Úvod > Česká nej > UNESCO > Zámek Litomyšl – památka UNESCO
UNESCO

Zámek Litomyšl – památka UNESCO

Renesanční zámek v Litomyšli je jednou z českých památek UNESCO. Doba vzniku je patrná na první pohled: fasáda zámku je vyzdobena několika tisíci sgrafity (renesančními psaníčky) s motivy, které se prý ani jednou neopakují. Druhé nádvoří zámku se díky skvělé akustice každoročně stává dějištěm Mezinárodního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl.
Počátky zámeckého areálu sahají až do středověku, avšak současné podoby nabyl až v průběhu 16. století. Byl postaven Vratislavem Nádherným z Pernštejna jako dar pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli, Trauttmansdorffy a Waldstein-Wartenbergy, za účasti předních barokních umělců. Později, v roce 1797 zde bylo postaveno i divadlo, v němž se hrály především německé a francouzské hry. V 18. století byla podstatně rozšířena přilehlá zahrada, která dnes tvoří důležitou součást celého areálu. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsány v roce 1999.

Ve své unikátně dochované celistvosti je dokonalou ukázkou umělecky cenné architektury. Je skvělým dokladem středoevropské šlechtické residence z období renesance, která si uchovala svou jedinečnost i po následných přeměnách ve stylu nových uměleckých směrů. Uvidíte zde stylové zámecké interiéry, sklepení, předzámčí – rodný byt Bedřicha Smetany a expozici antického umění. Zámek v Litomyšli se řadí k největším renesančním zámkům v celém Česku. V současné době je ve vlastnictví státu a je přístupný veřejnosti. Správu provádí Národní památkový ústav.

Historie osídlení zámeckého návrší a pozdějšího zámku je s historií města neodmyslitelně spjata po celou dobu jeho existence. Dnes je zámek jedním z turistických magnetů, které do Litomyšle každoročně přitahují tisíce turistů.
 

Renesanční sgrafita

Co každému utkví v paměti, jsou psaníčková sgrafita na fasádě. Původně tu bylo 8000 sgrafit, každé psaníčko bylo originál, nikde se údajně neopakovaly stejné motivy. Za dob Valdštejn – Vartenberků byla psaníčka (vnější zámecké stěny), zakryty bílou vápennou omítkou, a to proto, že v 18. století postihlo Litomyšl mnoho požárů a vnější stěny zámku byly poničeny. Na zámeckých zdech tak po 200 let psaníčka nebyla. Odkryta byla až ve 20. století a rozsáhlé restaurátorské úpravy proběhly až v 70. letech 20. století. Z původních psaníček se podařilo zachovat asi 40 procent. Ostatní jsou převážně dílem restaurátorů ze 70. let. Ti zde pracovali pod vedením Olbrama Zoubka.
 

Unikátní divadlo

V přízemí zámek se dochovalo unikátní klasicistní rodinné divadlo z roku 1797. Mimochodem představení se tu sehrálo i pro sedm středoevropských prezidentů. Takových divadel je v Evropě pouze pět (dvě ve Švédsku, jedno v Rusku a dvě v Česku). Areál divadla využil v osmdesátých letech i režisér Miloš Forman pro natáčení oscarového snímku Amadeus. Poté věnoval zámku lustr, který váží přes 300 kilogramů.

Divadelní kulisy byly dílem vídeňského dvorního malíře Josefa Platzera a vymaloval ho Dominik Dvořák, dvorní malíř Valdštejn – Vartenberků. Divadelní soubor tvořila především šlechta. Lavice před jevištěm byly pro měšťany, zaměstnance zámku a někdy i pro poddané.

Před každou hrou byl vytvářen zasedací pořádek. Když zde byli poddaní, seděli zcela vzadu a moc toho neviděli, jelikož tam vadí ve výhledu sloupy. Hry byly hrány v němčině a ve francouzštině, takže poddaní ani moc nerozuměli, ale byla pro ně pocta, že zde mohli být s hraběcí rodinou. Zajímavé jsou dvě podlouhlé lavice po pravé i levé straně, ty byly pro kominíky. Jelikož během představení bylo používáno hodně svíček, tak hrozilo nebezpečí požáru. Kominíci měli u sebe kožené měchy. Ty byly naplněné vodou, aby mohli hasit případný požár.
Do Litomyšle na zámek i za Bedřichem Smetanou

Do Litomyšle na zámek i za Bedřichem Smetanou

Hledáte hrad či zámek, kde se určitě nebudete nudit? Pak se vydejte do Litomyšle! Zdejší zámecký areál není zajímavý jen tím, že byl zapsán mezi památky UNESCO, ale nabízí mnohem víc než jen pouhou prohlídku interiérů, za vidění stojí i leccos ve městě a v jeho okolí.

Po stopách šlechtických rodů: s Pernštejny na procházku Litomyšlí, historickým skvostem východních Čech

Po stopách šlechtických rodů: s Pernštejny na procházku Litomyšlí, historickým skvostem východních Čech

Bohatá historie, slavní rodáci, mezinárodní operní festival a řada zajímavostí – tím vším se může pochlubit starobylé východočeské město Litomyšl. Přijeďte si prohlédnout malebné historické centrum, pečlivě opravené Klášterní zahrady a zámek, který patří mezi nejvýznamnější renesanční památky České republiky a je zapsán mezi památkami UNESCO!

Na zámku Litomyšl se ocitnete v objetí renesance

Na zámku Litomyšl se ocitnete v objetí renesance

Po mnoha letech a po zdolání 175 schodů budete moci zavítat 19. a 20. června 2021 na renesanční věž zámku Litomyšl a pokochat se pohledem do okolní krajiny, na starobylé historické centrum města a zažít neopakovatelnou atmosféru zámeckého areálu. Další novinkou je reinstalace základního okruhu, kterou chystá správa zámku od července.

Zámky o prázdninách vítají děti, přijďte na pohádkovou prohlídku

Zámky o prázdninách vítají děti, přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Webový portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!

Prohlédněte si nové portréty na zámku v Litomyšli při kastelánských prohlídkách

Prohlédněte si nové portréty na zámku v Litomyšli při kastelánských prohlídkách

Rodová galerie Státního zámku v Litomyšli se opět rozrostla. Od konce května mohou návštěvníci pohlédnout do tváře dalších šlechtických majitelů, a to třeba během kastelánských prohlídek, které jsou připraveny na vybrané červnové neděle.

Unikátní sgrafita na zámku v Litomyšli procházejí obnovou

Unikátní sgrafita na zámku v Litomyšli procházejí obnovou

Zámek v Litomyšli, renesanční skvost a památka UNESCO, je znám nejenom svým unikátním divadlem, ale také díky své nádherné architektuře, pro niž jsou typická, kromě arkád, také sgrafita. A právě stav této výzdoby, která přitahuje zraky všech návštěvníků, je považován za havarijní. Nejvíce je to patrné na zámecké věži a severní straně zámku, kde povětrnostní podmínky "psaníčka" nejvíce ohrožují. V předchozích letech se pracovalo na fixaci vybraných sgrafit, poslední srpnový týden roku 2014 začíná jejich restaurování.

Zámek Litomyšl uvítá novou sezónu květinami

Zámek Litomyšl uvítá novou sezónu květinami

Státní zámek Litomyšl otevře novou návštěvnickou sezónu již 17. března 2016, a to opět voňavou květinovou výstavou – tentokrát na téma Květina, ozdoba plesů a slavností. Tisíce živých květů ve více než třech desítkách aranžmá provoní reprezentační sály zámku v Litomyšli od 17. – 20. 3. 2016. Novinkou letošní sezóny je nově zrekonstruovaná vstupní brána z konce 18. století a původní nově zrekonstruovaný nábytek na hlavním okruhu zámkem – jedná se o originál biedermeier z doby Waldstein–Wartenbergů.

Za slavnými umělci do Litomyšle

Za slavnými umělci do Litomyšle

Litomyšl patří k nejkrásnějším z našich měst. Její pompézní zámek se zahradami se dokonce dostal na seznam památek UNESCO. Jenže to není zdaleka všechno, co může východočeské město nabídnout. Své stopy zde totiž zanechala celá řada významných Čechů. Na Bedřicha Smetanu si vzpomene každý, ale co třeba Josef Váchal?

Zámek Litomyšl zahájí novou turistickou sezónu

Zámek Litomyšl zahájí novou turistickou sezónu

Poprvé po zimní přestávce se otevřou dveře zámku v Litomyšli poslední březnový víkend, tedy 30. a 31. března 2019. Letos si zámek připomene 20. výročí zápisu zámeckého areálu na seznam světového dědictví UNESCO. Od 6. dubna se budou moci návštěvníci těšit na voňavou květinovou výstavu.

Zahájení turistické sezóny 2023 – slavnosti, zábava a zážitky ve velkém

Zahájení turistické sezóny 2023 – slavnosti, zábava a zážitky ve velkém

Vyberte si podle toho, co vás nejvíc láká. Přitahují vás půvabná historická města? Pak vás zveme na veselé zahájení turistické sezóny do Litomyšle. Líbí se vám české hrady a zámky? Proč tedy nebýt u toho, až se po zimě poprvé otevřou jejich dveře? Máme pro vás i překvapení v podobě prohlídek zámků s květinovou výzdobou. Milovníci zvířat se mohou těšit na zábavný program v Zoo Praha či na dostihy v Chuchli.

Křehké květiny i jarní dekorace zdobí zámek v Litomyšli

Křehké květiny i jarní dekorace zdobí zámek v Litomyšli

Státní zámek Litomyšl otevřel novou návštěvnickou sezónu velikonoční a jarní výzdobou zámeckých interiérů, která bude trvat až do 18. 4. 2022. Na zámku lze navštívit dva prohlídkové okruhy, které se otevřely vloni v novém kabátku. Letos je doplňují další exponáty.

V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Magdaleně Dobromile Rettigové se v Litomyšli líbilo kdysi a líbilo by se jí tu jistě i dnes, kdy jí město vzdává hold každoročními Gastronomickými slavnostmi. Vydejte se s portálem Kudy z nudy ochutnat nejlepší svíčkovou, nejlepší bábovku anebo husí stehna se zelím, knedlíky a pivem. Letošní slavnosti, které proběhnou o víkendu 20. a 21. května 2023, budou ve znamení také slovenských specialit!

Smetanova Litomyšl zve na přehlídku klasické hudby Krásných časů

Smetanova Litomyšl zve na přehlídku klasické hudby Krásných časů

Národní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a současně největším festivalem klasické hudby pod "širým nebem". Letos se 65. ročník festivalu koná od 15. června do 2. července 2023. Rozmanitá dramaturgie zahrnuje opery, koncerty komorní i na přání, svatojánské vigilie, jazzovou jízdu i duchovní a chrámovou hudbu. Program doplní 19. Smetanova výtvarná Litomyšl, 7. Festivalové zahrady i docela první ročník Smetanovy poetické Litomyšle. Letošní podtitul festivalu zní: Krásné časy na Smetanově Litomyšli.

10 tipů, kam do divadel na hradech a zámcích

10 tipů, kam do divadel na hradech a zámcích

Dlouhé a teplé letní večery přejí divadelním představením pod širým nebem, ale právě během léta ožívají i divadla na hradech a zámcích. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.

Dny evropského dědictví 2022 zahájí Cheb

Dny evropského dědictví 2022 zahájí Cheb

Národní památkový ústav a památky v jeho správě se tak jako každoročně připojují k oslavám Dnů evropského dědictví 2022 (European Heritage Days) od 10. do 18. září 2022. Do letošního ročníku se celkově přihlásilo více než 1000 památek místního i světového významu v téměř 300 městech a obcích. Národní zahájení této tradiční akce, jejímž posláním je propagace historického a kulturního dědictví více než 48 států Evropy, se letos uskuteční v Chebu.

Na zámku v Litomyšli připravili vánoční prohlídky

Na zámku v Litomyšli připravili vánoční prohlídky

Vánoční svátky si lze návštěvou litomyšlského zámku zpestřit v sobotu 21. 12. 2019, kdy vás jeho průvodci zvou na "rozverné a nekorektní" divadelní prohlídky Vánoční Valdštejnské hrátky. Prohlídky vánočně vyzdobenou kaplí a reprezentačními pokoji začínají v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Rezervace vstupenek je však nutná.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Čokoládový festival Litomyšl 2024

V Litomyšli se opět uskuteční Čokoládový festival, který se bude konat na návrší zámku. Čeká vás plno zábavy pro malé i velké s prodejními stánky s čokoládovými delikatesami.
Litomyšl, Pardubický kraj

Slavnostní otevření Rodného bytu Bedřicha Smetany

Po celkové obnově se otevře jedna z nejvýznamnějších součástí zámeckého areálu
Litomyšl, Pardubický kraj

ArchiMyšl 2024 – prohlídky nově otevřeného Rodného bytu Bedřicha Smetany

Oslava světového dne architektury – nevynecháme ani nově otevřený Rodný byt Bedřicha Smetany.
Litomyšl, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl 2024

Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl chystá v roce 2024 66. ročník. V tomto roce si připomínáme 200 let od narození Bedřicha Smetany.
Litomyšl, Pardubický kraj

Bedřich Smetana a Litomyšl

Regionální muzeum v Litomyšli představí 3. března až 15. září 2024 na výstavě Bedřich Smetana a Litomyšl vztah Bedřicha Smetany k Litomyšli a postupné upevňování smetanovských tradic v jeho rodišti.
Litomyšl, Pardubický kraj

Krása nostalgie v Regionálním muzeu v Litomyšli

Výstava přenese návštěvníky do světa kočárků, dětí, nadýchaných peřinek a povijanů. Doby dávno minulé na vás dýchnou i prostřednictvím dobových oděvů a doplňků, fotografií a hraček z bohatých sbírek Renáty Glänznerové.
Litomyšl, Pardubický kraj

Opera pod májový nebem

Operní večer vycházejících hvězd v kulisách jednoho z nejkrásnějších míst v Litomyšli.
Litomyšl, Pardubický kraj

Toulovcovy prázdninové pátky v Litomyšli

Již tradiční celoprázdninový festival pohádek a koncertů proběhne opět v Litomyšli.
Litomyšl, Pardubický kraj

Městská obrazárna – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Litomyšlská galerie dokázala během své devadesátileté existence shromáždit více než dva tisíce uměleckých děl a mnoho z nich můžeme zařadit mezi špičky českého výtvarného umění 19. a 20. století.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecké zahrady v Litomyšli

Klidná místa k odpočinku nabízejí zámecké zahrady, které obklopují zámek ze tří světových stran.
Litomyšl, Pardubický kraj

Andělé na návrší – interaktivní expozice sakrálního umění v Litomyšli

Expozice poskytuje prostřednictvím atraktivních vizuálních prostředků prostor pro setkávání návštěvníka s uměleckými díly křesťanské kultury.
Litomyšl, Pardubický kraj

Litomyšlení – dětské programy na Zámeckém návrší v Litomyšli

Interaktivní rodinný program Litomyšlení vznikl proto, aby si návštěvu Zámeckého návrí užili všichni bez rozdílu. Tam kde je něco pro "ty větší" najdou zábavu vždy i děti.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecké sklepení v Litomyšli

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.
Litomyšl, Pardubický kraj

Škola na zámku – zážitková pedagogika v Litomyšli

Škola na zámku je jedinečným projektem propojujícím zážitkovou pedagogiku a genius loci lokality zámecké návrší v Litomyšli. Využívá vazby na dobové reálie, památky, kulturní dědictví a významné osobnosti, které ve městě pobývaly.
Litomyšl, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace

Zámecký pivovar Litomyšl – ubytování a Evropské školící centrum YMCA

Zrekonstruovaný Zámecký pivovar v Litomyšli nabízí kromě služeb školícího centra nově ubytování ve dvou kategoriích, a to jako penzionové pokoje a hostelové ubytování. Ubytování je určeno jak pro rodinné i individuální rekreace, tak i skupiny a školní výlety.
Litomyšl, Pardubický kraj

Ubytování Za Hubičku v Litomyšli

Levné ubytování pro nenáročné hosty přímo na dosah zámku Litomyšl. Hledáte něco takového? Litomyšl je město, které si vás získá a budete jej chtít poznat co nejvíc – a na to vám jeden den určitě stačit nebude.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecké apartmány v Litomyšli

Tři velké apartmány v areálu zámku Litomyšl, památce zapsané na seznamu UNESCO, v nichž samotná návštěva je kulturním a cestovatelským zážitkem. Ideální pro rodinné pobyty, svatební cestu, romantický výlet.
Litomyšl, Pardubický kraj

Apartmán Unesco Litomyšl

Ubytování přímo v historickém areálu zámku Litomyšl.
Litomyšl, Pardubický kraj

Penzion Paseka Litomyšl

Penzion se nachází na rohu Smetanova náměstí a Váchalovy ulice v Litomyšli. Nabízí ubytování ve stylových apartmánech a příjemně zařízených pokojích.
Litomyšl, Pardubický kraj

Havran Café Steak Bar

Steakový bar v samotném srdci Litomyšle nabízí pokrmy, které jsou připravovány z čerstvých sezónních surovin.
Litomyšl, Pardubický kraj

Pension Kraus v Litomyšli

Pension Kraus je rodinný pension, vzdálený 100 m od historického centra Litomyšle. Penzion nabízí kvalitní ubytování evropského standardu s uzamčeným parkovištěm.
Litomyšl, Pardubický kraj

Chocco Caffé Litomyšl – kavárna a výroba pralinek

Kavárna Chocco Caffé se nachází v srdci Smetanova náměstí v Litomyšli. Najdete zde prostor, kde se můžete zastavit, odpočinout si u dobré a kvalitní kávy, čokoládových pralinek a výborných dortů, a to vše přímo z vlastní výroby.
Litomyšl, Pardubický kraj