Telč
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Telč

Město s překrásným historickým náměstím, lemovaným gotickými a renesančními měšťanskými domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty, je od roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve městě s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou se alespoň na chvíli vrátíte do dob renesance.

Co musíte vidět v Telči?

Přímo z náměstí vstoupíte do telčského zámku, skvostného renesančního sídla zdobeného štukem a sgrafitem, které se zrcadlí na hladině rybníka. Mezi hlavní lákadla patří Rytířský a Zlatý sál a kaple Všech svatých (1580) s mramorovým náhrobkem Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna, kteří během svého života vtiskli Telči tvář italské renesanční architektury a atmosféru slunného jihu. Prohlédněte si také upravenou renesanční zahradu s arkádami a zámecký park s půvabným klasicistním skleníkem.
 

Kdo si oblíbil Telč?

Telč si oblíbila celá řada umělců, mezi nimi i Jan Zrzavý (1890–1977), malíř, grafik, ilustrátor a scénograf, významný představitel české výtvarné avantgardy počátku 20. století. Jeho přání vystavovat v tomto renesančním městě se splnilo v roce 1986, expozice se však později přestěhovala do pražské Národní galerie. Jednoho z nejslavnějších českých malířů dodnes připomíná socha Zachariáše z Hradce na nádvoří telčského zámku, která prý vypadá přesně jako Jan Zrzavý zhruba v padesáti letech.
 

Cestovatelská potěšení historické Telče

K toulkám po telečském náměstí patří stinná podloubí se spoustou kaváren, cukráren a restaurací. Zejména rodiny s dětmi si užijí prohlídku Telčského domu, kde lze nahlédnout do světa legend, skřítků a historických příběhů. K Telči patří také vyhlídka z věže kostela sv. Ducha anebo Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna, v okolí zve k návštěvě 18jamkové golfové hřiště Golf Resort Telč, hrad Roštejn nebo rozhledna na Oslednici.

Celý popis

Aktuality z města

Zámek z pohádky Jak se budí princezny ožije koncerty
26. prosinec 2019 13:30

Zámek z pohádky Jak se budí princezny ožije koncerty

Telč
Program na zámku v Telči bude bohatý. Vánoční prázdniny v Telči nabídnou koncerty od 27. do 30. prosince 2019 v Konírně zámku v Telči. Koncerty začínají vždy v 18:00 hodin, vstupenky je možno zakoupit v IC Telč na radnici.

Turistická informační centra


4.7.
6.7.
Řemeslné trhy v Telči

Řemeslné trhy v Telči

Telč, Vysočina
9.7.
Strašidlo Cantervillské

Strašidlo Cantervillské

Telč, Vysočina
21.8.
23.8.
Balóny nad Telčí 2020

Balóny nad Telčí 2020

Telč, Vysočina