!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Česká nej > UNESCO > Zámek Litomyšl – památka UNESCO
UNESCO

Zámek Litomyšl – památka UNESCO

Renesanční zámek v Litomyšli je jednou z českých památek UNESCO. Doba vzniku je patrná na první pohled: fasáda zámku je vyzdobena několika tisíci sgrafity (renesančními psaníčky) s motivy, které se prý ani jednou neopakují. Druhé nádvoří zámku se díky skvělé akustice každoročně stává dějištěm Mezinárodního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl.
Počátky zámeckého areálu sahají až do středověku, avšak současné podoby nabyl až v průběhu 16. století. Byl postaven Vratislavem Nádherným z Pernštejna jako dar pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli, Trauttmansdorffy a Waldstein-Wartenbergy, za účasti předních barokních umělců. Později, v roce 1797 zde bylo postaveno i divadlo, v němž se hrály především německé a francouzské hry. V 18. století byla podstatně rozšířena přilehlá zahrada, která dnes tvoří důležitou součást celého areálu. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsány v roce 1999.

Ve své unikátně dochované celistvosti je dokonalou ukázkou umělecky cenné architektury. Je skvělým dokladem středoevropské šlechtické residence z období renesance, která si uchovala svou jedinečnost i po následných přeměnách ve stylu nových uměleckých směrů. Uvidíte zde stylové zámecké interiéry, sklepení, předzámčí – rodný byt Bedřicha Smetany a expozici antického umění. Zámek v Litomyšli se řadí k největším renesančním zámkům v celém Česku. V současné době je ve vlastnictví státu a je přístupný veřejnosti. Správu provádí Národní památkový ústav.

Historie osídlení zámeckého návrší a pozdějšího zámku je s historií města neodmyslitelně spjata po celou dobu jeho existence. Dnes je zámek jedním z turistických magnetů, které do Litomyšle každoročně přitahují tisíce turistů.
 

Renesanční sgrafita

Co každému utkví v paměti, jsou psaníčková sgrafita na fasádě. Původně tu bylo 8000 sgrafit, každé psaníčko bylo originál, nikde se údajně neopakovaly stejné motivy. Za dob Valdštejn – Vartenberků byla psaníčka (vnější zámecké stěny), zakryty bílou vápennou omítkou, a to proto, že v 18. století postihlo Litomyšl mnoho požárů a vnější stěny zámku byly poničeny. Na zámeckých zdech tak po 200 let psaníčka nebyla. Odkryta byla až ve 20. století a rozsáhlé restaurátorské úpravy proběhly až v 70. letech 20. století. Z původních psaníček se podařilo zachovat asi 40 procent. Ostatní jsou převážně dílem restaurátorů ze 70. let. Ti zde pracovali pod vedením Olbrama Zoubka.
 

Unikátní divadlo

V přízemí zámek se dochovalo unikátní klasicistní rodinné divadlo z roku 1797. Mimochodem představení se tu sehrálo i pro sedm středoevropských prezidentů. Takových divadel je v Evropě pouze pět (dvě ve Švédsku, jedno v Rusku a dvě v Česku). Areál divadla využil v osmdesátých letech i režisér Miloš Forman pro natáčení oscarového snímku Amadeus. Poté věnoval zámku lustr, který váží přes 300 kilogramů.

Divadelní kulisy byly dílem vídeňského dvorního malíře Josefa Platzera a vymaloval ho Dominik Dvořák, dvorní malíř Valdštejn – Vartenberků. Divadelní soubor tvořila především šlechta. Lavice před jevištěm byly pro měšťany, zaměstnance zámku a někdy i pro poddané.

Před každou hrou byl vytvářen zasedací pořádek. Když zde byli poddaní, seděli zcela vzadu a moc toho neviděli, jelikož tam vadí ve výhledu sloupy. Hry byly hrány v němčině a ve francouzštině, takže poddaní ani moc nerozuměli, ale byla pro ně pocta, že zde mohli být s hraběcí rodinou. Zajímavé jsou dvě podlouhlé lavice po pravé i levé straně, ty byly pro kominíky. Jelikož během představení bylo používáno hodně svíček, tak hrozilo nebezpečí požáru. Kominíci měli u sebe kožené měchy. Ty byly naplněné vodou, aby mohli hasit případný požár.
Do Litomyšle na zámek i za Bedřichem Smetanou

Do Litomyšle na zámek i za Bedřichem Smetanou

Hledáte hrad či zámek, kde se určitě nebudete nudit? Pak se vydejte do Litomyšle! Zdejší zámecký areál není zajímavý jen tím, že byl zapsán mezi památky UNESCO, ale nabízí mnohem víc než jen pouhou prohlídku interiérů, za vidění stojí i leccos ve městě a v jeho okolí.

Procházka Litomyšlí – historickým skvostem východních Čech

Procházka Litomyšlí – historickým skvostem východních Čech

Bohatá historie, slavní rodáci, mezinárodní operní festival a řada zajímavostí – tím vším se může pochlubit starobylé východočeské město Litomyšl. Přijeďte si prohlédnout malebné historické centrum, pečlivě opravené Klášterní zahrady a zámek, který patří mezi nejvýznamnější renesanční památky České republiky a je zapsán mezi památkami UNESCO!

Na zámku Litomyšl se ocitnete v objetí renesance

Na zámku Litomyšl se ocitnete v objetí renesance

Po mnoha letech a po zdolání 175 schodů budete moci zavítat 19. a 20. června 2021 na renesanční věž zámku Litomyšl a pokochat se pohledem do okolní krajiny, na starobylé historické centrum města a zažít neopakovatelnou atmosféru zámeckého areálu. Další novinkou je reinstalace základního okruhu, kterou chystá správa zámku od července.

Zámky o prázdninách vítají děti, přijďte na pohádkovou prohlídku

Zámky o prázdninách vítají děti, přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Webový portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!

Prohlédněte si nové portréty na zámku v Litomyšli při kastelánských prohlídkách

Prohlédněte si nové portréty na zámku v Litomyšli při kastelánských prohlídkách

Rodová galerie Státního zámku v Litomyšli se opět rozrostla. Od konce května mohou návštěvníci pohlédnout do tváře dalších šlechtických majitelů, a to třeba během kastelánských prohlídek, které jsou připraveny na vybrané červnové neděle.

Unikátní sgrafita na zámku v Litomyšli procházejí obnovou

Unikátní sgrafita na zámku v Litomyšli procházejí obnovou

Zámek v Litomyšli, renesanční skvost a památka UNESCO, je znám nejenom svým unikátním divadlem, ale také díky své nádherné architektuře, pro niž jsou typická, kromě arkád, také sgrafita. A právě stav této výzdoby, která přitahuje zraky všech návštěvníků, je považován za havarijní. Nejvíce je to patrné na zámecké věži a severní straně zámku, kde povětrnostní podmínky "psaníčka" nejvíce ohrožují. V předchozích letech se pracovalo na fixaci vybraných sgrafit, poslední srpnový týden roku 2014 začíná jejich restaurování.

Zámek Litomyšl uvítá novou sezónu květinami

Zámek Litomyšl uvítá novou sezónu květinami

Státní zámek Litomyšl otevře novou návštěvnickou sezónu již 17. března 2016, a to opět voňavou květinovou výstavou – tentokrát na téma Květina, ozdoba plesů a slavností. Tisíce živých květů ve více než třech desítkách aranžmá provoní reprezentační sály zámku v Litomyšli od 17. – 20. 3. 2016. Novinkou letošní sezóny je nově zrekonstruovaná vstupní brána z konce 18. století a původní nově zrekonstruovaný nábytek na hlavním okruhu zámkem – jedná se o originál biedermeier z doby Waldstein–Wartenbergů.

Za slavnými umělci do Litomyšle

Za slavnými umělci do Litomyšle

Litomyšl patří k nejkrásnějším z našich měst. Její pompézní zámek se zahradami se dokonce dostal na seznam památek UNESCO. Jenže to není zdaleka všechno, co může východočeské město nabídnout. Své stopy zde totiž zanechala celá řada významných Čechů. Na Bedřicha Smetanu si vzpomene každý, ale co třeba Josef Váchal?

Zámek Litomyšl zahájí novou turistickou sezónu

Zámek Litomyšl zahájí novou turistickou sezónu

Poprvé po zimní přestávce se otevřou dveře zámku v Litomyšli poslední březnový víkend, tedy 30. a 31. března 2019. Letos si zámek připomene 20. výročí zápisu zámeckého areálu na seznam světového dědictví UNESCO. Od 6. dubna se budou moci návštěvníci těšit na voňavou květinovou výstavu.

Zahájení turistické sezóny 2019 – slavnosti, zábava a zážitky ve velkém

Zahájení turistické sezóny 2019 – slavnosti, zábava a zážitky ve velkém

Vyberte si podle toho, co vás víc láká. Přitahují vás půvabná historická města? Pak vás zveme na velké městské slavnosti s průvody a originální zábavou. Líbí se vám české hrady a zámky? Proč tedy nebýt u toho, až se po zimě poprvé otevřou jejich dveře? Máme pro vás i překvapení v podobě zahájení sezony ve vojenské pevnosti, závody dračích lodí nebo prohlídky zámků s květinovou výzdobou. Milovníci techniky se mohou těšit na zákulisí historického divadla nebo výtah pro císaře Františka Dobrotivého. Takže kam se vydat dřív?

Tisíce křehkých květin provoní zámek v Litomyšli

Tisíce křehkých květin provoní zámek v Litomyšli

Státní zámek Litomyšl otevírá novou návštěvnickou sezónu voňavou květinovou výstavou Múzy mezi květinami, která bude trvat od 6. 4. do 22. 4. V letošním roce 2019 zámek slaví 20. výročí zapsání zámeckého areálu v Litomyšli do seznamu světového dědictví UNESCO. Přijďte toto výročí oslavit prohlídkou zámku!

V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Magdaleně Dobromile Rettigové se v Litomyšli líbilo kdysi a líbilo by se jí tu i dnes, kdy jí město vzdává hold každoročními Gastronomickými slavnostmi. Vydejte se s portálem Kudy z nudy ochutnat nejlepší svíčkovou, nejlepší bábovku anebo husí stehna se zelím, knedlíky a pivem. Letošní slavnosti, které proběhnou o víkendu 18. a 19. května 2019, budou ve znamení experimentu, jelikož Magdalena Dobromila učila hospodyňky, aby ve vaření nepodléhaly stereotypům a experimentovaly.

Smetanova Litomyšl je letos ve znamení opery

Smetanova Litomyšl je letos ve znamení opery

Národní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a současně největším festivalem klasické hudby pod "širým nebem". Letos se 61. ročník festivalu koná od 13. června do 7. července 2019. Rozmanitá dramaturgie, zahrnující kromě děl operních také koncerty, oratoria a hudebně-inscenační projekty. Během 25 festivalových dní uvede 43 hlavních pořadů a několik desítek vystoupení doprovodných.

Deset tipů kam do divadel na hradech a zámcích

Deset tipů kam do divadel na hradech a zámcích

Dlouhé a teplé letní večery přejí divadelním představením pod širým nebem, ale právě během léta ožívají i divadla na hradech a zámcích. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.

Dny evropského dědictví 2019 zahájí Litomyšl

Dny evropského dědictví 2019 zahájí Litomyšl

Národní památkový ústav a památky v jeho správě se tak jako každoročně připojují k oslavám Dnů evropského dědictví 2019 (European Heritage Days) od 7. do 15. září 2019. Do letošního ročníku se celkově přihlásilo více než 1000 památek místního i světového významu v téměř 300 městech a obcích. Národní zahájení této tradiční akce, jejímž posláním je propagace historického a kulturního dědictví více než 48 států Evropy, se letos uskuteční v Litomyšli.

Na zámku v Litomyšli připravili vánoční prohlídky

Na zámku v Litomyšli připravili vánoční prohlídky

Vánoční svátky si lze návštěvou litomyšlského zámku zpestřit v sobotu 21. 12. 2019, kdy vás jeho průvodci zvou na "rozverné a nekorektní" divadelní prohlídky Vánoční Valdštejnské hrátky. Prohlídky vánočně vyzdobenou kaplí a reprezentačními pokoji začínají v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Rezervace vstupenek je však nutná.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Ubytování a restaurace