Úvod > Co chcete dělat? > Chrám Tří Grácií v Lednicko-valtickém areálu
Památky

Chrám Tří Grácií v Lednicko-valtickém areálu

Asi 5 km severovýchodně od Valtic se nachází Chrám tří Grácií. Leží na červené turistické trase, která spojuje Valtice s Lednicí a dále pokračuje k Novomlýnským nádržím. Interiér je veřejnosti nepřístupný.
Klasicistní chrám s půlkruhovou kolonádou pochází z roku 1825 z dílny Jana Karla Engela. Tři Grácie (řecké Charitky) se jmenují Aglaia, Eufrosyné a Thálie – jedná se o bohyně krásy a půvabu. Sousoší vytesal z jediného balvanu Leopold. Původně stávalo v lednickém zámeckém parku, ke kolonádě bylo přemístěno hned po jejím dostavení v roce 1825.

Kolonáda ukrývá ve svých útrobách salon s mozaikovou podlahou. Má tvar půlkruhovitého ochozu, jejž podpírá dvanáct jónských sloupů. Ve stěně je rovněž tucet výklenků. Z nich na krásné panny na „nádvoří“ koukají alegorické sochy klasického umění a věd. Zezadu je k chrámu přistavěn sál s toskánskou lodžií.

Chrám Tři Grácie je situován v krásném prostředí Lednicko-valtického areálu, zapsaném na Seznamu světového kulturního s přírodního dědictví UNESCO.

Ubytování a restaurace v okolí

Chaplin Café Hlohovec

Chaplin Café Hlohovec

Hlohovec, Jihomoravský kraj
Vinařství a penzion Pod Mezů

Vinařství a penzion Pod Mezů

Hlohovec, Jihomoravský kraj
Vinný sklípek Hrozínek

Vinný sklípek Hrozínek

Lednice, Jihomoravský kraj