!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Stavovské divadlo v Praze
Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.
Stavovské divadlo je divadlo na Starém Městě na Ovocném trhu v Praze. Budovu dal postavit jako scénu pro veřejnost osvícený vlastenec hrabě František Antonín Nostic-Rieneck. Klasicistní budovu otevřela 21. dubna roku 1783 Lessingova tragédie Emilia Galotti. Divadlo tehdy pojalo jeden tisíc návštěvníků. Časem byla kapacita pro větší pohodlí diváků snížena na dnešních 659 míst. 
 
S historií divadla je nerozlučně spjato jméno Wolfganga Amadea Mozarta, který tu v lednu 1787 dirigoval svou Figarovu svatbu, 29. října 1787 se tu konala světová premiéra opery Don Giovanni, kterou Mozart věnoval Pražanům. Po smrti hraběte Nostice nabídl dědic hrabě Bedřich Nostic divadlo českým stavům, ti je r. 1798 zakoupili a od té doby se jmenovalo Královské stavovské divadlo. 21. prosince 1834 měla premiéru Fidlovačka J. K. Tyla, při níž poprvé zazněla Škroupova píseň Kde domov můj, později státní hymna.
 
5. 12. 1920 bylo Stavovské divadlo oficiálně přivtěleno k Národnímu divadlu. V roce 1948 bylo divadlo přejmenováno na Tylovo divadlo a stalo se stálou scénou činohry Národního divadla, kde mají dnes právem domov kromě klasických činoher také mozartovské operní inscenace. Od roku 1991 se znovu užívá historický název Stavovské divadlo. Americký režisér českého původu Miloš Forman v tomto divadle natáčel divadelní scény svého filmu Amadeus.
Zobrazit více