Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: znáte lanovky v našich městech?
Památky

Věda a historie není nuda: znáte lanovky v našich městech?

Poslechněte si audio verzi článku
Výrobci lanovek, někteří politici i odborníci na dopravu mají jasno: lanové dráhy jsou budoucností hromadné dopravy pro města 21. století. Vychutnejte si už teď zajímavé výhledy, eleganci, pohodlí i lehkost, s níž stoupají do výšek a dokonale se tak vyhýbají dopravním zácpám.
Nejvíc lanovek napočítáme v Praze, co do věku je mezi nimi rekordmankou pozemní lanovka na Petřín, která se poprvé rozjela v roce 1891. Návštěvníky Jubilejní zemské výstavy tehdy vozila k restauraci Nebozízek pod zbrusu novou Petřínskou rozhlednu. Přestože ulicemi z Letné ke Stromovce již tehdy jezdila první elektrická tramvaj, lanovka si o elektřině tehdy mohla nechat jen zdát.
 

Praha a lanovky na Petřín, v zoo a na Smíchově

Pohonem pro petřínskou lanovku totiž byla voda: když se dolní vůz zaplnil lidmi, muselo se do horního vozu načerpat 3 600 litrů. Lanovka pak sjela dolů jen s pomocí brzd, voda se vypustila a celý postup se opakoval. Jenže problémy s vodou nejsou pro Prahu žádnou novinkou, už tehdy před 130 lety jí v letních vedrech bylo málo a v zimě občas zamrzla, takže lanovka někdy dlouhé týdny nebo měsíce nejezdila.

Elektrické vozy začaly mezi Újezdem a vrcholkem Petřína pendlovat v červnu 1932, a to u příležitosti IX. všesokolského sletu. Další problémy nastaly v roce 1965 opět kvůli vodě, jenže tentokrát šlo o její přebytek: sesuv půdy kvůli dlouhým dešťům zničil většinu tratě a dalších dvacet let se na Petřín muselo chodit pěšky. Třetí lanovka, taková, jakou známe dnes, se rozjela v roce 1985. Je z ní krásný výhled na centrum města a Pražský hrad a platí v ní stejné jízdenky jako v celém systému městské hromadné dopravy. Svezte se s ní dřív, než začne rekonstrukce: má začít na jaře 2024 a lanovka se znovu rozjede až v roce 2025. S Kudy z nudy rozhodně budeme u toho!

Další lanovkou, tentokrát sedačkovou, se svezete v pražské zoologické zahradě, třetí a nejnovější je lanovka, spojující dvě budovy Hotelu NH Prague City na Smíchově. Zná ji málokdo, ale projet se s ní můžete zadarmo!
 

Dvě lanovky v Karlových Varech

Znáte karlovarské metro? Říká se tak lanovce z Divadelního náměstí k hotelu Imperial, která sice měří jen 127 metrů, ale s převýšením 54 metrů je z našich pozemních lanovek nejstrmější. Jen výhled si bohužel neužijete žádný, celá trať vede v tunelu. Lázeňské hosty vozí od roku 1912, tedy stejně dlouho jako druhá pozemní lanovka na Dianu. Její spodní stanici najdete vedle Grandhotelu Pupp v Mariánské uličce a k rozhledně Diana s restaurací, Motýlím domem a minizoo jezdí každou čtvrthodinu.

V Karlových Varech se již více než sto let objevuje a zase usíná projekt lanovky k horskému hotelu na vyhlídku Tři kříže. Zatím nestojí ani hotel ani lanovka, i když ta se těsně před první světovou válkou začala budovat. Nikdy nebyla dokončena, její torzo můžete vidět v ulici na Vyhlídce. Kolem vede od Vřídelní kolonády až na Tři kříže žlutá turistická značka.
 

Další města s lanovkami

Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech

Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech

Nejstarší stojící karlovarská rozhledna byla na oblíbeném vyhlídkovém místě nad městem v lázeňských lesích vystavěna již v roce 1876. Pseudogotická cihlová rozhledna v podobě minaretu se dvěma vyhlídkovými ochozy byla postavena jako kopie rozhledny v severoněmeckém Schleswigu.

Lanová dráha Větruše

Lanová dráha Větruše

Areál Větruše patří mezi tradiční výletní cíle. Využití lanové dráhy je ideálním řešením, jak usnadnit a urychlit dopravu pěších a cyklistů z centra města do této oblíbené lokality. Unikátem lanovky je to, že se jedná o nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů v ČR.

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Pozemní lanová dráha Diana v Karlových Varech, vystavěna v letech 1911 až 1912, byla v době zprovoznění nejdelší lanovkou v Rakousko-Uhersku. Je dlouhá 417 metrů, během cesty dosáhne převýšení 167 m při maximální rychlosti 2,04 m/s za 6 minut. Kapacita vozu činí 46 osob, vypravovány jsou dva vozy.

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary – Mayerův gloriet

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary – Mayerův gloriet

Jelení skok je nejstarší vyhlídkovou stavbou v Karlových Varech. Dřevěný altánek na skalním ostrohu nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer, podle něhož se stavba někdy také nazývá Mayerův gloriet.

Lanová dráha hotelu na Praze 5 – lanovka Mrázovka

Lanová dráha hotelu na Praze 5 – lanovka Mrázovka

Pozemní lanová dráha hotelu NH Praha na Smíchově, občas označovaná i jako šikmý výtah, spojuje přes veřejnou část parku Mrázovka dvě hotelové budovy. Lanovka je bezplatně přístupná hostům i veřejnosti, která ji může použít například k návštěvě restaurace v horní budově.

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Na vrchol nejvyšší hory Krušných hor vede sedačková lanová dráha a to z Jáchymova přímo na vrchol Klínovce (1244 m. n. m.). Dolní stanice lanovky je vzdálena cca 3 km od středu města Jáchymova, horní pak cca 3 km od nejvýše položeného města v České republice – Božího Daru.

Lanová dráha na Komáří vížku

Lanová dráha na Komáří vížku

Dvousedačková lanovka s celoročním provozem vás dopraví z centra města Krupky na vrchol Komáří vížky, kde se v blízkosti stanice nachází Horský hotel Komáří vížka s vyhlídkovou restaurací. Lanová dráha na Komáří vížku je nejdelší sedačková lanovka bez mezistanice v České republice.

Co nevíte o pražských tunelech aneb Letenský tunel s Blankou slaví v září narozeniny

Co nevíte o pražských tunelech aneb Letenský tunel s Blankou slaví v září narozeniny

Legendární věta o malém kroku pro člověka, který je obrovským skokem pro lidstvo, by se mohla týkat i Prahy: nenápadná stavba z poloviny 20. století, která v září slaví 70. výročí otevření, změnila městskou dopravu od základů. Nevyniká délkou ani krásou, ale bez ní by se centrum Prahy záhy ucpalo.

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Věda a historie není nuda: pražská NEJ aneb po stopách „jiných“ pražských zajímavostí

Praha nabízí spousty zajímavých a kuriózních míst. Některá jsou všeobecně známá, o jiných ale zdaleka každý neví. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit třeba s nejstarší pražskou dopravní značkou, uličkami, které se na noc zamykají, historickými patníky a nárožníky anebo s rekordy pražského metra. Objevte Prahu jak ji neznáte!

Lanová dráha na Petřín

Lanová dráha na Petřín

Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích.

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

Kudy z nudy přichází s tipy pro všechny fanoušky technických památek, tramvají a historie městské hromadné dopravy! Ukážeme vám muzea plná tramvají a trolejbusů, představíme unikátní vozidla a exponáty, podíváme se i do vozoven a představíme vám i pár zajímavých novinek.

7 věcí, které nevíte o… lanovce na Sněžku a rekordních lanovkách u nás i ve světě

7 věcí, které nevíte o… lanovce na Sněžku a rekordních lanovkách u nás i ve světě

Není nejdelší ani nejstarší, přesto ji zná každý z vás: lanová dráha z Pece pod Sněžkou na Sněžku je mezi českými lanovkami celebrita. Bohatě stačí to, že vede na nejvyšší horu naší země. Ale co myslíte, vede až nahoru, do nadmořské výšky 1603 metrů? Kolik lidí s ní už na Sněžku vyjelo, proč tak často stojí a jak dlouho trvá cesta nahoru těm, kteří se na lanovku vykašlou?

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Co nevíte o českých lanovkách? Nejstarší, nejmladší, zrušené i nedokončené

Byli jste se podívat na ledových sochách na beskydských Pustevnách? A líbila se vám nová horní stanice lanovky, která sem vozí turisty a lyžaře z Trojanovic? Za několik let by tady mělo být všechno jinak a otevřené dvousedačky by měly nahradit kabiny. Pro nejstarší sedačkovou lanovou dráhu v Česku to bude největší změna v její dlouhé historii.

Další aktuality

Česká národní banka vydává pamětní minci ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany

Bedřicha Smetanu nově připomíná pamětní stříbrná mince. Ke 200. výročí narozenin světově proslulého českého hudebního skladatele ji vydala Česká národní banka (ČNB). Jde o druhou letošní pamětní minci v dvousetkorunové nominální hodnotě.
Praha | Kultura

Setmělým skleníkem Fata Morgana se projdete i v březnu

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Poznejte unikátní skleník Fata Morgana za tmy, kdy vykvétají druhy rostlin, které jsou opylovány nočními motýly. Během března si tento jedinečný zážitek můžete vychutnat v pátek i v sobotu vždy od 18:50 hodin. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Noční procházka je možná do 23. 3. 2024!
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Smetana u Dvořáka, Paxiho dobrodružství – Sluneční soustava. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda