Úvod > Česká nej > Osobnost > Bedřich Smetana – český hudební skladatel
Bedřich Smetana – český hudební skladatel
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Osobnost

Bedřich Smetana – český hudební skladatel

Tvůrce české národní hudby, autor řady oper, cyklu symfonických básní Má vlast a komorních skladeb, dirigent, přísný hudební kritik, organizátor veřejného hudebního života a také brilantní klavírista, který dokázal celé večery bavit společnost: to je Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha), jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů.
Bedřich Smetana přišel na svět roku 1824 v Litomyšli v rodině panského sládka. Již ve čtyřech letech se naučil hrát na housle, jako šestiletý poprvé hrál na veřejnosti a v osmi zkomponoval svou první skladbu. když mu bylo sedm let, odstěhovali se Smetanovi do Jindřichova Hradce a nakonec do Prahy. Smetana studoval hudbu soukromě u Josefa Proksche, na studia si vydělával jako domácí učitel hudby u hraběte Leopolda Thuna. Od roku 1847 působil jako koncertní klavírista a hudební pedagog. V létě 1849 se oženil se svou dávnou láskou Kateřinou Kolářovou (1827–1859) a narodily se jim čtyři dcery. Bohužel tři z nich záhy po narození zemřely a manželka onemocněla tuberkulózou. Těžké životní rány dočasně vyřešila nabídka místa ředitele Filharmonické společnosti ve švédském Göteborgu, kam Smetana s rodinou odjel v roce 1856.

Záhy po smrti první ženy se podruhé oženil s Barborou Ferdinandiovou (1840–1908) a v roce 1862 se definitivně vrátil do Prahy. Řídil hudební školu, byl sbormistrem Hlaholu a také jako spoluzakladatel Umělecké besedy organizoval hudební život. Soustředil se na komponování, a nakonec po úspěšném uvedení opery Braniboři v Čechách a především dodnes nejhranější Prodané nevěsty získal místo prvního kapelníka Prozatímního divadla.

Položení základního kamene Národního divadla v roce 1868 Smetana oslavil operou Dalibor, krátce poté se ale začal zhoršovat jeho zdravotní stav. V létě 1874 ztratil sluch v pravém uchu a na podzim ohluchl úplně. V červnu 1875 se odstěhoval k dceři Žofii do myslivny v Jabkenicích u Mladé Boleslavi. Už jako hluchý dál komponoval; v Jabkenicích vznikly opery Tajemství, Hubička a Čertova stěna, oba smyčcové kvartety, klavírní cykly Sny a České tance i cyklus Má vlast. 11. června 1881 bylo Smetanovou operou Libuše prozatímně otevřeno Národní divadlo. Po požáru divadla se Smetana aktivně zapojil do sbírek na jeho obnovení a v roce 1883 se účastnil druhého otevření, ale jeho zdraví se stále zhoršovalo. Zemřel 12. května 1884, jeho pohřeb se proměnil v celonárodní smutek. Byl vypraven z Týnského chrámu, průvod vedl k Národnímu divadlu a pak na Vyšehradský hřbitov; při večerním představení Prodané nevěsty bylo jeviště potaženo černým suknem.
 

Pětkrát o Smetanovi

  • Litomyšli kromě rodného bytu Smetanu připomíná pamětní deska, pomník na Smetanově náměstí a několik hudebních událostí, například mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, hudební festival Mladá Smetanova Litomyšl a Smetanova soutěž pěveckých sborů.
  • Praze je Muzeum Bedřicha Smetany, v Jabkenicích Smetanův památník. Pamětní síň si prohlédnete i v Kamýku, kde byl Smetana na líbánkách se svou druhou ženou.
  • Spolu s Antonínem Dvořákem, Leošem Janáčkem a Bohuslavem Martinů tvoří Smetana klasickou čtveřici doma i ve světě nejhranějších českých autorů.
  • Až do konce 20. století převládal názor, že důvodem Smetanova zdravotního stavu i smrti byla syfilis. Až počátkem 21. století přišli vědci na to, že skutečnou příčinou byl zánět kostí. Všechno začalo hloupou dětskou hrou, když parta kluků zakopala na poli za Jindřichovým Hradcem skleněnou lahev plnou střelného prachu, zapálili ji a čekali, co to udělá. Nálož ale nevybuchla, a tak se tehdy jedenáctiletý Bedřich šel podívat, co se stalo. V té chvíli lahev explodovala a výbuch vmetl mladému Smetanovi do obličeje střepy a čerstvě pohnojenou půdu. Ránu mu navíc vymyli špinavou vodou z nedalekého rybníka. Bolestivé a stále se zhoršující záněty kostí ho provázely celým životem a nakonec zavinily i jeho hluchotu a smrt.
  • Malé překvapení: „velký“ hudební skladatel Bedřich Smetana měl drobnou postavu, měřil pouhých 156 centimetrů.
Zámek Litomyšl – památka UNESCO

Zámek Litomyšl – památka UNESCO

Renesanční zámek v Litomyšli je jednou z českých památek UNESCO. Doba vzniku je patrná na první pohled: fasáda zámku je vyzdobena několika tisíci sgrafity (renesančními psaníčky) s motivy, které se prý ani jednou neopakují. Druhé nádvoří zámku se díky skvělé akustice každoročně stává dějištěm Mezinárodního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Do Litomyšle na zámek i za Bedřichem Smetanou

Do Litomyšle na zámek i za Bedřichem Smetanou

Hledáte hrad či zámek, kde se určitě nebudete nudit? Pak se vydejte do Litomyšle! Zdejší zámecký areál není zajímavý jen tím, že byl zapsán mezi památky UNESCO, ale nabízí mnohem víc než jen pouhou prohlídku interiérů, za vidění stojí i leccos ve městě a v jeho okolí.

10 tipů, kam se vydat za památníky významných osobností

10 tipů, kam se vydat za památníky významných osobností

Máte rádi českou historii? Zajímají vás příběhy konkrétních lidí, nejen suchá fakta? Po celé ČR se nachází památníky věnované osudům zajímavých a důležitých Čechů, které je třeba si i nadále připomínat. Vydejte se s Kudy z nudy na deset takových míst.

Za slavnými umělci do Litomyšle

Za slavnými umělci do Litomyšle

Litomyšl patří k nejkrásnějším z našich měst. Její pompézní zámek se zahradami se dokonce dostal na seznam památek UNESCO. Jenže to není zdaleka všechno, co může východočeské město nabídnout. Své stopy zde totiž zanechala celá řada významných Čechů. Na Bedřicha Smetanu si vzpomene každý, ale co třeba Josef Váchal?

Pamětní místnost Bedřicha Smetany v Kamýku

Pamětní místnost Bedřicha Smetany v Kamýku

V Kamýku strávil Bedřich Smetana v roce 1860 líbánky se svou druhou ženou Barborou (Bettinou). Zdejší dvůr měl totiž v pronájmu manžel Bettiny sestry Hedviky JUDr. Otto Pollak.

Svatojiřský les na Nymbursku

Svatojiřský les na Nymbursku

Pojmenování oblasti je starodávné a označuje rozsáhlý lesní komplex ve Středních Čechách na Nymbursku v okolí Loučeně, který je navíc opředen pověstmi. Jedna z nich vypráví o klášteru sv.Jiří , který stál uprostřed těchto lesů při cestě vedoucí z Prahy do Jičína.

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Budova muzea se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu budov dřívějších Staroměstských mlýnů. Je odtud jedinečný pohled na řeku Vltavu a panorama Pražského hradu.

Dům Bedřicha Smetany Luhačovice

Dům Bedřicha Smetany Luhačovice

Secesní budova hotelu Dům Bedřicha Smetany leží v centru lázní Luhačovice, uprostřed krásného tichého parku. Hotel poskytuje nejnáročnějším hostům vysoký standard ubytování v pokojích se stylovými interiéry.

Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli

Litomyšl je spojená s osudy mnoha významných osobností z řad spisovatelů, malířů či hudebníků. Také tuto historii představuje místní Regionální muzeum, které seznamuje návštěvníky dále s vlastivědnými zajímavostmi z města a jeho okolí.

Litomyšl

Litomyšl

Hlavním lákadlem Litomyšle sice je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů, velkoryse opravené klášterní zahrady a malované muzeum Portmoneum.

České muzeum hudby

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Zámecké apartmány v Litomyšli

Zámecké apartmány v Litomyšli

Tři velké apartmány v areálu zámku Litomyšl, památce zapsané na seznamu UNESCO, v nichž samotná návštěva je kulturním a cestovatelským zážitkem. Ideální pro rodinné pobyty, svatební cestu, romantický výlet.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany

Od dubna do října si můžete prohlédnout Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli, kde prožil tento významný hudební skladatel své dětství. Byt najdete v pivovaru v areálu litomyšlského zámku a od 90. let 20. století ho spravuje Regionální muzeum Litomyšl.

Jabkenická obora

Jabkenická obora

Jabkenická obora leží 1 km východně od Jabkenic. Byla založena roku 1750 rodem Fürstenberků pro chov divoké a cizokrajné zvěře. Roku 1943 byla zrušena a po roce 1964 opět obnovena. Dnes se využívá pro chov daňků a přístupná je jen po vyhrazených cestách.