Úvod > Co chcete dělat? > Vodní dílo Štvanice v Praze
Památky

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice je soubor vodohospodářských staveb, vybudovaných počátkem minulého století na pražském ostrově Štvanice zahrnující Helmovské jezy, vorové propusti, plavební komory a malé vodní elektrárny.
Na západní špici jednoho z nejstarších pražských ostrovů, Štvanice, stojí výrazná industriální budova secesního vzhledu. Jedná se o budovu s kopulovitou věží postavenou v letech 1903–1914 pro provoz nízkotlaké jezové průtočné vodní elektrárny. Architekt Alois Dlabač se při jejím návrhu inspiroval motivy francouzské zámecké architektury. Jedná se o jednu z nejstarších průmyslových vodních elektráren na Vltavě.
 
Budova je technickou památkou – elektrárna zde byla postavena již koncem 19. století při řešení zesplavnění Vltavy. Tehdy vznikla myšlenka budování malých vodních elektráren, které by dodávaly energii pražským domácnostem a osvětlovaly by město. Vodní elektrárna Štvanice je poslední průtočnou elektrárnou na vodní cestě od Lipna do Prahy. Na západní straně budovy dominuje čtyřhranná pětiposchoďová věž o výšce 22 m. Její poslední patro je kruhové, řešené na způsob altánu, střecha je kopulovitá se špicí výšky 8 m.
 
Stavba komplexu o výkonu 1,42 MW probíhala v letech 1907 až 1913 a prováděla jí firma Müller a Kapsa. Přímo na špičce ostrova je umístěna malá vodní elektrárna, která prošla v roce 1984 komplexní rekonstrukcí. V roce 2002 byla prohlášena kulturní památkou.
 

Pohyblivý jez Štvanice

Pohyblivý jez umístěný nad plavební komorou Štvanice je největším zařízením tohoto druhu v České republice. Doplňuje zdymadlo Štvanice a je zařazen mezi technické zajímavosti města Prahy. Nachází se v zákrutu řeky Vltavy severně od centra Prahy, pod vrchem Letná, na říčním kilometru 50,69. Jedná se o celkem rozsáhlé dílo. Sestává z Helmovského jezu na levém rameni Vltavy, soustavu plavebních komor v levé části pravého ramene a pohyblivého jezu v jeho pravé části. Pod ním je vybudován sportovní kanál Štvanice pro vodní slalom. Z Hlávkova mostu i z okolních nábřeží jsou zajímavé pohledy na řeku, vodní dílo, ostrov Štvanice i na jeho konci umístěnou malou vodní elektrárnu. Zdymadlo Štvanice je upomínka na velkoryse pojatý záměr splavnění Vltavy uvnitř Prahy, realizované v letech 1907-1922.

Ubytování a restaurace v okolí