Úvod > Co chcete dělat? > Mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna – největší vodní kolo v Evropě
Památky

Mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna – největší vodní kolo v Evropě

Vodní kolo Velkopřevorského mlýna v Praze je největším dochovaným mlýnským kolem v Evropě. Kolo o průměru 8 metrů je již několikátou kopií původního mlýnského kola. To současné sestavil podle dobových dokumentů na začátku 90. let František Mikyska z Benešovska. K poslední výměně došlo roku 2018.
Velkopřevorský mlýn na Čertovce má největší vodní kolo v Evropě. V průměru měří osm metrů a váží kolem pěti tun. Velkopřevorský mlýn pocházející z 13. století se nachází na Malé Straně, na jednom z nejromantičtějších a nejtajuplnějších míst historické Prahy. Podle dobových dokumentů náležel kolem roku 1400 johanitskému konventu. Jednu dobu se mu říkávalo Štěpánský mlýn, to podle mlynáře Štěpána, který ho tehdy vlastnil.

V roce 1890 přestál mlýn velkou povodeň. Takové štěstí již neměl v roce 1938 při požáru, kdy shořela celá polovina kola. Po něm ho nechal další majitel Šebek opravit a zřídil v něm čistírnu peří. Opravené mlýnské kolo mu tak pohánělo čistící zařízení.
Za války byla většina mlýnů zapečetěna a nemlelo se, jedině načerno. Za Heydricha mlynářům hrozil trest smrti, pokud se přišlo na to, že melou načerno. A po válce byla většina mlýnů znárodněna a objekty chátraly. V roce 1950 se stalo z mlýna skladiště podniku Kovomat a poté v něm ještě sídlil vodácký oddíl Tesly Žižkov.

U mlýna se dnes nachází i stejnojmenná restaurace Velkopřevorský mlýn, kde si lze dát tradiční české jídlo, občerstvit se a přitom sledovat otáčející se mlýnské kolo.

Provozovatel

Ing. Otakar Šebek, Jindřich Horel, Mgr. Karolína Peake

Velkopřevorské nám. 489/6
118 00 Praha 1
Email:
karolina.peake@gm...
WWW:
www.praha1.cz
GPS:
50,086415 14,407433
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí