ÚvodAktualitySedm skvělých nápadů, jak si užít oslavy dne dětí
Zážitky

Sedm skvělých nápadů, jak si užít oslavy dne dětí

  • 29. května 2024
Protože 1. červen letos připadá příhodně na sobotu, slaví se Den dětí právě v tento den. Svátek vznikl již roku 1925 při Světové konferenci pro blaho dětí. O jeho založení se zasloužilo hlavně Turecko. Na portálu Kudy z nudy víme, že Mezinárodní den dětí se dnes slaví doslova všude – v zoologických zahradách, na hradech a zámcích, zábavních centrech i v pohádkových areálech nebo ve vlacích. Vyberete si některý z našich tipů?

Den dětí se zvířátky v zoologických zahradách

děti v zooDěti, které mají rády zvířata ocení oslavu svého dne v zoologických zajradách anebo v zoo parcích. Slavit s nimi můžete například v sobotu 1. června v Zoo Praha, která připravila pro děti program ve spolupráci s Městkou policií. Všechny děti, které v tento den přijdou do Zoo Ostrava, se mohou těšit na program připravený partou pohádkových bytostí. V sobotu 1. června mohou děti také do děčínské zoo, a to jen za desetikorunu! A ještě navíc dostanou drobný dáreček. V sobotu 1. června s dětmi přijďte do Zoo Jihlava, kde se chystá bohatý program – zábavný kvíz pro rodiny s dětmi, malování na obličej, králičí hop a mnoho dalšího. Za zvířátky zve také Zoopark Zelčín, a to v neděli 2. června. Tady se děti každoročně nejvíce těší (kromě zvířátek) na dovádění v hasičské pěně.
 

Dopravní den dětí v Praze-Vršovicích

praha vršovicePražský dopravní den dětí připadá tradičně již dlouhá desetiletí právě na Den dětí, leto se bude konat 1. června bude letos zaměřen především na historickou dopravní techniku. Na vlakovém nádraží Praha-Vršovice se můžete od 9:30 do 17:00 hodin těšit na jízdy historickými vlaky a na bohatý doprovodný program. Zpřístupněny budou také běžně nepřístupné prostory – zázemí depa a opravny vozidel. Historická patrová souprava (Bpjo) vedená lokomotivami řady 749 (Bardotka) pojede několikrát za den z Prahy-Vršovic do Roztok u Prahy a do pražské Uhříněvsi. V metropoli zastaví také na Zahradním Městě, na Hlavním nádraží, v Holešovicích a v Podbabě. V těchto vlacích platí jízdné ČD, PID, příp. OneTicket. Bezplatnou kyvadlovou dopravu mezi vršovickým nádražím a depem zajistí elektrická jednotka CityElefant. Po areálu vršovického depa se můžete projet historickým motoráčkem, bezplatné jízdy se konají podle zájmu návštěvníků.


Jakub Vágner a Dětský den rybářských slavností na Kutnohorsku

Jakub Vágner a dětský denDětský den rybářských slavností je již tradiční akcí pro celou rodinu nedaleko Červených Janovic. Osmý ročník se koná v sobotu 1. června na rybníku Katlov. Děti i dospělí mohou na Katlově i Pohanu rybařit zdarma za přítomnosti předních českých i zahraničních rybářů. Nejmenší návštěvníci Dětského dne se mohou těšit na malování na obličej, zaskotačit si na skákacím hradě a užít si zábavu na mnoho dalších atrakcích. Za příznivého počasí nebude chybět ani pěna (vezměte proto pro děti náhradní oblečení).
Pro rodiče budou k nahlédnutí připravena auta Ranger a Kuga od firmy Ford. A pro milovníky většího adrenalinu budou přistaveny čtyřkolky značky Segway. K vyzkoušení bude také práce s bagrem. Na akci bude přítomen fenomenální český rybář Jakub Vágner, se kterým můžete zažít cestu kolem světa plnou dobrodružství a atrakcí, které pro vás se svý týmem připravil. V rámci své přednášky se s vámi Jakub Vágner podělí o zážitky z nebezpečných výprav do exotických koutů světa.
 

Den dětí na hradech a zámcích

den dětí konopištěJiž v pátek 31. května se vypravte na zámek Konopiště. Od 14 do 18 hodin je v tento den připraven ve sklenících a v Růžové zahradě program Putování za tajemstvím přírody s kouzelnými přírodními bytostmi. Připraveny budou zajímavosti ze světa květin, stromů a života v přírodě. Ve dnech 1. a 2. června 2024 se mohou děti i dospělí těšit na Pohádkový Svojanov. Jak už název napovídá, při prohlídkách hradu se budete potkávat s pohádkovými bytostmi. Program bude probíhat po oba víkendové dny od 9:00 do 17:00 hodin. Prohlídka pro děti do 9 let v doprovodu průvodkyně v kostýmu kněžny, která si s dětmi poutavou formou vypráví o historii zámku, výzdobě místností a zajímavých předmětech bude probíha po celý víkend 1. a 2. června na zámku v Třeboni. O víkendu se bude slavit Den dětí také na hradě Kašperku. Přijďte se pobavit na Bezděz – v sobotu, nebo v neděli a prožijte se svými dětmi šermířský den na hradě!
 

Den dětí s vlaky a vláčky

vlakVýlet historickým vlakem může být príma, zvlášť když jde o technickou raritu uprostřed hor – 1. června totiž zahajuje letní sezónu a navíc oslaví i Den dětí krkonošská Zubačka! Velcí i malí se mohou těšit na zvláštní vlaky na jediné české ozubnicové trati, na Den dětí ve stanici Kořenov a na mnoho dalšího. V doprovodném programu nebudou chybět ani jízdy důlního vláčku, historický autobus z Kořenova na Jizerku nebo do Příchovic, a dobré občerstvení. Soutěže pro děti budou na nádraží v Kořenově probíhat od 11:00 do 15:00 hodin, samozřejmostí je spousta cen.

Řepařská dráhaO víkendech v květnu i červnu také můžete vyzkoušet jízdu na malebné Řepařské drážce. Znovuobnovená část trasy nejstarší polabské řepařské drážky nabízí příjemný výlet vlakem, taženým parní nebo dieselovou lokomotivou po úzkorozchodné trati. Menší počet lidí se může svézt též drezínou. Mimo to každý víkend letos opět jezdí Cyklohráček – rodinný výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště pro děti. Svezete se v něm z Prahy na Okoř a do Slaného. Ke třem dosavadním vozům (vůz plný hraček, vůz plný kol a vůz plný her) taky přibyl nově čtvrtý vůz plný balónků, který doplnil stávající dětský koutek s hrami, knížkami, stavebnicemi i vláčkodráhou. Větší děti mohou cestou uspořádat třeba turnaj v Člověče, nezlob se, dámě i kartách, kreslit křídami nebo skládat obří molitanovou stavebnici.
 

Den dětí v přírodě

Děti v příroděPřírodu najdete i tam, kde byste ji možná nečekali, a to v Praze na Toulcově dvoře. Jde o středisko ekologické výchovy s malou farmou, sadem, zahradou, mokřadem a lužním lesem v městské části Hostivař, kde se celý rok odehrává spousta zajímavých akcí. K nim patří i Den dětí na Toulcově dvoře, který se letos koná v úterý 4. června odpoledne. Vítány jsou zejména děti, které neohrnou nos nad starými dětskými hrami, a rádi si prohlížejí zvířátka, která jsou v krásném přírodním areálu doma.

Pražáci si mohou užít o víkendu 1. a 2. června venkovní hru pro rodiny s dětmi nazvanou Pátrání po Golemovi. A určitě uděláte radost svým ratolestem, když je vezmete na večerní safari v Safari Parku ve Dvoře Králové – začíná se už 31. května 2024. Farma Vrbětice zve v sobotu 1. června na Selský den – Mistrovství České republiky ve stříhání ovcí. Zájemci si moho zasoutěžit v sekání kosou, štípání dříví, řezání pilou. Nebudou chybět ukázky zemědělské techniky a cimbálová muzika.
 

Zážitkové a hravé expozice, kde nemůžete chybět

archeopark pavlovOslavte v sobotu 1. června Den dětí v areálu na Veselém Kopci. Po celý den bude pro děti všech věkových kategorií připraven program plný tematických dílniček, dětských her, představení a vyprávění. To vše v neopakovatelné atmosféře roubených chalup. Mezinárodní den dětí letos připadá na sobotu 1. června a pokud máte v plánu svým ratolestem dopřát bezva víkendovou zábavu, nezapomenutelné zážitky a plnou porci vodních radovánek – vezměte je do Aquapalace Praha! Přijďte si s dětmi hrát do Archeoparku Pavlov! V sobotu 1. června je seznámíte skrze zábavná stanoviště se zvířaty doby ledové a jejich vlastnostmi. Poznejte například, jak silný byl mamut, jak vychytralá byla liška polární nebo jak rychlý byl sob. Po celý den budou mít děti vstup na akci a do expozice zdarma. Tak neváhejte a přijďte s námi oslavit svátek všech dětí. Na dětský den vás a vaše nejmenší zve family park Skalka v Ostravě. Koná se v termínu 1. až 2. června a děti se mohou těšit na 50 atrakcí na jednom místě, které zaručí den plný zábavy a dobrodružství.
Pátrání po Golemovi – venkovní hra pro rodiny s dětmi

1. 8.
Pátrání po Golemovi – venkovní hra pro rodiny s dětmi

Zveme vás na dobrodružnou procházku uličkami Prahy se zkušeným průvodcem. S naší rodinnou hrou objevíte, kde je ukrytý tajemný Golem. Děti i dospělí se formou hry ponoří do záhadných příběhů staré Prahy.

Večerní safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

31. 5.29. 9.
Večerní safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Objevte kouzlo afrického soumraku! Zažijte atmosféru podvečerní jízdy mezi velkými stády zvířat. Pozorujte zebry, žirafy a antilopy v záři zapadajícího slunce. Připravte se na jízdu, jakou jinde v Evropě nezažijete.

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

23. 3.27. 10.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již desátým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. března do 27. října 2024.

Další aktuality

Česko ve filmu: Brodský, Menšík, Donutil, Vaculík, Trojan, Švehlík, Majer a Polívka aneb slavní čeští herci

Jeden z nejlepších receptů na splín a nudu je večer strávený u příjemného filmu. Ať už si vyberete komedii, detektivku, horor, pohádku nebo film pro pamětníky, určitě se setkáte s některým ze známých českých herců. Seznamte se na Kudy z nudy s nejpopulárnějšími českými herci!
17. červenec 2024 15:14
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: 26. Dobývání Curie Vitkov, Den s Horskou službou 2024, Pekařská sobota ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, Slavnost chleba v Lenoře 2024, Za pohádkou na Zubačku. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
17. červenec 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.7. – 21.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Za pohádkou na Zubačku, Sklářské a pivní slavnosti v Harrachově 2024, 26. Dobývání Curie Vitkov, Slavnosti regionu Moravskotřebovska a Jevíčska, Veselokopecký jarmark. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
17. červenec 2024 7:00
Zážitky

Kde najdete nejlepší zábavní parky pro děti v Česku? Vyberte si z 10 báječných míst, kde se děti vydovádí pod širým nebem

Pokud chcete s dětmi strávit pěkné chvíle, udělejte si s nimi výlet tam, kde si skutečně vyhrají a bude se jim tam líbit! A jestliže nevíte přesně, kam by to mělo být, nechte se inspirovat našimi tipy. Dnes vám totiž nabízíme přehled zábavních parků a míst, kde se děti zaručeně vydovádí.
16. červenec 2024 8:58
Zážitky

Modrá je dobrá aneb výlety na „modrá“ místa v Česku

Modrá je dobrá, už je to tak… zpívá se ve známé písničce. Snad je to tím, že modrá je barvou oblohy i vody a působí uklidňujícím dojmem. V dnešních tipech vám přinášíme tipy na místa, kde modrá hraje prim a objevuje se v názvu anebo má k této barvě jiný vztah. Udělejte si hezký modrý výlet!
15. červenec 2024 19:07
Zážitky

Léto jako z westernu: tipy, kde potkat kovboje, indiány a rýžovat zlato

Máte rádi vůni koní a chytat býčky do lasa nebo zkusit rýžovat zlato bylo vždycky vaším snem? Pak se vydajte poznat chuť Divokého Západu. A nemusíte balit na dalekou cestu, ani kupovat lístky na zaoceánský parník, jako naši předci. Stačí jen nasednout do vlaku nebo auta a vyrazit za některým z našich tipů. Zamířit můžete do westernových městeček, na ranče i do indiánských vesnic. Seznámit se můžete i se životem v koňském sedle a posláním Pony Expressu.
13. červenec 2024 6:00
Zážitky

V létě do kina? Pak jedině do letního!

Je škoda trávit letní večery pod střechou, nechte se proto vylákat do letních kin. Některá mají předlouhou tradici, jiná patří mezi nováčky, ale jedno mají společné: pod hvězdami vás čeká umění, zábava i pravá filmová noční romantika. Někde se promítá denně, jinde jen jediný den v týdnu anebo jen několik večerů během léta. Na podrobné programy letních kin sice místo nemáme, ale to podstatné v následujícím přehledu rozhodně najdete!
10. červenec 2024 10:00
Zážitky

České značky: Dino, Walachia, Fatra, Makura a další výrobci dětských hraček

Rádi navštěvujete muzea hraček a milujete stavebnice, panenky, Igráčky, vláčky, domečky pro panenky, plyšáky, autodráhy, stolní hry a další hračky? Na Kudy z nudy vám představíme známé firmy a nejznámější výrobce českých hraček. Řečeno společně se slavnými medvědy od Kolína: pojďte, budeme si hrát!
9. červenec 2024 11:40
Zážitky