ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: od prevétů a veřejných záchodů až po moderní toalety
Zážitky

Věda a historie není nuda: od prevétů a veřejných záchodů až po moderní toalety

Poslechněte si audio verzi článku
Víte, že i záchody mají svůj den? 19. listopad od roku 2013 patří Světovému dnu toalet. Záchody jsou místa, o kterých se většinou moc nemluví. Ať už jim ale říkáme jakkoliv, tedy WC, toaleta, záchod nebo latrína, používáme je všichni bez rozdílu. Navíc pohled do historie prozrazuje, že nešlo vždy o choulostivé téma, o kterém je nejlepší mlčet. Pojďte tedy s Kudy z nudy tam, kam i králové chodívali pěšky!
Zajímají vás historické kousky a dějiny záchodů? Nejjednodušší je vypravit se do Prahy a domluvit si prohlídku sbírky manželů Sedláčkových, což je největší kolekce nočníků a historických toalet na světě. Mezi tisíci neobyčejných předmětů si prohlédnete třeba nočník vyrobený pro Napoleona Bonaparta, toaletu, kterou využívali cestující na Titanicu anebo záchod pro kosmonauty ze sovětského kosmického programu. Krásná dobová toaleta je k vidění také v Památníku Adolfa HeydukaPísku.

Na zámku Slatiňany se dokonce při speciální prohlídce Pokrok nezastavíš podíváte vedle dalších netradičních a běžně nepřístupných míst také do zámecké koupelny, kde poznáte úroveň zámecké hygieny na přelomu 19. a 20. století. Historie záchodů ale sahá do mnohem vzdálenějších dob!
 
 
Toalety jako umělecká díla: to jsou například veřejné záchodky na odpočívadle Uredd nedaleko norského města Gildeskål.
Podle portálu Czechdesign jsou nejhezčí tuzemské veřejné záchody v okrajové pražské části Uhříněves; navrhlo je architektonické studio Ateliér.

Záchody pro mnichy

Historie toalet je stará několik tisíc let. Ať už to bylo někde v Mezopotámii, ve starověkém Egyptě, Římě nebo Řecku, záchody bývaly součástí lázní. Soukromí se v nich neřešilo, bývaly pro všechny společné, a protože lidé seděli vedle sebe, probírali tu obchody, politiku i obyčejné drby.

Jak takové místo vypadalo si můžete dodnes představit třeba v klášteře Plasy. Mnišské záchody původně nebyly oddělené, šlo o dlouhou lavici s otvory. Podobně jako starořímské lázně i cisterciáci využívali promyšlený vodní systém, takže záchody stály přímo Královskou štolou, kanálem, který nejenom odváděl přebytečnou vodu ze základů a střech, ale také proplachoval záchody, umístěné přímo nad štolou. Šlo tedy o skutečné dobové WC ještě dlouho před vynalezením splachovacích záchodů; mezinárodně srozumitelná zkratka vznikla z anglických slov Water Closet, tedy toaleta (closet) s použitím vody (water).

Při prohlídce kláštera Plasy uvidíte jak prevéty, tedy záchody vysazené na krakorcích přímo nad vodní štolou, tak samostatné kabinky. Zajímavost? Ve stěnách místnůstek najdete dokonce takové technické vymoženosti jako výklenky na svíčky nebo průduchy, které zápach odváděly do komínů.
 

Není arkýř jako arkýř aneb prevéty na našich hradech

Středověk si s hygienou nedělal moc hlavu: obyčejní lidé chodívali vykonávat potřebu na hnojiště nebo zkrátka někam do rohu, ti urozenější měli na hradech a tvrzích prevéty. Šlo o výklenky ve zdi, zvenčí podepřené krakorci, z nichž odpad padal volně dolů nebo stékal po zdech. Z toho důvodu se většinou budovaly na odlehlejších místech areálu, třeba nad hradebními příkopy. S nevábným obsahem se tak občas museli vypořádat útočníci při obléhání a dobývání.

To platilo například pro osm set let starou románskou Přimdu. Právě na našem nejstarším kamenném hradě se dochoval nejstarší středověký prevét, pocházející už z první poloviny 12. století. Skládá se z velkých kamenných kvádrů, kamenná je i samotná záchodová deska. Další dobové záchody jsou k vidění například na hradech Šternberk, Pernštejn, Karlštejn či Kašperk, hlavní věž na hradě Rabí má dokonce speciální záchodový přístavek.

Že není arkýř jako arkýř uvidíte na vlastní oči v Kutné Hoře: přímo na nároží Hrádku, v němž sídlí České muzeum stříbra, uvidíte dva arkýřky. Ten obrácený do ulice je skutečný ozdobný přístavek, ten na zdi vpravo od vchodu pak není nic jiného než bývalý prevét.
 

Veřejné záchodky jako z pohádky

Londýn, Frankfurt či Basilej: to byla první města, kde už ve středověku zřídili první veřejné toalety. Pozadu nezůstávala ani Praha: první veřejný záchod prý stával u Újezdské brány na Malé Straně už v roce 1472, tedy v době, kdy záchody často chyběly i v dobře vybavených měšťanských domech.

Se snahou vylepšit čistotu měst a potlačit veřejné močení v ulicích udělali největší krok kupředu Francouzi, když v roce 1830 v Paříži instalovali na velkých bulvárech první veřejné pisoáry. Nápad postupně „opsaly“ další světové metropole, v polovině 19. století se pak moderní veřejné záchody objevily i v Praze. V roce 1885 jich už bylo čtyřiadvacet, a to 14 na Starém Městě, čtyři na Malé Straně a tři na Hradčanech. Většinou to byly velmi pohledné a bohatě zdobené stavby, připomínající pohádkové domečky.

V současné době se takových zařízení jen v centru Prahy nachází asi 140. Pravděpodobně nejstarší z nich jsou veřejné záchody v podzemí Uhelného trhu, kde původní dřevěné toalety stávaly už v roce 1888. Nedávná rekonstrukce je proměnila od základů, takže v podzemí najdete moderní sociální zařízení, zvenčí ale byl zachován historický styl.
 

Zajímavosti o záchodech

  • O záchodové a nočníkové zajímavosti nebudete ochuzeni ani na hradech a zámcích, kde vás na ně často upozorní průvodci. Když vás nechají hádat, k čemu sloužil kousek nábytku, připomínající noční stolek, může jít právě o dovedně skrytou přenosnou toaletu. K vidění je například na zámku v Náměšti nad Oslavou: spodní část nočního stolku z počátku 19. století je vyřešená jako výsuvný šuplík s vestavěným nočníkem.
  • Zajímavé toalety najdete v bývalé restauraci U PastýřeLanškrouně: na dámských toaletách můžete přes poklop ze speciálního tvrzeného skla nahlédnout do historické studny.
  • Kolem záchodů se točí děj románu Zvonokosy francouzského spisovatele Gabriela Chevalliera. Malé městečko v jihofrancouzském Beaujolais stavba obecního záchodku rozeštve na dva nesmiřitelné tábory, zarputilé příznivce a neméně zarputilé odpůrce. Román se řadí ke klasice satirické prózy, byl několikrát zfilmován a dočkal se i řady divadelních adaptací.
  • V české literatuře košilatému tématu Zvonokos zdárně sekunduje Balada o hovně. Sice není jisté, že jejím autorem byl básník Jaroslav Vrchlický, ale ze všech případných autorů je nejpodezřelejší.
Vysoká brána – součást městského opevnění Rakovníka Památky

Vysoká brána – součást městského opevnění Rakovníka

Vysoká brána byla původně jednou ze 4 bran. V roce 1471 získalo město od panovníka právo opevnit se zděnými hradbami. K vlastní realizaci došlo až v roce 1516 (stavba Pražské brány), poté začala stavba Vysoké brány na severní straně města Rakovníka.

Inspirace na netradiční výlet do Českého lesa: kraje lesů, ticha, samoty a zapomenutých památek

Inspirace na netradiční výlet do Českého lesa: kraje lesů, ticha, samoty a zapomenutých památek

Češi milují hory, ale navštěvují hlavně ty nejznámější. Krkonoše, Orlické hory, Šumavu… Ale pak jsou tu naše pohraniční pásma, která zatím leží stranou zájmu a čekají na objevení, jako je například Český les.

7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech

7 věcí, které nevíte o… muzeích, muzejních nocích, soutěžích, unikátech a rekordech

Uhodnete, kolik muzeí a galerií máme v České republice? Které jsou nejstarší, nejmenší nebo jediné svého druhu? Která soutěž je pro muzea prestižní a kam se vypravit na letošní Muzejní noc? A skutečně u nás existuje muzeum historických nočníků nebo zaříkávání duchů? Pojďte se toulat muzejními sály s portálem Kudy z nudy a žasnout!

Tvrz Královice na Praze 10 Památky

Tvrz Královice na Praze 10

Na samém východním okraji Prahy, v městské čtvrti Královice, stojí unikátní tvrz. Na našem území je málo dochovaných věžovitých tvrzí v takové podobě, jako má právě ta v Královicích. Mnoho jiných bylo zbořeno nebo byly v rámci pozdějších přestaveb začleněny do většího komplexu budov.

Přimda

Přimda

Tichým strážcem pohraničních hvozdů je už dlouhá staletí zdálky viditelný hrad Přimda. Pod ním leží stejnojmenné městečko; najdete tu malý aquapark a můžete se odtud vydat na výlety do tajuplného Českého lesa, třeba k zámečku Diana nebo zřícenině kostela sv. Apoleny.

Sbírka manželů Sedláčkových – největší sbírka nočníků a historických toalet na světě

Sbírka manželů Sedláčkových – největší sbírka nočníků a historických toalet na světě

Nočníky, historické toalety a další předměty související od středověku s osobní hygienou sbírají manželé Jan a Renáta Sedláčkovi z Prahy. Ve své sbírce čítající přes 2 500 předmětů mají například i nočník vyrobený pro Napoleona Bonaparta, cestující zaoceánského parníku Titanic, toaletu používanou kosmonauty v sovětském kosmickém programu nebo pasti na blechy.

Pikartská věž v Úštěku Památky

Pikartská věž v Úštěku

Pikartská věž nebyla pouze součástí městského hradebního okruhu. Sloužila jako vnějšího opevnění úštěckého městského hradu, jehož pozůstatky se dodnes nachází v prostoru jižně od kostela sv. Petra a Pavla. Později se z věže staly spíše obytné prostory, které sloužily k bydlení až do roku 1947.

Další aktuality

Máte rádi železnici? Vypravte se za skutečnými vlaky i jejich modely

Máte rádi vlaky, vláčky a vše co s nimi souvisí? Vydejte se na výlet za kolejemi a mašinkami – nejen těmi skutečně funkčními, ale i za jejich modely. Inspirujte se našimi tipy a užijte si houkání lokomotiv a supění motoráčků.
14. říjen 2024 16:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (19.10. – 20.10.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Světový den vombatů v Zoo Praha, Královské mlsání – Korunovační hostina, Osadníci z Prstenu, Mezinárodní den archeologie v Pavlově aneb Jak jsem kopal, Pražská Sportiáda – Volejbal. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
14. říjen 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (19.10. – 20.10.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Mezinárodní den archeologie v Moravském zemském muzeu, Světový den vombatů v Zoo Praha, Rio Botičo – vodácká klasika uprostřed Prahy, Výlov Podkostelního rybníka v Putimi u Písku, Kaštanobraní v Nasavrkách. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
14. říjen 2024 7:00
Zážitky

Kam s dětmi podzimní prázdniny? Deset zábavných akcí a tipů, jak si užít veselý podzim v Česku

Konec října znamená pro řadu oblíbených výletních míst poslední otvírací den nebo loučení s hlavní sezonou; využijte příležitost a vydejte se třeba do železničního muzea nebo do skanzenu! Tam, kde mají otevřeno i v zimě, zase nachystali zajímavé a zábavné programy k oslavám 105. výročí vzniku republiky nebo Halloweenu. Rozhodně byste u nich neměli chybět. Vy ani děti! Podívejte se na výběr tipů proti nudě s portálem Kudy z nudy.
11. říjen 2024 16:40
Zážitky

Seznamte se: v čem byli Češi první na světě?

Češi vymysleli spousty vynálezů, které dnes zná celý svět. Některým je už sto a více let, a denně je používají miliony lidí. Další česká prvenství ale tak proslulá nejsou. Seznamte se na Kudy z nudy s tím, v čem byli Češi skutečně první na světě. A slibujeme: budete žasnout!
11. říjen 2024 14:51
Zážitky

Znáte všechna nejnavštěvovanější místa Česka podle Kudy z nudy?

Portál Kudy z nudy pro vás už od roku 2004 shromažďuje tisíce turisticky zajímavých míst z celé České republiky. Některá z nich jsou ale více vyhledávaná než ostatní. Která z nich jsou u uživatelů za dvacetiletou historii portálu vůbec nejvyhledávanější? Vyberte si svůj příští cíl výletu z nejoblíbenějších památek a přírodních krás, zábavních parků, zoologických zahrad, nejrůznějších kuriozit nebo tipů pro děti.
11. říjen 2024 8:00
Zážitky

20 tipů, kam do zábavně-vzdělávacích parků a expozic

Pusťte problémy všedního dne z hlavy a pojďte poznávat a bavit se. Na dospělé i děti čeká v České republice spousta zážitků i poučení. Pojetí moderních expozic a pavilonů láká k návštěvě a poznání. Většina návštěvníků si tak možná ani neuvědomuje, že se vzdělává i při pouhé prohlídce. Informace můžete získávat i aktivním způsobem. Záleží jen na vás, jaká forma je pro vás nejzajímavější, ale vždy vás čeká interaktivnost, edukativnost, zábavnost a atraktivnost.
10. říjen 2024 15:00
Zážitky

Tango, salza, waltz: tipy, kam si jít zatancovat

Kde se učit tančit? Využijte nabídky tanečních škol, naučte se co ještě neumíte… a můžete vyzkoušet i břišní tanec nebo swing. Naučíme vás tančit na současnou hudbu tak, jak se opravdu tančí čača, samba, jive, salsa, waltz, tango, polka nebo foxtrot. Na kurzech vás naučí nejen tančit, ale hlavně tančit s chutí. V nabídce jsou kurzy hromadné i individuální pod vedením učitelů i místa kam se můžete jít o víkendu bavit – v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Liberci i Plzni.
10. říjen 2024 13:00
Zážitky