Přibyslav

Ze školy si řada lidí pamatuje, že u Přibyslavi v roce 1424 zemřel Jan Žižka. Pokud do města přijedete od obce Žižkovo Pole, u dlouhé aleje si všimnete obří mohyly označující místo válečníkovy smrti. Kromě toho ve městě objevíte zámek s hasičským muzeem a několik dalších památek.

Co musíte vidět v Přibyslavi

Přibyslav opakovaně trápily požáry; po tom v druhé polovině 18. století zůstalo nedotčeno jen několik domů na náměstí. Dodnes ale můžete vidět mohutnou gotickou věž, která je typickou dominantou města. Vedle ní stojí barokní kostel sv. Jana Křtitele, opodál si můžete prohlédnout expozice Městského muzea v Kurfürstově domě. Trochu stranou v Husově ulici najdete zámek; vybudoval jej Zachariáš z Hradce, starší část dosud prozrazuje styl italské renesance. V zámku sídlí hasičské muzeum.
 

Žižkova mohyla a socha

Vedle Žižkovy mohyly postavené podle projektu architekta Antonína Wiehla připomíná slavného válečníka v Přibyslavi také jezdecká socha. Až ji uvidíte, dojde vám, že ji znáte – jde totiž o zmenšenou jezdeckou sochu Jana Žižky od Bohumila Kafky, která stojí u Národního památníku na VítkověPraze. Přibyslavská kopie vznikla v roce 1935 jako menší zkušební odlitek, i tak měří přibližně tři metry na výšku a tři metry na délku. Originál na Vítkově je vysoký devět metrů.
 

Výlet na kole po bývalé železniční trati

Pro cyklisty a in-line bruslaře je ideálním místem přes devět kilometrů dlouhá cyklostezka s minimálním převýšením vedoucí z Přibyslavi do obce Sázava po staré zrušené železniční trati. Na kole se můžete vypravit také do Havlíčkovy Borovérodnému domu Karla Havlíčka Borovského. V Ronově nad Sázavou si prohlédněte malebný středověký kamenný most, v blízké oboře zkuste vypátrat zříceniny hradu Ronova. V letních měsících láká k návštěvě přibyslavské koupaliště.

Turistická informační centra


Aktivity

Posázavská cyklostezka Přibyslav – Sázava po staré železniční trati

Cyklostezka, která vede po staré zrušené železniční trati z Přibyslavi do Sázavy (u Žďáru nad Sázavou), je dlouhá 8 855 metrů, trasa je bez kopců. Vhodná je především pro cyklisty a in-line bruslaře.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Zřícenina hradu Ronov nad Sázavou

Zřícenina hradu Ronov se v současné době nachází uprostřed rozsáhlé obory. Zřícenina je volně přístupná celoročně.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Žižkova mohyla u Přibyslavi

Mohyla ve vesnici Žižkovo Pole je vzpomínkou na slavného českého vojevůdce Jana Žižku, který zde, při obléhání Přibyslavi roku 1424, zemřel. Přesné místo jeho úmrtí připomíná veliký kříž uprostřed pole. Žižka však nezemřel v boji – do hrobu ho schvátila dosud ne plně objasněná nemoc.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Zámek Přibyslav – rozsáhlé sbírky hasičského muzea

Původní přibyslavský gotický hrad dobyli husité, ovšem při obléhání zemřel sám vojevůdce Jan Žižka. Zničený hrad byl v polovině 16. století nahrazen renesančním zámkem, pozměněném později v duchu klasicismu. Dnes na zámku sídlí hasičské muzeum s rozsáhlými sbírkami.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace

Grand Café

Přibyslav najdete ve vyjmenovaných slovech, ale i na mapě pozornosti milovníků dobré kávy. Miluje ji také Miroslav a Alena Pleslovi.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Pojeďte na výlet


Pěšky po Instagramové stezce plné přírodních fotokoutků

Patříte k milovníkům selfíček? Instagramová stezka vás k vysněným fotkám doslova přivede. Tento výlet je určen všem, kteří se rádi projdou. Výchozím bodem je obec Vír.

Putování po Instagramové stezce Vysočinou na kole

Pokud si z výletu rádi doveze krásnou fotku a sdílíte zážitky s ostatními, projděte si Instagramovou stezku, která vede Vysočinou. Nabízí krásná neokoukaná zákoutí, které vytvoří ideální kulisy pro vaše fotografie, kterými pak můžete inspirovat své přátele. Fotit se na této stezce samozřejmě není podmínkou, můžete si užít krásu zdejší krajiny i bez mobilů či fotoaparátů. Bylo by možná ale škoda, vzpomínky na krásnou krajinu neuchovat.