Úvod > Česká nej > Osobnost > Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury
Osobnost

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Tvůrce české národní hudby, autor řady oper, cyklu symfonických básní Má vlast a komorních skladeb, dirigent, přísný hudební kritik, organizátor veřejného hudebního života a také brilantní klavírista, který dokázal celé večery bavit společnost: to je Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha), jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů.
Bedřich Smetana přišel na svět roku 1824 v Litomyšli v rodině panského sládka. Již ve čtyřech letech se naučil hrát na housle, jako šestiletý poprvé hrál na veřejnosti a v osmi zkomponoval svou první skladbu. když mu bylo sedm let, odstěhovali se Smetanovi do Jindřichova Hradce a nakonec do Prahy. Smetana studoval hudbu soukromě u Josefa Proksche, na studia si vydělával jako domácí učitel hudby u hraběte Leopolda Thuna. Od roku 1847 působil jako koncertní klavírista a hudební pedagog. V létě 1849 se oženil se svou dávnou láskou Kateřinou Kolářovou (1827–1859) a narodily se jim čtyři dcery. Bohužel tři z nich záhy po narození zemřely a manželka onemocněla tuberkulózou. Těžké životní rány dočasně vyřešila nabídka místa ředitele Filharmonické společnosti ve švédském Göteborgu, kam Smetana s rodinou odjel v roce 1856.

Záhy po smrti první ženy se podruhé oženil s Barborou Ferdinandiovou (1840–1908) a v roce 1862 se definitivně vrátil do Prahy. Řídil hudební školu, byl sbormistrem Hlaholu a také jako spoluzakladatel Umělecké besedy organizoval hudební život. Soustředil se na komponování, a nakonec po úspěšném uvedení opery Braniboři v Čechách a především dodnes nejhranější Prodané nevěsty získal místo prvního kapelníka Prozatímního divadla.

Položení základního kamene Národního divadla v roce 1868 Smetana oslavil operou Dalibor, krátce poté se ale začal zhoršovat jeho zdravotní stav. V létě 1874 ztratil sluch v pravém uchu a na podzim ohluchl úplně. V červnu 1875 se odstěhoval k dceři Žofii do myslivny v Jabkenicích u Mladé Boleslavi. Už jako hluchý dál komponoval; v Jabkenicích vznikly opery Tajemství, Hubička a Čertova stěna, oba smyčcové kvartety, klavírní cykly Sny a České tance i cyklus Má vlast. 11. června 1881 bylo Smetanovou operou Libuše prozatímně otevřeno Národní divadlo. Po požáru divadla se Smetana aktivně zapojil do sbírek na jeho obnovení a v roce 1883 se účastnil druhého otevření, ale jeho zdraví se stále zhoršovalo. Zemřel 12. května 1884, jeho pohřeb se proměnil v celonárodní smutek. Byl vypraven z Týnského chrámu, průvod vedl k Národnímu divadlu a pak na Vyšehradský hřbitov; při večerním představení Prodané nevěsty bylo jeviště potaženo černým suknem.
 

Pětkrát o Smetanovi

  • Litomyšli kromě rodného bytu Smetanu připomíná pamětní deska, pomník na Smetanově náměstí a několik hudebních událostí, například mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, hudební festival Mladá Smetanova Litomyšl a Smetanova soutěž pěveckých sborů.
  • Praze je Muzeum Bedřicha Smetany, v Jabkenicích Smetanův památník. Pamětní síň si prohlédnete i v Kamýku, kde byl Smetana na líbánkách se svou druhou ženou.
  • Spolu s Antonínem Dvořákem, Leošem Janáčkem a Bohuslavem Martinů tvoří Smetana klasickou čtveřici doma i ve světě nejhranějších českých autorů.
  • Až do konce 20. století převládal názor, že důvodem Smetanova zdravotního stavu i smrti byla syfilis. Až počátkem 21. století přišli vědci na to, že skutečnou příčinou byl zánět kostí. Všechno začalo hloupou dětskou hrou, když parta kluků zakopala na poli za Jindřichovým Hradcem skleněnou lahev plnou střelného prachu, zapálili ji a čekali, co to udělá. Nálož ale nevybuchla, a tak se tehdy jedenáctiletý Bedřich šel podívat, co se stalo. V té chvíli lahev explodovala a výbuch vmetl mladému Smetanovi do obličeje střepy a čerstvě pohnojenou půdu. Ránu mu navíc vymyli špinavou vodou z nedalekého rybníka. Bolestivé a stále se zhoršující záněty kostí ho provázely celým životem a nakonec zavinily i jeho hluchotu a smrt.
  • Malé překvapení: „velký“ hudební skladatel Bedřich Smetana měl drobnou postavu, měřil pouhých 156 centimetrů.
Pražské jaro 2024

12. 5.3. 6.
Pražské jaro 2024

Pražské jaro nabídne v rámci 79. ročníku desítky koncertů. Na zahajovacím koncertu zazní tradičně Smetanova Má vlast v podání Berlínských filharmoniků. Těšit se můžete také na Orchestre Philharmonique de Radio France, Amsterdam Baroque Orchestra nebo Filharmonický orchestr milánské opery La Scala.

Smetanova Litomyšl 2024

8. 6.7. 7.
Smetanova Litomyšl 2024

Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl chystá v roce 2024 66. ročník. V tomto roce si připomínáme 200 let od narození Bedřicha Smetany.

Do Litomyšle na zámek i za Bedřichem Smetanou

Do Litomyšle na zámek i za Bedřichem Smetanou

Hledáte hrad či zámek, kde se určitě nebudete nudit? Pak se vydejte do Litomyšle! Zdejší zámecký areál není zajímavý jen tím, že byl zapsán mezi památky UNESCO, ale nabízí mnohem víc než jen pouhou prohlídku interiérů, za vidění stojí i leccos ve městě a v jeho okolí.

Svatojiřský les na Nymbursku

Svatojiřský les na Nymbursku

Pojmenování oblasti je starodávné a označuje rozsáhlý lesní komplex ve Středních Čechách na Nymbursku v okolí Loučeně, který je navíc opředen pověstmi. Jedna z nich vypráví o klášteru sv.Jiří , který stál uprostřed těchto lesů při cestě vedoucí z Prahy do Jičína.

Zámecké apartmány v Litomyšli

Zámecké apartmány v Litomyšli

Tři velké apartmány v areálu zámku Litomyšl, památce zapsané na seznamu UNESCO, v nichž samotná návštěva je kulturním a cestovatelským zážitkem. Ideální pro rodinné pobyty, svatební cestu, romantický výlet.

Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany je od 4. září 2023 pro veřejnost uzavřen. Probíhá jeho generální rekonstrukce. Otevřen bude 9. června 2024, kdy vyvrcholí oslavy 200. výročí narození Bedřicha Smetany.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

České muzeum hudby

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli

Muzeum sídlí v barokní budově v bezprostředním sousedství zdejšího zámku, jež je památkou UNESCO. Nová stálá expozice z mnoha unikátními předměty představuje nebývale bohaté dějiny Litomyšle. Muzeum nabízí také tematické krátkodobé výstavy, lektorované programy i dětskou hernu.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

10 tipů, kam se vydat za památníky významných osobností

10 tipů, kam se vydat za památníky významných osobností

Máte rádi českou historii? Zajímají vás příběhy konkrétních lidí, nejen suchá fakta? Po celé ČR se nachází památníky věnované osudům zajímavých a důležitých Čechů, které je třeba si i nadále připomínat. Vydejte se s Kudy z nudy na deset takových míst.

Litomyšl

Litomyšl

Hlavním lákadlem Litomyšle sice je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů, velkoryse opravené klášterní zahrady a malované muzeum Portmoneum.

Zámek Litomyšl – památka UNESCO

Zámek Litomyšl – památka UNESCO

Renesanční zámek v Litomyšli je jednou z českých památek UNESCO. Doba vzniku je patrná na první pohled: fasáda zámku je vyzdobena několika tisíci sgrafity (renesančními psaníčky) s motivy, které se prý ani jednou neopakují. Druhé nádvoří zámku se díky skvělé akustice každoročně stává dějištěm Mezinárodního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl.

Za slavnými umělci do Litomyšle

Za slavnými umělci do Litomyšle

Litomyšl patří k nejkrásnějším z našich měst. Její pompézní zámek se zahradami se dokonce dostal na seznam památek UNESCO. Jenže to není zdaleka všechno, co může východočeské město nabídnout. Své stopy zde totiž zanechala celá řada významných Čechů. Na Bedřicha Smetanu si vzpomene každý, ale co třeba Josef Váchal?

Pamětní místnost Bedřicha Smetany v Kamýku

Pamětní místnost Bedřicha Smetany v Kamýku

V Kamýku strávil Bedřich Smetana v roce 1860 líbánky se svou druhou ženou Barborou (Bettinou). Zdejší dvůr měl totiž v pronájmu manžel Bettiny sestry Hedviky JUDr. Otto Pollak.

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Budova muzea se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu budov dřívějších Staroměstských mlýnů. Je odtud jedinečný pohled na řeku Vltavu a panorama Pražského hradu.

Dům Bedřicha Smetany Luhačovice

Dům Bedřicha Smetany Luhačovice

Secesní budova hotelu Dům Bedřicha Smetany leží v centru lázní Luhačovice, uprostřed krásného tichého parku. Hotel poskytuje nejnáročnějším hostům vysoký standard ubytování v pokojích se stylovými interiéry.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Jabkenická obora

Jabkenická obora

Jabkenická obora leží 1 km východně od Jabkenic. Byla založena roku 1750 rodem Fürstenberků pro chov divoké a cizokrajné zvěře. Roku 1943 byla zrušena a po roce 1964 opět obnovena. Dnes se využívá pro chov daňků a přístupná je jen po vyhrazených cestách.

Slavnostní otevření Rodného bytu Bedřicha Smetany

Po celkové obnově se otevře jedna z nejvýznamnějších součástí zámeckého areálu
Litomyšl, Pardubický kraj

Hamlet – představení hostujících Letních shakespearovských slavností – Litomyšl

Divadelní představení „Hamlet“ se uskuteční pod širým nebem, přesně v duchu Letních shakespearovských slavností na 1. nádvoří Zámeckého návrší litomyšlského zámku.
Litomyšl, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl 2024

Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl chystá v roce 2024 66. ročník. V tomto roce si připomínáme 200 let od narození Bedřicha Smetany.
Litomyšl, Pardubický kraj

Letní pozastavení – zkrácené prohlídky pro děti na zámku Litomyšl

O letních prázdninách lze zakoupit zkrácenou prohlídku litomyšlským zámkem s názvem „Letní pozastavení“.
Litomyšl, Pardubický kraj

Oslava světového dne architektury – ArchiMyšl 2024

Oslava světového dne architektury – nevynecháme ani nově otevřený Rodný byt Bedřicha Smetany.
Litomyšl, Pardubický kraj

Litomyšl na starých pohlednicích (1894–1950) v Regionálním muzeu v Litomyšli

Výstava zachycuje pestrou produkci litomyšlských pohlednic v 19. a 20. století. Neopomíjí ani historii jejich vydavatelů – místních knihkupců, tiskařů a fotografů. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si desítky originálů a zvětšené reprodukce těch nejzajímavějších pohlednic.
Litomyšl, Pardubický kraj

Bedřich Smetana a Litomyšl

Regionální muzeum v Litomyšli představí 3. března až 15. září 2024 na výstavě Bedřich Smetana a Litomyšl vztah Bedřicha Smetany k Litomyšli a postupné upevňování smetanovských tradic v jeho rodišti.
Litomyšl, Pardubický kraj

Pátrací hra – místa, kde se mohly odehrávat příběhy Rychlých šípů

V dubnu po celém Česku probíhá pátrací hra po místech příběhů Rychlých šípů. Zapojilo se 31 měst.
Litomyšl, Pardubický kraj

Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany je od 4. září 2023 pro veřejnost uzavřen. Probíhá jeho generální rekonstrukce. Otevřen bude 9. června 2024, kdy vyvrcholí oslavy 200. výročí narození Bedřicha Smetany.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecké zahrady v Litomyšli

Klidná místa k odpočinku nabízejí zámecké zahrady, které obklopují zámek ze tří světových stran.
Litomyšl, Pardubický kraj

Andělé na návrší – interaktivní expozice sakrálního umění v Litomyšli

Expozice poskytuje prostřednictvím atraktivních vizuálních prostředků prostor pro setkávání návštěvníka s uměleckými díly křesťanské kultury.
Litomyšl, Pardubický kraj

Litomyšlení – dětské programy na Zámeckém návrší v Litomyšli

Interaktivní rodinný program Litomyšlení vznikl proto, aby si návštěvu Zámeckého návrí užili všichni bez rozdílu. Tam kde je něco pro "ty větší" najdou zábavu vždy i děti.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecké sklepení v Litomyšli

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.
Litomyšl, Pardubický kraj

Škola na zámku – zážitková pedagogika v Litomyšli

Škola na zámku je jedinečným projektem propojujícím zážitkovou pedagogiku a genius loci lokality zámecké návrší v Litomyšli. Využívá vazby na dobové reálie, památky, kulturní dědictví a významné osobnosti, které ve městě pobývaly.
Litomyšl, Pardubický kraj

Architektonické prohlídky Zámeckého návrší – od pískovce k laminátu

Prohlídkový okruh je zaměřen na Chrám Nalezení sv. kříže a další historické budovy Zámeckého návrší zrekonstruované v rámci projektu Revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli. Prohlídka představuje jednotlivé objekty v historickém kontextu a zároveň přibližuje architektonické koncepce jejich obnovy.
Litomyšl, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace

Zámecký pivovar Litomyšl – ubytování a Evropské školící centrum YMCA

Zrekonstruovaný Zámecký pivovar v Litomyšli nabízí kromě služeb školícího centra nově ubytování ve dvou kategoriích, a to jako penzionové pokoje a hostelové ubytování. Ubytování je určeno jak pro rodinné i individuální rekreace, tak i skupiny a školní výlety.
Litomyšl, Pardubický kraj

Ubytování Za Hubičku v Litomyšli

Levné ubytování pro nenáročné hosty přímo na dosah zámku Litomyšl. Hledáte něco takového? Litomyšl je město, které si vás získá a budete jej chtít poznat co nejvíc – a na to vám jeden den určitě stačit nebude.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecké apartmány v Litomyšli

Tři velké apartmány v areálu zámku Litomyšl, památce zapsané na seznamu UNESCO, v nichž samotná návštěva je kulturním a cestovatelským zážitkem. Ideální pro rodinné pobyty, svatební cestu, romantický výlet.
Litomyšl, Pardubický kraj

Apartmán Unesco Litomyšl

Ubytování přímo v historickém areálu zámku Litomyšl.
Litomyšl, Pardubický kraj

Penzion Paseka Litomyšl

Penzion se nachází na rohu Smetanova náměstí a Váchalovy ulice v Litomyšli. Nabízí ubytování ve stylových apartmánech a příjemně zařízených pokojích.
Litomyšl, Pardubický kraj

Restaurace Bohém v Hotelu Aplaus

Restaurace Bohém sídlí ve skvěle situovaném Hotelu Aplaus v centru nádherné historické Litomyšle.
Litomyšl, Pardubický kraj

Hotel Aplaus v Litomyšli – propojení luxusu a historie se současností

Hotel Aplaus vznikl rekonstrukcí a dostavbou tří památkově chráněných objektů v historickém centru Litomyšle. Právě propojení a dialog bohaté historie se současností se staly mottem hotelu Aplaus.
Litomyšl, Pardubický kraj

Havran Café Steak Bar

Steakový bar v samotném srdci Litomyšle nabízí pokrmy, které jsou připravovány z čerstvých sezónních surovin.
Litomyšl, Pardubický kraj