také přesný čas, neboť hned nad ukazatelem průtoku jsou osazeny hodiny. Když si dáte dohromady údaje o výšce hladiny a meteorologická hlášení z jihu Čech, můžete určit, která přeháňka daleko po proude v povodí Vltavy, Otavy, Sázavy, Lužnice zvedla hladinu v Praze. Výšku vody na limnigrafu ukazuje velká černá ručička.
 
Nevšední secesní objekt byl postavený okolo roku 1907 ve tvaru romantické gloriety na čtvercovém půdoryse doplněném sloupovím loubím. Objekt je zastřešen měděnou kopulí zakončenou korunou s korouhvičkou ve tvaru psí hlavy, která ukazuje směr větru.
 
Limnigraf stojí naproti Podskalské celnici na Výtoni, přímo naproti tramvajové zastávce. Dojedete sem tramvajemi 3, 7, 16, 17 nebo 21. Druhý Limnigraf se nachází  na stejném břehu Vltavy, dále po proudu, na Starém Městě – Na Františku, naproti Anežskému klášteru.
Zobrazit více