Úvod > Co chcete dělat? > Miletínské modlitbičky – perníková pochoutka z Miletína
Gurmánská turistika

Miletínské modlitbičky – perníková pochoutka z Miletína

Řekne-li se jméno Miletín, většině lidí se vybaví rodiště autora Kytice Karla Jaromíra Erbena. Ale již druhým charakteristickým rysem Miletína jsou Erbenovy Miletínské modlitbičky, které zviditelňují toto městečko v kraji pod Zvičinou již od 19. století.
Sladká pochoutka z Podkrkonoší je spjata s rodinou Erbenů, z níž pocházel známý básník Karel Jaromír. Perníky tvarované do různých figurek pomoci dřevěných forem se u Erbenů v Miletíně za doby kdy se počítalo na loty a libry začaly vyrábět od roku 1820. Upečené figurky husarů, rejtarů, postav svatých, srdcí, kohoutů, koníků či podkov pro štěstí se natíraly barvami a leštily klihem.

Na nápad vyrábět modlitbičky přišel v roce 1864 Josef Erben (16.3. 1802 – 28.2. 1889) při pohledu na ženy vracející se z nedělní bohoslužby a v ruce svírající modlitební knížku. Její tvar jej inspiroval ke zhotovení medového perníku s oříškovou náplní jenž zdobí cukrová poleva a půlka mandle. Se synem a následníkem řemesla Josefem ještě téhož roku nabízeli tuto novinku na vyhlášené miletínské pouti konající se pravidelně koncem dubna. A protože jejich premiéra byla úspěšná, tak se tato perníková rarita, na které má až do dnešních dní rozhodující podíl poctivá ruční výroba, stala u Erbenů prestižním výrobkem.

Modlitbičky se staly specialitou, jež byla oceněna v roce 1894 na průmyslové a národopisné výstavě v Hradci Králové, roku 1903 na výstavě Českého severovýchodu v Hořicích a dále pak ještě v třicátých letech na výstavách v Nové Pace (1935), textilní a krajinské ve Dvoře Králové (1936), Trutnově a Jaroměři. Výrobek byl dodáván nejen do Čech, ale i do Rakouska, Německa a Francie. Od roku 1913 jsou modlitbičky chráněny slovně ochrannou známkou. Mimo jiné si na modlitbičkách pochutnával i president T. G. Masaryk u příležitosti jeho návštěvy v Hořicích a Miletíně 10. července roku 1926. Ve své knize Všechny krásy světa z roku 1992 na modlitbičky vzpomíná i básník Jaroslav Seifert.

V poválečné době padl na živnost rodiny Erbenů stín a na dlouhých 42 let přetrhal rodovou tradici. Po únoru 1948, následovalo znárodnění a podnik Východočeské pekárny a cukrárny Pardubice tradiční modlitbičky nevyráběli zejména kvůli jejich názvu tíhnoucímu ke křesťanství, pouze občas v čase miletínské pouti rozšířili svůj sortiment o napodobeninu, kterou prodávali pod názvem Miletínky. Výroba byla navrácena původním majitelům zpět v roce 1991 a od tohoto roku až do současnosti zde působí firma Erben s r.o.. Produkuje jak cukrářské výrobky pro vlastní prodejnu v objektu, tak i sortiment perníkářského zboží včetně stále oblíbených Modlitbiček, jež se stávají svého druhu ojedinělým a žádaným suvenýrem z Podkrkonoší.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Sousedský dům Miletín

Restaurace Sousedský dům Miletín

Miletín, Krkonoše a Podkrkonoší
Rekreační středisko Miletín

Rekreační středisko Miletín

Miletín, Krkonoše a Podkrkonoší
Penzion Na Bystřici Miletín

Penzion Na Bystřici Miletín

Miletín, Krkonoše a Podkrkonoší
Autokemping Na Vyhlídce v Miletíně

Autokemping Na Vyhlídce v Miletíně

Miletín, Krkonoše a Podkrkonoší