ÚvodKam pojedete?PrahaPraha – Zbraslav
Zbraslav, Kudyznudy

Praha – Zbraslav

Zbraslav leží na soutoku řek Vltavy a Berounky a je vstupní branou do Povltaví a Posázaví. Původně samostatné město, jehož historie je spojená s Kelty i Přemyslovci, bylo k Praze připojeno v roce 1974. Dnes je samostatnou městskou částí, která leží na samém jižním okraji hlavního města.

Co musíte vidět ve Zbraslavi

Na místě zbraslavského zámku kdysi stával cisterciácký klášter založený v roce 1292, pohřebiště Přemyslovců. Po zrušení kláštera se proměnil na zámek, prohlédnete si ho však jen zvenčí.

Z duchovních památek stojí za vidění původní klášterní kostel sv. Jakuba s hrobkami Václava II., Elišky Přemyslovny a dalších Přemyslovců a zdálky viditelný kostel sv. Havla na vrchu Havlín. Na Zbraslavském náměstí u restaurace Škoda lásky pamětní deska připomíná rodáka a hudebního skladatele Jaromíra Vejvodu.
 

Toulky kolem zbraslavských vil

Při toulkách po uličkách Zbraslavi objevíte řadu zajímavých vil. Nejznámější z nich je funkcionalistická vila, kterou si nechal postavit spisovatel Vladislav Vančura; najdete ji na konci dnešní Vančurovy ulice na úpatí vrchu Havlín.

Za povšimnutí stojí Storchova vila, secesní Ottova vila, vila Růže s rozlehlou zahradou, ukázka moderní architektury počátku 20. století, a vila Planá růže postavená naopak ve stylu historizující architektury konce 19. století.
 

Výlety na golf a za Kelty na Závist

Pěkným výletním místem je vyhlídkový altán Karlův stánek, kde se podle legendy zastavil Karel IV., když se jel poklonit hrobu své matky do zbraslavského kláštera. Západně od Zbraslavi nad Berounkou leží 18jamkové golfové hřiště, východně od Zbraslavi se za Vltavou strmě zvedají zalesněné kopce. Na vrchu Hradiště patrně stávalo nejstarší a zároveň největší opevněné keltské oppidum Závist. Vede k němu několik značených tras, cestou objevíte malou lesní zoo a pomník básníka Vítězslava Hálka.
 

Aktivity v obci Praha – Zbraslav

Keltské oppidum Závist – za největším a nejznámějším oppidem u nás

Největší známé keltské oppidum v Čechách i ve Střední Evropě můžete navštívit i vy. Bylo vybudováno na vrchu Hradiště zvaném Závist, nad dnešní Zbraslaví u Prahy v nadmořské výšce 391 metrů.
Praha-Zbraslav, Praha

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Praha-Zbraslav, Praha

Piú Piú Kiosk

Příjemný venkovní odpočinkový prostor na soutoku Vltavy a Berounky v Lahovičkách / Zbraslav. Písečná pláž s lehátky, na kterých dobijete baterky po spoustě ušlapaných kilometrech na cyklostezce (A1), která vede přímo kolem našeho bistra. Vítáni jsou všichni – ať už peší, nebo cyklisté.
Praha-Zbraslav, Praha

Centrum Třešňovka – akce a zábava pro všechny

Zbraslavské Centrum Třešňovka nabízí curlingové firemní i soukromé akce, včetně unikátních turnajů veřejnosti. To vše pod vedením zkušených lektorů, s odborným vedením a výkladem.
Praha-Zbraslav, Praha

Silniční majestát – okruh kolem Prahy Lahovice – Slivenec

Jedním ze stěžejních témat Prahy je již dlouhá léta doprava. Pojďme se trochu netradičně podívat na jednu stavbu, která sice neláká tolik pozornosti jako Staroměstský orloj či Tančící dům, zato je z hlediska technicko-inženýrského a svou konstrukcí výjimečným světovým dílem!
Praha-Zbraslav, Praha

Divadlo Jana Kašky

Činoherní a loutkové divadlo v srdci Zbraslavi.
Praha-Zbraslav, Praha

Inspirace na výlety z oblasti


Na kole z Chodova kolem Hostivařské nádrže k Podleskému rybníku

Jihovýchodní strana Prahy nabízí řadu zajímavých cyklostezek v okolí řek, nádrží i rybníků, kam se lze vydat nejen na kratší projížďky po práci, ale třeba i na celodenní výlet o víkendu s rodinou. Zkuste si udělat výlet okolo přehrady Hostivař k Podleskému rybníku v Uhříněvsi.
Praha Hostivař, Na kole po Česku

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Tajný tip Pražanů zní: nechte stranou nejznámější místa historického centra, vyhněte se stovkám či tisícům dalších návštěvníků i místních a pojďte prozkoumávat město jinak. Třeba na trase z Hradčan do Bubenče – a nemějte obavy, ač se občas dostanete do blízkosti turisticky frekventovaných míst, pohodlně se jim vyhnete.

Procházka Prahou barokní

V době baroka byla Praha jedno obrovské staveniště. Město se proměnilo téměř k nepoznání. Potkávali se tu nejslavnější architekti z celé Evropy, rostly kostely, paláce se zahradami, měšťanské domy i brány, byly přestavovány kláštery, vše nádherně zdobeno sochami… Dodnes se dá bez nadsázky říci, že Praha je barokním srdcem Evropy.

Zahrady, hrad a kostel: pražské stopy Jože Plečnika

Když si mezi přáteli zděláte malou anketu o místech s nejhezčím výhledem na Prahu, určitě vám někdo doporučí Jižní zahrady Pražského hradu. Od roku 2016 je můžete vidět v podobě, kterou jim vtiskl slovinský architekt Josip Plečnik. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po jeho stopách.