ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: lekníny, orchideje a zimní výlety za exotikou
Zážitky

Věda a historie není nuda: lekníny, orchideje a zimní výlety za exotikou

Poslechněte si audio verzi článku
Leknín Viktorie královská a jeho listy, které unesou malé dítě, sladce vonící růžové lekníny ze Slavické obory anebo výlet za tajemstvím orchidejí, který končí v nejmagičtějším místě u nás? Vydejte se s námi pátrat po tajemství lovců orchidejí a po stopách dávných cestovatelů, kteří při hledání dokonalé krásy procestovali celý svět.
Že věda a historie nejsou vůbec nuda vás přesvědčí pár voňavých výletů. Začneme malým přírodovědným tajemstvím, které zatím čeká na své odhalení: jedeme si pro ně do Slavické obory u Slatiňan.
 

Detektivka o růžových leknínech

S výletem do Slavické obory na nic nečekejte: největší obora východních Čech totiž bývá otevřená jen pár měsíců v roce, a to během února a března a pak v červenci a srpnu. Překrásné staleté duby, dlouhé aleje, romantické rybníky a lesní cesty mají své kouzlo, navíc zmrzlá půda se hodí při pátrání po leknínovém rybníku Boušovka. V oboře patří k nejmladším, vznikl až v sedmdesátých letech 19. století, a nejlépe se k němu dostanete po cestě z hráze rybníku Starý. V Boušovce a kolem ní roste a žije řada vzácných druhů rostlin a zvířat, od vodních masožravek až po čolky, kuňky, skokany a vážky.

Proslavily ji ale hlavně lekníny: traduje se, že je sem nechal vysázet kníže František Josef z Auerspergu pro potěšení své manželky Vilemíny, rozené hraběnky Kinské z Vchynic a Tetova, se kterou se oženil v roce 1878. Existuje ale také teorie, že vzácné rostlinky začal na Boušovce pěstovat až o pár desítek let později lékárník z nedaleké Chrudimi a oddenky ze svého vodního záhonu pak používal k výrobě léčivých přípravků. Kvůli růžové formě bílého leknínu se Boušovka v roce 1950 zařadila mezi chráněná území, před pár lety byla vyčištěna a získala tím svou dřívější krásu. V plném květu můžete lekníny samozřejmě vidět až v létě, a tak zimní výlet využijte spíš pro hledání vhodné přístupové cesty.
 

Tadeáš Haenke, objevitel Viktorie královské

Růžový leknín je něžná vodní kvetoucí rostlina, která pochází z jižní Afriky. Sazenice leknínů si kníže František Josef z Auerspergu údajně nechal přivézt ze Skandinávie, kde byly náhodně objeveny v roce 1863 u jezera Fagertärn, byť v sytější růžové barvě, než jakou známe například z Boušovky. Švédský botanik Elias Fries tehdy dokonce poznamenal, že tahle neuvěřitelná květina bude nejspíš vůbec nejkrásnější rostlinou celé Evropy, kterou lze přirovnat snad jedině k jihoamerické Viktorii královské, největšímu leknínu světa.

Překvapivě i pověstná královna všech vodních rostlin Viktorie královská (Victoria amazonica) za sebou nechává českou stopu: jako první ji totiž objevil Tadeáš Haenke (1761–1817), jedna z nejskvělejších osobností českých botanických dějin a kromě toho lékař, etnograf, kartograf, geolog, chemik, hudebník, cestovatel a objevitel. Jeho životní náplní se stala botanika: procestoval svět s výpravou Alessandra Malaspiny a pak se usadil v dnešní Bolívii, kde pokračoval v přírodovědeckých výzkumech. Jako první také na slepém rameni přítoku řeky Amazonky objevil Viktorii královskou, obří leknín s velkými pevnými listy s průměrem až tři metry, které dokonce unesou malé dítě.

Pro vědu však poprvé druh Victoria amazonica popsal až německý přírodovědec Eduard Poeppig v roce 1832. Tehdy ji pojmenoval jinak, jméno Victoria bylo leknínu přiděleno o něco později, a to na počest anglické královny Victorie. U nás ji můžete vidět v botanických zahradách v Liberci, Brně nebo Olomouci, ale chce to mít pověstnou kapku štěstí: sněhově bílé vonné květy totiž rozkvétají v noci, vydrží často jen několik hodin, přechází do tmavě růžových odstínů a nanejvýš po dvou dnech uvadají.
 

Benedikt Roezl, lovec orchidejí a šišek

Větší štěstí než s lekníny uděláte s orchidejemi, které zvládne pěstovat skoro každý. Ty proslavil český botanik a cestovatel Benedikt Roezl (1824–1885), který patřil k nejznámějším sběratelům orchidejí a exotických rostlin 19. století. Osobně objevil více než 800 druhů kvetoucích rostlin a stromů (a jen rostlin nazvaných jeho jménem je v botanice přes čtyřicet), na koni nebo pěšky procestoval celou Ameriku a díky němu se původem mexická vánoční hvězda dostala do Evropy. Orchidej drží v ruce i na svém pražském pomníku na Karlově náměstí, právě tak by ale mohl mít v ruce borovou šišku. Borovice ho zaujaly už v mládí a v roce 1857 dokonce vydal tiskem dokonce nabídkový katalog semen mexických jehličnanů, v němž nabízí 87 různých druhů borovic, nalezených v různých koutech Mexika. Většinu z nich sám nově pojmenoval, a tak se v Evropě náhle objevila například mexická borovice pojmenovaná na počest sychrovského knížete Rohana, ba dokonce i děčínského zahradníka Jossta. Když o pár let později botanici porovnali Roezlovy objevy se staršími sbírkami, zjistilo se, že většinu Roezlových borovic už Evropa zná, a tak se z nových jmen borovic stala pouhá synonyma.

Posledních deset let Roezl žil v Praze na Smíchově, k poslednímu odpočinku byl uložen na hřbitově v Panenském Týnci, jen pár set metrů od slavného nedokončeného gotického chrámu. Právě ten je považovaný za nejmagičtější místo u nás: kříží se tu totiž zóny léčivé pozitivní energie, která prý dokáže odstraňovat depresivní stavy a přináší optimismus, dobrou náladu a radost ze života.
 

Víte, že…?

  • Chcete-li si Panenský Týnec a výjimečnou památku vychutnat v osamění a vyzkoušet, zda pozitivní energie chrámu skutečně dokáže zatočit s depresemi či bolestmi hlavy, je zima ideální čas: rozhodně tu nebude tolik lidí jako v letních dnech.
  • Pomník Benedikta Roezla na jižním konci Karlova náměstí poblíž Faustova domuPraze pochází z roku 1898 a provází ho dobový hoax, který už dlouho žije vlastním životem. „Zaručená“ zpráva tvrdí, že novoměstští radní prý původně chtěli zvěčnit vynálezce lodního šroubu Josefa Ressela anebo dokonce přírodovědce Jana Svatopluka Presla a někdo si zkrátka popletl jména. Není to pravda, podle Klubu za starou Prahu byl pomník od počátku a bez nejmenších pochybností zamýšlen jako pocta a uznání zásluh Benedikta Roezla.
  • Tadeáš Haenke sice zůstal v Jižní Americe, ale část jeho osobních sbírek se dostala do Prahy. Pod dohledem hraběte Kašpara ze Šternberka byla jeho pozůstalost vědecky zpracována a herbářové položky dodnes patří mezi nejcennější kolekce botanického oddělení Národního muzea. Mimochodem, v herbářích tehdy Haenke popsal více než 700 nových, dosud neobjevených druhů rostlin.
7 věcí, které nevíte o… květomluvě

7 věcí, které nevíte o… květomluvě

Řekněte to květinou, a rozhodně neuděláte chybu: darovat voňavou a upravenou kytici je galantní a láskyplné gesto, ať už jde o rande, výročí, oslavu narozenin nebo usmíření. Víte ale, že podle květomluvy má každá květina svůj symbolický význam? A dokonce u některých druhů květin říká každý barevný odstín něco jiného? A že existuje květina, která vašemu protějšku sdělí něco jako „táhni k šípku“? A není to šípek?

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice Příroda

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Slavická obora u Slatiňan Příroda

Slavická obora u Slatiňan

Nedaleko města Nasavrky se nachází slavická obora o výměře 535 ha, kterou v letech 1774 až 1776 založil kníže Jan Adam Auersperg. Rozprostírá se mezi obcemi Trpišov, Licibořice, Slavice a Práčov. V oboře je chována jelení zvěř a mufloni.

Muzeum Tadeáše Haenkeho – za lovcem leknínů Kultura

Muzeum Tadeáše Haenkeho – za lovcem leknínů

Haenke, rodák z Chřibské byl významným botanikem, cestovatelem i lékařem. V roce 1784 vypustil v Čechách první montgolfiéru. Jako první Evropan zdolal nejvyšší horu Ekvádoru Chimborazo a v povodí Amazonky objevil obří leknín nazvaný Victoria regia.

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady

Česko ve filmu: filmy a seriály, v nichž hrají hlavní roli zvířata a zoologické zahrady

Na výlet do zoologických zahrad se můžete vydat ve skutečnosti i na stříbrných plátnech a televizních obrazovkách: řada z nich se totiž objevila ve filmech, seriálech a dokumentech. Vydejte se s Kudy z nudy na velké filmové putování mezi zvířata!

Přírodní památka Boušovka ve Slavické oboře Příroda

Přírodní památka Boušovka ve Slavické oboře

Nedaleko obce Trpišov v CHKO Železné hory, se nachází Slavická obora. Ta v sobě ukrývá několik rybníků. Jední z nich je Boušovka, mělký lesní rybníček s výskytem růžové formy leknínu bílého.

Přírodní rezervace Krkanka a Strádovské peklo v údolí Chrudimky Příroda

Přírodní rezervace Krkanka a Strádovské peklo v údolí Chrudimky

V úseku mezi Křižanovickou a Práčovskou přehradou vytvořila řeka Chrudimka v žulových horninách nasavrckého masivu hluboké údolí, které bylo pro svoji jedinečnost postupně začleněno do dvou vyhlášených přírodních rezervací – PR Krkanka a PR Strádovské peklo.

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně Příroda

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Botanickou zahradu a arboretum Mendelovy univerzity najdete v brněnské čtvrti Ponava, nad fotbalovým stadionem Za Lužánkami. Její rozloha činí 11 hektarů, součástí zahrady jsou tropické skleníky a celkově zde roste na 13 tisíc rostlin.

Botanická zahrada léčivých rostlin Hradec Králové Příroda

Botanická zahrada léčivých rostlin Hradec Králové

Botanická zahrada byla založena se vznikem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jako výukový pavilon v roce 1969. Expozice je rozdělena do dvou veřejně přístupných částí. Nádherné pohledy nabízí sbírkový skleník, kde jsou pěstovány rostliny ze subtropických a tropických oblastí.

Naučná stezka přírodním areálem Botanické zahrady v Troji Příroda

Naučná stezka přírodním areálem Botanické zahrady v Troji

Na trase naučné stezky budete procházet zachovalou příměstskou, v minulosti intenzivně obhospodařovanou, zemědělskou krajinou s usedlostmi, kolem kterých se dosud nachází fragmenty zahrad, sadů, vinic a pastvin. Celé území je cenné ekologicky, biologicky, geomorfologicky a také historicky.

10 tipů, kde objevíte krásné velké skleníky aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů, kde objevíte krásné velké skleníky aneb ve stínu i na výsluní

Malý skleník má na zahradě kdekdo, ale kde si prohlédnete krásné skleníkové obry? Kde stojí ty nejstarší a kde ty nejmodernější, co se v nich pěstovalo a pěstuje a co byste neměli přehlédnout? Pojďte se společně s portálem Kudy z nudy vypravit za exotikou pod sklem aneb do stínu i na výsluní.

Ve skleníku Fata Morgana si prohlédnete nejmenší leknín světa

Ve skleníku Fata Morgana si prohlédnete nejmenší leknín světa

Botanická zahrada Praha si pro své návštěvníky připravila novinku. V expozici tropických deštných lesů ve skleníku Fata Morgana je nově umístěn nejmenší leknín na světě – leknín trpasličí. Celá rostlina tohoto druhu by se vešla na jeden list běžných leknínů, které známe z vodních ploch. Tato vodní rostlina se vyskytovala do roku 2008 pouze v jediném termálním prameni ve Rwandě. Tam v důsledku jeho odvodnění pro zemědělské účely zcela vyhynula. V současnosti je k vidění jen v botanických zahradách. Ta pražská je jednou z nich.

Sbírkové skleníky Olomouc Příroda

Sbírkové skleníky Olomouc

Palmový, kaktusový, tropický a subtropický skleník. Olomoucké Sbírkové skleníky najdete ve Smetanových sadech. Zabírají plochu 4100 m2, veřejně přístupných je více než 3000 m2. Zdejší botanické sbírky patří k největším a nejstarším v České republice.

V liberecké botanické zahradě kvete nejmenší i největší leknín světa

V liberecké botanické zahradě kvete nejmenší i největší leknín světa

Návštěvníci liberecké botanické zahrady si v těchto dnech mohou užít ojedinělou atrakci – vykvetly tu totiž dva podivuhodné lekníny – viktorie královská a leknín lázeňský. Šance vidět oba květy najednou je však pouze za špatného počasí a v dopoledních hodinách. Zatímco Viktorie kvete v noci, leknín lázeňský rozkvétá přes den.

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín Příroda

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Na jižní straně zámeckého svahu bývaly kdysi vinice. V první polovině 18. století zde vznikla okrasná barokní zahrada ve tvaru pětiúhelníku, v jehož vrcholu byl roku 1737 zřízen drobný, ale půvabný čajový altán se sochařskou i malířskou výzdobou.

Zahradník Benedikt Roezl – nejznámější lovec orchidejí a sběratel rostlin své doby

Zahradník Benedikt Roezl – nejznámější lovec orchidejí a sběratel rostlin své doby

Český botanik, cestovatel, sběratel rostlin a excelentní zahradník exotických květin – tím vším byl Benedikt Roezl (13. srpna 1824 Horoměřice u Prahy – 14. října 1885 Praha-Smíchov), rodák z Horoměřic u Prahy, který patřil k nejznámějším sběratelům orchidejí a exotických rostlin 19. století. Osobně objevil více než 800 druhů kvetoucích rostlin a stromů. Na koni nebo pěšky procestoval celou Ameriku a díky němu se původem mexická vánoční hvězda dostala do Evropy. Roku 1880 založil Roezl první český zahradnický spolek a časopis Flora v Praze.

Tadeáš Haenke – objevitel viktorie královské

Tadeáš Haenke – objevitel viktorie královské

Významný český cestovatel, lékař, etnograf a kartograf Tadeáš Peregrinus Xaverius Haenke (5. prosince 1761 – asi 31. října 1817) byl jednou z nejskvělejších osobností českých botanických dějin. Rovněž jako první v českých zemích vypustil montgolfiéru, obeplul svět a popsal viktorii královskou.

#světovéČesko a zámek Hluboká, Windsor střední Evropy

#světovéČesko a zámek Hluboká, Windsor střední Evropy

Pohádkové sídlo utkané ze snů krásné paní anebo perla jižních Čech, která se jako bílý svatební dort tyčí na skalním výběžku nad řekou Vltavou: tak se obvykle mluví a píše o Hluboké, jednom z našich nejkrásnějších zámků. O novogotickém skvostu se spoustou zdobných detailů, arkýřů, věží a věžiček se zubatým cimbuřím se také říká, že inspiraci k jeho nové podobě si kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu s manželkou Eleonorou, rozenou princeznou Liechtenstein, přivezli z Anglie. Skutečně ale byl předobrazem Hluboké královský zámek Windsor?

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

Kvůli zážitkům, jako je procházka deštným pralesem, poznání korálových útesů, jízda po safari anebo relaxace ve vodním ráji, vůbec nemusíte navštěvovat vzdálené exotické země. Nefalšovanou exotiku ve skutečnosti můžete prožít doma, v České republice. A portál Kudy z nudy vám poradí kde a jak.

#světovéČesko a zámek Děčín: zážitky, zahrady, zoo a via ferrata

#světovéČesko a zámek Děčín: zážitky, zahrady, zoo a via ferrata

Děčín se rozkládá v široké kotlině na obou březích Labe a nedá se splést s žádným jiným městem. Na jedné straně řeky se tyčí skála zvaná Pastýřská stěna s výletní restaurací, via ferratou a zoologickou zahradou, na druhé stojí krásný zámek. Užijí si tu všichni: milovníci historické architektury i květin, rodiny s dětmi, fanouškové únikových her i adrenalinu.

Nejstarší botanická zahrada v Česku – Botanická zahrada Liberec

Nejstarší botanická zahrada v Česku – Botanická zahrada Liberec

Chloubou liberecké botanické zahrady jsou především sbírky tropických rostlin. Naleznete zde však i další unikáty, například nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Ve skleníkovém areálu ve tvaru rostlinných buněk najdete také populární obří leknínovitou rostlinu viktorii.

Další aktuality

Zima na Dolní Moravě: stezka v oblacích, dělostřelecké tvrze i klášter

Při pohledu na mapu je Dolní Morava jen jedno z mnoha údolí v úbočí Králického Sněžníku. Jenže tohle nenápadné místo, kam se navíc dostanete jedinou silnicí směrem od města Králíky, slibuje v létě i v zimě hory zážitků. Představíme vám zdejší atrakce v čele se stezkou v oblacích, nabitý kalendář akcí i nejrůznější místa v okolí. Co byste řekli třeba výšlapu do oblak, prohlídce Vojenského muzea v Králíkách, dělostřeleckých tvrzí či starého kláštera?
5. prosinec 2024 10:00
Zimní sporty, Pardubický kraj

Vánoce na Veselém Kopci zpestří jarmark

Víte, jaká byla podoba tradičních dárků a obyčeje provázející oslavu Štědrého večera od druhé poloviny 19. století do poloviny 20. století? Na Veselém Kopci u Hlinska se dozvíte například, jakou podobu měly dárky pro děti, které se nazývaly vrkoč, svět a zahrádka anebo z jakých jídel se skládala štědrovečerní večeře před 150 lety, nebo čím byly ozdobeny vánoční stromečky. Tradiční vánoční výstava Vánoce na Veselém Kopci probíhá do neděle 8. prosince 2024. Poslední den výstavy proběhne na Veselém kopci také oblíbený jarmark.
3. prosinec 2024 10:00
Památky, Pardubický kraj

Zámek Litomyšl letos láká návštěvníky poprvé do vánočně vyzdobené zámecké kuchyně

Pokud si kladete otázky, jak se slavily Vánoce ve šlechtických kruzích, případně jestli aristokraté mysleli také na své sloužící, pak jsou pro vás tím pravým prohlídky vánočně vyzdobenými interiéry zámku Litomyšl. Během prohlídky se můžete podívat do zámeckých interiérů i mimo hlavní sezónu. A jelikož před 135 lety zámek navštívil samotný císař František Josef I., přenesou vás tu také na vánoční císařský dvůr. V zámecké kapli nebude chybět ani vyřezávaný lidový betlém. Bonusem navíc bude také prohlídka nově zrekonstruované a vánočně vyzdobené zámecké kuchyně, která je pro veřejnost letos otevřena poprvé.
1. prosinec 2024 10:24
Zážitky, Pardubický kraj

Udělejte radost originálními dárky z Orlických hor a užijte si advent

V Orlických horách žije plno šikovných řemeslníků a najdete zde řadu překrásných ateliérů a dílen, kde si můžete kromě vlastní inspirace a zakoupení výrobků, řemeslo také doslova osahat. Pod dohledem řemeslných mistrů si můžete vyrobit právě tu vaši vlastní rolničku, vyrobit si misku či namalovat si hrneček.
1. prosinec 2024 9:53
Kultura, Pardubický kraj

V Pardubicích začínají vánoční trhy

Poslední listopadový den 30. 11. 2024 se rozzáří Pernštýnské náměstí a Pardubice po roce znovu navážou na tradici oblíbených vánočních trhů. Nádherná atmosféra na starobylém náměstí bude mít i tento rok svou dominantu v podobě svátečně nazdobeného vánočního stromu, který bude rozsvícen o „železné neděli”, tedy 1. prosince 2024 v 17 hodin za účasti zástupců statutárního města Pardubic. Mezi stánky lidových řemeslníků najdete nabídku staročeských jídel i nápojů či inspiraci na dárky pod vánoční stromeček. Zimomřivé návštěvníky zahřeje horká medovina. Dřevěné postavičky městečka Betléma budou doplněny o živá zvířata.
27. listopad 2024 12:00
Zážitky, Pardubický kraj

Hrad Svojanov zve o víkendech na vánoční prohlídky

Jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyky? To všechno se dozvíte o víkendech od 30. listopadu do 15. prosince 2024 na hradě Svojanov. Nebude chybět ani tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním. Nachystaný pro vás bude i pravý hradní punč.
27. listopad 2024 11:00
Památky, Pardubický kraj

Přijeďte o víkendu do Chrudimi na zabijačku

Víkend bude v Chrudimi plný kultury a dobrot. Tradiční Kateřinské posvícení s pravou zabijačkou, jarmarkem a dechovkou se letos koná na chrudimském Resselově náměstí v sobotu 23. listopadu 2024. Nebudou chybět tradiční české dobroty ani takzvané klobásníky, vdolečky plněné kysaným zelím, uzeným masem a klobásou. K pití bude svařené víno pro zahřátí, ale budou se také ochutnávat různá piva.
19. listopad 2024 6:00
Gurmánská turistika, Pardubický kraj

Dolní Morava se mění v zimní ráj plný zážitků a novinek pro lyžaře i výletníky

Už brzy se svahy na Dolní Moravě začnou ztrácet pod sněhovými vločkami a po rozzářené letní sezóně přeberou žezlo zimní radovánky. Horský resort Dolní Morava je právem označovaný za nejprogresivnější zimní středisko v Česku. A ani tato zima nebude výjimkou. Na všechny návštěvníky tu čeká řada novinek i prověřená zábava.
17. listopad 2024 6:00
Zimní sporty, Pardubický kraj