Úvod > Co chcete dělat? > Pražský přívoz P5 Císařská louka – Výtoň
Zážitky

Pražský přívoz P5 Císařská louka – Výtoň

Sezonní přívoz spojuje severní cíp ostrova Císařská louka s Výtoní. Využijte aktraktivní spojení přes řeku Vltavu a udělejte si pěkný výlet. V roce 2022 je přívoz v provozu od 26. března do 31. října.

V dávné minulosti lidé překonávali vody Vltavy pomocí brodů. Později je na některých místech nahradily přívozy a mosty. Přívoz mezi Císařskou loukou a Smíchovem má dlouhou historii. První přívozy zde brázdily hladinu Vltavy již ve středověku – jednak do Podolí (první zmínka roku 1222, poslední plavba 1950) a také k Vyšehradu (první zmínka roku 1420, přívoz zde fungoval až do roku 1962). Novodobý přívoz zde navázal na tuto dlouhou tradici v roce 2008.

Dnes přívoz spojuje severní cíp ostrova Císařská louka s Výtoňským vltavským břehem. Přístaviště jsou umístěna na Císařské louce a na Výtoni pod Železničním mostem (směr Císařská louka – Kotevní na Smíchově obsluhuje přívoz P4). Na pravém břehu je přístaviště nedaleko tramvajové zastávky Výtoň, na levém břehu nabízí spojení do mnoha směrů dopravní terminál Smíchovské nádraží (vzdálenost od přístaviště cca 500 m).

Přívoz nabízí spojení zejména pro výlety, jako cíl lze doporučit nezvyklý malebný výhled na Vyšehradskou skálu z Císařské louky. V sobotu dopoledne je možné do programu zapojit i návštěvu farmářského trhu na výtoňské náplavce. Přívoz jezdí v intervalu 30 minut na každou stranu – z Císařské louky tak lze  odplout každou čtvrthodinu (střídavě na levý a pravý břeh).
 

Kdy přívoz jezdí

V roce 2022 je přívoz v provozu od 26. dubna do 31. října. Svést se můžete každý den od 8:00 do 21:00 hodin.
 

Kam vás přívoz odveze

Pravobřežní přístaviště Výtoň je umístěno v jižní části oblíbené náplavky, přímo pod stejnojmennými tramvajovými zastávkami. Po náplavce vede cyklotrasa A2 – na sever do centra města / na jih směr Podolí, Braník, Modřany, Zbraslav a na výtoňské křižovatce začíná cyklotrasa A23 směřující do Vršovic, Michle a Hostivaře. Provozovatelem přívozu P5 je společnost Pražské Benátky.

Ostrovní přístaviště Císařská louka se nachází na severním cípu ostrova, odkud vede na jih přes celý ostrov komunikace s nízkým provozem a je tak ideální výletní spojnicí na pevninu (k zastávkám Lihovar či na cyklotrasu A1).