Úvod > Aktuality > Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024
Zážitky

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Poslechněte si audio verzi článku
Čím byly významné roky, zakončené číslicí 24? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let města Opavy, 700 let od válečného tažení krále Jana Lucemburského a 600 let od smrti Jana Žižky. V roce 1624 začal Albrecht z Valdštejna budovat svůj pražský palác a Jan Amos Komenský poprvé vydal svou mapu Moravy. Před 200 lety byl dokončen chrám Tří grácií v Lednicko-valtickém areálu a narodil se hudební skladatel Bedřich Smetana, sté narozeniny by pak v roce 2024 oslavili například filmoví režiséři Oldřich Lipský, František Vláčil, Karel Kachyňa a spousty dalších osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

1024: 1000 let od prvních papírových bankovek

Čínskou provincii S’-čchuan, česky zvanou Sečuán nebo Sečuánsko, proslavily nádherná příroda, vyhlášená sečuánská kuchyně a pandy. Právě tady, v zemi plné horských údolí, smaragdových jezer, vodopádů a pastvin se prý v roce 1024 objevily první papírové peníze.

Jmenovaly se JiaOZi, papír se vyráběl z vnitřní kůry moruše a na bankovkách byly zvířecí motivy a lidské postavy. Papírové peníze sice v dalších staletích postupně vyřešily nepraktické stěhování většího objemu mincí nebo drahokamů, ale v Evropě se poprvé začaly používat až v 17. století ve Švédsku. S Kudy z nudy si můžete připomenout příběh bankovek z první republiky.
 

1124: 900 let města Miletína

…ad castrum ducis Boemici quod mileciam dicunt, aneb k hradu knížete českého Milécií zvanému. Tak zní úryvek zprávy o apoštolské cestě bamberského biskupa Otty, když se v dubnu roku 1124 vydal přes Prahu, Sadskou a Miletín k hranicím Čech. Byla to první zmínka o Miletíně, který tak patří mezi nejstarší sídla na Podzvičinsku. Na soutoku říčky Bystřice s potokem Bystrý už tehdy stávalo hradiště, kolem něhož postupně vznikla malá ves. Dnes Miletín známe jako rodiště básníka Karla Jaromíra Erbena a jako místo, kde ochutnáte miletínské modlitbičky. 900 let existence Miletín oslavuje vydáním kalendářů a výpravné publikace, speciální akce chystají i místní kluby, spolky a sdružení. Jednou z hlavních oslav bude červencový Svatojakubský jarmark.
 

1224: 800 let města Opavy

Město Opava je průmyslovým i kulturním centrem Opavského Slezska. První písemná zpráva o osadě, ležící na křižovatce obchodních cest a pojmenované podle řeky Opavy, je z roku 1195, městské zřízení ovšem dokládá až dekret krále Přemysla Otakara I. z roku 1224. Panovník listinu sepsal v Hulíně, kde šlo o první písemnou zmínku o městě.

I když starší historii Opavy neznáme a nevíme ani, co se stalo s vesnicemi Napsdikary a Drahul, o kterých se v dekretu rovněž píše, víme, že Opava bude v roce 2024 slavit 800 let. Mimo jiné je symbolicky oslaví vysazením 800 nových stromů. Zapojit se může každý, Opava coby bílá perla Slezska tak bude mít krásnou a svěží zelenou vzpomínku na kulaté výročí.



Není to ale jediné místo, které si připomíná 800 let. Z roku 1224 také pochází listina, v níž se poprvé píše o zlatých dolech v oblasti dnešních Zlatých Hor; také tady jde o první zmínku o daném území.
 

1324: 700 let od první bitvy, kde se střílelo z děl

Bitva, v níž poprvé v historii vystřelila děla, se sice odehrála v září 1324 při obléhání francouzských Mét, ale najdeme v ní i českou stopu: účastnil se jí totiž český král Jan Luceburský. Děla jednou provždy změnila způsob boje na dálku a začala se používat častěji. Hřmění tří kanónů provázelo i bitvu u Kresčaku roku 1346, v níž český král zahynul a na trůn vzápětí nastoupil jeho syn, tehdy třicetiletý Karel IV..
 

1424: 600 let od smrti Jana Žižky

Slepý hejtman, zbožný obránce víry a velitel, který během pouhých pěti let v čele husitských vojsk zvítězil nejméně ve třinácti bitvách a obléhal desítky měst, hradů a tvrzí: to byl Jan Žižka. Podle historika Petra Čorneje zemřel při obléhání Přibyslavi 11. října 1424 a rozhodně nešlo o náhlou smrt: Žižka zemřel ve vojenském táboře na lůžku a stačil svým věrným projevit poslední vůli. Jako příčina úmrtí byl nejčastěji v podezření mor, ten se však v Čechách prokazatelně objevil až o rok později. Odborníci se shodují spíš s výkladem profesora Josefa Thomayera, podle něhož mohl Žižku trápit takzvaný karbunkl, hnisavé ložisko, které je nutné odstranit chirurgicky a léčit s pomocí antibiotik. Dnes v polích u Přibyslavi stojí Žižkova mohyla. Tělo statečného válečníka bylo pochováno v kostele sv. Ducha v Hradci Králové a později bylo přeneseno do Čáslavi.
 

1624: 400 let od vzniku Valdštejnského paláce a Komenského mapy Moravy

Kdyby to šlo, nechal by si Albrecht z ValdštejnaPraze nepochybně postavit hrad nebo zámek. Jenže na ty v centru města nebylo místo, a tak vévoda frýdlantský skoupil nebo konfiskoval řadu nemovitostí na Malé Straně. Nechal zbourat 26 domů, dvě cihelny a zrušit šest zahrad, a na jejich místě pak začal v roce 1624 budovat honosný palác. Pražskému hradu přes veškerou snahu konkurovat nemohl, ale říkalo se, že jeho palác starý královský hrad předstihl výstavností i přepychovou výzdobou. Dnes Valdštejnský palác slouží jako sídlo Senátu České republiky a v hlavní sezoně se sem každou sobotu můžete vypravit na prohlídku. Kolem pěti nádvoří se rozkládají palácové, administrativní a hospodářské budovy, z jihu areál obklopuje Valdštejnská zahrada se salou terrenou a jízdárnou, v letní sezoně přístupná veřejnosti.

Z roku 1624 také pochází nejstarší výtisk mapy Moravy Jana Amose Komenského. Mapa zachycuje 720 zeměpisných názvů, z toho 28 řek a rybníků. Na řekách jsou vyznačeny mosty a v horách průsmyky, což souvisí s cestovním charakterem mapy, objevíte tu i speciální značky pro vinice, léčivé prameny a lázně.
 

1724: 300 let křišťálových lustrů z Preciosy

Nepřerušená sklářská tradice se v Křišťálovém údolíLibereckém kraji začala odvíjet již v roce 1548, kdy se rozběhly první sklářské hutě. V roce 1688 se tu poprvé zatřpytil první křišťál, dokonale čiré sklo, který změnilo sklářství po celém světě a z českého království učinilo sklářskou velmoc. Roku 1724 pak byla v Práchni u Kamenického Šenova založena první továrna na výrobu a vývoz křišťálových lustrů, základní kámen společnosti Preciosa. V následujících letech české lustry ozdobily například královské paláce ve Versailles a Fontainebleau, sídla osmanských sultánů i ruských carů. O stovky let později, v prosinci 2023, bylo umění českých sklářů oceněno zápisem ruční výroby skla na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.
 

1824: 200 let od dokončení chrámu Tří grácií

Ve výčtu stovkových výročí roku 2023 jsme vám připomněli dokončení kolonády na Reistně, vyhlídky v nejvyšším bodě Lednicko-valtického areálu. V roce 1824 se začal budovat další z drobných letohrádků a zámečků, neoklasicistní chrám Tří grácií. Jméno dostal podle sousoší tří bohyní krás a půvabu, stojících na prostranství před kolonádou.



V roce 1824 se také narodili hudební skladatel Bedřich Smetana a sběratel orchidejí Benedikt Roezl, a ve Stavovském divadlePraze se pravidelně začaly hrát české divadelní hry.
 

1924: 100 let od narození a úmrtí slavných osobností

V roce 1924 se narodili šumavský převaděč a asi skutečný Král Šumavy Josef Hasil, skladatel a herec Jiří Šlitr, filmoví režiséři Karel Kachyňa, Oldřich Lipský a František Vláčil, architekt Karel Hubáček, autor slavného vysílače na Ještědu, herečky Slávka Budínová a Libuše Havelková, herci Josef Bláha a Ilja Prachař, spisovatelé Josef Škvorecký a Eduard Petiška, anebo karikaturista Jiří Winter-Neprakta. Připomeneme si také 100 let od úmrtí básníka Jiřího Wolkera, spisovatele Franze Kafky a malíře Jakuba Schikanedera.
Věda a historie není nuda: od prevétů a veřejných záchodů až po moderní toalety

Věda a historie není nuda: od prevétů a veřejných záchodů až po moderní toalety

Víte, že i záchody mají svůj den? 19. listopad od roku 2013 patří Světovému dnu toalet. Záchody jsou místa, o kterých se většinou moc nemluví. Ať už jim ale říkáme jakkoliv, tedy WC, toaleta, záchod nebo latrína, používáme je všichni bez rozdílu. Navíc pohled do historie prozrazuje, že nešlo vždy o choulostivé téma, o kterém je nejlepší mlčet. Pojďte tedy s Kudy z nudy tam, kam i králové chodívali pěšky!

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?

Věda a historie není nuda: Praha stověžatá má ve skutečnosti věží víc než tisícovku

Věda a historie není nuda: Praha stověžatá má ve skutečnosti věží víc než tisícovku

Kdy se začalo Praze říkat stověžatá? Spočítal vůbec někdy někdo všechny pražské věže? A kolik jich vlastně je doopravdy? Pojďte se s Kudy z nudy prozkoumat pražské věže podrobněji, od těch nejvyšších a nejznámějších až po ty zapomenuté a maličké. Sami brzy zjistíte, že stověžatá Praha je název z dávné minulosti, v současnosti má věží několik tisíc.

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

Věda a historie není nuda: co jsme se učili a co už neplatí aneb zpátky do školy!

Věda a historie není nuda: co jsme se učili a co už neplatí aneb zpátky do školy!

Leccos z toho, co jsme se učili ve škole, už neplatí. Svět kolem nás se zkrátka mění, a tak se s Kudy z nudy pojďte podívat, co všechno se změnilo a mění. Je toho hodně: změny zasáhly přírodopis, češtinu, jazyky, dějepis i zeměpis. Nakonec i naše země se ještě před pár desítkami let jmenovala jinak.

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Praha nabízí spousty zajímavých a kuriózních míst. Některá jsou všeobecně známá, o jiných ale zdaleka každý neví. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit třeba s nejstarší pražskou dopravní značkou, uličkami, které se na noc zamykají, historickými patníky a nárožníky anebo s rekordy pražského metra. Objevte Prahu jak ji neznáte!

Věda a historie není nuda: domovní znamení staré Prahy

Věda a historie není nuda: domovní znamení staré Prahy

Až budete procházet historické centrum Prahy, zvedněte pohled z rušných ulic a podívejte se nad portály starobylých domů. Malebná znamení, která dnes vnímáme jen jako dekorativní prvek v architektuře, kdysi lidem sloužila v každodenním životě. O čem domovní znamení v Praze vypovídají, jaký mají smysl a která přežila až do dnešních časů?

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Ta otázka vypadá jednoduše: kde měli své pražské rezidence naši králové a císaři? Jasně, na Pražském hradě, to přece ví kdekdo. Jenže to není docela pravda, naši panovníci užívali k bydlení a vládnutí celou řadu hradů, hrádků a paláců. Kde jsou? A kde stály ty, které už neexistují? Pojďte je vypátrat s Kudy z nudy.

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Věda a historie není nuda: šlechtické rody coby úspěšní průmyslníci

Jaké byly příběhy průmyslníků ze známých šlechtických rodů? Co založili Thurn-Taxisové a co Harrachové, ve které oblasti vynikli Larisch-Mönnichové a se kterým městem jsou spojené osudy rodu Salm-Reifferscheidtů? Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků ze šlechtických rodů vám představíme na Kudy z nudy.

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Společné slavnosti na Velké Javořině, Slovenská strela, Trojmezí u Hrčavy, horské hřebeny Javorníků a Bílých Karpat, stavby architekta Dušana Jurkoviče nebo řeka Morava u Slovanského hradiště v Mikulčicích: to je jen malý výběr z mozaiky míst a zážitků, které nás spojují se Slovenskem.

Věda a historie není nuda: stříbrné pokladnice českého království, doly, štoly, mincovny a rekordy

Věda a historie není nuda: stříbrné pokladnice českého království, doly, štoly, mincovny a rekordy

Není všechno zlato, co se třpytí – někdy to může být stříbro. A i když se jako o stříbrných pokladnicích českého království nejčastěji mluví o Jihlavě a Kutné Hoře, ve skutečnosti se většina českého stříbra vytěžila jinde: na Březových Horách v Příbrami. Ve všech městech najdete expozice a zajímavá místa, která připomínají jejich stříbrnou minulost: mezi ty hlavní patří Muzeum českého stříbra v Kutné Hoře, Hornické muzeum v Příbrami a Muzeum Vysočiny v Jihlavě.

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Z českých zemí pocházela řada lékařů, biologů, vědců a experimentátorů, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny. Na mnohé z nich zapomněli i v jejich rodných městech, a to přesto, že v cizině jsou po nich pojmenované ulice i náměstí a na univerzitách stojí jejich sochy. Všechny vyjmenovat nedokážeme, ale některé ano.

Věda a historie není nuda: Mohyla míru a další památníky válek i míru

Věda a historie není nuda: Mohyla míru a další památníky válek i míru

Války a bitvy provázejí lidstvo celou jeho historií. Na památku krvavých střetnutí se staví pomníky a památníky, od maličkých a nenápadných až po pompézní, které zná celý svět. Málokteré ale mají jiný smysl než připomenout historickou událost – a právě proto je unikátní Mohyla míru na někdejším bojišti Slavkovské bitvy. Pozveme vás i do míst, která se na jaře 2023 otvírají po rekonstrukci, tedy do Hrabyně a na Ploštinu.

Věda a historie není nuda: zaniklé zámky, zámečky a zříceniny plné romantiky a starých příběhů

Věda a historie není nuda: zaniklé zámky, zámečky a zříceniny plné romantiky a starých příběhů

Také máte rádi hrady a zámky? Nejenom na portálu Kudy z nudy patří mezi oblíbená výletní místa. Vydejte se s námi odhalit tajemství několika zajímavých památek, jejichž krásu smazaly požáry, běh času i nenechavé lidské ruce. Zaniklé zámky, které se proměnily ve zříceniny.

Věda a historie není nuda: kontroverzní přestavby památek

Věda a historie není nuda: kontroverzní přestavby památek

Co spojuje hrady Helfštýn, Karlštejn a Špilberk, katedrálu sv. Víta na Pražském hradě, Museum Kampa, Kunsthalle na Klárově, a karlínskou Invalidovnu? Jsou to spory, hádky a ostré výměny názorů o jejich moderní přestavby. Něco jiného si myslí odborníci a historici, něco jiného návštěvníci, občas se do sebe dokonce pustí dvě či více skupin památkářů.

Věda a historie není nuda: proměny kostelů, kaplí a klášterů

Věda a historie není nuda: proměny kostelů, kaplí a klášterů

S nadšením pročítáte lifestylové magazíny a články o tom, jak si lidé v Londýně, na anglickém venkově, v USA nebo ve Skandinávii přestavěli staré kostely v moderní bydlení? Obdivujete snímky s vysokými vitrážovými okny, impozantně vysokými stropy a prostorem, který nezapře původní účel? Možná to nevíte, ale taková místa se dají najít i v České republice. Je jich málo, ale existují.

Věda a historie není nuda: 400 let od popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí

Věda a historie není nuda: 400 let od popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí

Pondělí 21. června 1621, pět hodin ráno. Na Staroměstské radnici v Praze odtikávají poslední minuty a hodiny života vůdcům stavovského povstání proti císaři. Je jich osmadvacet, jeden z nich překvapivě dostane milost. Od nejděsivější hromadné popravy, jakou Praha do té doby nezažila, letos uplyne rovných 400 let.

Věda a historie není nuda: lekníny, orchideje a zimní výlety za exotikou

Věda a historie není nuda: lekníny, orchideje a zimní výlety za exotikou

Leknín Viktorie královská a jeho listy, které unesou malé dítě, sladce vonící růžové lekníny ze Slavické obory anebo výlet za tajemstvím orchidejí, který končí v nejmagičtějším místě u nás? Vydejte se s námi pátrat po tajemství lovců orchidejí a po stopách dávných cestovatelů, kteří při hledání dokonalé krásy procestovali celý svět.

Věda a historie není nuda: znáte lanovky v našich městech?

Věda a historie není nuda: znáte lanovky v našich městech?

Výrobci lanovek, někteří politici i odborníci na dopravu mají jasno: lanové dráhy jsou budoucností hromadné dopravy pro města 21. století. Vychutnejte si už teď zajímavé výhledy, eleganci, pohodlí i lehkost, s níž stoupají do výšek a dokonale se tak vyhýbají dopravním zácpám.

Další aktuality

1. máj: tipy na místa, která se na státní svátek otevřou dokořán

Na státní svátek 1. května na všechny zvídavé turisty a milovníky památek čekají mimořádné prohlídky, běžně nepřístupné historické budovy anebo slavnostní otevření letní sezóny! Udělejte si na státní svátek pěkný výlet a prožijte neopakovatelné zážitky!
Zážitky

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Stavění Máje Všem Pannám Hradeckým, Ratibořické ovčácké slavnosti 2024, Kytara v Českém ráji – hudební festival, Cyklobusy v Jizerkách 2024, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky