Přibyslav
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Přibyslav

Ze školy si řada lidí pamatuje, že u Přibyslavi v roce 1424 zemřel Jan Žižka. Pokud do města přijedete od obce Žižkovo Pole, u dlouhé aleje si všimnete obří mohyly označující místo válečníkovy smrti. Kromě toho ve městě objevíte zámek s hasičským muzeem a několik dalších památek.

Co musíte vidět v Přibyslavi

Přibyslav opakovaně trápily požáry; po tom v druhé polovině 18. století zůstalo nedotčeno jen několik domů na náměstí. Dodnes ale můžete vidět mohutnou gotickou věž, která je typickou dominantou města. Vedle ní stojí barokní kostel sv. Jana Křtitele, opodál si můžete prohlédnout expozice Městského muzea v Kurfürstově domě. Trochu stranou v Husově ulici najdete zámek; vybudoval jej Zachariáš z Hradce, starší část dosud prozrazuje styl italské renesance. V zámku sídlí hasičské muzeum.
 

Žižkova mohyla a socha

Vedle Žižkovy mohyly postavené podle projektu architekta Antonína Wiehla připomíná slavného válečníka v Přibyslavi také jezdecká socha. Až ji uvidíte, dojde vám, že ji znáte – jde totiž o zmenšenou jezdeckou sochu Jana Žižky od Bohumila Kafky, která stojí u Národního památníku na VítkověPraze. Přibyslavská kopie vznikla v roce 1935 jako menší zkušební odlitek, i tak měří přibližně tři metry na výšku a tři metry na délku. Originál na Vítkově je vysoký devět metrů.
 

Výlet na kole po bývalé železniční trati

Pro cyklisty a in-line bruslaře je ideálním místem přes devět kilometrů dlouhá cyklostezka s minimálním převýšením vedoucí z Přibyslavi do obce Sázava po staré zrušené železniční trati. Na kole se můžete vypravit také do Havlíčkovy Borovérodnému domu Karla Havlíčka Borovského. V Ronově nad Sázavou si prohlédněte malebný středověký kamenný most, v blízké oboře zkuste vypátrat zříceniny hradu Ronova. V letních měsících láká k návštěvě přibyslavské koupaliště.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Grand Café

Grand Café

Přibyslav, Kraj Vysočina