Úvod > Co chcete dělat? > Branický železniční most – Most inteligence
Památky

Branický železniční most – Most inteligence

Jako Most inteligence bývá označován nejjižnější pražský železniční most přes Vltavu, oficiálně zvaný Branický, převádějící přes řeku jedinou kolej tzv. Branické spojky, která slouží především nákladní dopravě, mezi stanicemi Praha-Radotín a Praha-Vršovice.
Železniční most byl postaven v letech 1949 – 55. Pro vlakovou dopravu byl otevřen 30. května 1964. Do té doby sloužil pro statické zkoušky různých typů lokomotiv.

Most je široký 14 m, dlouhý 910 m a celková výška nad hladinou Vltavy dosahuje 19 m. Původním záměrem výstavby bylo odvedení nákladní dopravy z trati od Plzně mimo centrum města na vršovické nádraží. 

Most byl postaven pro dvoukolejný provoz, ale druhá kolej nebyla nikdy zprovozněna. Nebyla dokončena ani odbočka na Jinonice. Dnes je využíván hlavně pro nákladní vlaky. Cyklisté a chodci jej využívají k překonání Vltavy z Chuchle do Braníka nebo naopak.

Název Most inteligence je odvozen od podílu práce na stavbě, která byla odvedena vysokoškoláky v rámci jejich nedobrovolného umístění do dělnických profesí v 50. letech 20. století.