Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Aviatická pouť v Pardubicích 2023
Historické a vojenské akce

Aviatická pouť v Pardubicích 2023

Na pardubickém letišti uskuteční již 31. ročník Aviatické pouti. Opět se představí řada historických letounů poháněných hvězdicovými motory.
O květnovém víkendu se na pardubickém letišti uskuteční již 31. ročník Aviatické pouti inženýra Jana Kašpara. Nad pardubickým letištěm se opět objeví pestrá řada historických, akrobatických i vojenských letounů. Chybět nebude ani tradiční pozemní program s řadou ukázek a rozmanitých aktivit pro děti i dospělé.

Program Aviatické pouti je koncipován jako velkoprostorové divadlo na zemi i ve vzduchu. Ztvárňuje scény z dějin aviatiky a slavné válečné scény. Učinkují nejlepší piloti a slavná letadla. Vše je také doplněno pyrotechnickými efekty a spousta pozemní techniky včetně komparsu v dobových kostýmech a uniformách.
 

Polská hvězda Luke Czepiela


Vedle několika předních hvězd svou účast potvrdil i polský pilot Luke Czepiela, který je ve světě znám jako Luke. V polovině letošního března se tento devětatřicetiletý polský pilot stal prvním člověkem, který s letounem dosedl na přistávací plochu určenou pro vrtulníky. Plocha měla průměr 27 metrů a byla umístěna na vrcholu dubajského hotelu Burdž al-Arab ve výšce 212 metrů nad zemí.

K takovému výkonu je třeba nejen schopností a odvahy, ale také vhodný letoun. Tím byl hornoplošný Carbon Cub. Letadlo je to poměrně nové, ale koncepcí navazuje na známé Piper Cuby, které se poprvé objevily v druhé polovině třicátých let. Ten současný stroj však využívá moderních konstrukčních materiálů a celkově je aerodynamicky více propracovaný. Jak Lukasz Czepiela, tak jeho Carbon Cub se předvedou divákům v Pardubicích.

Lukasz Czepiela je profesionálním pilotem dopravního Airbusu A320, současně je letecký akrobat a první polský pilot Red Bull Air Race. Pro nás je jistě také zajímavé, že u okouzlení létáním u něj byla částečně i česká stopa. V roce 1989, ve svých šesti létech, navštívil s otcem letecký den, kde viděl perfektní sestavu, kterou předváděl tehdejší přední polský akrobat Janusz Kasperek na letounu Zlin Z-50LS vyráběném v Otrokovicích.
 

Letový program

 

Skupinové i solo vystoupení JAS-39 Gripen: Zahajovací průlet Armády ČR s letouny JAS-39 Gripen se již stal tradicí, letos uvidíme SOLO i skupinové vystoupení.

Sólová akrobacie Martina Šonky a Petra Kopfsteina: Akrobacie je královnou leteckých sportů a tato královna má vždy přízeň a obdiv diváků na leteckých dnech. Petr bude létat na svém speciálu Extra 330SC a Martin se v programu představí dvakrát. Jednou na svém novém akrobatickém speciálu Extra NG, se kterým předvede svou tradiční razantní sestavu. Druhé vystoupení předvede na Zlinu Z-142C AF z pardubického Centra leteckého výcviku.

Počátky aviatiky: Ing. Jan Kašpar na svém Blériotu! Tradiční připomínka legendárního letu prvního češkého aviatika.

Skupinová akrobacie Flying Bulls Aerobatics Team: Uvidíte dechberoucí vystoupení dvojice letadel XA – 42 v akrobatické pilotáži Jana Rudzinského a Stanislava Čejky.

Martin Šonka s akrobacií v Z-142C AF: Výcvikový letoun místního Centra leteckého výcviku LOM PRAHA pod vedením mistra Martina Šonky. Martin předvede akrobatické vystoupení s bežným letounem, který je letos již 28 let ve službě.
 
Dlouplošníky v akrobatickém vystoupení: Bucker Jungmann pod vedením pilotů Palo Weise, Přemysla Vávry a Martina Nepovíma vám vezme dech!

Kdo by nechtěl mít vlastní tryskáč? Soukromý Bizjet v programu Aviatické pouti. To tu ještě nebylo!  Statická ukázka amerického dvoumotorového proudového dolnoplošníku – dopravního letounu – Cessna Citation.

Vystoupení Z 381/Bu 181 Bestmann: Vystoupení dvojice nádherných historických strojů pod vedením Tomáše Bruštíka.

AT-6C Harvard z leteckého muzea Točná: Druhoválečný americký cvičný stroj ve zbarvení jihoafrického letectva. Na tomto typu se učil létat i britský Princ Phillip.

Představení letounů I. světové války: Exkluzivní skupina letadel Caudron GIII, Nieuport XI, Nieuport XII, Morane BB, Fokker D VIII a Pfalz z leteckého muzea Metoděje Vlacha.

Akrobacie s vrtulníkem Bo-105: První akrobatický stroj s rotujícími nosnými plochami, který je schopný akrobatických prvků. Unikátně pod pilotáží Felixe Baumgartnera, který je znám především díky svému „skoku ze stratosféry“.

Bell AH-1 Cobra: Legendární vrtulník poprvé nasazený ve vietnamské válce ve zbarvení Redbull předvede neméně legendární pilot Siegfried "BLACKY" Schwarz
 
P-51D Mustang: North American P-51 Mustang byl jednomístný stíhací letoun dlouhého doletu, který během druhé světové války sloužil na straně spojenců. Jednalo se o jeden z nejúspěšnějších typů stíhacích letounů. Scénu z II. světové války předvede Steve Stead.

Armádní letecká záchranná služba: Armáda české republiky představí vrtulník W-3A Sokol, který slouží pro mise letecké záchranné služby.

Prezentace LOM Praha s.p. – Centra leteckého výcviku Pardubice: Vystoupení LOM Praha s.p.- Centra leteckého výcviku Pardubice patří pravidelně k programu Aviatické pouti. Nejenže všechny své typy předvede ve statické ukázce, ale ve vzduchu předvede nejnovější vrtulník Enstrom 480B i současný proudový typ L-39 Albatros společně s historickým vrtulovým strojem C-11.

Unikátní sestava letadel z rakouského Salzburku: Největší sestava letadel s rudými býky na kapotách jaká kdy v Pardubicích byla! North American B-25 Mitchell, stíhací F4U Corsair nebo Lockheed P-38 Lightning.

SUCHOJ SU 31: Jednomístný jednomotorový akrobatický speciál pilotovaný uznávaným litevským akrobatem a showpilotem Jurgisem Kairysem, jehož vystoupení doprovázené mohutnou kouřovou stopou je vždy ozdobou významných airshow.

Miles M-14A Magister Mk.I: Nově nádherně zrestaurovaný stroj, který má přímou vazbu na československé piloty působící za druhé světové války v řadách RAF. Letoun byl minulý rok přeletěn přímo z Velké Británie a od té dobu budí pozornost na každé letecké show.

Historické Tiger Moth: Akrobatické vystoupení dvojice strojů britského původu v českých rukou Richarda Santuse je ozdobou každého leteckého dne.

WRIGHT FLYER III: Statická ukázka jedinné letuschopné repliky letounu, který se 17. prosince 1903 navždy zapsal do historie letectví.

Lockheed Electra!: Švýcarská verze ikonického letounu, který je znám především díky obchodním cestám Jana Antonína Bati.


Pozemní program


Tradiční 3D divadelní scény předvedou Kluby vojenské historie. Jejich vojenští nadšenci na zemi ve svých hraných scénách doprovázených pyrotechnickými efekty představí společně s letadly nad hlavou dokonalý zážitek.

Je pro vás připraven Virtuální Letecký Svět "DCS World" v rámci kterého budete moci shlédnout jak se létá se simulátory. Připravena bude pestrá směsice letounů se kterými se budete moci prolétnout a vyzkoušet jako první virtuální vyhlídkový let nad vámi vybranou krajinou. Chcete si zalétnout podívat na dovolenou, nebo k vám domů? Je to jen na vás.

V rámci AP každoročně věnujeme památku všem legendárním československým letcům, bojujícím v Britském královském letectvu RAF. 1. Ve stanu mezi úly 9 a 10 na vás čeká výstava s názvem Českoslovenští letci první poloviny 20. století. 

Statická výstava letounu JAS-39 Gripen a L159 ALCA Armády České republiky.

Velký svět RC modelů kamionů, kde můžete objevovat nejnovější RC modely.

Tradiční dětský den, vaše děti budou mít možnost absolvovat přes dvacet zážitků u různých partnerů jako jsou Policie ČR, městská policie atd. a za absolvování získat Aviatický pamětní list

Součástí dne bude i autogramiáda a mnoho dalšího.
 

 

O Aviatické pouti


Pardubická Aviatická pouť, pořádaná na letišti v Pardubicích od roku 1991, patří společně s CIAF – Czech International Air Fest v Hradci Králové k nejvýznamnějším přehlídkám letectví a letecké akrobacie v Česku.

Pravidelní návštěvníci této akce vědí, že je na co se dívat nejen na obloze, ale i na zemi. Kluby vojenské historie vás rádi pozvou do svých kempů, podíváte se na nablýskané veterány i na nejmodernější auta různých značek. Na své si přijdou i milovníci letecké archeologie. Hasiči s vystavenou technikou budou, dle zatím avizovaného počasí, asi hodně vytíženi. Jejich vozy s vodou budou pro děti i pro dospělé opět skvělým osvěžením.

Letiště je otevřeno pro veřejnost od 08:00 do 20:00 hodin. Hlavní program probíhá od 12:00 do 16:30 hodin. Program je totožný po oba dny.

Mezi účinkujícími figurují nejlepší piloti a slavná letadla. Vše je doplněno pyrotechnickými efekty, množstvím pozemní techniky a vojáků v dobových uniformách. Součástí akce je dětský den a bohatý doprovodný program.

Mezi vrcholy programu správného leteckého dne vždy patří letecká akrobacie. Může se jednat o sólovou nebo skupinovou akrobacii a obě tyto kategorie jsou zastoupeny v programu letošního ročníku Aviatické pouti. Budou zastoupeny hned několikrát a diváci budou moci porovnat styl pojetí letových ukázek jednotlivých pilotů. Jedno vystoupení však nebude možné porovnávat s žádným jiným.

Provozovatel

Sdružení Aviatické Pouti

Letiště Pardubice
530 06 Pardubice
Tel.:
+420 466 310 170
Email:
info@aviatickapou...
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://www.aviat...
GPS:
50,020607 15,734252
 
Region:
Pardubický kraj
Oblast:
Pardubicko
Město:
Pardubice
Tipy na výlet:
Pardubice a okolí
 

Vstupné

Cena: 500 Kč

Snížená cena: 100 Kč

Rodinné vstupné: 1 000 Kč

Poznámka:levnější vstupné je v předprodeji
děti do 5 let zdarma, lidé s průkazem ZTP a ZTP/P vstup zdarma
 

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Pardubická všestrannost

Soutěž všestrannosti – někdy nazývána také jako military – patří k nejnáročnějším jezdeckým disciplínám. Dnešní sport se vyvinul z původní potřeby armády testovat všestrannou způsobilost koní.
Pardubice, Pardubický kraj

Velká pardubická 2023

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2023 nás čeká již 133. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.
Pardubice, Pardubický kraj

Prima Fresh festival 2023 v Pardubicích

Svátek gurmánů je zpět! Prima FRESH festival po roce zamíří do Pardubic! Letos vám svá menu dovezou i legendy české gastronomie v čele s Café Imperial Zdeňka Pohlreicha! Dorazte si za námi užít pátek 9. 6. a sobotu 10. 6. do areálu Dostihového závodiště v Pardubicích.
Pardubice, Pardubický kraj

Friends Fest Pardubice 2023

Přátelský festival plný Ameriky. Auta, motocykly, military, vojenská historie, zbraně, koně, western, rodeo, lifestyle, móda, sport, gastronomie a přehlídka skupin hrajících muziku s americkými kořeny a feelingem.
Pardubice, Pardubický kraj

Kinder fest Pardubice 2023

​Druhý ročník festivalu pro děti, kde vystoupí řada skvělých interpretů. 
Pardubice, Pardubický kraj

NaplnoFest Pardubice

Síť festivalů Naplno Fest zve na další ročníky s nejlepšími interprety z české a slovenské scény!
Pardubice, Pardubický kraj

ČEZ RunTour Pardubice 2023

Seriál běžeckých závodů ČEZ RunTour odstartuje 21. 10. 2023 na Pardubickém dostihovém závodišti! Buďte u toho s námi a zažijte neopakovatelnou běžeckou atmosféru. Těšit se můžete na tratě dlouhé 3, 5 a 10 km, děti pak na Rákosníčkův běh na 500 a 1000 metrů.
Pardubice, Pardubický kraj

Mezinárodní výstava Koně v akci 2023

Výstava Koně v akci je největším setkáním koní a lidí v domově slavné Velké pardubické. Shledání koní a lidí v takové míře a rozsahu, jaké nabízí výstava Koně v akci, je v České republice ojedinělé a rekordní. Letos proběhne jubilejní 25. ročník.
Pardubice, Pardubický kraj

Exkurze na Letišti Pardubice

Co vše je potřeba zařídit, aby se cestující dostal pohodlně do správného letadla a jak se navádějí letadla ze země? To vše a ještě mnohem víc se dozvědí návštěvníci exkurze na letišti v Pardubicích.
Pardubice, Pardubický kraj

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara na letišti v Pardubicích

Unikátní letecké muzeum s letuschopnými letouny od roku 1903 do současnosti. Součástí sbírek muzea jsou jedinečné repliky letounů z dob počátků aviatiky a repliky anglických, francouzských a německých vojenských letounů z první i druhé světové války.
Pardubice, Pardubický kraj

Dostihové závodiště v Pardubicích – projděte si trasu Velké pardubické

Návštěva dostihového závodiště v Pardubicích s mnoha zajímavými zážitky. Patříte-li k příznivcům tohoto sportu, jistě oceníte možnost projít si trasu Velké pardubické včetně Taxisova příkopu s odborným výkladem. Podívejte se zblízka jak se skáče Taxis!
Pardubice, Pardubický kraj

S běžkami na pardubické dostihové závodiště

Hledáte-li zajímavou alternativu běžeckého lyžování, zkuste si zajezdit na dostihové dráze v Pardubicích. Dobré sněhové podmínky i předpověď pro následující dny umožnily otevřít na pardubickém dostihovém závodišti trasu pro lyžaře.
Pardubice, Pardubický kraj

Železniční nádraží v Poděbradech

Funkcionalistická stavba z let 1929-1931 byla postavena podle návrhu architekta Vojtěcha Krcha. Dochovala se i s původní výzdobou a dnes patří mezi památkově chráněné objekty.
Pardubice, Pardubický kraj

Automatická kolárna Biketower v Pardubicích

Pro cyklisty je připraveno celkem 118 pozic pro uschování jízdních kol nebo elektrokol všech cenových kategorií. Na jízdním kole je možno ponechat veškeré příslušenství, přilbu i například nákup na nosiči, vzhledem k plně automatickému režimu přichází s kolem do styku pouze jeho majitel.
Pardubice, Pardubický kraj

Socha Jana Pernera v Pardubicích

Sochu významného inženýra a stavitele železničních tratí pro Pardubice zhotovil akademický sochař Jaroslav Brož. Stavitel železnic stojí přímo v dláždění před pardubickým hlavním nádražím a denně jej tak potkávají lidé pospíchající na vlak.
Pardubice, Pardubický kraj

Za poznáním do pardubické hvězdárny

Za vědou, zábavou i poznáním se vydejte do Hvědárny barona Artura Krause v Pardubicích. Druhým největším dalekohledem v ČR, který je určen k popularizaci astronomie, se můžete každou středu, čtvrtek a pátek podívat na zajímavá místa blízkého, ale i velmi vzdáleného vesmíru.
Pardubice, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Minipivovar Arnošt v Pardubicích

Ačkoli téměř každý Čech pije pivo a má ho rád, málokdo ví, jak vlastně vzniká. Nově otevřený minipivovar Arnošt v Pardubicích má tedy za úkol nejen vývoj nových druhů piv a rozšíření produkce pivních speciálů, ale i organizování specializovaných vzdělávacích kurzů.
Pardubice, Pardubický kraj

Kavárna a bistro Monamy

Monamy najdete na cyklostezce v Srnojedech kousek od Pardubic. Kavárna a bistro Moniky Kořínkové připravuje sendviče, poctivé zákusky a dorty i domácí nanuky. Nabízí také vlastní limči a smoothie, řemeslná česká piva, vína a cidery i uznávané marmelády paní domácí.
Srnojedy, Pardubický kraj

Dobrý Kafe

Po otevření kavárny v tom romantickém domečku mezi paneláky se lidi ptali: „A tady už není zverimex?“ Ne, tady je kavárna, která dělá naprosto úchvatné snídaně, výběrovou kávu a super zákusky.
Pardubice, Pardubický kraj

Restaurace U Lva

Menší rodinná restaurace, která se jako jedna z mála v Pardubicích může pyšnit tím, že klientům připravuje svá jídla a tematická degustační menu již více jak dvacet let.
Pardubice, Pardubický kraj

Šneci v peci

Nový podnik v centru Pardubic, který provoněl celou ulici Bratranců Veverkových, nabízí čerstvě pečené sladké šneky v mnoha příchutích a k nim nabízí výběrovou kávu.
Pardubice, Pardubický kraj

Restaurant U Dvou Kohoutků v Pardubicích

Malá nekuřácká restaurace v blízkosti centra Pardubic nabízí vybraná jídla z domácí i zahraniční kuchyně, široký nápojový a vinný lístek. V restauraci myslí také na nejmenší hosty, pro které je na zahrádce připraven dětský koutek.
Pardubice, Pardubický kraj

Restaurace Bonté Pardubice

Bonté znamená francouzský přívlastek vyjadřující "dobré". Přijďte se přesvědčit, že o dobré se zde snaží vším – vstřícným personálem, kuchyní vysokého standardu, nabídkou vín i tematickými akcemi.
Pardubice, Pardubický kraj

Designové apartmány Rezidence Mandragora Pardubice

Ve všech apartmánech a pokojích jsou použity výrobky světoznámých společností. Zaručují nejenom kvalitní zpracování, ale také příjemný designový vzhled. Postele jsou z masivních kusů dřeva, velice pevné, většinou s nebesy.
Pardubice, Pardubický kraj