Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: přehlídka velkých letních festivalů 2022, na kterých nesmíte chybět
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: přehlídka velkých letních festivalů 2022, na kterých nesmíte chybět
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: přehlídka velkých letních festivalů 2022, na kterých nesmíte chybět

  • Vydáno13. června 2022
Stýskalo se vám po velkých letních akcích? Nám rozhodně ano. O to větší máme radost z toho, že velké festivaly se v létě 2022 vrací na domácí kulturní scénu. Procestujte s námi Česko kraj po kraji a poznamenejte si do kalendářů termíny skvělých letních akcí. Vrací se jak festival Metronome Prague, tak mezinárodní hudební festivaly v Kutné Hoře a Českém Krumlově, Vizovické Trnkobraní, Colours of Ostrava anebo Skupova Plzeň.

1. Praha a festival Metronome Prague

Od čtvrtka 23. června do soboty 25. června 2022 se do Prahy znovu vrací mezinárodní, popový a rockový hudební festival Metronome Prague. Původně dvoudenní hudební svátek  na Výstavišti Praha se letos rozšiřuje o další den, ale stejně jako dřív propojuje posluchačské generace i hudební styly. Letos zahraje například Nick Cave, belgická indie pop-rocková skupina Balthazar, Alice & Dan Bárta, Čechomor anebo skupina Mig 21 s vystoupením připraveným speciálně pro festival Metronome: v unikátním programu SymfoMIG ji doprovodí šedesátičlenný orchestr Národního divadla. Na poslední ročník zavítalo v létě 2019 bezmála 20 000 návštěvníků – kolik vás bude letos?
 

2. Středočeský kraj a Operní týden Kutná Hora

25. Operní týdenKutné Hoře bude jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí pořádaných ve městě od 18. do 22. června. Pestrá bude i další červencová nabídka středočeských festivalů. Uskuteční se již desátý ročník Pojizerského folklorního festivalu v Bakově nad Jizerou v sobotu 2. 7., dále 9. 7. sedmnáctý ročník Třebsínské zvoničky v Krňanech na Benešovsku, která se bude líbit příznivcům country, folku a bluegrassové hudby, a Zelčínský festival v Zooparku Zelčín, kde si na své přijdou malí i velcí účastníci. Ve dnech 15.-16. 7. proběhne na hradě Točník festival Hrady CZ, který se během sezony odehrává na mnoha významných českých a moravských historických památkách.
 

3. Jihočeský kraj a Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

Výjimečné místo a výjimečný zážitek: to je stručná vizitka Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Koná se v areálu českokrumlovského hradu a zámku, ale i v dalších objektech města s jedinečným geniem loci, zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO. Žánrově se festival zaměřuje zejména na klasickou hudbu, každoročně však nabízí několik koncertů jiných žánrů, od jazzu přes folklor až po muzikál či operu. Letní přehlídka světové hudební kultury i jejích nejnovějších trendů od 15. až po 21. století naplní Český Krumlov jako obvykle po dobu tří týdnů, letos od 15. července do 6. srpna 2022. Zážitkem bude samotné zahájení, Vodní hudba G. F. Händela přímo na jezírku v zámecké zahradě, kam se festival vrací po více než čtvrt století.
 

4. Plzeňský kraj a festival Skupova Plzeň

V letošním roce Plzeň i celá Česká republika zažívají významný loutkářský rok: 130 let od narození a 65 let od úmrtí Josefa Skupy, duchovního otce Spejbla a Hurvínka, 110 let od narození Jiřího Trnky a také 135 let od narození Gustava Noska, řezbáře proslulé loutky Hurvínka. Výročí 55 let od svého prvního konání slaví také Mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň. Letošní 34. ročník proběhne od 8. do 12. června 2022. Těšit se můžete například na novinku Divadla Minor Bratři naděje, unikátní zpracování Čapkovy hry R.U.R. v podání Divadla Drak, novinky domácího Divadla Alfa, revue ve stylu Skupových časů, které připravuje přímo pro Skupovu Plzeň Divadlo Spejbla a Hurvínka, na japonské loutkové divadlo nebo přední belgický soubor Garre Centrale.
 

5. Karlovarský kraj a Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Největší filmový festival v České republice a nejprestižnější filmový festival ve střední a východní Evropě: to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Publiku v Karlových Varech se každoročně představí přibližně dvě stovky celovečerních hraných filmů, hosty bývají slavní herci a režiséři z celého světa. Letos se filmový festival bude konat od 1. do 9. července 2022. Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za přínos filmu obdrží herec, dramatik, scenárista a režisér Bolek Polívka, na jehož počest bude uveden snímek Zapomenuté světlo. Pokračováním tradičních premiér klasických českých filmů, které byly vybrány pro digitální restaurování, bude adaptace románu Milana Kundery Žert, kterou v roce 1968 natočil režisér Jaromil Jireš.
 

6. Ústecký kraj a The Most Fest

Letní dovolená, na které se může bavit celá rodina: to je netradiční sportovně-hudební festival The Most Fest, který se bude od 11. do 14. srpna 2022 konat u jezera Most. Kromě koncertních, divadelních a tanečních scén, na nichž vystoupí přední české kapely a umělecké soubory, se můžete těšit třeba na barevný běh Rainbow Run, závody dračích lodí i lety vrtulníkem. Pokud si je rezervujete včas, čeká vás pohled z ptačí perspektivy nejen na celý areál festivalu, ale také na jezero a město Most, vrch Hněvín, jezero Matylda, krajinu Podkrušnohoří, mostecký autodrom i hipodrom, zámek Jezeří a další místa v okolí.
 

7. Liberecký kraj a festival Benátská!

Pamětníci si možná vzpomenou, že festival Benátská! začínal v roce 1993 na Žluté plovárně v údolí Jizery v Malé Skále. Jak se rozšiřoval počet účinkujících i pódií, přišlo stěhování, a tak se v roce 2012 jubilejní 20. ročník festivalu konal na novém místě, v areálu Vesec na okraji Liberce. Festival, který se letos koná od čtvrtka 28. července do neděle 31. července 2022, stále sází na domácí hudební špičku okořeněnou o zahraniční hvězdy, ale otevřel se také rodinám a návštěvníkům napříč všemi generacemi. Pravidelně se sem vrací třeba kapela Chinaski, čerstvý držitel Českého slavíka skupina Mirai anebo Divokej Bill. Letošní ročník zároveň oslaví významná jubilea největších legend československé rockové muziky: kulatiny skupiny Olympic a jejího frontmana Petra Jandy, slavit bude i metalový Arakain a Paľo Habera se skupinou Team. Pro fanoušky kapely to bude po několikaletém nuceném půstu skvělá příležitost, protože Team vystoupí v roce 2022 maximálně na třech koncertech.
 

8. Královéhradecký kraj a festival Rock for People

Americká punk rocková legenda Green Day, američtí rockeři Fall Out Boy, Royal Blood, Biffy Clyro, Weezer, Skillet či Black Veil Brides: to je jen malá ochutnávka kapel, které vystoupí na festivalu Rock for People. Bude probíhat od 16. do 18. června 2022 ve Festivalparku na letišti v Hradci Králové. Protože tradice se musí dodržovat, ani letos nepřijdete o legendární zvířecí meeting a focení v kostýmech. Schválně, překoná letošní focení poslední rekord 150 lidí?
 

9. Pardubický kraj a festival Smetanova Litomyšl

S rokem založení 1946 je festival Smetanova Litomyšl druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice. Hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, uplatňuje se ale i symfonická, instrumentální či komorní hudba, chrámové či promenádní koncerty. Centrem festivalového dění je nádherný zámek Litomyšl a akusticky dokonalé II. nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, od 9. června do 3. července 2022 ale hudba rozezní také Zámeckou jízdárnu, Zámecké návršípiaristickým chrámem nebo zámek v Nových Hradech. A letošní program? Hodně lákavý, řekněte sami: Dvořákova Novosvětská, Orffova Carmina burana, Čajkovského klavírní koncert b moll, Straussova Alpská, hity z muzikálů, Händelův Mesiáš, španělské flamenco, Hradišťan, Pavel Šporcl, hvězdný Erwin Schrott. Co z toho se dá vynechat?
 

10. Vysočina a festival Vysočina Fest

Multižánrový kulturní festival Vysočina Fest rok od roku roste a už má za sebou sedm ročníků. Letošní třídenní show plná zábavy pro celou rodinu se koná od 7. do 9. července v Amfiteátru Jihlava. Těšit se můžete na vystoupení nejatraktivnějších domácích hudebních skupin a nejlepších hudebních skupin z kraje Vysočina na jednom podiu. Festival, který kulturně a společensky spojí celou Vysočinu, letos navštíví třeba Chinaski, East 17, Wanastowi Vjecy, Mirai, Rybičky nebo Anna K.
 

11. Jihomoravský kraj a Mendel festival

Objevitel základních principů dědičnosti a světově uznávaný zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel byl knězem a později opatem augustiniánského kláštera na Starém Brně. 200. výročí jeho narození připomene Mendel festival; akce spojující vědu, víru a zábavu proběhne na Mendlově náměstíBrně od 20. do 24. července 2022. Přijeďte si prohlédnout Mendelovo muzeum, užít si komentované prohlídky celého areálu s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, přednášky a bohatý doprovodný kulturní program s Janáčkovou Glagolskou mší. Čeká vás také cesta do časů Gregora Johanna Mendela a podíváte se, jak se lidé tehdy oblékali, jak trávili volný čas a co si připravovali k obědu.
 

12. Zlínský kraj a Vizovické Trnkobraní

Chcete si užít léto se svojí láskou a současně s kapelami Chinaski, Tři sestry, Rybičky 48, Mirai, Harlej, Tomáš Klus, No Name, Argema, Desmod, Katarínou Knechtovou a spoustou dalších oblíbených interpretů? Pak zamiřte na Vizovické Trnkobraní, oblíbený letní švestkový festival, který se koná každoročně v polovině srpna ve Vizovicích. Tentokrát proběhne od 19. do 20. srpna 2022 přímo v areálu likérky Rudolf Jelínek, kde se vyrábí nejproslulejší tuzemská značka slivovice. Chybět nebude ani oblíbená soutěž v pojídání švestkových knedlíků otevřená pro všechny zájemce!
 

13. Olomoucký kraj a festival Blacksphere

Mystické Račí údolí v srdci Rychlebských hor a stará Tančírna: to jsou kulisy pro multimediální a audiovizuální festival Blacksphere, který od 24. do 27. června 2022 propojí všechny formy kultury. Čekají vás vizuální a obsahové jednohubky z oblasti filmu, divadla, hudby, umění a literatury, doprovázené zajímavými hosty: do Račího údolí přijedou například Václav Marhoul, Tomáš Vorel, Kateřina Tučková, Lukáš Příkazký, Anita Krausová, Monika Načeva a další. Protože rozloha dovoluje jen omezenou kapacitu 400 diváků, půjde o neobvykle komorní zážitek, kdy se dostanete se do těsné blízkosti s tvůrci, umělci a performery. S koupí lístků proto rozhodně neotálejte!
 

14. Moravskoslezský kraj a festival Colours of Ostrava

Unikátní industriální areál bývalých hutí, železáren a dolů Dolní Vítkovice, Bolt Café na vysoké peci, sál Gong v bývalém plynojemu, výtvarné a světelné instalace, Design zóna, Malý svět techniky a Velký svět techniky, a ve zvláštní části areálu ČEZ Family Park a dětská scéna – to všechno nabízí Colours of Ostrava, multižánrový mezinárodní hudební festival, pořádaný v Ostravě každoročně od roku 2002. Od 13. do 16. července 2022 nabídne na dvaceti open air i krytých scénách stovky programů, od koncertů přes diskuse, divadla a filmy až po workshopy a výtvarné aktivity.
Letní Letná 2022 – festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění

11.8.
31.8.
Letní Letná 2022 – festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění

Letní Letná – festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění proběhne jako již tradičně v Letenských sadech ve dnech 11. – 31. srpna.

Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2022

25.8.
28.8.
Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2022

24. ročník mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích. Do Strakonic přijíždějí každé dva roky tisíce diváků z České republiky i ze zahraničí, diváky i účinkující spojuje i přes jazykové bariéry láska k tradici a lidovému umění, vytváří pocit sounáležitosti a přátelství.

Festival MikuLove

26.8.
27.8.
Festival MikuLove

Festival dává prostor nekomerční nemainstreamové hudbě, umělcům ´okrajových´ žánrů, není pouze o zvučných jménech, ale i o mladých talentech.

Mezinárodní folklórní festival v Písku

18.8.
21.8.
Mezinárodní folklórní festival v Písku

Písek bude opět hostitelem setkání domácího i zahraničního folklóru, letos již posedmadvacáté. Součástí Mezinárodního folklórního festivalu v Písku je i vystoupení dětských souborů a bohatý hudební doprovodný program.

Dveře jízdárny dokořán 2022

21.8.
Dveře jízdárny dokořán 2022

Cyklus koncertů se odehraje v jízdárně ve Světcích u Tachova. XX. ročník letního hudebního festivalu Dveře jízdárny dokořán 2022 – jednotlivé koncerty: 5.6. ; 26.6. ; 10.7. ; 21.8. ; 4.9. a 11.9.

Noir Film Festival 2022

17.8.
21.8.
Noir Film Festival 2022

Noir Film Festival je nezaměnitelná žánrová přehlídka s vyhledávanou atmosférou a mezinárodním přesahem, zasazená do kulis středověkého hradu.

Hudební festival Hrady CZ 2022

19.8.
20.8.
Hudební festival Hrady CZ 2022

Festival Hrady CZ patří k největším kulturně společenským akcím v České republice. V ceně sobotní vstupenky jsou zahrnuté i prohlídky stálých expozic hradů.

LétoFest Liberec 2022 – zrušeno

2.9.
3.9.
LétoFest Liberec 2022 – zrušeno

Turné sedmi letních festivalů napříč Českou republikou, které nabídnou bohatý kulturní program. LétoFest je akce pro celou rodinu.