Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: přehlídka velkých letních festivalů 2023, na kterých nesmíte chybět
Zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: přehlídka velkých letních festivalů 2023, na kterých nesmíte chybět

  • Vydáno11. července 2023
Léto 2023 je plné velkých letních festivalů s jedinečnou atmosférou. Procestujte s námi Česko kraj po kraji a poznamenejte si do kalendářů termíny skvělých letních akcí. V Praze běží celé léto Prague Open Air, Plzeň patří divadlu a Létu v Prazdroji, Karlovarský kraj je plný filmu a Vysočina folku. Stálicemi jsou Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, Vizovické Trnkobraní či Colours of Ostrava.

1. Praha a festival Prague Open Air a Letní Letná

Od června do konce září 2023 se v Praze na dvou scénách odehraje série skvělých koncertů multižánrového festivalu Prague Open Air, který přebral úspěšný koncept Ledárny Open Air a rozšířil ho o novou lokalitu. Vetší koncerty se konají v Ledárnách Braník, komornější na Občanské plovárně na Malé straně. Zahrají Monkey BusinessMig 21Vypsaná fixaAneta LangerováHradišťan & Jiří Pavlica a mnozí další. 

Pražskou letní klasikou je Letní Letná – festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění v Letenských sadech. Dvacátá Letní Letná to nejlepší z nového cirkusu předvede od 17. srpna do 3. září 2023.
 

2. Středočeský kraj a Příbramské i Kutnohorské kulturní léto

V Příbrami máte na výběr pestrý kulturní program od června do září. Příbramské kulturní léto nabízí rockovou hudbu, dechovku nebo folk, divadelní představení i program pro děti. Hrát se bude i v Lesním divadle Skalka v Novém Podlesí u Příbrami, ve Skanzenu Vysoký Chlumec, na Státním zámku v Hořovicích anebo v Březnici

Letní měsíce plné kultury nabízí i Kutnohorské léto 2023. Program v Kutné Hoře a na empírovém zámku Kačina je plný zejména divadla a netradičních i dobrodružných nočních prohlídek Sedlecké katedrály, kostnice, chrámu sv. Barbory či Českého muzea stříbra
 

3. Jihočeský kraj a Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

Výjimečné místo a výjimečný zážitek: to je stručná vizitka Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Koná se v areálu českokrumlovského hradu a zámku, ale i v dalších objektech města s jedinečným geniem loci, zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO. Žánrově se festival zaměřuje zejména na klasickou hudbu, každoročně však nabízí několik koncertů jiných žánrů, od jazzu přes folklor až po muzikál či operu. Letní přehlídka světové hudební kultury i jejích nejnovějších trendů od 15. až po 21. století naplní Český Krumlov jako obvykle po dobu tří týdnů, letos od 14. července do 5. srpna 2023. Zahajovací koncert nazvaný Francouzská noc přivede festival po dvaceti letech do poetické scenérie Letní jízdárny.
 

4. Plzeňský kraj a Divadelní léto, i Léto v Prazdroji

Mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla Skupovu Plzeň si užijeme zase až v roce 2024, ale nyní můžete stihnout ještě Divadelní léto pod plzeňským nebem 2023. Až do 15. července se v Plzni potkávají plzeňští herci všech souborů DJKTa a Divadla Alfa s pražskými či mimopražskými hereckými hvězdami, známými z televizních obrazovek a filmového plátna. 

Milovníci hedebních festivalů si užijí Léto v Prazdroji 2023. Na čtvrtečních večerech plných hudby a zábavy na nádvoří Plzeňského Prazdroje vystoupí například Extra Band revival, Turbo či Lucie revival. 
 

5. Karlovarský kraj a Marienbad Film Festival a Povaleč

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary už je letos za námi, ale filmové léto v Karlovarském kraji dál pokračuje. Od čtvrtka 13. do neděle 16. července se posuňte z Karových Varů jen malinko na jih do Mariánských Lázní na Marienbad Film Festival, mezinárodní festival zaměřující se na filmová díla experimentální povahy, okrajové podoby kinematografie, současný pohyblivý obraz a umělecké a náročnější filmy. 

A kdo si po tomto bude chtít trochu odpočinout, není nic lepšího, než zajet na Valeč na festival Povaleč. Od 3. do 5. srpna bude zámecký areál plný hudby, divadla, workshopů, přednášek, výstav i filmů.  
 

6. Ústecký kraj a Altros Rockfest Lovosice a HoumrFest

Městem Lovosice se opět rozezní rockový festival Altros Rockfest Lovosice, který se vrací na své původní místo, do lovosického lesoparku Osmička. Pod Lovošem to 14. – 15. července roztočí Vypsaná fiXa, slovenská Slobodná Európa nebo americký kytarista Adam Bomb a mnoho dalších. Je na co se těšit!

V srpnu se pak vysoko na sever od Českého Středohoří, až v hraničním městě Jiříkov, koná ve dnech 4. – 5. srpna 29. ročník největší triatlonové události, Houmrův triatlon, spojený s letos hvězdně obsazeným HoumrFest​em. O hudební program se letos postarají kapely No Name, Portless, UDG, Vltava, Děda Mládek IIegall Band, Pískomil se vrací, písničkář Láska a mnoho dalších.
 

7. Liberecký kraj a festival Benátská!

Pamětníci si možná vzpomenou, že festival Benátská! začínal v roce 1993 na Žluté plovárně v údolí Jizery v Malé Skále. Jak se rozšiřoval počet účinkujících i pódií, přišlo stěhování, a tak se v roce 2012 jubilejní 20. ročník festivalu konal na novém místě, v areálu Vesec na okraji Liberce. Festival, který se letos koná od čtvrtka 27. července do neděle 30. července 2023, stále sází na domácí hudební špičku okořeněnou o zahraniční hvězdy, ale otevřel se také rodinám a návštěvníkům napříč všemi generacemi. Letos zde vystoupí například písničkář Jaromír Nohavica, Chris Norman & band, Rybičky 48, David Koller, Mirai, Harlej, Yzomandias, Viktor Sheen, Trautenberk, Lenka Filipová, Katarina Knechtová, Ivan Hlas Trio či Rozálie Havelková
 

8. Královéhradecký kraj a Brutal Assault

Královéhradecký kraj pořádá v létě festival za festivalem, ale tím největším, který nás letos ještě čeká, je bezesporu Brutal Assault 2023. Jeden z největších metalových festivalů v Evropě uvede 9. – 12. srpna svůj 26. ročník na tradičním místě, ve vojenské pevnosti Josefov u Jaroměře. Během čtyř festivalových dnů se představí na pódiích na několik desítek kapel z celého světa. Namátkou kapely Aura Noir, Beartooth, 1914, Bell Witch, Heilung, Saturnus a mnoho a mnoho dalších. Vojenská pevnost z 18. století není běžné místo pro hudební festival. Vzhledem ke svému původnímu účelu disponuje zajímavým rozložením, v němž lze nad chodem festivalu přemýšlet jako nad malým městem, v němž se nachází kamenné hospody a bary, drobná náměstí a prostory se spoustou míst k sezení uvnitř hradeb, jež poskytují úkryt před nepřízní počasí.
 

9. Pardubický kraj a Hrady CZ a Přehrady fest

Oblíbený festival Hrady CZ cestuje po krásných hradech celé republiky a 21. – 22. července zakotví na Kunětické hoře u Pardubic. V pátek vás potěší Michal Hrůza, Majk Spirit, Gaia Mesiah, Kryšto, Anna K. V sobotu místní krásné prostředí rozezvučí například Tomáš Klus, Kurtizány z 25. avenue, Skyline, Dymytry, Wanastowi Vjecy, Mirai či Kabát.

A z hradu rovnou na přehradu, 11. – 13. srpna to bude žít festivalem Přehrady Fest 2023 na přehradě Seč. Vytáhněte celou svou rodinu a prožijte dva pohodové festivalové dny u vody. Akci rozjede v pátek punk-rocková kapela Byt číslo 4, naváže Voxel, UDG, Wohnout. Sobotu odstartuje Pokáč a večer den plný hudby uzavřou Mig 21 a Horkýže slíže.  
 

10. Vysočina a Folkové prázdniny a Prázdniny v Telči

Vysočina žije folkem. V červenci a srpnu zde budou hned dva velké folkové festivaly, Folkové prázdniny na zámku v Náměšti nad Oslavou 22. – 29. červencePrázdniny v Telči, které letos slaví čtyřicet let od svého založení. Toto výročí oslaví mimo jiné výstavou fotografií, interaktivní putovní výstavou v ulicích Telče a otevřením nové šansonové scény na břehu Štěpnického rybníka. Jubilejní ročník odstartuje Vlasta Redl a následujících šestnáct dní, 28. 7. – 13. 8. město naplno ožije hudebním festivalem Prázdniny v Telči. Na zámku zahrají například JavoryKarel Plíhal se svým synem Matějem, Druhá trávaŽalman nebo Bratři Ebenové. V druhé polovině festivalu na zámek zavítají i velké české hvězdy rocku a jazzu jako jsou Framus FiveButy Dan Bárta & Illustratosphere. O zakončení festivalu se tentokrát po dvouleté pauze postarají Melody Makers v čele s Ondřejem Havelkou
 

11. Jihomoravský kraj a Mendel festival

Objevitel základních principů dědičnosti a světově uznávaný zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel byl knězem a později opatem augustiniánského kláštera na Starém Brně. Jeho osobnost připomíná Mendel festival; akce spojující vědu, víru a zábavu proběhne na Mendlově náměstíBrně od 21. do 22. července 2023. Přijeďte si prohlédnout Mendelovo muzeum, užít si komentované prohlídky celého areálu s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie,koncerty i populárně-vědecký program v nově obnoveném Mendelově skleníku. Z kapel letos vystoupí Gipsy Kings, Poletíme?, Bert and Friends či Fanfare Ciocarlia. 
 

12. Zlínský kraj a Vizovické Trnkobraní

Chcete si užít léto se svojí láskou a současně s kapelami Pam Rabbit, MiraiŠrouby a maticeHorkýže slíže, s Jaromírem NohavicouBarborou Polákovou, Rozálií Havelkovou a mnoha dalšími? Pak zamiřte na Vizovické Trnkobraní, oblíbený letní švestkový festival, který se koná každoročně v polovině srpna ve Vizovicích. Tentokrát proběhne od 18. do 19. srpna 2023 přímo v areálu likérky Rudolf Jelínek, kde se vyrábí nejproslulejší tuzemská značka slivovice. Chybět nebude ani oblíbená soutěž v pojídání švestkových knedlíků otevřená pro všechny zájemce!
 

13. Olomoucký kraj a festival Colores Flamencos Olomouc

Na několik letních dní se Olomouc zahalí do španělských rytmů, chutí a vůní.  Od čtvrtka 27.7. do neděle 30.7. 2023 zde rozvíří vzduch mezinárodní festival flamenca a španělské kultury Colores Flamencos, který  patří mezi nejvýznamnější festivaly tohoto žánru ve střední a východní Evropě. Zdarma můžete navštívit galavečer flamenca na kterém zahraje výjimečný španělský kytarista Carlos Piñana, kterého doprovodí druhý kytarista Rainer María Nero a perkusista Miguel Ángel Orengo. Společně s nimi na pódiu vystoupí tanečník Cristóbal Muñoz a charismatická tanečnice Fefa Gómez. Jedinečné budou i další koncerty festivalu. Vystoupí flamenkový kytarista a zpěvák Morenito de Triana, hudební skupina Marimbea z oblasti tichomořského pobřeží Kolumbie, či charismatické duo Sabor Latino. Zazní i koncert klasické hudby Španělská inspirace a zúčastnit se můžete tanečních workshopů
 

14. Moravskoslezský kraj a festival Colours of Ostrava

Unikátní industriální areál bývalých hutí, železáren a dolů Dolní Vítkovice, Bolt Café na vysoké peci, sál Gong v bývalém plynojemu, výtvarné a světelné instalace, Design zóna, Malý svět techniky a Velký svět techniky, a ve zvláštní části areálu ČEZ Family Park a dětská scéna – to všechno nabízí Colours of Ostrava, multižánrový mezinárodní hudební festival, pořádaný v Ostravě každoročně od roku 2002. Od 19. do 22. července 2023 nabídne mnoha scénách stovky programů, od koncertů přes diskuse, divadla a filmy až po workshopy a výtvarné aktivity.
Mezinárodní folklórní festival v Písku 2024

22. 8.25. 8.
Mezinárodní folklórní festival v Písku 2024

Písek bude opět hostitelem setkání domácího i zahraničního folklóru, letos již devětadvacáté. Součástí Mezinárodního folklórního festivalu v Písku je i vystoupení dětských souborů a bohatý hudební doprovodný program.

Festival Knižní lázně v Mariánských Lázních 2024

20. 6.23. 6.
Festival Knižní lázně v Mariánských Lázních 2024

Již pátý ročník festivalu Knižní lázně bude letos pečovat o duševní zdraví svých návštěvníků formou „literárního wellbeingu“, tedy příjemně stráveného času ve společnosti knih. Letos v termínu 20. – 23. června.

Povaleč na zámku Valeč 2024

1. 8.3. 8.
Povaleč na zámku Valeč 2024

Zámek Valeč a jeho areál letos opět hostí festival plný hudby, divadla, workshopů, přednášek, výstav i filmů. Festival Povaleč se na vás těší 1. – 3. 8. 2024.

Metronome Prague 2024 – hudební festival v Praze

20. 6.22. 6.
Metronome Prague 2024 – hudební festival v Praze

Fanoušci dobré a progresivní muziky si už nyní mohou poznamenat termín, kdy se uskuteční sedmý ročník festivalu Metronome. Příští Metronome Prague tedy proběhne, a věříme, že s plnou parádou, 20. – 22. června 2024.

Mezinárodní folklorní setkání Gorolski Święto v Jablunkově

2. 8.4. 8.
Mezinárodní folklorní setkání Gorolski Święto v Jablunkově

Mezinárodní folklorní setkání "Gorolski Święto" (Horalské slavnosti) proběhne první srpnový víkend v Městském lese v Jablunkově. Festival přiláká každoročně tisíce milovníků folklóru. 77. ročník.

Letní Letná 2024 – festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění

15. 8.1. 9.
Letní Letná 2024 – festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění

Letní Letná – festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění proběhne jako již tradičně v Letenských sadech. Dvacátá první Letní Letná to nejlepší z nového cirkusu předvede od 15. srpna do 1. září 2024.

Festival MikuLove 2024

30. 8.31. 8.
Festival MikuLove 2024

Festival nepopulární hudby MikuLOVE navazuje na dvacetiletou historii akce Eurotrialog Mikulov. Kromě skvělé hudby se můžete těšit na bohatý doprovodný program, skvělé jídlo, víno i pivo.

Hudební festival Hrady CZ 2024

12. 7.13. 7.
Hudební festival Hrady CZ 2024

Festival Hrady CZ patří k největším kulturně společenským akcím v České republice. 19. ročník festivalu se uskuteční během léta 2024 na významných českých a moravských historických památkách postupně v osmi různých krajích České republiky.

Colours of Ostrava 2024 – multižánrový hudební festival

17. 7.20. 7.
Colours of Ostrava 2024 – multižánrový hudební festival

21. ročník mezinárodního festivalu Colours of Ostrava opět proběhne s rozsáhlým programem v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic.

Prázdniny v Telči 2024

26. 7.11. 8.
Prázdniny v Telči 2024

Rodinný hudební festival Prázdniny v Telči oslavil v roce 2022 čtyřicet let od svého založení. Na přelomu prázdninových měsíců do města přinese divadelní představení a koncerty.

Brutal Assault 2024 – Josefstadt v Jaroměři

7. 8.10. 8.
Brutal Assault 2024 – Josefstadt v Jaroměři

Hudební festival Brutal Assault se vrací do Josefova na svůj 27. ročník. Jeden z největších metalových festivalů v Evropě zve opět na různorodý lineup.

Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2024

22. 8.25. 8.
Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2024

25. ročník mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích. Do Strakonic přijíždějí každé dva roky tisíce diváků z České republiky i ze zahraničí, diváky i účinkující spojuje i přes jazykové bariéry láska k tradici a lidovému umění, vytváří pocit sounáležitosti a přátelství.

XXXVI. kytarový festival Mikulov 2024

7. 7.13. 7.
XXXVI. kytarový festival Mikulov 2024

Mezinárodní festival (především) klasické kytary – koncerty špičkových kytaristů, koncerty účastníků mistrovské třídy, workshopy, semináře, kurzy, výstavy kytar.

Prague Pride 2024

5. 8.11. 8.
Prague Pride 2024

K pražskému létu neodmyslitelně patří festival Prague Pride zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku. Je akcí nejen pro LGBT komunitu, ale pro širokou veřejnost.

Folkové prázdniny na zámku v Náměšti nad Oslavou

27. 7.3. 8.
Folkové prázdniny na zámku v Náměšti nad Oslavou

Další ročník Letního multižánrového kulturního festivalu.

Přehrady Fest 2024 – Seč

23. 8.25. 8.
Přehrady Fest 2024 – Seč

Přehrady Fest 2024 znovu rozezní břeh Sečské nádrže.

Keltská noc 2024 v Plumlově

18. 7.20. 7.
Keltská noc 2024 v Plumlově

Zveme vás na mezinárodní hudební festival Keltská noc konaný tradičně koncem července v Plumlově v Kempu Žralok.

Další aktuality

Česko ve filmu: Prázdniny s Broučkem pro všechny milovníky karavaningu

Film Prázdniny s Broučkem si zamilují všichni ti, kdo vyráží na výlety a dovolené ve svém milovaném karavanu. Právě jeden takový červený veteránský dědeček vyrobený v roce 1972 se objeví na plátnech kin – jmenuje se Brouček a je to hlavní hrdina filmu, který vypráví o pořádném dobrodružství obytňákem! V hlavních rolích se objeví i Bára Poláková, Lukáš Příkazký, Barbora Dragounová a František Sládek.
Zážitky

Česko mezi řádky: Homér, Vergilius a záhadný Trojský kůň

Bouzov neproslavil jen pohádkový hrad, ale také obrovský válečný stroj v Historickém areálu zábavy. Takhle nějak mohl vypadat slavný Trojský kůň, kterého prý 24. dubna 1184 před naším letopočtem Trojané vtáhli do svého města. Netušili, že se v jeho útrobách schovávají bojovní Řekové vedení Odysseem, kteří pak starověké město na pobřeží dnešního severozápadního Turecka totálně zničili.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Brněnské dostihy 2024, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Veveří – Eichhorn 1945 . Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.4. – 21.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Rekonstrukce husitské bitvy v Hořicích, Setkání amerických automobilových veteránů na Sychrově , Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, VeteránTechna na brněnském výstavišti, Veveří – Eichhorn 1945 . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Cestujte jako Gulliver: proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!

Vydejte se na cesty podobně jako slavný Gulliver! Nemusíte se ale plavit po jižních mořích a hledat maličké obyvatele Liliputu, stačí se vypravit do Mariánských Lázní, Bystřice nad Pernštejnem nebo do České Kamenice. Právě tam totiž objevíte velmi zajímavé areály plné miniaturních staveb, aut, vláčků a lodí.
Zážitky

Zábava venku s dětmi: tipy na dětská hřiště zdarma

Kam vytáhnou děti na výlet, aby byly chvíli na čerstvém vzduchu a zároveň se trochu pobavily? Vyzkoušejte některé z našich tipů na dětská hřiště! Jsou dostupná zdarma, uprostřed měst, parků nebo lesoparků a nabízejí vyžití na prolézačkách, skluzavkách a malých lezeckých sítích. Takže, kam se s dětmi vypravite?
Zážitky

Za méně peněz víc muziky aneb kde s jedním vstupným uvidíte víc?

Vzpomínáte na profesora Zelí z povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmana Exkurze do zoo a jeho vychytralou poznámku „Nechci slevu zadarmo“? Okřídlenou větou jsme se na portálu Kudy z nudy nechali vést při mapování míst, kde vám nabídnou nejrůznější zvýhodněné vstupenky.
Zážitky

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Zlatovláska patří mezi nejoblíbenější české pohádky v knižní i filmové podobě. Starší verze Zlatovlásky s Petrem Štěpánkem a Jorgou Kotrbovou se natáčela v roce 1973, na začátku roku 2025 pak vstoupí do kin nová Zlatovláska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kdo se objeví v hlavních rolích a kde se klasická pohádka natáčela?
Zážitky