Úvod > Aktuality > Fenomén devadesátky: retro, lidé, móda, hudba, UNESCO a oblíbená místa, která byste nepoznali
Zážitky

Fenomén devadesátky: retro, lidé, móda, hudba, UNESCO a oblíbená místa, která byste nepoznali

  • Vydáno6. října 2022
Devadesátky: doba před třiceti lety, kterou nedávno připomněl televizní detektivní seriál. Nasedněte na portálu Kudy z nudy do stroje času a vraťte se do časů, kdy spousta dnešních populárních turistických cílů byla teprve v plenkách, případně vůbec neexistovala. Do časů, kdy si České republiky všimlo UNESCO, kdy ještě neexistoval internet a mobilní telefony, zato jsme měli pracovní soboty, telefonní budky a další pohrobky starého režimu. Co z toho, co tehdy vzniklo, funguje dodnes?
S luštěním fenoménu 90. let není špatné začít právě u Devadesátek, šestidílné minisérie od tvůrců Případů 1. oddělení. Vyšetřování klíčových kriminálních případů první poloviny 90. let názorně ukazuje jak tehdejší atmosféru, tak obrovské množství změn, jimiž si naše země tehdy procházela. Jaké to byly?
 

Devadesátky, čas velkých změn

Na začátku 90. let ve Francii vládl prezident François Mitterrand, v Rusku se Michaila Gorbačova chystal vystřídat Boris Jelcin a ve Spojených státech amerických George Bushe prezident Bill Clinton. Také Československo mělo nového prezidenta Václava Havla. Češi hltali knihy, které se za minulého režimu daly sehnat jen v samizdatu, chodilo se na filmy, schované desítky let v trezorech, a koncerty skupin, o kterých si dřív fandové populární hudby mohli leda nechat zdát, od The Rolling Stones přes Deep Purple až po Jethro Tull.

Na stylových večírcích ve stylu 90. let dodnes ožívá tehdejší móda neonově zářivých elasťáků a legín, látkových gumiček, zvonových džínsů a triček, šatů a batohů s potiskem Disneyho postaviček. Frčela móda rozcuchaných drdolů, mulletů a jiných dobových sestřihů.

O hudebním vkusu 90. let leccos prozradí anketa Zlatý slavík. Sice skončila už v roce 1991, ale jména nejoblíbenějších interpretů populární hudby určitě dobře znáte. Na prvních místech se tehdy objevovali Karel Gott, Lucie Bílá, Iveta Bartošová, Pavol Habera, Daniel Hůlka a kapely Olympic, Team a Lucie. Opět mohla zpívat Marta Kubišová a ze zahraničí se vrátil Karel Kryl.
 

Praha se měnila před očima

Místo Tančícího domu na nábřeží Vltavy bylo ještě na začátku 90. let prázdné, od druhé světové války tu byla prázdná parcela, připomínající zásah americké bomby při leteckém bombardování Prahy. Zato Federální shromáždění (nyní Nová budova Národního muzea) na Václavském náměstí dál sloužilo československému parlamentu, než je v polovině Devadesátek začalo využívat Rádio Svobodná Evropa – představa, ze které se bývalým soudruhům musely ježit vlasy hrůzou.

Turnikety z pražského metra sice zmizely už sice o pár let dřív, zato 90. léta se Pražanům i mimopražským postarala o menší zmatek. V únoru 1990 se totiž hromadně přejmenovaly stanice s ideologickými názvy, a tak se například z Leninovy stala logičtější Dejvická, Sokolovská se přejmenovala podle autobusového nádraží na Florenc, Moskevská na Anděl, Fučíkova na Nádraží Holešovice, Gottwaldova na Vyšehrad a Kosmonautů na Háje. Přejmenovávalo se i jinde, například z Gottwaldova se opět stal Zlín.
 

Areály Monínec, Dolní Morava a Lipno: co vzniklo a funguje

Největší změny jsou vidět tam, kde v devadesátkách nebylo nic anebo téměř nic. Třeba na Moníncituristické oblasti Toulava, v takzvaných „Malých Alpách“ ležících pouhou hodinu jízdy na jih od české metropole, stála na začátku 90. let jen stará chata Rudných dolů Příbram. V jejím sklepě noví majitelé našli prastarý dětský vlek. Ten záhy vystřídal větší vlek, který se prý do té doby válel v kopřivách někde v Rokytnici nad Jizerou; když ho opravili a rozjeli, za víkend se tehdy v začátcích na Monínci sjelo až 1500 hostů. Dnes tu najdete hotel a moderní restauraci, lanový park, bikepark a řadu sportovišť. Prastarou kotvičku už dávno nahradila čtyřsedačková lanovka a křivou loučku 1,2 kilometru dlouhá sjezdovka.

Na své probuzení čekal také horský resort Dolní Morava, dnes plný nejrůznějších lákadel. Na lyže se sem sice jezdí už od začátku 80. let 20. století, kdy zde tehdejší Rudá hvězda Brno začala stavět sjezdovky a lyžařské vleky, ovšem kuriózní zápis ze začátku 90. let uvádí: „Tento rok se budoval třetí lyžařský vlek, hodnota vleku činí 1 311 Kčs. Původně měl být dokončen roku 1988, ale kvůli nedostatku materiálu se jeho ukončení protáhlo do roku 1989. Bohužel ani roku 1989 nebyl vlek dán do provozu z důvodu nezapojených elektrických hodin. V roce 1991 bylo zjištěno, že tento lyžařský vlek s nedokončenou chatou jsou postaveny bez vydání stavebního povolení.“

Zatímco Milovice na Nymbursku si po roce 1991 a definitivním odchodu ruských vojáků musely na další využití počkat až do 3. tisíciletí, kdy v části bývalého výcvikového vojenského prostoru vznikly přírodní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, tankodrom, dětský herní areál Mirakulum a další lákadla, 90. léta přinesla první změny na Lipno. Skiareál tu byl už dřív, se dvěma zastaralými vleky, které provozoval místní lyžařský klub. Jeden z nich sloužil jako dobová adrenalinová atrakce: jezdil do zatáčky, říkalo se mu lomený a spousty lyžařů z něj v kritickém místě vypadly. Na lanovku, Stezku korunami stromů, Království lesa, aquapark, bobové dráhy a další objekty si ale Lipno muselo ještě pár let počkat.
 

Devadesátá léta a devětkrát české UNESCO

K Úmluvě o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO přistoupilo bývalé Československo hned po sametové revoluci v roce 1990. Už v roce 1992 bylo do Seznamu světového dědictví zapsáno nejenom historické centrum Prahy, ale také Český Krumlov a Telč.

V 90. letech se české UNESCO značně rozšířilo. V té době se na seznamu objevily poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, historické centrum Kutné Hory s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, Lednicko-valtický areál, Arcibiskupský zámek v Kroměříži s Podzámeckou zahradou a Květnou zahradou, vesnická památková rezervace v Holašovicích a renesanční zámek v Litomyšli. Zkrátka pro české UNESCO byly devadesátky dobré roky.
 

Po čem se nikomu nestýská?

Vzpomínání na Devadesátky občas zavání nostalgií, ale vážně: leccos z toho, co se už nevrátí, si zmizení v propadlišti dějin skutečně zasloužilo. Vedle pracovních sobot, kdy o víkendu rodiče šli do práce a děti do školy, k takovým ohavným vynálezům patřily výjezdní doložky a devizové přísliby. Bez nich jste se do ciziny zkrátka nepodívali. Dodejme, že čekací doba pro získání devizového příslibu pro nestraníka byla v období normalizace i několik let a uspěly asi 4 % žadatelů.

Zajímavou vzpomínkou na 90. léta je kniha Radima Kopáče a Gabriely Kontra nazvaná Padáme i na tvou hlavu. Čtenáře vede po punkové stopě výjimečné éry 90. let a zachycuje jedinečnou atmosféru zaniklých squatů, alternativních center a klubů, které v té době fungovaly v Praze. Vzpomínky na Klub 007, Buďánku, Cibulku, Zlatou loď, Sochorku a Papírnu, Black Hand, Ladronku, Propast či Miladu provází 400 dobových fotografií, plakáty, pozvánky, kresby a koláže.
 

Vzpomínka na telefonní budky a Retro muzea v Praze, Brně a Chebu

Památníkem zmizelých telefonních budek je takzvaný Znojemský orloj na náměstí Republiky ve Znojmě od Maxima Velčovského. Pomník připomínající staré časy vždy v poledne a v podvečer (18:00) zvoní klasickým drnčivým zvukem.

Ujíždíte na vlně retro? Přečtěte si, jak se v Československu žilo za socialismu, kam se jezdilo na dovolenou a navštivte také některé z retro muzeí – třeba Retro muzeum Praha, které se v roce 2022 otevřelo v obchodním domě KotvaPraze, Retro Muzeum Na Statku v Brně anebo RetromuseumChebu.
Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Ideální podzimní tip: muzea, kde se nikdo nenudí

Ideální podzimní tip: muzea, kde se nikdo nenudí

Exponáty za sklem, zaprášené vitríny a texty staré stejně jako muzejní exponáty? Tak toho se bát nemusíte – Kudy z nudy má pro vás nová nebo modernizovaná muzea nabízející originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Inspirujte se našimi tipy na pěkný podzimní výlet, u kterého se nemusíte bát rozmarů počasí.

Muzeum hraček Lednice

Muzeum hraček Lednice

Sbírka historických hraček v netradičně pojatých výstavních prostorách rodinného domu historického centra Lednice. Expozice je rozdělena do několika částí, v nichž si návštěvníci mohou prohlédnout hračky z období 19. a 20. století.

Muzeum retro panenek v Bobrové na Žďársku

Muzeum retro panenek v Bobrové na Žďársku

Muzeum panenek v Bobrové vás zve do společnosti více než tisíc kusů panenek. Co exponát, to zajímavý kousek s příběhem, který vypráví zájemcům majitelka muzea. Nedílnou součástí výstavy jsou i kočárky a další retro hračky.

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Hotel Jalta je už 55 let symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. Odtajněn byl teprve před 16 lety a i dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.

Muzeum komunismu v Praze

Muzeum komunismu v Praze

V muzeu jsou vystaveny pečlivě vybírané originální materiály a zajímavě zpracované instalace. Uvidíte záblesk historie z originálních filmů, archivních fotografií, projekcí, rozhovorů, maleb, historických dokumentů a velkých zařízení které dohromady přivádí celou tuto kapitolu historie k životu.

Retro muzeum Praha v Kotvě

Retro muzeum Praha v Kotvě

Největší Retro muzeum v České republice má za cíl zmapovat design, trendy i běžný život v 70. a 80. letech v Československu. Nápaditým způsobem chce přiblížit tehdejší dobu mladší generaci a do svého programu zařadí také expozici vysvětlující fungování disentu či komunistické propagandy.

Regionální muzeum Mělník – historické kočárky, vláčky a regionální historie

Regionální muzeum Mělník – historické kočárky, vláčky a regionální historie

Expozice mělnického muzea se snaží zachytit široké spektrum života v mělnickém regionu jak v minulosti, tak i v současnosti. Muzeum se specializuje na historii výroby kočárků v Čechách a dokumentaci českého vinařství. Mělnické muzeum pořádá řadu akcí a výstav po celý rok.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Nostalgie, vzpomínky na dětství, letité fotografie a filmy pro pamětníky: staré kousky zkrátka máme rádi a zas a znova se k nim vracíme. Na jejich oblibu vsadily i obchodní řetězce, když dnešní výrobky zabalily do retro obalů, do „osmdesátek“ se dokonce můžete vypravit na výlet.

Baťovy závody – Areál Svit Zlín

Baťovy závody – Areál Svit Zlín

Obdivujete Baťovskou architekturu začátku minulého století? Udělejte si čas na procházku zlínským továrním areálem! Továrnu založil Tomáš Baťa s bratrem Antonínem a sestrou Annou. Postupně zde vzniklo srdce Baťovského impéria, ohromný průmyslový areál s typizovanými budovami.

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to jsou nové i osvědčené expozice, fascinující výstavní projekty, zajímavá architektura a interiéry, neobyčejné kulturní akce a události. A to nejenom doma, český design slaví úspěchy i ve světě! Kde? Pojďte se podívat společně s portálem Kudy z nudy!

Muzeum socialistických vozů Železný Brod

Muzeum socialistických vozů Železný Brod

Muzeum socialistických vozů vzniklo v roce 2011 s cílem prezentovat motorismus východního bloku 50. – 80. let minulého století i obraz doby a připomenout návštěvníkům časy nedávno minulé.

Auto Škoda – nejvýznamnější průmyslový podnik v České republice

Auto Škoda – nejvýznamnější průmyslový podnik v České republice

Jedna z mála evropských automobilek s rostoucími prodeji vozů má v Čechách více než stoletou tradicí. Továrnu založili dva nadšení průkopníci cyklistiky Laurin & Klement. Od opravy a výroby velocipedů přešli na motocykly a jejich slavný vůz Voiturette A znamenal v roce 1905 počátek automobilismu v Čechách. Velký rozvoj nastal zejména v roce 1925 po spojení se strojírenským podnikem Škoda Plzeň a po roce 1991, kdy se Škoda Auto stala čtvrtou značkou koncernu Volkswagen.

Muzeum užitkové techniky v Mníšku pod Brdy

Muzeum užitkové techniky v Mníšku pod Brdy

Muzeum je umístěno v soukromých prostorách v areálu bývalého statku nedaleko náměstí v Mníšku, v místech, kde stávala továrna na barvení látek a výrobu škrobu. Soustřeďuje exponáty, které sloužily především k práci a dopravě.

Muzeum venkovského života Besednice

Muzeum venkovského života Besednice

Muzeum venkovského života v Besednici prezentuje historické pomůcky a techniky používané v zemědělství od začátku 20. století do období socialismu.

Retromuseum Cheb

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Muzeum družstevnictví

Muzeum družstevnictví

Muzeum zahrnuje zhruba 300 exponátů rozličného charakteru, přehledně dokladuje vznik, vývoj a proměny, kterými prošlo české družstevnictví od roku 1847 do současnosti.

Retro: paneláky, věžáky a sídliště, nové muzeum a panelové rekordy

Retro: paneláky, věžáky a sídliště, nové muzeum a panelové rekordy

Sice získaly nelichotivé přezdívky jako králíkárny nebo Husákovy hradby, režisérka Věra Chytilová o nich natočila satirický film Panelstory aneb Jak se rodí sídliště, ale spokojeně v nich bydlí miliony lidí. Řeč je o panelácích a sídlištích. Typická architektura druhé poloviny 20. století se před časem dokonce dočkala speciální výstavy v pražském Uměleckoprůmyslovém museu, nyní se v Kladně otvírá vůbec první muzeum sídlištní architektury v Česku.

Igráček – oblíbená figurka mnoha generací

Igráček – oblíbená figurka mnoha generací

Igráček je plastová 7,5 cm vysoká hračka, která představuje různé profese – číšníka, hasiče, policistu, zdravotní sestru, ale i členy rodiny – mámu, tátu, babičku, kluka, slečnu a nově i fandu a darebáka. V současné době je na trhu k dostání 19 různých profesí a 9 členů rodiny. Prvním hotovým prototypem hračky Igráček byl zedník s příslušenstvím, který spatřil světlo světa v roce 1976. Název podniku, a tím pádem i oblíbené figurky, byl odvozen od ruského slova hra „igra“.

Muzeum nostalgie Terezín

Muzeum nostalgie Terezín

V terezínském Muzeum nostalgie vám vystavené předměty budou určitě povědomé. Muzeum totiž představuje nostalgické vzpomínky na dobu nedávno minulou – připomíná věci denní potřeby socialistické společnosti od dobových automobilů, přes vybavený být až po školní třídu.

Mattoniho muzeum v Nejdku – expozice zasilatelství Heinricha Mattoniho

Mattoniho muzeum v Nejdku – expozice zasilatelství Heinricha Mattoniho

Mattoniho muzeum v Nejdku na Karlovarsku nabízí expozici předmětů podnikání i všedního života, které jsou spjaty s osobností Heinricha Mattoniho a stáčením minerálních vod v regionu.

RetroAutoMuzeum Strnadice

RetroAutoMuzeum Strnadice

RetroAutoMuzeum ve Strnadicích u Maršovic, nedaleko Bystřice připomíná pamětníkům vozy, které je provázely jejich životy, i ty, o nichž pouze snili. Těm později narozeným pak dá na okamžik zakusit, jaký byl motoristický život jejich rodičů či prarodičů.

Muzeum hraček Ostrava – poznání i zábava

Muzeum hraček Ostrava – poznání i zábava

Muzeum hraček Ostrava nabízí ke zhlédnutí tisíce exponátů v několika sekcích. Uvidíte zde hračky a hry od poloviny 19. století po současnost. Přijďte si užít Historické hračky, Retro hračky, Disneyanu (vše kolem Walta Disneyho) a Sběratelství. Navíc sekce Sběratelství se každého půl roku obměňuje.

Malé domácí muzeum životního stylu našich babiček

Malé domácí muzeum životního stylu našich babiček

Místní babička byla zručnou švadlenkou a dle toho se odvíjí zaměření muzea.

Další aktuality

Pět tipů na výlety vlakem s Mikulášem, čerty a pojízdným peklem

Do Mikuláše zbývá ještě pár dnů, ale čerti a nadšení železničáři nikdy nespí! Mnoho mikulášských a čertovských vlaků vyjíždí už tento víkend 3. a 4. prosince 2022. Vydejte se s portálem Kudy z nudy mikulášským parním vlakem z Brna do Oslavan, na hrad Hartenberg, mikulášským vlakem po Bechyňce anebo po úzkorozchodné Řepařské drážce!
Zážitky

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí a jako z pohádky vypadá betlém v zámeckém parku ve Vrchlabí. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.
Zážitky

Seznamte se: nejúspěšnější čeští průmyslníci

Slavné české průmyslníky spojují známé značky, rozsáhlé průmyslové areály a neobvyklé nápady, jimiž často předběhli dobu. Někde se podnikání v rodině předávalo z generace na generaci, jinde se uplatňovaly originální metody řízení, výroby a obchodu. Jedinečné příběhy nejznámějších českých průmyslníků vám představíme na Kudy z nudy.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na víkend 3. až 4. prosince 2022. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky