ÚvodAktualityBlíží se otevření proměněného nádraží Bubeneč, v létě otevře Stanice 6
Památky

Blíží se otevření proměněného nádraží Bubeneč, v létě otevře Stanice 6

  • 10. května 2024
Projekt Stanice 6, který vzniká v budově bývalého nádraží Bubeneč nedaleko Stromovky, by měl otevřít v létě 2024. V jedné budově vzniká bistro, galerie a k tomu prostor pro kulturní, sportovní a volnočasové aktivity. Rekonstrukci chátrající budovy, kde vlaky nestaví již od roku 2014, zpozdila pandemie covid a skrytý špatný stav konstrukce. Budova je památkově chráněna. Nádraží Bubeneč či chcete-li Stanice 6 bude první nádražní budovu v Praze, co dostala na stálo jiný účel.
Od roku 2014 u nádražní budovy v Bubenči nestaví vlaky. Od té doby, co v Podbabě vznikla nová zastávka, u té staré se život zastavil. Budovu z roku 1850 však čeká nové využití, v létě 2024 by se zde mělo otevřít nové komunitní centrum s názvem Stanice 6. To v sobě má kombinovat galerii, bistro s kavárnou, kulturní sál, místo pro pořádání koncertů, ale také například půjčovnu kol.
 
Realizaci projektu má na starosti trojice mužů – Richard Preisler, Martin Kontra a Martin Krba, kteří za sebou mají již několik úspěšných projektů. Vyhráli ve výběrovém řízení z padesátky uchazečů, které vypsala městská část Praha 6 v roce 2019. Již předtím se radnice dotazovala v anketě místních obyvatel, co by si v budově přáli mít. Budovu mají provozovatelé pronajatou na deset let.
 

V budově nádraží bude galerie, bistro i multifunkční sál na sport a kulturu

Vyhrála kombinace volnočasového, kulturního, sportovního i gastro centra, které návaže na nejen Pražany oblíbenou nedalekou Stromovku. Za návrhem rekonstrukce stojí architekti Ondřej Tuček a Jan Binter.

První patro bývalého nádrží by mělo být využíváno jako galerie. V ústředním prostoru nádraží je multifunkční sál, který bude sloužit jednak ke koncertům, ale třeba i k divadelním představením, workshopům či přednáškám. Nové využití našel i bývalý peron, který se proměňuje v zahrádku bistra. I okolí nádraží prochází úpravami.

 
Bývalé nádraží Praha-Bubeneč – Stanice 6 Památky

Bývalé nádraží Praha-Bubeneč – Stanice 6

Nádraží Bubeneč bylo postaveno roku 1850, provoz zde byl ukončen v roce 2014, nyní patří městské části Praha 6. Po kompletní rekonstrukci by zde v létě 2024 mělo otevřít multifunkční centrum Stanice 6.

Další aktuality

Připomeňte si Operaci Anthropoid procházkou do míst, kudy se ubíraly dějiny

Letos si v pondělí 27. 5. připomínáme 81. výročí vojenské operace proti zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi. Věděli jste, že vloni byl 27. květen navíc vyhlášen, jako Den národního vzdoru Připomeňte si tuto významnou událost návštěvou památných míst, kudy se ubíraly dějiny. Tipy na procházky historií vám přináší Kudy z nudy.
25. květen 2024 9:00
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (25.5. – 26.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Cesta Českým krasem za Hagenem – Evropský den chráněných území , 2. Středověké slavnosti na Hradčanech, Bonsaje na Zbraslavi, Jedu v medu, Mezi ploty 2024 – hudební a divadelní festival v Bohnicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
24. květen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Pražské vinice se otvírají: přijďte ochutnat, co se na nich urodilo

Podobně jako muzea, kostely a zahrady otevírají své brány veřejnosti, činí tak i soukromé a městské pražské vinice. O víkendu 25. a 26. května 2024 se přijďte seznámit s jejich historií i současností a objevte kouzlo často pozapomenutých koutů Prahy.
22. květen 2024 16:00
Gurmánská turistika, Praha

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos pod záštitou prezidenta republiky

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 25. a 26. května 2024, přijede na 50 skvělých muzikantů a divadelníků. Vedle hudebních profesionálů letos přijede velký počet amatérských hudebníků a divadelníků, takže se celá akce stane oslavou spontánní umělecké tvorby obyvatel Prahy 8, všech Pražanů i dalších obyvatel České republiky. Divadelní a hudební festival Mezi ploty 2024 se koná za osobní podpory prezidenta republiky Petra Pavla.
22. květen 2024 10:00
Kultura, Praha

Zámek Troja zahajuje novou návštěvnickou sezonu

Zámek Troja, který spravuje Galerie Hlavního města Prahy zahajuje v úterý 21. května 2024 novou návštěvnickou sezónu. Zváni jste do zámku na na otevření první výstavy: Album zpomalených obrazů. Skladby a výtvarná díla z cyklu Nejisté situace, ale i na výstavu Nové realismy.
21. květen 2024 12:00
Kultura, Praha

Pražské parníky vstoupily do 158. sezóny

Lodní linky Pražské paroplavební společnosti jsou letos pro Pražany i návštěvníky hlavního města v provozu již 158. plavební sezónu. Zájemce dopraví do zoologické zahrady, na Slapskou přehradu nebo do Mělníka. Nechybí ani plavby spojené s gastronomickými zážitky.
20. květen 2024 15:00
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech, kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.
19. květen 2024 9:32
Zážitky, Praha

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.
19. květen 2024 8:59
Zážitky, Praha