Úvod > Česká nej > UNESCO > Zámek Litomyšl – památka UNESCO
UNESCO

Zámek Litomyšl – památka UNESCO

Renesanční zámek v Litomyšli je jednou z českých památek UNESCO. Doba vzniku je patrná na první pohled: fasáda zámku je vyzdobena několika tisíci sgrafity (renesančními psaníčky) s motivy, které se prý ani jednou neopakují. Druhé nádvoří zámku se díky skvělé akustice každoročně stává dějištěm Mezinárodního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl.
Počátky zámeckého areálu sahají až do středověku, avšak současné podoby nabyl až v průběhu 16. století. Byl postaven Vratislavem Nádherným z Pernštejna jako dar pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli, Trauttmansdorffy a Waldstein-Wartenbergy, za účasti předních barokních umělců. Později, v roce 1797 zde bylo postaveno i divadlo, v němž se hrály především německé a francouzské hry. V 18. století byla podstatně rozšířena přilehlá zahrada, která dnes tvoří důležitou součást celého areálu. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsány v roce 1999.

Ve své unikátně dochované celistvosti je dokonalou ukázkou umělecky cenné architektury. Je skvělým dokladem středoevropské šlechtické residence z období renesance, která si uchovala svou jedinečnost i po následných přeměnách ve stylu nových uměleckých směrů. Uvidíte zde stylové zámecké interiéry, sklepení, předzámčí – rodný byt Bedřicha Smetany a expozici antického umění. Zámek v Litomyšli se řadí k největším renesančním zámkům v celém Česku. V současné době je ve vlastnictví státu a je přístupný veřejnosti. Správu provádí Národní památkový ústav.

Historie osídlení zámeckého návrší a pozdějšího zámku je s historií města neodmyslitelně spjata po celou dobu jeho existence. Dnes je zámek jedním z turistických magnetů, které do Litomyšle každoročně přitahují tisíce turistů.
 

Renesanční sgrafita

Co každému utkví v paměti, jsou psaníčková sgrafita na fasádě. Původně tu bylo 8000 sgrafit, každé psaníčko bylo originál, nikde se údajně neopakovaly stejné motivy. Za dob Valdštejn – Vartenberků byla psaníčka (vnější zámecké stěny), zakryty bílou vápennou omítkou, a to proto, že v 18. století postihlo Litomyšl mnoho požárů a vnější stěny zámku byly poničeny. Na zámeckých zdech tak po 200 let psaníčka nebyla. Odkryta byla až ve 20. století a rozsáhlé restaurátorské úpravy proběhly až v 70. letech 20. století. Z původních psaníček se podařilo zachovat asi 40 procent. Ostatní jsou převážně dílem restaurátorů ze 70. let. Ti zde pracovali pod vedením Olbrama Zoubka.
 

Unikátní divadlo

V přízemí zámek se dochovalo unikátní klasicistní rodinné divadlo z roku 1797. Mimochodem představení se tu sehrálo i pro sedm středoevropských prezidentů. Takových divadel je v Evropě pouze pět (dvě ve Švédsku, jedno v Rusku a dvě v Česku). Areál divadla využil v osmdesátých letech i režisér Miloš Forman pro natáčení oscarového snímku Amadeus. Poté věnoval zámku lustr, který váží přes 300 kilogramů.

Divadelní kulisy byly dílem vídeňského dvorního malíře Josefa Platzera a vymaloval ho Dominik Dvořák, dvorní malíř Valdštejn – Vartenberků. Divadelní soubor tvořila především šlechta. Lavice před jevištěm byly pro měšťany, zaměstnance zámku a někdy i pro poddané.

Před každou hrou byl vytvářen zasedací pořádek. Když zde byli poddaní, seděli zcela vzadu a moc toho neviděli, jelikož tam vadí ve výhledu sloupy. Hry byly hrány v němčině a ve francouzštině, takže poddaní ani moc nerozuměli, ale byla pro ně pocta, že zde mohli být s hraběcí rodinou. Zajímavé jsou dvě podlouhlé lavice po pravé i levé straně, ty byly pro kominíky. Jelikož během představení bylo používáno hodně svíček, tak hrozilo nebezpečí požáru. Kominíci měli u sebe kožené měchy. Ty byly naplněné vodou, aby mohli hasit případný požár.
Do Litomyšle na zámek i za Bedřichem Smetanou

Do Litomyšle na zámek i za Bedřichem Smetanou

Hledáte hrad či zámek, kde se určitě nebudete nudit? Pak se vydejte do Litomyšle! Zdejší zámecký areál není zajímavý jen tím, že byl zapsán mezi památky UNESCO, ale nabízí mnohem víc než jen pouhou prohlídku interiérů, za vidění stojí i leccos ve městě a v jeho okolí.

Procházka Litomyšlí – historickým skvostem východních Čech

Procházka Litomyšlí – historickým skvostem východních Čech

Bohatá historie, slavní rodáci, mezinárodní operní festival a řada zajímavostí – tím vším se může pochlubit starobylé východočeské město Litomyšl. Přijeďte si prohlédnout malebné historické centrum, pečlivě opravené Klášterní zahrady a zámek, který patří mezi nejvýznamnější renesanční památky České republiky a je zapsán mezi památkami UNESCO!

Na zámku Litomyšl se ocitnete v objetí renesance

Na zámku Litomyšl se ocitnete v objetí renesance

Po mnoha letech a po zdolání 175 schodů budete moci zavítat 19. a 20. června 2021 na renesanční věž zámku Litomyšl a pokochat se pohledem do okolní krajiny, na starobylé historické centrum města a zažít neopakovatelnou atmosféru zámeckého areálu. Další novinkou je reinstalace základního okruhu, kterou chystá správa zámku od července.

Zámky o prázdninách vítají děti, přijďte na pohádkovou prohlídku

Zámky o prázdninách vítají děti, přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Webový portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!

Prohlédněte si nové portréty na zámku v Litomyšli při kastelánských prohlídkách

Prohlédněte si nové portréty na zámku v Litomyšli při kastelánských prohlídkách

Rodová galerie Státního zámku v Litomyšli se opět rozrostla. Od konce května mohou návštěvníci pohlédnout do tváře dalších šlechtických majitelů, a to třeba během kastelánských prohlídek, které jsou připraveny na vybrané červnové neděle.

Unikátní sgrafita na zámku v Litomyšli procházejí obnovou

Unikátní sgrafita na zámku v Litomyšli procházejí obnovou

Zámek v Litomyšli, renesanční skvost a památka UNESCO, je znám nejenom svým unikátním divadlem, ale také díky své nádherné architektuře, pro niž jsou typická, kromě arkád, také sgrafita. A právě stav této výzdoby, která přitahuje zraky všech návštěvníků, je považován za havarijní. Nejvíce je to patrné na zámecké věži a severní straně zámku, kde povětrnostní podmínky "psaníčka" nejvíce ohrožují. V předchozích letech se pracovalo na fixaci vybraných sgrafit, poslední srpnový týden roku 2014 začíná jejich restaurování.

Zámek Litomyšl uvítá novou sezónu květinami

Zámek Litomyšl uvítá novou sezónu květinami

Státní zámek Litomyšl otevře novou návštěvnickou sezónu již 17. března 2016, a to opět voňavou květinovou výstavou – tentokrát na téma Květina, ozdoba plesů a slavností. Tisíce živých květů ve více než třech desítkách aranžmá provoní reprezentační sály zámku v Litomyšli od 17. – 20. 3. 2016. Novinkou letošní sezóny je nově zrekonstruovaná vstupní brána z konce 18. století a původní nově zrekonstruovaný nábytek na hlavním okruhu zámkem – jedná se o originál biedermeier z doby Waldstein–Wartenbergů.

Za slavnými umělci do Litomyšle

Za slavnými umělci do Litomyšle

Litomyšl patří k nejkrásnějším z našich měst. Její pompézní zámek se zahradami se dokonce dostal na seznam památek UNESCO. Jenže to není zdaleka všechno, co může východočeské město nabídnout. Své stopy zde totiž zanechala celá řada významných Čechů. Na Bedřicha Smetanu si vzpomene každý, ale co třeba Josef Váchal?

Zámek Litomyšl zahájí novou turistickou sezónu

Zámek Litomyšl zahájí novou turistickou sezónu

Poprvé po zimní přestávce se otevřou dveře zámku v Litomyšli poslední březnový víkend, tedy 30. a 31. března 2019. Letos si zámek připomene 20. výročí zápisu zámeckého areálu na seznam světového dědictví UNESCO. Od 6. dubna se budou moci návštěvníci těšit na voňavou květinovou výstavu.

Zahájení turistické sezóny 2022 – slavnosti, zábava a zážitky ve velkém

Zahájení turistické sezóny 2022 – slavnosti, zábava a zážitky ve velkém

Vyberte si podle toho, co vás víc láká. Přitahují vás půvabná historická města? Pak vás zveme do historického průvodu a za originální zábavou do Českého Krumlova. Líbí se vám české hrady a zámky? Proč tedy nebýt u toho, až se po zimě poprvé otevřou jejich dveře? Máme pro vás i překvapení v podobě prohlídek zámků s květinovou výzdobou. Milovníci historie se mohou těšit na návštěvu Archeoparku Všestary či zahájení sezóny v Lázních ducha. Takže kam se vydat dřív?

Křehké květiny i jarní dekorace zdobí zámek v Litomyšli

Křehké květiny i jarní dekorace zdobí zámek v Litomyšli

Státní zámek Litomyšl otevřel novou návštěvnickou sezónu velikonoční a jarní výzdobou zámeckých interiérů, která bude trvat až do 18. 4. 2022. Na zámku lze navštívit dva prohlídkové okruhy, které se otevřely vloni v novém kabátku. Letos je doplňují další exponáty.

V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Magdaleně Dobromile Rettigové se v Litomyšli líbilo kdysi a líbilo by se jí tu i dnes, kdy jí město vzdává hold každoročními Gastronomickými slavnostmi. Vydejte se s portálem Kudy z nudy ochutnat nejlepší svíčkovou, nejlepší bábovku anebo husí stehna se zelím, knedlíky a pivem. Letošní slavnosti, které proběhnou o víkendu 21. a 22. května 2022, budou ve znamení experimentu, jelikož Magdalena Dobromila učila hospodyňky, aby ve vaření nepodléhaly stereotypům a experimentovaly.

Smetanova Litomyšl zve na přehlídku klasické hudby v kouzelném prostředí zámku Litomyšl

Smetanova Litomyšl zve na přehlídku klasické hudby v kouzelném prostředí zámku Litomyšl

Národní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a současně největším festivalem klasické hudby pod "širým nebem". Letos se 64. ročník festivalu koná od 9. června do 5. července 2022. Rozmanitá dramaturgie zahrnuje opery, koncerty komorní i na přání, svatojánské vigilie, jazzovou jízdu i duchovní a chrámovou hudbu. Program doplňují doprovodné akce ve Festivalových zahradách a výstava 18. ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle.

10 tipů, kam do divadel na hradech a zámcích

10 tipů, kam do divadel na hradech a zámcích

Dlouhé a teplé letní večery přejí divadelním představením pod širým nebem, ale právě během léta ožívají i divadla na hradech a zámcích. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.

Dny evropského dědictví 2022 zahájí Cheb

Dny evropského dědictví 2022 zahájí Cheb

Národní památkový ústav a památky v jeho správě se tak jako každoročně připojují k oslavám Dnů evropského dědictví 2022 (European Heritage Days) od 10. do 18. září 2022. Do letošního ročníku se celkově přihlásilo více než 1000 památek místního i světového významu v téměř 300 městech a obcích. Národní zahájení této tradiční akce, jejímž posláním je propagace historického a kulturního dědictví více než 48 států Evropy, se letos uskuteční v Chebu.

Na zámku v Litomyšli připravili vánoční prohlídky

Na zámku v Litomyšli připravili vánoční prohlídky

Vánoční svátky si lze návštěvou litomyšlského zámku zpestřit v sobotu 21. 12. 2019, kdy vás jeho průvodci zvou na "rozverné a nekorektní" divadelní prohlídky Vánoční Valdštejnské hrátky. Prohlídky vánočně vyzdobenou kaplí a reprezentačními pokoji začínají v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Rezervace vstupenek je však nutná.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Smetanova Litomyšl 2023

65. ročník Smetanovy Litomyšle se odehraje v termínu od 15. června do 2. července 2023.
Litomyšl, Pardubický kraj

Prohlídka Litomyšle s rytířem Toulovcem

Vydejte se v sobotu 4. února 2023 s proslulým rytířem Toulovcem na výpravu za moderní architekturou města Litomyšle!
Litomyšl, Pardubický kraj

Ivana a Filip Langrovi – Vlna, dřevo, kámen

Galerie Sofia v Antik Hotelu Sofia.
Litomyšl, Pardubický kraj

Farmářské trhy Ústí nad Orlicí

Zveme vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Ústí nad Orlicí.
Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj

Městská obrazárna – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Litomyšlská galerie dokázala během své devadesátileté existence shromáždit více než dva tisíce uměleckých děl a mnoho z nich můžeme zařadit mezi špičky českého výtvarného umění 19. a 20. století.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.
Litomyšl, Pardubický kraj

Andělé na návrší – interaktivní expozice sakrálního umění v Litomyšli

Expozice poskytuje prostřednictvím atraktivních vizuálních prostředků prostor pro setkávání návštěvníka s uměleckými díly křesťanské kultury.
Litomyšl, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace

Zámecký pivovar Litomyšl – ubytování a Evropské školící centrum YMCA

Zrekonstruovaný Zámecký pivovar v Litomyšli nabízí kromě služeb školícího centra nově ubytování ve dvou kategoriích, a to jako penzionové pokoje a hostelové ubytování. Ubytování je určeno jak pro rodinné i individuální rekreace, tak i skupiny a školní výlety.
Litomyšl, Pardubický kraj

Ubytování Za Hubičku v Litomyšli

Levné ubytování pro nenáročné hosty přímo na dosah zámku Litomyšl. Hledáte něco takového? Litomyšl je město, které si vás získá a budete jej chtít poznat co nejvíc – a na to vám jeden den určitě stačit nebude.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecké apartmány v Litomyšli

Tři velké apartmány v areálu zámku Litomyšl, památce zapsané na seznamu UNESCO, v nichž samotná návštěva je kulturním a cestovatelským zážitkem. Ideální pro rodinné pobyty, svatební cestu, romantický výlet.
Litomyšl, Pardubický kraj

Apartmán Unesco Litomyšl

Ubytování přímo v historickém areálu zámku Litomyšl.
Litomyšl, Pardubický kraj