Úvod > Co chcete dělat? > Pražský přívoz P5 Císařská louka – Výtoň – Náplavka Smíchov

Pražský přívoz P5 Císařská louka – Výtoň – Náplavka Smíchov

Zážitky
Sezonní přívoz spojuje severní cíp ostrova Císařská louka s oběma vltavskými břehy. Využijte aktraktivní spojení přes řeku Vltavu a udělejte si pěkný výlet. V roce 2018 je přívoz v provozu od 24. března do 4. listopadu.

V dávné minulosti lidé překonávali vody Vltavy pomocí brodů. Později je na některých místech nahradily přívozy a mosty. Přívoz mezi Císařskou loukou a Smíchovem má dlouhou historii. První přívozy zde brázdily hladinu Vltavy již ve středověku - jednak do Podolí (první zmínka roku 1222, poslední plavba 1950) a také k Vyšehradu (první zmínka roku 1420, přívoz zde fungoval až do roku 1962). Novodobý přívoz zde navázal na tuto dlouhou tradici v roce 2008.

Dnes přívoz spojuje severní cíp ostrova Císařská louka s oběma vltavskými břehy. Přístaviště jsou umístěna na Císařské louce, na Výtoni pod Železničním mostem a na Smíchově zastávku Kotevní. Na pravém břehu je přístaviště nedaleko tramvajové zastávky Výtoň, na levém břehu nabízí spojení do mnoha směrů dopravní terminál Smíchovské nádraží (vzdálenost od přístaviště cca 500 m).

Přívoz nabízí spojení zejména pro výlety, jako cíl lze doporučit nezvyklý malebný výhled na Vyšehradskou skálu z Císařské louky. V sobotu dopoledne je možné do programu zapojit i návštěvu farmářského trhu na výtoňské náplavce. Přívoz jezdí v intervalu 30 minut na každou stranu - z Císařské louky tak lze  odplout každou čtvrthodinu (střídavě na levý a pravý břeh).

Celý popis
Naposledy změněno: 6. 10. 2019