Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Slovanský ostrov – Žofín
Příroda

Slovanský ostrov – Žofín

Slovanský ostrov, často také nazývaný Žofín, je pravobřežní vltavský ostrov, který se táhne podél Masarykova nábřeží mezi Jiráskovým mostem a mostem Legií. Ostrov se postupem času stal významným centrem společenského a kulturního života města.
Slovanský ostrov s rozlohou 2,2 ha vznikal v 17. století postupně naplavováním půdy za Šítkovskými mlýny. Jeho růst zřejmě urychlilo zřízení novoměstských mlýnů v oblasti pod Zderazem. Ale dnešních rozměrů dosáhl až po povodni roku 1784. Následně byl ostrov zpevněn zdí a byly zde vysázeny stromy.

Ostrov v minulosti nesl také název Barvířský podle barvíře kůží Josefa Ignáce Saengera, který jej od roku 1817 vlastnil. Nový majitel Václav Antonín Novotný nechal v letech 1836 – 1837 přestavět starý hostinec na restauraci. Druhé své známé jméno nese od roku 1838 podle rakouské arcivévodkyně Žofie, matky císaře Františka Josefa I. Významnou událostí na ostrově byl Slovanský sjezd, který se zde konal roku 1848, na jehož památku byl ostrov v roce 1925 přejmenován na Slovanský. Dnešní budova na Žofíně vznikla roku 1884 podle návrhu Jindřicha Fialky poté, co ostrov vykoupila pražská obec. Ostrov se tak až do postavení Obecního domu ujal úlohy centra českého společenského života. V budově Žofína se různé společenké akce konají velmi často dodnes.

Na jižním konci ostrova byla v roce 1930 v těsné blízkosti Šítkovské vodárenské věže vybudována spolková budova SVU Mánes s výstavní síní a uměleckou kavárnou. V roce 1948 byl ostrov u Národního divadla spojen s pobřežím novým mostem. V novodobé historii byl ostrov včetně budov zasažen povodněmi v roce 2002. Všechny objekty byly opraveny a znovu zprovozněny v září 2003. Na tomto ostrově se natáčely scény k filmu Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.

Slovanský ostrov dnes slouží nejrůznějším kulturním akcím, ale je také oblíbeným vycházkovým místem Pražanů. Děti se zde vyřádí na dětském hřišti mezi neorenesanční budovou Žofín a Šítkovskou vodárenskou věží. Barevné betonové panely na hřišti jsou doplněny pískovišti, šplhacími prvky a lany, točidly, kolébadly, houpačkami, skluzavkami, dřevěným totemem a teepeem. Dětské hřiště na Slovanském ostrově je oplocené a po celé své ploše pokryto pískem. Vedle dětského hřiště se mohou děti projet na modelu původního parovozu z roku 1841, který byl pojmenován Český lvíček.

Projet se zde můžete také na lodičkách a vodních šlapadlech. V nabídce půjčovny Slovanka u paláce Žofín naleznete tradiční pramičky s vesly, pohodlná šlapadla nejrůznějších velikostí a tvarů, včetně šlapací labutě.

21. Rakouský ples

Rakouský ples – elegance, skvělá zábava a jedinečná atmosféra vídeňských plesů na Žofíně se uskuteční 20. ledna 2023.
Praha 1, Praha

Memoriál Alfreda Nikodéma 2022

76. ročník nejstarší otužilecké akce v České republice se koná v Praze na řece Vltavě mezi Střeleckým a Slovanským ostrovem. Akce začne v 11.00 na severním cípu Slovanského ostrova.
Praha 1, Praha

Betlémy 2022 – Kostel sv. Vojtěcha v Praze na Novém Městě

Betlém z lipového dřeva vyřezal mistr Jan Florián (1921–2007) ze Staré Říše v jihlavském okrese, tedy z Betlémářského kraje.
Praha 1, Praha

Jaromír Weinberger – Švanda dudák

Na jeviště Národního divadla se vrací po osmdesáti devíti letech pohádková opera Jaromíra Weinbergera Švanda dudák. Titul, jenž hrála newyorská Metropolitní opera nebo londýnská Covent Garden, připravuje režisér Vladimír Morávek.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Palác Žofín na Slovanském ostrově v Praze

V paláci Žofín na Slovanském ostrově se konají důležitá společenská setkání, kongresy, koncerty či plesy. Velký sál paláce Žofín pravidelně hostí největší osobnosti z ekonomického, politického a kulturního života od nás i ze zahraničí.
Praha 1, Praha

Půjčovna lodiček a šlapadel Slovanka na Slovanském ostrově

Přijďte si půjčit lodičku nebo šlapadlo na nezapomenutelnou plavbu po Vltavě historickým centrem Prahy. Nabízí se i romantické noční plavby s lampičkou.V půjčovně Slovanka naleznete také šlapací labutě, autíčka i malé motorové čluny. K dispozici je i posezení na vyhlídkové terase nad Vltavou.
Praha 1, Praha

Český lvíček – zábava i poučení pro všechny malé děti

Atrakce v podobě vláčku, který je určený především těm nejmenším, rozšířila nabídku volnočasových aktivit Slovanského ostrova. Děti i rodiče se mohou prostřednictvím funkčního modelu vláčku seznámit s významným historickým milníkem dějin železniční dopravy Prahy 1.
Praha 1, Praha

Pomník Boženy Němcové v Praze

Bronzová socha Boženy Němcové pochází z dílny sochaře Karla Pokorného. Je usazena na žulovém soklu a umístěna od roku 1955 v parku na Slovanském ostrově. Znázorňuje českou spisovatelku jak kráčí proti větru.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Žofín Restaurant & Zahrada na Slovanském ostrově

Dopřejte si nezapomenutelný gurmánský zážitek v jednom z nejkrásnějších pražských paláců. Zážitek, který zhmotňuje filosofii a přístup STONES fine catering – haute cuisine jako autentická naturální kuchyně, kde hlavní roli hrají lokální suroviny, které promění ve skvělé jídlo s fantazií a vášní.
Praha 1, Praha

Restaurace Suterén na Novém Městě v Praze

Restaurace s moderní českou gastronomií a širokou sezonní nabídkou vynikajících specialit nabízí také obědové menu. Restauraci naleznete v secesním domě, který je zapsán na seznam UNESCO. V nabídce nechybí ani speciální degustační menu.
Praha 1, Praha

Art Restaurace Mánes – místo, kde se snoubí kultura s gastronomií

Mánes opět ožívá! Tento jedinečný a unikátní gastronomický komplex různých stylů kuchyní, atraktivních prostor a kultury nabízí svým návštěvníkům nejen umělecké ale i gastronomické potěšení.
Praha 1, Praha

Restaurace Parnas

V restauraci Parnas se odjakživa potkávaly světy. Umělci s intelektuály. Bohéma s politikou. Establishment s undergroundem. Od roku 1902, kdy byl Parnas součástí kavárny Velká Slávie, si tu podávala ruce česká bohéma.
Praha 1, Praha