Úvod > Co chcete dělat? > Mánesův most – ukázka českého kubismu
Památky

Mánesův most – ukázka českého kubismu

Mánesův most byl postaven v místech, kde byl v minulosti provozován přívoz, který dopravoval lidi k místní rybářské osadě. Dříve zde stávala takzvaná Železná, či Rudolfova lávka.
Lávka sloužila až do roku 1914, kdy byl kousek od ní postaven právě Mánesův most. Základy jejího jediného kamenného pilíře, který stál uprostřed řeky, jsou dodnes ukryty pod hladinou řeky Vltavy.

Původně zde měl stát most dřevěný, ale zrealizovat se jej nepodařilo. Model mostu je dodnes uschován ve sbírkách Českého vysokého učení technického.

Zajímavostí mostu je symbolika barev. Most je totiž tvořen barvami trikolory, tedy modrou, bílou a červenou.

Most byl pojmenován po významném českém malíři Josefu Mánesovi. Od roku 1914 do roku 1920 nesl jméno most arcivévody Františka Ferdinanda d’Este.

Jedná se o stavbu českého kubismu. Zajímavé jsou pilíře, na kterých jsou vyobrazeny figurální vlysy, kterým se námětem stal život vltavských plavců. Pokud budete na most přijíždět směrem ze Starého Města, jistě vaší pozornosti neuniknou fontánky chrliči. Pokud přijíždíte z protější strany, můžete si prohlédnout znaky města Prahy a celé země.