!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy
Střelecký ostrov - relaxační oáza v srdci Prahy
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Příroda

Střelecký ostrov – relaxační oáza v srdci Prahy

Střelecký ostrov leží na Vltavě v centru Prahy. Po rekonstrukci byl ostrov slavnostně otevřen 26. září 2013 a veřejnost zde opět může trávit příjemné chvíle. Pokud chcete prožít příjemné odpoledne, posedět si a zapomenout na každodenní shon, využijte tuto oázu klidu.

Katastrálně spadá Střelecký ostrov do Starého Města. S oběma břehy je spojen mostem Legií. V jeho blízkosti leží také Slovanský ostrov, známý jako Žofín. Z druhé strany „sousedí“ s ostrovem Dětským. Původně měl ostrov přírodní charakter, teprve koncem 18. století bylo vysazeno stromořadí.

Ostrov měnil v průběhu let svoji podobu a tím si získal i různé názvy: Malé Benátky, Hořejší či Malý ostrov, Ostrov pod mostem, Trávník, Vodní dvůr a také "šicinzl", což bylo počeštělé Schützeninsel, tedy Střelecký ostrov.

Historie

První doložené zmínky jsou datovány do 12. století. Ve 14. století sloužil jako cvičiště ve střelbě z luků a kuší. V období třicetileté války byl ostrov opuštěn, aby od 18. století opět sloužil střelcům ale i veřejnosti pro zábavu. Konaly se zde i oslavy a ohňostroje. V roce 1882 se zde konal I. všesokolský slet.
Do roku 1841 byl ostrov s břehy propojen pouze přívozem. Poté sloužil 60 let řetězový most, který byl na počátku 20. století nahrazen mostem Legií. Z mostu se návštěvníci dostanou po monumentálním schodišti.

Poté, co vyhořela původní dřevěná střelnice, byla postavena zděná budova ve stylu empíru. Ta byla postupně rozšiřována o terasu, kavárnu, kinosál a lodžii. Budova i celý ostrov pokračovaly v tradici a konaly se zde promenádní koncerty, taneční zábavy, plesy a různá vystoupení. Zbudována byla také restaurace dodnes sloužící svému účelu. Ve 2. polovině 20. století bylo za restaurace zbudováno několik hřišť.

Ostrov zažil velké povodně v letech 1890 i 2002. Po druhé zmíněné byl ostrov znovu zpřístupněn v květnu 2003. I povodeň 2013 způsobila problémy a ostrov byl poté uzavřen a znovu rekonstruován.

Současnost

Restaurace Střelecký ostrov nabízí panoramatickým výhledem na most Legií, Národní divadlo a Žofín. Tato budova odděluje jižní část ostrova, která není běžně přístupná. Jižní část zahrnuje sportoviště. Oblast mezi restaurací a severním koncem ostrova naopak veřejnost využívat může a to jako park. Konají se zde koncerty, slavnosti a další kulturní akce. Klub Malostranská beseda využívá prostory pro svoji letní scénu.

Zobrazit více

Provozovatel

Úřad městské části Praha 1

Střelecký ostrov 336
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 221 097 111
Email:
posta@praha1.cz
WWW:
www.praha1.cz
GPS:
50,080480 14,410501
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
Město:
Praha 1
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny