Úvod > Aktuality > Sedm skvělých nápadů, jak si užít oslavy dne dětí
Zážitky

Sedm skvělých nápadů, jak si užít oslavy dne dětí

  • Vydáno30. května 2023
Protože 1. červen letos připadá na čtvrtek, někde se den dětí slaví během týdne a někde oslavy posunuli na následující sobotu a neděli. Při plánování výletů je proto potřeba dávat pozor na datum. Na portálu Kudy z nudy víme, že Mezinárodní den dětí se slaví doslova všude – v zoologických zahradách, na hradech a zámcích, zábavních centrech i v pohádkových areálech nebo ve vlacích. Vyberete si některý z našich tipů?

Den dětí se zvířátky v zoologických zahradách

děti v zooDěti, které mají rády zvířata ocení oslavu svého dne v zoologických zajradách anebo v zoo parcích. Slavit s nimi můžete například ve čtvrtek 1. června v Zoo Praha, která připravila pro děti program ve spolupráci s Městkou policií. Všechny děti, které v tento den přijdou do Zoo Ostrava, se mohou těšit na program připravený partou pohádkových bytostí. Ve čtvrtek 1. června mohou děti také do děčínské zoo, a to jen za desetikorunu! A ještě navíc dostanou drobný dáreček. V sobotu 3. června s dětmi přijďte do Zoo Jihlava, kde se chystá bohatý program – zábavný kvíz pro rodiny s dětmi, malování na obličej, králičí hop a mnoho dalšího. Za zvířátky zve také Zoopark Zelčín, a to v neděli 4. června. Tady se děti každoročně nejvíce těší (kromě zvířátek) na dovádění v hasičské pěně.
 

Dopravní den dětí v Praze-Braníku

Pražský dopravní den dětíPražský dopravní den dětí v sobotu 3. června bude letos zaměřen především na historickou dopravní techniku. Na vlakovém nádraží Praha-Braník se můžete těšit na jízdy historickými vlaky, tramvajemi a autobusy a na bohatý doprovodný program. Najdete zde ukázku železničních kolejových vozidel ČD, prohlédnout si budete moci výstavu o historii železnice, výrobky ze stavebnice Merkur a modelové kolejiště (ve vestibulu i ve vagoně). Chybět nebude ani doprovodný program DDM Prahy 5, dílničky pro tvořivé děti, ukázky práce uměleckého kováře, prezentace hasičů Správy železnic a Policie ČR, stánky partnerů akce a také stánky s občerstvením a prodejem předmětů s dopravní tématikou vč. stánků Locomotif a MatysArt. Samozřejmostí jsou také výletní jízdy historickými vlaky, například parní mašinkou po trase Praha-Braník – Vrané nad Vltavou, historickou motorovou soupravou (M240+Balm+BFalm+T458.1) na trati Praha-Krč – Praha-Braník – Vrané nad Vltavou anebo i historickou tramvají na zvláštní lince Přístaviště – Nádraží Braník – Sídliště Modřany – Libuš.


Jakub Vágner a Dětský den rybářských slavností na Kutnohorsku

Jakub Vágner a dětský denDětský den rybářských slavností na téma “Cesta kolem světa” je již tradiční akcí pro celou rodinu nedaleko Červených Janovic. Sedmý ročník se koná v sobotu 3. června na rybníku Katlov. Děti i dospělí mohou na Katlově i Pohanu rybařit zdarma za přítomnosti předních českých i zahraničních rybářů. Nejmenší návštěvníci Dětského dne se mohou těšit na malování na obličej, zaskotačit si na skákacím hradě a užít si zábavu na mnoho dalších atrakcích. Pro rodiče budou k nahlédnutí připravena auta Ranger a Kuga od firmy Ford. A pro milovníky většího adrenalinu budou přistaveny čtyřkolky značky Segway. K vyzkoušení bude také práce s bagrem. Na akci bude přítomen fenomenální český rybář Jakub Vágner, se kterým můžete zažít cestu kolem světa plnou dobrodružství a atrakcí, které pro vás se svý týmem připravil. V rámci své přednášky se s vámi Jakub Vágner podělí o zážitky z nebezpečných výprav do exotických koutů světa.
 

Den dětí na hradech a zámcích

den dětí konopištěNa Den dětí 1. června se vypravte na zámek Konopiště. Od 14 do 18 hodin je v tento den připraven ve sklenících a v Růžové zahradě program Putování za tajemstvím přírody s kouzelnými přírodními bytostmi. Připraveny budou zajímavosti ze světa květin, stromů a života v přírodě. K příležitosti mezinárodního dne dětí jsou na 1. června připravené rodinné prohlídky Severozápadního křídla zámku Veltrusy. Prohlídky speciálně uzpůsobené pro děti a rodiče představí život na zámku před sto lety. Ve dnech 3. a 4. června 2023 se mohou děti i dospělí těšit na Pohádkový Svojanov. Jak už název napovídá, při prohlídkách hradu se budete potkávat s pohádkovými bytostmi. Program bude probíhat po oba víkendové dny od 9:00 do 17:00 hodin. Na zámku v Horní Libchavě čeká v sobotu 3. června děti zábavné odpoledne s animačním programem, soutěžemi a hledáním pokladu. Během akce můžete od 13:00 do 18:00 navštívit stezku v lesoparku nebo domácí zvířátka. Na oslavu Dne dětí se můžete vydat 3. června i na zámek v Doksech – tady si vyzkoušíte policejní vybavení, setkáte se s postavičkami z legendárního komiksu Čtyřlístek, vyřádíte se na dětských atrakcích, zasoutěžíte si na stanovištích místních mateřských školek a mlsné jazýčky potěší bohatý stánkový prodej.
 

Den dětí s vlaky a vláčky

vlakVýlet historickým vlakem může být príma, zvlášť když jde o technickou raritu uprostřed hor – 3. června totiž zahajuje letní sezónu a navíc oslaví i Den dětí krkonošská Zubačka! Velcí i malí se mohou těšit na zvláštní vlaky na jediné české ozubnicové trati, na Den dětí ve stanici Kořenov a na mnoho dalšího. V doprovodném programu nebudou chybět ani jízdy důlního vláčku, historický autobus z Kořenova na Jizerku nebo do Příchovic, a dobré občerstvení. Soutěže pro děti budou na nádraží v Kořenově probíhat od 11:00 do 15:00 hodin, samozřejmostí je spousta cen.

Řepařská dráhaO víkendech v květnu i červnu také můžete vyzkoušet jízdu na malebné Řepařské drážce.Znovuobnovená část trasy nejstarší polabské řepařské drážky nabízí příjemný výlet vlakem, taženým parní nebo dieselovou lokomotivou po úzkorozchodné trati. Menší počet lidí se může svézt též drezínou. Mimo to každý víkend letos opět jezdí Cyklohráček – rodinný výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště pro děti. Svezete se v něm z Prahy na Okoř a do Slaného. Ke třem dosavadním vozům (vůz plný hraček, vůz plný kol a vůz plný her) taky přibyl nově čtvrtý vůz plný balónků, který doplnil stávající dětský koutek s hrami, knížkami, stavebnicemi i vláčkodráhou. Větší děti mohou cestou uspořádat třeba turnaj v Člověče, nezlob se, dámě i kartách, kreslit křídami nebo skládat obří molitanovou stavebnici.
 

Den dětí v přírodě

Děti v příroděPřírodu najdete i tam, kde byste ji možná nečekali, a to v Praze na Toulcově dvoře. Jde o středisko ekologické výchovy s malou farmou, sadem, zahradou, mokřadem a lužním lesem v městské části Hostivař, kde se celý rok odehrává spousta zajímavých akcí. K nim patří i Den dětí na Toulcově dvoře, který se letos koná ve čtvrtek 1. června odpoledne. Vítány jsou zejména děti, které neohrnou nos nad starými dětskými hrami, třeba nad honěním káči a obručí, odpalováním špačků nebo chytáním drápků. Pražáci si mohou užít o víkendu 3. a 4. června venkovní hru pro rodiny s dětmi nazvanou Pátrání po Golemovi. A určitě uděláte radost svým ratolestem, když je vezmete na večerní safari v Safari Parku ve Dvoře Králové – začíná od 3. června. Farma Vrbětice zve v sobotu 3. června na Selský den – Mistrovství České republiky ve stříhání ovcí. Zájemci si moho zasoutěžit v sekání kosou, štípání dříví, řezání pilou. Nebudou chybět ukázky zemědělské techniky a cimbálová muzika. Nechat se s kolem vyvézt na nejhezčí místa Beskyd se určitě vyplatí. V sobotu 3. června se můžete nechat cyklobusem Bečva vyvézt na Uzgrúň nebo dokonce na Makov.
 

Zážitkové a hravé expozice, kde nemůžete chybět

archeopark pavlovNavštivte putovní hravou výstavu IQ Play, na které jsou k vidění, ale hlavně k vyzkoušení hry a hračky edukativního charakteru, smyslové hračky, Montessori pomůcky, dřevěné hračky, logické hry, stavebnice a zvětšeniny her. 1. června ji zastihnete ve Vracově na Slovácku. Přijďte si s dětmi hrát do Archeoparku Pavlov! V sobotu 3. června je seznámíte skrze zábavná stanoviště se zvířaty doby ledové a jejich vlastnostmi. Poznejte například, jak silný byl mamut, jak vychytralá byla liška polární nebo jak rychlý byl sob. Po celý den budou mít děti vstup na akci a do expozice zdarma. Tak neváhejte a přijďte s námi oslavit svátek všech dětí. Den dětí v Muzeu Karla Zemana trvá po celé tři dny! Od pátku 2. 6. – neděle 4. 6. 2023 zde děti zažijí cestu až do pravěku, mohou klesnout pod hladinu moří, vznést se do výšin a možná zachránit i celý svět. Jak bydlely panenky se dozvíte v Oblastním muzeu v Děčíně! Přijďte se podívat na krásný svět hraček, který vás zavede do minulosti. Uvidíte více než 60 miniaturních pokojíčků pro panenky z období od konce 19. století po 80. léta 20. století. Výstava je přístupní od 1. června a potrvá až do konce roku.
Pátrání po Golemovi – venkovní hra pro rodiny s dětmi

24.9.
Pátrání po Golemovi – venkovní hra pro rodiny s dětmi

Zveme vás na dobrodružnou procházku uličkami Prahy se zkušeným průvodcem. S naší rodinnou hrou objevíte, kde je ukrytý tajemný Golem. Děti i dospělí se formou hry ponoří do záhadných příběhů staré Prahy.

Večerní safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

3.6.
1.10.
Večerní safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Objevte kouzlo afrického soumraku! Zažijte atmosféru podvečerní jízdy mezi velkými stády zvířat. Pozorujte zebry, žirafy a antilopy v záři zapadajícího slunce. Připravte se na jízdu, jakou jinde v Evropě nezažijete.

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

25.3.
29.10.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již desátým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 25. března do 29. října 2023.

Další aktuality

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
Zážitky

50 tipů na Svatováclavské slavnosti 2023: Sv. Václav a dny otevřených dveří, poutě, trhy i veteráni

Na portálu Kudy z nudy myslíme jen na vás a na nadcházející zářijový svátek! Abyste si stačili volno jak se patří naplánovat, připravili jsme na 28. 9. 2023 bohatou nálož tipů ze všech koutů Česka. Vyberete si některou ze svatováclavských slavností? Vypravit se můžete do měst, na hrady i zámky, na vinobraní, pivní slavnosti, zahradnické trhy a dokonce i turistické pochody a vodácké závody.
Zážitky

Mistrovství Evropy v baseballu Eurobaseball 2023 je tu! Užijte si zápasy, fanzóny i nadační den

Mistrovství Evropy v baseballu mužů – Eurobaseball 2023 se bude konat mimo jiné také na pěti stadionech v České republice. Na soutěžní část se můžete přijít podívat už od neděle 24. září, hrát se bude do 1. října. Mimo napínavé zápasy se fanoušci mohou těšit na opravdu nabitý doprovodný program. Velké fanzóny čekají na příznivce baseballu v Ostravě a zejména v Brně.
Zážitky

Novinky turistické sezony 2023 – přehled zajímavých novinek a rekonstrukcí

Jaké jsou turistické novinky sezony 2023? Cestovatelský portál Kudy z nudy, připravil přehled novinek a zajímavostí pro letošní rok, které by vám rozhodně neměly uniknout. Poradíme vám, kam zajít do nových expozic, kde navštívit nová muzea, kam na nové naučné stezky anebo která rekonstrukce hradu či zámku se opravdu povedla. Na některé si ještě musíte počkat, jinde už slavnostní otevření proběhlo a rádi vás přivítají s otevřenou náručí. Užijte si skvělé výlety v Česku!
Zážitky

Výlety v barvách podzimu: zážitky pro celou rodinu 2023

Když se léto začne pomalu měnit v podzim, nastává nejlepší doba pro podnikání rodinných výletů. Proč? Počasí je mírnější, chod domácnosti se opět dostává do zaběhnutých kolejí, a tak lze volné soboty a neděle či případně prodloužené víkendy věnovat právě výletům po naší vlasti. A volno navíc slibují i tradiční podzimní státní svátky. Hledáte-li inspiraci, co s rodinou podniknout, jsou tipy portálu Kudy z nudy pro vás to pravé ořechové. Najdete v nich přehled těch nejzajímavějších novinek letošní sezóny pro nejmenší turisty, školou povinná dítka i odrostlé mládežníky. Užijte si barevný podzim pestrou paletou výletů pro všechny!
Zážitky

Těšíte se na podzimní prázdniny? Nepropásněte zajímavé akce!

Podzimní prázdniny přináší řadu zajímavých nápadů na rodinné výlety. Spojit je můžte s prodlouženým víkendem a oslavit netradičně Den vzniku samostatného československého státu. Kam vyrazit od čtvrtka 26. do neděle 29. října 2023? Co třeba vzít děti rovnou do pohádky, za zvířátky do zoo anebo si užít volno v aquaparku? Možností je celá řada, přehled toho nejlepšího vám přináší portál Kudy z nudy.
Zážitky

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se na Kudy z nudy s osobnostmi českého filmu! Některé zná celý svět, o jiných jste zatím možná ještě neslyšeli. Vypravíme se za držiteli Oscara i za těmi, kteří zatím nominaci neproměnili, po stopách oblíbených českých filmů i jejich tvůrců.
Zážitky

20 tipů, kde najít středověkou atmosféru

Přibližte se blíže historii, poznejte staré legendy, zažijte rytířská klání, středověká tržiště, navštivte rytířské sály a restaurace se středověkou atmosférou, které nabízí pestré pochoutky české kuchyně. Kam se vydat zpět do časů minulých vám poradí portál Kudy z nudy.
Zážitky