Úvod > Aktuality > Sedm skvělých nápadů, jak si užít oslavy dne dětí
Sedm skvělých nápadů, jak si užít oslavy dne dětí
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Sedm skvělých nápadů, jak si užít oslavy dne dětí

  • Vydáno19. května 2022
Protože 1. červen letos připadá na středu, někde se den dětí slaví už během víkendu, jinde dodržují přesné datum a někde oslavy posunuli na následující sobotu a neděli. Při plánování výletů je proto potřeba dávat pozor na datum. Na portálu Kudy z nudy víme, že Mezinárodní den dětí se slaví doslova všude – v zoologických zahradách, na hradech a zámcích, zábavních centrech i v pohádkových areálech nebo ve vlacích. Vyberete si některý z našich tipů?

Den dětí se zvířátky v zoologických zahradách

děti v zooDěti, které mají rády zvířata ocení oslavu svého dne v zoologických zajradách anebo v zoo parcích. Slavit s nimi můžete například ve středu 1. června v Zoo Praha, která připravila pro děti program ve spolupráci s Městkou policií. Všechny děti, které v tento den přijdou do Zoo Ostrava, se mohou těšit na program připravený partou pohádkových bytostí. Ve středu 1. června mohou děti také do děčínské zoo, a to jen za desetikorunu! A ještě navíc dostanou drobný dáreček. V sobotu 4. června s dětmi přijďte do Zoo Jihlava, kde se chystá bohatý program – zábavný kvíz pro rodiny s dětmi, malování na obličej, králičí hop a mnoho dalšího. Za zvířátky zve také Zoopark Zelčín, a to v neděli 5. června. Komentované krmení bude probíhat v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin.
 

Den dětí na Landeku v Ostravě

den dětíOstravě si oslavy můžete užít i jinak, třeba v sobotu 28. května od 10:00 do 16:00 hodin v areálu Landek Parku. Děti se seznámí a pobaví s bytostmi z landeckých pověstí jako je landecká paní, landecký rytíř, ovčák a vodníci. Na několika stanovištích v Landek Parku pro ně budou připraveny speciální úkoly. Když pak všechny jejich úkoly splní, získají svůj malý díl z bájného landeckého pokladu! A až poklad získáte, zastavte se v tvůrčích dílnách u hlavního stanu nebo prozkoumejte další atrakce v areálu Landek Parku, jako je například rekonstrukce sídliště lovců mamutů, ukázky těžké moderní hornické techniky (těžební stroje, kombajny, důlní lokomotivy atd.), hornické umývárny a typické řetízkové šatny a řada dětských atrakcí a možností sportovního vyžití.
 

Den dětí s párou v Nové Bystřici

jhmd den dětíNa poslední květnovou sobotu, 28. 5. 2022, je na nádraží v Nové Bystřici připraven v rámci Mezinárodního dne dětí pestrý kulturní program. Zahájení akce proběhne v 11:39 hodin s prvním příjezdem parní lokomotivy do vlakové stanice v Nové Bystřici. Divadlo Koráb zahraje pohádku Princezna s dlouhým nosem a následovat bude dětská zábavná show s vlakovou tématikou. Na své si však přijde i starší generace – pro tu se chysá koncert Počátecké dechovky a revival legendárního zpěváka Karla Gotta. Připraveny jsou také dvě komentované prohlídky Regionálního úzkokolejného muzea, soutěž o rodinné jízdné a to nejhlavnější na závěr: ve 12:10 a ve 13:25 hodin pojede parní vlak z Nové Bystřice do Hůrek pro všechny zcela zdarma!
 

Den dětí na hradech a zámcích

rytířDen dětí si můžete užít také na hradech a zámcích. O víkendu 28. a 29. května se zámecký park na Sychrově promění v místo, kde se děti doslova vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Za odměnu pak čeká na každého dětského účastníka dárek. Zámek Mnichovo Hradiště od 31. května do 3. června nabízí nejmenším návštěvníkům dětskou prohlídku zámku. Děti čeká divadelní představení v Konírně a výtvarná dílna v Salle Terreně. Na Den dětí 1. června se vypravte na zámek Konopiště. Od 14 do 18 hodin je v tento den připraven ve sklenících a v Růžové zahradě zábavný program Za pokladem vévodkyně Žofie. Připraveny budou zajímavosti ze světa rostlin, kvízové otázky, spousta her a ukázka dravců. Výherci navíc obdrží malý dárek na památku. Ve dnech 4. a 5. června 2022 se mohou děti i dospělí těšit na Pohádkový Svojanov. Jak už název napovídá, při prohlídkách hradu se budete potkávat s pohádkovými bytostmi. Program bude probíhat po oba víkendové dny od 9:00 do 17:00 hodin.
 

Den dětí s vlaky a vláčky

vlakVýlet historickým vlakem může být príma, zvlášť když je jejím cílem největší železniční muzeum v Česku. Vlak vyjede v sobotu 4. června z Prahy-Smíchova přes Kladno do cílové stanice v Železničním muzeu ČD v Lužné u Rakovníka. Bude se jednat o legendární rychlík Ostravan v podobě, jak jezdil v 80. letech 20. století. Vagony poveze neméně legendární lokomotiva Bardotka (T478.1008). Historickým vlakem se můžete projet také v sobotu 4. června na Dni dětí a zahájení sezony na zubačce v Tanvaldu. Velcí i malí se mohou těšit na zvláštní vlaky na jediné české ozubnicové trati, na Den dětí ve stanici Kořenov a na mnoho dalšího. V doprovodném programu nebudou chybět ani jízdy důlního vláčku, historický autobus z Kořenova na Jizerku nebo do Příchovic,  a dobré občerstvení.

Řepařská dráhaO víkendech v květnu i červnu také můžete vyzkoušet jízdu na malebné Řepařské drážce.Znovuobnovená část trasy nejstarší polabské řepařské drážky nabízí příjemný výlet vlakem, taženým parní nebo dieselovou lokomotivou po úzkorozchodné trati. Menší počet lidí se může svézt též drezínou. Mimo to každý víkend letos opět jezdí Cyklohráček – rodinný výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště pro děti. Svezete se v něm z Prahy na Okoř a do Slaného. Ke třem dosavadním vozům (vůz plný hraček, vůz plný kol a vůz plný her) taky přibyl nově čtvrtý vůz plný balónků, který doplnil stávající dětský koutek s hrami, knížkami, stavebnicemi i vláčkodráhou. Větší děti mohou cestou uspořádat třeba turnaj v Člověče, nezlob se, dámě i kartách, kreslit křídami nebo skládat obří molitanovou stavebnici.

A koho fascinují vlakové modely, nesmí si nechat ujít výstavu železničních modelů a modelových kolejišť v Pečkách! Stovky modelů mašinek v provozu budou k vidění o víkendu 27. až 29. května 2022.
 

Den dětí v přírodě

Děti v příroděPřírodu najdete i tam, kde byste ji možná nečekali, a to v Praze na Toulcově dvoře. Jde o středisko ekologické výchovy s malou farmou, sadem, zahradou, mokřadem a lužním lesem v městské části Hostivař, kde se celý rok odehrává spousta zajímavých akcí. K nim patří i Den dětí na Toulcově dvoře, který se letos koná ve středu 1. června odpoledne. Vítány jsou zejména děti, které neohrnou nos nad starými dětskými hrami, třeba nad honěním káči a obručí, odpalováním špačků nebo chytáním drápků.

Sportovně naladěné děti mohou vyzkoušet 27. až 29. května Odemykání vodácké sezóny pro děti – putováním na řece Orlici. Jedná se o víkendové dobrodružství v podobě nezávislého putování na kánoích v doprovodu těch nejlepších instruktorů. V neděli 29. května se koná Den dětí v Táboře, a to v Amfiteátru Tismenické údolí. Pražáci si mohou užít v ten samý den venkovní hra pro rodiny s dětmi nazvanou Pátrání po Golemovi. A určitě uděláte radost svým ratolestem, když je vezmete na večerní safari v Safari Parku ve Dvoře Králové – začíná od 1. června.
 

Zážitkové expozice, kde nemůžete chybět

archeopark pavlovPřijďte si s dětmi hrát do Archeoparku Pavlov! V sobotu 4. června je seznámíte skrze zábavná stanoviště se zvířaty doby ledové a jejich vlastnostmi. Poznejte například, jak silný byl mamut, jak vychytralá byla liška polární nebo jak rychlý byl sob. Po celý den budou mít děti vstup na akci a do expozice zdarma. Tak neváhejte a přijďte s námi oslavit svátek všech dětí. Výstaviště Lysá nad Labem láká ve dnech 4. a 5. června na výstavu Polabské Kostky. Unikátní hravou výstavu postavená z LEGO® kostiček připravují členové české fanouškovské LEGO® komunity KOSTKY.org. Díky tomu budou mít navštěvníci možnost na výstavě vidět veliké množství originálních autorských modelů nejlepších českých stavitelů. Kromě těchto kráných modelů čeká na návštěvníky veliká herní zóna, kde se budou moci za pomoci zkušených stavitelů naučit různé zajímavé stavební techniky, vyzkoušet svou stavitelskou zručnost na herních stanovištích, rozhýbat pohyblivé LEGO® modely, zkusit ovládat RC modely stavební techniky, nebo si zazávodit s rychlými závoďáky.

magická fontánaKřižíkova fontána znovu ožívá spektakulární show v produkci skupiny Pyroterra. Velkolepé kulturní představení Magická fontána ve dnech 3. a 4. června kombinuje pod širým nebem nový cirkus a moderní technologické efekty s monumentálním dílem českého vynálezce Františka Křižíka. Výstava s názvem Příští stanice Chvalský zámek představuje nejrůznější typy dopravních hraček poháněných hodinovým strojkem na klíček, pružinovým strojkem, elektromotorem či parním strojem. Děti se mohou těšit na koňské povozy, mechanická autíčka, letadla, lodě, tramvaje, autobusy, železniční hračky i vojenskou techniku. V sortimentu dopravních hraček nebudou chybět ani tanky, ponorky nebo závodní bugatti. Maminky i malé slečny potěší také historické kočárky pro panenky nejrůznějších tvarů a velikostí. Koná se od 28. května do 21. srpna.
Pátrání po Golemovi – venkovní hra pro rodiny s dětmi

16.10.
Pátrání po Golemovi – venkovní hra pro rodiny s dětmi

Zveme vás na dobrodružnou procházku uličkami Prahy se zkušeným průvodcem. S naší rodinnou hrou objevíte, kde je ukrytý tajemný Golem. Děti i dospělí se formou hry ponoří do záhadných příběhů staré Prahy.

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

26.3.
30.10.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již osmým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 26. března do 31. října 2022.