Úvod > Aktuality > Sedm výletů s kočárky a odrážedly v Praze a okolí
Sedm výletů s kočárky a odrážedly v Praze a okolí
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Sedm výletů s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Vydáno 13. září 2021
Zdá se, že nám podzimní počasí zatím přeje, a tam vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na srážedlech a jiných vozidlech.
Říkáte si, že rodiny, které bydlí blízko Stromovky, Průhonického parku nebo obory Hvězda mají zkrátka štěstí a žádné tipy na kočárkové výlety hledat nemusí? Není to pravda; mají to sice o něco jednodušší, ale i tak krásné a velké parky se časem projezdí skrz naskrz a nakonec omrzí. Pak nezbývá než hledat jinde – a my na portálu Kudy z nudy víme kde.
 

Vzhůru do lesů a do Brd

Kytín je ideálním výchozím místem pro výlety na hřebeny Brd, ať už pěšky, na kole nebo s kočárkem. Jezdí sem autobusy z Prahy – Smíchovského nádraží s přestupem v Mníšku pod Brdy. Výlet dokonce můžete spojit s návštěvou zámku Mníšek, který připravuje prohlídky dětem na míru a má otevřeno o víkendech po celý rok. My ale míříme rovnou do Kytína; z centra od kostela Nanebevzetí Panny Marie vyrazíte po žluté značce souběžné s ulicí Do Kouta, na rozcestí Na Rovinách odbočíte po asfaltce na Čunčí a s téměř povinnou zastávkou v trampské hospůdce U Dernerů, nazývané častěji Čunčí huba, dojdete na rozcestí Na Soudném. Odtud můžete pokračovat po Hřebenovce dál do Brd k bývalé raketové základně Klondajk, anebo se po zelené vrátit do Kytína.
 

Od zoo do Roztok

Co se jednou vypravit místo do zoologické zahrady v Praze-Troji jinam? Třeba s kočárkem po Vltavské cyklostezce do Roztok. Červeně značená cesta je rovná a zpevněná, děti mohou sledovat strmé skály, řeku, lodě, racky a také vlaky, jezdící po opačném břehu řeky.

Zpestřením výletu je plavba přívozem; těch minete několik, ale ten „váš“ je přívoz Klecánky; za příznivého stavu vody je v provozu celoročně a denně. Čekání si děti mohou zkrátit na hřišti s originálními dřevěnými prolézačkami, je tu také občerstvení. Na druhém břehu řeky po žluté turistické značce dojdete do Roztok, odkud se do Prahy vrátíte autobusem nebo vlakem.


Vltavská Modřanská cyklostezka ke Zbraslavskému mostu

modřanská cyklostezkaVltavská Modřanská cyklostezka je dobře známá všem sportovcům z pravého vltavského břehu. Zkuste sem jít ale ve všední den dopoledne a budete mít stezku skoro sami pro sebe. Napojit se na ní můžete v Podolí, Braníku nebo Modřanech. Stezka prochází okolo stanic tramvaje Podolská vodárna, Dvorce, Pobřežní cesta nebo Nádraží Modřany. Na tuto zastávku můžete rovněž dorazit vlakem.

Po cyklostezce se vám půjde dobře, trasa vede okolo řeky Vltavy výhradně po asfaltovém povrchu. Projdete okolo Modřanské laguny a Komořanských tůní a podejdete také vysoký Radotínský most. V jednu chvíli se ocitnete těsně u trati Praha – Zbraslav a budete-li mít štěstí, potkáte zde i právě projíždějící vlak, což nadchne především děti. Procházku můžete ukončit u kiosku Konec žízně, odkud se pak lze stejnou cestou vrátit do centra. Anebo, jestliže budou už děti unavené, můžete použít k návratu vlak ze zastávky Praha-Zbraslav. Doveze vás do Modřan, Vršovic a na Hlavní nádraží.
 

Další oblíbené kočárkové trasy

  • Už jste vyzkoušeli výlet z Hostivaře lesoparkem podél potoka Botič a Hostivařské přehrady do Petrovic? Cesty lemuje několik naučných stezek, možná vás zláká také odbočka ke keltskému hradišti. Zpět se můžete vrátit stejnou cestou anebo autobusy MHD ze stanice Newtonova.
  • Kouzelná podzimní procházka vede satalickou bažantnicí a dál Vinořským parkem kolem rybníku Velká Obůrka až ke zřícenině hradu Jenštejn. Do Satalic se svezete autobusem 201, který má jednu konečnou na Černém Mostě a druhou na Nádraží Holešovice, z Jenštejna se autobusem MHD můžete vrátit do Letňan.
  • Podobně skvělý je výlet Modřanskou roklí z Libuše do Modřan; opačným směrem půjdete sice také podél Libušského potoka, ale do kopce, trasa z Libuše do Modřan vede pořád z kopce. Vhodný začátek je mezi autobusovými zastávkami Sídliště Libuš v ulici Generála Šišky (jezdí sem autobusy ze stanic metra Kačerov a Háje) a Jirčanská; sem vás doveze autobus ze Smíchovského nádraží. Do Modřanské rokle můžete sejít ulicí Na Šejdru a dál už pokračujete údolím podél Libušského potoka a přes několik můstků. Cestou samozřejmě čekají dětská hřiště a další lákadla, na konci údolí pak najdete zastávku MHD Poliklinika Modřany.
  • Zajímavou (a dobře utajenou) kočárkovou destinací je i pražská Botanická zahrada v Trojii.
Modřanská cyklostezka A2 Vltavská – okolo Vltavy z Prahy do Vraného nad Vltavou

Modřanská cyklostezka A2 Vltavská – okolo Vltavy z Prahy do Vraného nad Vltavou

Jedna z nejoblíbenějších pražských cyklostezek, kde si lze také skvěle zajezdit na kolečkových bruslích vede po pravém pravém břehu Vltavy z Mánesa okolo Podolské vodárny, nádraží Praha – Modřany, ke Zbraslavskému mostu a dále přes osadu Jarov do Vraného nad Vltavou.

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Unikátní sbírka okrasných rostlin v blízkosti průhonického parku. Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví je ojedinělou sbírkou okrasných dřevin. V průběhu roku nabízí zahrada výstavy květin, ale také řadu osvětově vzdělávacích aktivit.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.

Zookoutek Divoká zahrada Hostivař

Zookoutek Divoká zahrada Hostivař

Po dlouhých měsících rekonstrukce se do nejstaršího pražského zookoutku v Hostivaři vrátila zvířata. V Divoké zahradě o rozloze 5 000 metrů čtverečních mohou nyní návštěvníci obdivovat stádo vzácných bílých daňků nebo páreček muflonů.

Hostivařský lesopark

Hostivařský lesopark

Hostivařský lesopark vznikl v 60. letech minulého století jako rekreační zázemí pro nově budované pražské Jižní Město. Nový les vyrostl převážně na zemědělské půdě v sousedství Hostivařské nádrže.

Dětský ostrov na pražském Smíchově

Dětský ostrov na pražském Smíchově

Dětský ostrov na pražském Smíchově nabízí dětská hřiště rozdělená podle věku, od dvouletých po patnáctileté děti. Jsou zde také sportoviště na fotbal s umělou trávou, hřiště na basketbal a tartanová plocha určená na volejbal nebo nohejbal.

Přírodní památka Milíčovský les a rybníky v Praze

Přírodní památka Milíčovský les a rybníky v Praze

Dnes chráněné území bylo založeno počátkem 18. století jako obora s bažantnicí při Milíčovském dvoře. V současnosti je les oblíbeným místem relaxace lidí z nedalekého sídliště.

Naučná stezka Vinořský park a Satalická bažantnice

Naučná stezka Vinořský park a Satalická bažantnice

Naučná stezka vede po dvou chráněných územích: přírodní rezervaci Vinořský park a s ní alejemi spojené přírodní památce Satalická bažantnice. Stezka dlouhá 3,5 km začíná u rybníka Velká Obůrka v Praze 9 – Vinoři. Každé z devíti zastavení doplňuje kvízová otázka a interaktivní úkol.

Sportovně-rekreační areál Ladronka

Sportovně-rekreační areál Ladronka

Na Ladronce nedaleko Vypichu v Praze 6 můžete využít speciální stezky pro kola, in-line brusle a nachází se zde také nejdelší osvětlená in-line dráha v Praze (okruh dlouhý 4,2 km). Mimo to jsou zde k dispozici volejbalové kurty a beach fotbalové hřiště, půjčovna sportovních potřeb i restaurace.

Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze

Přírodní rezervace Obora Hvězda v Praze

Obora Hvězda je nejen lesem a přírodní památkou, ale především národní kulturní památkou. Nejspíš právě proto je oblíbeným místem mnoha Pražanů.

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Žluté lázně v Praze

Žluté lázně v Praze

Žluté lázně v Praze u řeky Vltavy a slouží jako relaxační místo pro lidi všech věkových kategorií. V provozu jsou vybraná sportoviště, jako je beach volejbal, stolní tenis nebo oblíbená venkovní posilovna Yellow Gym. Žluté lázně podle CNN patří mezi 10 nejlepších městských pláží Evropy.

Královská obora Stromovka

Královská obora Stromovka

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná především jako park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, v současnosti se rozkládá asi na 95 ha.

Zoopark Zájezd – malá zoologická zahrada v okrese Kladno

Zoopark Zájezd – malá zoologická zahrada v okrese Kladno

Zoopark je s péčí budovaná mini-zoo v obci Zájezd. Uvidíte zde několik druhů opic a poloopic (jistě znáte lemury z kreslené pohádky Madagaskar), kočkovité šelmy i dravé ptáky.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné

Zámek ve Vrchotových Janovicích je spolu s původním parkem zvláštním prostorem s nenápadným, ale silným a osobitým kouzlem. Zámek je již 50 let součástí expozic Národního muzea v Praze.

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče

Přírodní park Botič – Milíčov se nachází na jihovýchodě Prahy. Byl zřízen roku 1968 a předmětem ochrany jsou především nivy podél meandrujícího Botiče a Pitkovického potoka včetně Milíčovského lesa s rybníky. Spolu s PP Říčanka je nejstarším pražským přírodním parkem.

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Průhonický zámek několik kilometrů jihovýchodně od Prahy je otevřen veřejnosti pouze částečně. Zpřístupněna je zde expozice Průhonický zámek a park – dílo přírody a lidského ducha, pamětní síň zakladatele parku Arnošta Emanuela hraběte Silva Taroucy. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

Zámecký hotel Berchtold v Kunicích u Prahy

Zámecký hotel Berchtold v Kunicích u Prahy

Zámecký hotel Berchtold a jeho přilehlé zahrady s řadou originálních miniatur a jedinečnou parkovou architekturou je vhodným výletním místem pro rodiny s dětmi.

Toulcův dvůr – farma s domácími zvířátky v Praze

Toulcův dvůr – farma s domácími zvířátky v Praze

Toulcův dvůr, středisko ekologické výchovy, tvoří komplex památkově chráněných budov (gotický špýchar, barokní stáje) a přírodní areál o rozloze 10 ha zahrnující sad, pole, louku, lužní les a také mokřad.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy

Zámek Ctěnice – romantika na okraji Prahy

Ve Ctěnicích, na severovýchodním okraji Prahy, najdete romantický zámecký areál, který je ideálním cílem pro cyklisty a rodiny s dětmi. V areálu zámku najdete také romantické ubytování v bývalé sýpce.