ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: co jsme se učili a co už neplatí aneb zpátky do školy!
Zážitky

Věda a historie není nuda: co jsme se učili a co už neplatí aneb zpátky do školy!

Poslechněte si audio verzi článku
Leccos z toho, co jsme se učili ve škole, už neplatí. Svět kolem nás se zkrátka mění, a tak se s Kudy z nudy pojďte podívat, co všechno se změnilo a mění. Je toho hodně: změny zasáhly přírodopis, češtinu, jazyky, dějepis i zeměpis. Nakonec i naše země se ještě před pár desítkami let jmenovala jinak.
Československo není jediná země, která změnila název. Když dětem vyprávíte o tom, jak se jezdilo na dovolenou do Jugoslávie, také nebudou vědět, o čem je řeč. Stará dobrá Jugoška neexistuje, místo toho jezdíme do Slovinska, Chorvatska, Severní Makedonie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Srbska a Kosova. Země v jižní Asii řeší, jestli se dál jmenovat Myanmar anebo se vrátit ke starému názvu Barma, Srí Lanka se rozloučila s koloniálním jménem Cejlon. A takových příkladů bychom našli ještě mnohem víc.
 

Zeměpis: Sněžka už neměří 1602 metrů

Mount Everestu sice titul nejvyšší hory světa nikdo neupírá, ale jeho výška se mění. Když ho v roce 1852 poprvé změřili klasickým teodolitem, dospěli k výsledku 8840 metrů. S lety se hodnota se postupně upřesňovala, zatím poslední nová oficiální výška byla stanovena v roce 2020 na 8848,86 metru. Ovšem hora s námi laškuje: tektonické desky pod pohořím Himálaj jsou stále v pohybu, takže Mt. Everest se ročně zvýší asi o půl centimetru a ještě k tomu se prý vrchol stále posunuje o necelé tři centimetry směrem k severovýchodu.

To Sněžka se sice nikam nestěhuje, ale také její výška se v učebnicích přepisovala a na štíru je i s titulem nejvyšší české hory. Po přeměření v roce 2014 se zjistilo nejenom to, že místo 1602 metrů Sněžka měří 1603,296 metru, ale hlavně že její nejvyšší bod leží na polském území. A tak i když nejvyšším vrcholem bezpečně ležícím uvnitř hranic Česka je Luční hora s 1555 metry, nejvyšší hora v učebnicích je stále stará dobrá Sněžka. 
 

Planety Sluneční soustavy: od roku 2006 bez Pluta

K obrovské změně došlo ve Sluneční soustavě, planetárním systému, v němž se nachází i naše domovská planeta Země. Vyjmenování planet Sluneční soustavy se ve školách dodnes zkouší (a naopak děti z nich zkouší dospělé, například kandidáty na prezidenta), ale řada Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun… končí Neptunem. Pluto zmizelo a prsty v tom měla Praha: o vyřazení deváté planety Sluneční soustavy rozhodla Mezinárodní astronomická unie při svém zasedání v Praze v roce 2006. Pluto samozřejmě nezmizelo beze stopy, jen je společně s Ceres a Eris zařazeno mezi trpasličí planety.
 

Čeština a démonická vyjmenovaná slova

„Myslivec myslí, že mydlář mydlí myš mejdlem. Hlemýžď se smýká po mýtině, odemykati, zamykati, máš tam někde samici?!“ říká Helena Růžičková alias Mařena Škopková v trilogii Zdeňka Trošky Slunce, seno... svému manželovi Stanislavu Třískovi, když napíše Y ve slově samice.

Také umíte vyjmenovaná slova jako když bičem mrská, ale jinak než vaše děti? Není divu, výčty se mění. To, co se učí děti na prvním stupni ve škole, je ve skutečnosti pouhý výběr. Kdyby se někdo například chtěl naučit všechna vyjmenovaná slova třeba po B, musel by papouškovat bezmála stovku slov.

Vyjmenovaná slova se v nějaké podobě učil každý, a tak se stávají častým terčem vtípků. Objevují se vyjmenovaná slova po D (například Dyk, dylina, dynamit, lodyha, radyjátor, dykobraz, Dýp Párpl, dyktafon, dygestoř, dyskotéka, radyjace, dyznylend, dýmka, dýha, dylema, dyktát, dyplom, dýmovnice, dynosaurus, Audy, dudy, dysgrafyk, dyslektyk, hromady, modylek, dyžonska hořčice, dygytalky, pes dyngo a idyot), po CH (trachtor, dochtor, necht) a Ř (břýza, řýzek, Řým, křýžala, Křýžek, řyť).
 

Čeština podruhé: slova, kterým nerozumíme

Významu některých vyjmenovaných slov navíc děti nerozumí: už celé generace školáků se potýkají s babykou, dmýcháním, lýkem, výhní, vyžletem, pýřením a chmýřím, místo slova smýkat se třeba víc používá smyk, smyčka nebo smyčec.

Kvůli zastaralosti se změnil také jeden ze vzorů pro podstatná jména ženského rodu, a tak se v řadě žena – nůše – píseň – kostnůše stala růže. Také v první slovesné třídě děti nerozumí výrazu třít, a tak v některých učebnicích a školách ve výčtu vzorů nese, bere, maže, peče nahradilo problematické tře mnohem srozumitelnější sloveso umře.
 

Přírodopis a neandrtálské dědictví

S obrovskými změnami se potýkají učitelé přírodopisu, biologie a chemie. Jednorožce a Yettiho sice zatím nikdo nenašel, ale přišlo se na jiné věci. Pepek námořník sice možná vděčil špenátu za své obří svaly, ale špenát opravdu nemá desetkrát větší obsah železa než jiná listová zelenina. Ani pomeranče a citrony nejsou nejlepším zdrojem vitaminu C a na chřipku a nachlazení nemají prakticky žádný vliv, a vajíčka už nejsou symbolem nezdravých potravin.

Lidé se nerodí s konečným počtem mozkových buněk, atom není nejmenší částice hmoty, nenadrtálci nejsou naši předkové (ale Evropané od nich mají část genetického kódu), houby nejsou rostliny, každý rok se objevují desítky nových druhů zvířat i rostlin a mění se i starší, desetiletí zažité údaje.

Například pampeliška není jediná rostlina, ale soubor mnoha druhů, zajíci nepatří mezi hlodavce a ani s nimi nejsou blíže příbuzní, a přečtení genetické informace vedlo z překopání systematického zařazení mnoha organismů. Ve výsledku detail, ale kdo se pečlivě učil systematické zařazení s říší, podříší, kmenem, třídou, řádem, čeledí, rodem a druhem, téměř se může začít učit znovu.

Další aktuality

100 tipů, jak si užít den dětí 2024

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
Zážitky

Užijte si rozpustilý majáles – studentské oslavy jara!

Majáles je studentská oslava příchodu máje, která má svoji tradici již od středověku. Studenti chystají majálesový průvod, staví alegorické vozy, obléknou se do kostýmů a vyrazí k místu konání velkolepých oslav, kde se uskuteční open-air festival plný známých hudebních tváří. Nakonec si zvolí svého krále, který by měl být po celý rok oporou všech studentů. Průvody masek, alegorické vozy, volba krále a skvělá hudební vystoupení. Taková je každoročně jarní studentská slavnost. Portál Kudy z nudy vás zve na oslavy do Brna, Ostravy nebo Zlína.
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Portugalsko?

Slunečné pláže Algarve, slavní mořeplavci, nejzápadnější mys Evropy Cabo da Roca, portské víno a víno Madeira, nejdelší most v Evropě, žluté tramvaje v Lisabonu anebo jedna z nejstarších evropských univerzit: je tolik věcí, které máme rádi v Portugalsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na Pyrenejském poloostrově, v oblíbené zemi prodloužených víkendů a letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Portugalsko!
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Už ho nesou! v Trutnově 2024, Za kováři na Šlakhamr 2024, Beltine – Barbarské hry v Zemi Keltů, Lodě na vltavské vodě 2024, Hradní jarmark na Svojanově 2024. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (4.5. – 5.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Večerní slet čarodějnic na hradě Hukvaldy 2024, Slavnostní zahájení lázeňské sezóny 2024 v Sanatoriích Klimkovice, Kmotra smrt na hradě Sovinec 2024, Hradní jarmark na Svojanově 2024, Hrnčířská sobota 2024 – osada Veselý Kopec. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Den Star Wars aneb kdysi dávno v jedné předaleké galaxii

Vesmírná sága Star Wars / Hvězdné války je s námi už bezmála padesát let. Epizoda IV – Nová naděje měla premiéru v roce 1977 a od té doby filmovým fanouškům nabízí nevídanou podívanou plnou vesmírných lodí, fantastických postav a soubojů se světelnými meči. Všichni fanoušci kultovní filmové série Star Wars mohou slavit také každý rok 4. května: datum a slovní hříčka May the 4th be with you, v překladu Ať tě 4. květen provází, je mírnou úpravou legendárního sloganu mistra Yody May the force be with you / Ať tě provází síla. Z fanouškovského svátku se postupně stal oficiální den Hvězdných válek / Star Wars Day.
Zážitky

Užijte si Filipojakubskou noc, plnou kouzel, tajemství a čarodějnic

Noc z 30. dubna na 1. května je plná kouzel a tajemství, ať už jí říkáte Filipojakubská, Valpuržina, Beltain anebo Čarodějnice. K jednomu z nejvýznamnějších pohanských svátků patří zapálené ohně a zábava až do rána. Kde si čarodějnice užijete víc než jinde? Portál Kudy z nudy nabízí desítky tipů nejen s ohnivou vatrou, ale také třeba na hradech a zámcích.
Zážitky

1. máj: tipy na místa, která se na státní svátek otevřou dokořán

Na státní svátek 1. května na všechny zvídavé turisty a milovníky památek čekají mimořádné prohlídky, běžně nepřístupné historické budovy anebo slavnostní otevření letní sezóny! Udělejte si na státní svátek pěkný výlet a prožijte neopakovatelné zážitky!
Zážitky