Úvod > Co chcete dělat? > Miletínské modlitbičky – perníková pochoutka z Miletína
Gurmánská turistika

Miletínské modlitbičky – perníková pochoutka z Miletína

Řekne-li se jméno Miletín, většině lidí se vybaví rodiště autora Kytice Karla Jaromíra Erbena. Ale již druhým charakteristickým rysem Miletína jsou Erbenovy Miletínské modlitbičky, které zviditelňují toto městečko v kraji pod Zvičinou již od 19. století.
Sladká pochoutka z Podkrkonoší je spjata s rodinou Erbenů, z níž pocházel známý básník Karel Jaromír. Perníky tvarované do různých figurek pomoci dřevěných forem se u Erbenů v Miletíně za doby kdy se počítalo na loty a libry začaly vyrábět od roku 1820. Upečené figurky husarů, rejtarů, postav svatých, srdcí, kohoutů, koníků či podkov pro štěstí se natíraly barvami a leštily klihem.

Na nápad vyrábět modlitbičky přišel v roce 1864 Josef Erben (16.3. 1802 – 28.2. 1889) při pohledu na ženy vracející se z nedělní bohoslužby a v ruce svírající modlitební knížku. Její tvar jej inspiroval ke zhotovení medového perníku s oříškovou náplní jenž zdobí cukrová poleva a půlka mandle. Se synem a následníkem řemesla Josefem ještě téhož roku nabízeli tuto novinku na vyhlášené miletínské pouti konající se pravidelně koncem dubna. A protože jejich premiéra byla úspěšná, tak se tato perníková rarita, na které má až do dnešních dní rozhodující podíl poctivá ruční výroba, stala u Erbenů prestižním výrobkem.

Modlitbičky se staly specialitou, jež byla oceněna v roce 1894 na průmyslové a národopisné výstavě v Hradci Králové, roku 1903 na výstavě Českého severovýchodu v Hořicích a dále pak ještě v třicátých letech na výstavách v Nové Pace (1935), textilní a krajinské ve Dvoře Králové (1936), Trutnově a Jaroměři. Výrobek byl dodáván nejen do Čech, ale i do Rakouska, Německa a Francie. Od roku 1913 jsou modlitbičky chráněny slovně ochrannou známkou. Mimo jiné si na modlitbičkách pochutnával i president T. G. Masaryk u příležitosti jeho návštěvy v Hořicích a Miletíně 10. července roku 1926. Ve své knize Všechny krásy světa z roku 1992 na modlitbičky vzpomíná i básník Jaroslav Seifert.

V poválečné době padl na živnost rodiny Erbenů stín a na dlouhých 42 let přetrhal rodovou tradici. Po únoru 1948, následovalo znárodnění a podnik Východočeské pekárny a cukrárny Pardubice tradiční modlitbičky nevyráběli zejména kvůli jejich názvu tíhnoucímu ke křesťanství, pouze občas v čase miletínské pouti rozšířili svůj sortiment o napodobeninu, kterou prodávali pod názvem Miletínky. Výroba byla navrácena původním majitelům zpět v roce 1991 a od tohoto roku až do současnosti zde působí firma Erben s r.o.. Produkuje jak cukrářské výrobky pro vlastní prodejnu v objektu, tak i sortiment perníkářského zboží včetně stále oblíbených Modlitbiček, jež se stávají svého druhu ojedinělým a žádaným suvenýrem z Podkrkonoší.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Sousedský dům Miletín

Restaurace Sousedský dům Miletín

Miletín, Královéhradecký kraj
Skautská základna Miletín

Skautská základna Miletín

Miletín, Královéhradecký kraj
Penzion Na Bystřici Miletín

Penzion Na Bystřici Miletín

Miletín, Královéhradecký kraj
Autokemping Na Vyhlídce v Miletíně

Autokemping Na Vyhlídce v Miletíně

Miletín, Královéhradecký kraj