ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: Mohyla míru a další památníky válek i míru
Památky

Věda a historie není nuda: Mohyla míru a další památníky válek i míru

Poslechněte si audio verzi článku
Války a bitvy provázejí lidstvo celou jeho historií. Na památku krvavých střetnutí se staví pomníky a památníky, od maličkých a nenápadných až po pompézní, které zná celý svět. Málokteré ale mají jiný smysl než připomenout historickou událost – a právě proto je unikátní Mohyla míru na někdejším bojišti Slavkovské bitvy. Pozveme vás i do míst, která se na jaře 2023 otvírají po rekonstrukci, tedy do Hrabyně a na Ploštinu.
První mírový památník v Evropě: to je Mohyla míru nad obcí Prace. Stojí na bývalém bojišti bitvy u Slavkova jako historicky ojedinělý válečný památník s mírovým vzkazem. Připomíná památku všech obětí prosincové bitvy z roku 1805 bez rozdílu, zda mrtví patřili ke straně vítězů nebo poražených.

Českou stopu ale najdete i ve vůbec nejznámějším mírovém památníku na světě: autorem Atomového dómu v japonské Hirošimě totiž je český architekt Jan Letzel (1880–1925).
 

Bitva u Slavkova a hřbitov dlouhý čtyři hodiny cesty

muzeu u Mohyly míru, v turistických průvodcích i na webech se dozvíte, že s nápadem postavit na Slavkovském bojišti mírový památník přišel kněz Alois Slovák (1859–1930). Jeho vizí bylo proměnit centrum někdejšího bojiště v mírové memento upozorňující na hrůzy války.

Rodák z Boskovic vystudoval teologii na brněnském bohosloveckém ústavu, po vysvěcení krátce působil v Ivančicích, od roku 1883 až do odchodu do penze roku 1923 vyučoval náboženství na tehdy jediné české státní reálce v Brně. Zrod Mohyly míru údajně inspirovala jeho cesta o Dušičkách 1897, kdy šel ze Šlapanic do Prace. Cestou potkával vesničany spěchající na hřbitov uctít památku svých blízkých, a přitom si uvědomil, že zná „…hřbitov, nesmírný hřbitov, čtyři hodiny cesty dlouhý, dvě hodiny široký, hřbitov, na němž odpočívají tisíce nebožtíků: synů, bratrů, otců – a jejich hrobů nikdo neosvětluje a na jejich hrobech se nikdo nemodlí. Jsou to zapomenuté hroby padlých na rozsáhlém bojišti prateckém. Hřbitove pratecký, pole svaté! Svatým jsi proto, že sám nebeský hospodář o tebe stará. Neboť nad tvými nebožtíky tak záhy svět zavřel paměť svou...“
 

Mohyla míru: podzemní kostnice a jedinečná akustika

Klíčovým místem Mohyly míru proto je její neviditelná část, podzemní ossarium neboli kostnice pod kaplí, kam se ukládají ostatky nalezené v prostoru bývalého bojiště. Dodejme ještě, že kaple má pozoruhodnou akustiku: když v jednom rohu zašeptáte něco do stěny, šepot se přes klenbu přenese k uchu posluchače v protilehlém rohu. Akustickou hříčku využili například autoři seriálu Četnické humoresky.
 

Mohyla míru: stavbu mírového památníku přerušila válka

Vznik Mohyly míru nebyl jednoduchý: peníze na její stavbu se sháněly dlouho a těžce, začala se stavět až v roce 1910 a nakonec i účastníky slavnostního položení základního kamene rozehnala obrovská bouřka. Problémy se ale s Mohylou táhly dál: například autora návrhu architekta Josefa Fantu spolek pro stavbu památníku žádal, aby oslovoval místní firmy, nikoli ty pražské a navržený materiál nahradil levnější alternativou.
Vysvěcení Mohyly a její slavnostní otevření paradoxně oddálil další válečný konflikt, a to první světová válka. Nakonec se oficiální otevření odložilo na neurčito, i když podle některých zdrojů proběhlo roku 1923. První ostatky však byly do krypty pod mohylou uloženy až roku 1935, desítky let od dušičkové cesty a první myšlenky Aloise Slováka.

U Mohyly míru si prohlédnete muzeum s multimediální expozicí, k dispozici je i kavárna. Na podzim 2023 se otevřou vyhlídkové plošiny, které se budují nad střechou muzea a umožní výhled z výšky na Slavkovské bojiště. V létě bývá mohyla slavnostně osvětlená, každý rok na přelomu listopadu a prosince tu probíhá vzpomínkový akt k uctění padlých.
 

Národní památník v Hrabyni otevírá po rekonstrukci

Žádný další památník války sice nenese tak důrazné mírové poselství jako Mohyla míru, přesto stojí za bližší seznámení. Například Národní památník II. světové války v Hrabyni na Opavsku, od roku 2000 ústřední památník druhé světové války v České republice. Na jaře 2023 se otevřel po více než rok trvající rekonstrukci. Proměnou prošla stálá expozice Doba zmaru a naděje: kromě moderní audiovizuální techniky se můžete těšit na jedinečné exponáty z muzejní sbírky, dominantou je velkolepá bojová scéna ostravsko-opavské operace. Vrátí se sem i sousoší Lidické děti od sochařky Marie Uchytilové.

Další výstava ve správní budově památníku mapuje hledání hrobů z druhé světové války a dokumentuje nejnovější nálezy z archeologických výzkumů Slezského zemského muzea za několik posledních let.
Ani památník v Hrabyni nevznikl bezprostředně po druhé světové válce: základní kámen se pokládal 29. dubna 1970, tedy den před pětadvacátým výročím osvobození Ostravy, a to za přítomnosti tehdejšího prezidenta Ludvíka Svobody. Společnost při poklepání základního kamene mu dělal sovětský maršál Andrej Ivanovič Jeremenko, který osvobozovací akce v roce 1945 řídil. Památník se budoval plných deset let, slavnostně otevřen byl v roce 1980.
 

Památník Ploština: otevření po rekonstrukci

Na jaře 2023 se po rekonstrukci otevřel také Památník na Ploštině. Hlavní monument uvidíte už z dálky, sloupy památníku obětem války se tyčí k nebi na místě pasekářské osady nedaleko Valašských Klobouk, vypálené na konci druhé světové války.

Památník připomínající desítky zavražděných obyvatel a vypálených domů prošel v letech 2020–2023 kompletní proměnou. Vzniklo tu nové návštěvnické centrum a také nové expozice. V nich se vzpomíná i na další obce, které stihl stejně krutý osud: Vařákovy Paseky nad Lačnovem, Prlov, samoty v kopcích nad Vizovicemi či Juříčkův mlýn. Je zde i pietní místnost ticha a nově vystavěný dům na půdorysu původního muzea, kde poznáte život a osud Ploštiny po válce.
7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech Kultura

7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech

Uhodnete, kolik muzeí a galerií máme v České republice? Které jsou nejstarší, nejmenší nebo jediné svého druhu? Která soutěž je pro muzea prestižní a kam se vypravit na letošní Muzejní noc? A skutečně u nás existuje muzeum historických nočníků nebo zaříkávání duchů? Pojďte se toulat muzejními sály s portálem Kudy z nudy a žasnout!

Národní památník II. světové války v Hrabyni Památky

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Moderní expozice doplňuje audiovizuální technika.

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin Památky

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.

Památník Mohyla míru Kultura

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk Kultura

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk

Památník Ploština prošel mezi lety 2020-2023 generální rekonstrukcí a nyní nabízí moderní expozice ve zcela nových prostorách. Připomíná osudy míst v regionu, která na samém konci války vypálili nacisté.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky