Úvod > Aktuality > 32 let od sametové revoluce: jak jsme žili za socialismu?
Životní styl

32 let od sametové revoluce: jak jsme žili za socialismu?

  • Vydáno5. listopadu 2021
Jak se žilo před listopadem 1989? Co jsme jedli a pili, co jsme mlsali, s čím jsme si hráli, co jsme si oblékali a čím jsme jezdili? Pojďte se společně s portálem Kudy z nudy vypravit do časů před sametovou revolucí. Začneme třeba v ulicích Malé Strany, kterou v létě 1989 beznadějně ucpaly trabanty.
trabantPřes dnešní Velvyslanectví Spolkové republiky Německo, které sídlí v malostranském Lobkovickém paláci, se tehdy v létě tisícům občanů Německé demokratické republiky podařilo dostat do svobodné části země. Většinu majetku nechali doma a v Praze nakonec museli opustit i svá auta. Malá Strana i další části historického centra se proměnily v obří skladiště trabantů, wartburgů a dalších východoevropských značek. Podle záznamů tehdejší policie jich z ulic bylo odtaženo kolem dvou tisíc. Část se vrátila do Německa, další se prodávaly v autobazarech, ale kolik přesně jich bylo a kolik se jich odvezlo pryč, to dnes nikdo neví. Zavzpomínat na divoké časy se záplavou „trabi“ můžete při návštěvě Trabant muzea v pražském Motole.
 

V čem jsme jezdili?

Veterán autoDnes je na silnicích sledujeme s nostalgií, ale před listopadem jsme nejezdili téměř ničím jiným než Škodovkami, Trabanty, Wartburgy a Žigulíky. Na vysněné auto se stály několikadenní fronty, vedly se pořadníky, a kdo měl štěstí a dostal se konečně na řadu, ten na nový vůz zaplatil přibližně roční průměrný plat. V roce 1989 jezdilo v Československu 576 tisíc „stodvacítek“, 132 tisíc trabantů a 156 tisíc ruských vozů. Většina z nich už dávno dojezdila, některé ale místo na vrakovištích skončily v muzeích veteránů: přijďte se na ně podívat třeba do AutomuzeaTerezíně, Trabant muzea v Praze anebo do Muzea socialistických vozů ve Velkých Hamrech u Tanvaldu.

V Národním technickém muzeu je až do 12. června 2022 k vidění výstava Výstava Jan Tatoušek – umělec v technice, architekt v designu, která přibližuje práci této legendy průmyslového designu. Připomeňme jeho motocykl Bizon, který se s označením Jawa UŘ-SST dostal roku 1967 do výroby.
 

Co jsme jedli a pili?

Na retro výstavách většinou nechybí část věnovaná socialistickým samoobsluhám. Mléko v sáčku, konzervy krevní tučnice a luncheon meat aneb hit chatařů a chalupářů, polévky Vitana, sifonové lahve a bombičky na výrobu sifonu, malinovka, citrónovka nebo kofola či Granko v retro balení a další potraviny vyvolávají až nepatřičné dojetí. Dodejme, že v obchodech toho za socialismu moc nebylo, zato o prázdné regály nouze nebyla. Znojemské okurky, játra nebo uherák představovaly luxusní zboží. A k tomu sirky Solo ze Sušice, papiňáky, mixéry Eta a všudypřítomné hliníkové příbory. Kdoví, možná skutečně byly jedovaté, ale přežili jsme!
 

Co jsme mlsali?

gumoví medvídciV záplavách dobrot se stále vracíme ke starým dobrým známým z předrevoluční éry. Více než padesát let se drží na trhu třeba Pribináček aneb Pramen zdraví z Posázaví, polárkové dorty a tvarohový Míša (rozšířený dokonce o ovocné variace v podobě nanuků i ve vaničkách), kondenzovaná slazená smetana v tubě Jesenka, Piknik a Pikao, bobnony Bon Pari společně s Lentilkami a Hašlerkami, Tatranky a Fidorky, čokolády Orion nebo mléčné výrobky Termix. A vzpomínáte na čokoládové kočičí jazýčky, barevné gumové medvídky nebo bonbony maliny a fialky, které od sebe nešly odlepit?
 

S čím jsme si hráli?

Znáte Igráčky, malé figurky představující nejrůznější profese a činnosti? Přežili sametovou revoluci a oblékli se do modernějších outfitů. Prvním hotovým prototypem hračky Igráček byl zedník s příslušenstvím, který spatřil světlo světa v roce 1976. Název podniku, a tím pádem i oblíbené figurky, byl odvozen od ruského slova hra „igra“.

Podobně jako Igráčci letěli i Mončičáci, céčka, Rubikovy kostky nebo legendární stavebnice Merkur, na kterou se za totality stály fronty. Proslavila se i tím, že z ní v roce 1961 Otto Wichterle sestavil první přístroj na výrobu kontaktních čoček. V Polici nad Metují, kde se Merkur od roku 1920 vyrábí, najdete jedinečné muzeum.
 

Co jsme nosili a v čem jsme bydleli?

Chcete si prohlédnout interiéry, zařízené v retro stylu? Vyzkoušet si tehdejší každodenní život ve skutečných kuchyních a obývácích a dokonce se podívat do zásuvek a skříní na konfekci z dederonu, krimplenu a dalších syntetických materiálů? Zajděte se podívat do chebského Retromusea s úplnou a jedinečnou přehlídkou životního stylu a designu v dobách socialistického Československa. Zjistíte, co tehdy nabízely obchodní domy Bílá labuť, Kotva, Máj anebo ikona socialistického luxusu, Dům módy na Václavském náměstí v Praze.
 

Jak jsme si vyráběli džíny?

džínyZa tuzexové poukázky, takzvané bony, se sice dalo nakupovat jen v síti obchodů Tuzex, zato tam měli všechno to, co jste nedostali běžně: západní spotřební elektroniku, potraviny, kosmetiku, oblečení a dokonce i auta. Název vznikl ze spojení slov tuzemský export a většina lidí tam chodila „na čumendu“, protože valuty ani bony neměli. K Tuzexům patřili veksláci: překupníci, kteří směňovali bony za běžné peníze v přepočtu 1:5. Přepočítáno na tehdejší peníze vás třeba džíny vyšly na třetinu platu, ovšem jinde než v Tuzexu se dlouho sehnat nedaly. Kdo neměl džíny, musel si koupit jejich napodobeniny anebo jiné kalhoty a pak je podomácku „vylepšit“ drbáním drátěným kartáčem nebo chemickými čistidly.
Pomník obětem násilné kolektivizace v Krabčicích

Pomník obětem násilné kolektivizace v Krabčicích

Pomník v Krabčicích na Litoměřicku připomíná sedláky vyhnané z jejich hospodářství při komunistické kolektivizaci zemědělství v roce 1951, kdy začala největší vlna vystěhovávaní selských rodin v Československu.

Divadlo Semafor

Divadlo Semafor

Semafor, někdejší kultovní pražské divadlo, už baví diváky nadčasovým humorem a nestárnoucími melodiemi po pět desetiletí. Na hvězdnou dráhu za tu dobu vyslalo spoustu stálic české pop music.

Centrum kulturně-politických dějin 20. století v Moravském zemském muzeu

Centrum kulturně-politických dějin 20. století v Moravském zemském muzeu

Centrum kulturních dějin 20. století vytvořilo Moravské zemské muzeum v Brně jako unikátní archiv samizdatové, exilové literatury a pozůstalosti jejich tvůrců. V budově je přístupná expozice Corpus litterarum.

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně s mléčným barem

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně s mléčným barem

10-Z je kódové označení nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu (1959) pro politické představitele města a kraje. Kryt v Husově ulici vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna.

Muzeum nostalgie Terezín

Muzeum nostalgie Terezín

V terezínském Muzeum nostalgie vám vystavené předměty budou určitě povědomé. Muzeum totiž představuje nostalgické vzpomínky na dobu nedávno minulou – připomíná věci denní potřeby socialistické společnosti od dobových automobilů, přes vybavený být až po školní třídu.

Muzeum komunismu v Praze

Muzeum komunismu v Praze

V muzeu jsou vystaveny pečlivě vybírané originální materiály a zajímavě zpracované instalace. Uvidíte záblesk historie z originálních filmů, archivních fotografií, projekcí, rozhovorů, maleb, historických dokumentů a velkých zařízení které dohromady přivádí celou tuto kapitolu historie k životu.

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Hotel Jalta je už 55 let symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. Odtajněn byl teprve před 16 lety a i dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

V lesích za obcí Lešetice, 5 km od Příbrami se nachází zrekonstruované zbytky bývalého zajateckého tábora pro německé válečné zajatce, přeměněného na tábor nucených prací a poté na vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu.

Muzeum železné opony v Rozvadově

Muzeum železné opony v Rozvadově

V budově bývalé celnice v Rozvadově najdete nové muzeum železné opony, které dokumentuje na stovkách exponátů, tisícovce dobových fotografií a celé řady kopiích důležitých historických dokumentů dějinný vývoj země od konce I. světové války.

Muzeum socialistických vozů Železný Brod

Muzeum socialistických vozů Železný Brod

Muzeum socialistických vozů vzniklo v roce 2011 s cílem prezentovat motorismus východního bloku 50. – 80. let minulého století i obraz doby a připomenout návštěvníkům časy nedávno minulé.

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Těsně pod vrcholem hory Smrk (1276 m n. m.) se nachází několik lidových mohyl – prostých pomníků z kamení s obrázky a texty. Tyto pomníky zde vznikly v období normalizace.

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Široký bulvár, důraz na symetrii a zdobnost, unikátní celky domů, dvorů a vnitrobloků. Mělo zde vzniknout nové město, zalité sluncem, plné zeleně, klidu a spokojených pracujících – protipól původní Ostravy, ve které lidé dosud bydleli v bezprostřední blízkosti hutí a dolů a stovek tun železa a uhlí.

Další aktuality

Soutěž Nejkrásnější české knihy roku vyhlásila vítěze

Soutěž o Nejkrásnější české knihy roku, kterou pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví, již zná své vítěze! Publikace nominované v osmi kategoriích vybrala technická a výtvarná komise složená z výtvarníků, grafických designérů, teoretiků umění a polygrafů z celkového počtu 60 nominovaných titulů.
Praha | Kultura

Retro muzeum Praha láká na expozici džínů z 80. let

Kdo by aspoň jedny nechtěl třeba za maturitu? Škemrali o ně mladí a rodiče je museli shánět „pod rukou“. Řeč je o džínách, texaskách či riflích. Módní fenomén na který se za minulého režimu stály fronty jak na banány, je u nás navždy spojený s bony, veksláky a Tuzexem. Dobovou expozici unikátních originálních kousků džínů z 80. let otevřelo na konci května 2023 Retro muzeum Praha ve 4. patře Obchodního domu Kotva. Zájemcům ukáže až 30 džínových módních kousků jako kalhoty, sukně, bundy, laclové kalhoty tehdejších i světových značek. Zcela nová část o džínové kultuře se otevřela k ročnímu výročí muzea, do kterého zatím zavítalo 55 000 návštěvníků.
Praha | Kultura

Kalendář 2023: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Praze či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda

Závody veslic pražské Primátorky se uskuteční už o tomto víkendu

Po vzoru The Boat Race, ve kterém každoročně před zraky milionů diváků měří své síly studenti univerzit v Oxfordu a Cambridge, byly pražské Primátorky původně kláním osmiveslic. Během více než stoleté historie se tuzemská obdoba nejprestižnějšího veslařského závodu světa rozšířila o další disciplíny a dnes je legendární klání na Vltavě několikadenní společenskou událostí. Výjimečnou podívanou souboj univerzitních osem zůstal, proto mu patří velkolepý závod. Letošní Primátorky startují 2. až 4. června 2023 na Rašínově nábřeží a slibují mnoho napínavých sportovních zážitků.
Praha | Letní sporty

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Vojenské turistické cíle

Nejnavštěvovanější vojenskou památkou vloni bylo Vojenské technické muzeum v Lešanech. Zájem návštěvníků si získává také Národní památník heydrichiády v Praze. Součásti předválečného československého opevnění byly tisíce malých bunkrů a také několik dělostřeleckých tvrzí, mohutných objektů těžkého opevnění, propojených systémem podzemních chodeb a sálů. Jde o mimořádně atraktivní místa, která každoročně přilákají statisíce návštěvníků.
Praha | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Architektura

Každé z nejnavštěvovanějších míst v kategorii Architektura reprezentuje jiný styl a jinou dobu. Vila Tugendhat v Brně od architekta Ludwiga Miese van der Rohe je vůbec prvním objektem moderní architektury v Česku a čtvrtým na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO. Mezi další nejoblíbenější cíle patří brněnské podzemí a také nedávno obnovená Jurkovičova vila a vila Stiassni. Turisty láká secesní Obecní dům i Národní památník na Vítkově v Praze, jedna z dominant moderní Prahy a národní kulturní památka je situovaná těsně nad strmými svahy vrchu Žižkova.
Praha | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Věže a rozhledny

K nejnavštěvovanějším místům Prahy a dominantou města je Žižkovská věž, postavená v letech 1985-92. Se svou výškou 216 metrů jde o nejvyšší stavbu Prahy. Kromě technického zázemí vysílače v sobě skrývá i luxusní hotelové apartmá, restauraci s barem a kavárnou a vyhlídkovou observatoř s jedinečným výhledem. Vysílač zdobí bizarní sochy miminek od umělce Davida Černého.
Praha | Příroda

Nejnavštěvovanější turistické cíle Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Že je Praha jednou z nejoblíbenějších destinací starého kontinentu není třeba zdůrazňovat. Ovšem domácí turisty lákaly až do nedávna jiné regiony Česka, než hlavní město. To se změnilo loni, když se Praha podle aktuálních dat Českého statistického úřadu stala nejžádanější turistickou destinací tuzemských cestovatelů. Stalo se tak vůbec poprvé od roku 2012! Domácí návštěvníci v roce 2022 tvořili jednu čtvrtinu z celkového počtu 5,98 milionu turistů. A jaká jsou nejnavštěvovanější místa Prahy? To vám prozradí Kudy z nudy. Užijte si výlet do Matky měst!
Praha | Památky