!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Ideální podzimní tip: muzea, kde se nikdo nenudí
Ideální podzimní tip: muzea, kde se nikdo nenudí
"> "> "> ">
Kultura

Ideální podzimní tip: muzea, kde se nikdo nenudí

Vydáno 5. listopadu 2019
Exponáty za sklem, zaprášené vitríny a texty staré stejně jako muzejní exponáty? Inspirujte se našimi tipy na pěkný podzimní výlet, u kterého se nemusíte bát rozmarů počasí. Nová nebo modernizovaná muzea nabízejí originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí návštěvníky vtáhnout do hry!

Život v minulosti - od retra přes lékárny, až k tortuře

retro museum chebVzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Možná že zde poznáte právě "váše" věci, které jste v minulosti také měli. V muzeu jsou kousky všeho druhu - nábytek, automobily, hračky, knihy, obrazy, nádobí anebo oblečení. Milovníci retra si příjou na své i v Technickém muzeu Praha, v expozici s názvem "Technika v domácnosti". Kromě prvních robotů, luxů a žehliček zde uvidíte také řadu elektrických pomocníků v domácnosti, kteří vám budou důvěrně známí.

České farmaceutické muzeumLetos bylo velmi zajímavé České farmaceutické muzeum v Kuksu otevřené sice jen do konce října, ale během čtyř listopadových dnů bude ještě otevřeno, a to o víkendech 16. a 17.11. i 23. a 24.11.2019, kdy se na Kuksu konají Vánoční trhy. Jedná se o místo, kde opravdu nuda nehrozí. Kromě nádherně provedených interiérů historických lékáren z časů baroka, klasicismu ale i první republiky, se seznámíte i s velice svéráznými metodami lékárníků v minulosti a přísadami, které používali. Mezi nimi nechyběl například prášek z mumie, sušená okzlí krev a další "ingerdience". Nakonec budete mít příležitost vyrobit si vlastní prášek na historickém stroji.

V naší cestě minulostí nemůžeme vynechat nedávno otevřené Museum mučicích nástrojů a útrpného práva v Brně. V nedávno zpřístupněném brněnském podzemí, pod palácem Padowetz, naleznete hrůzu nahánějící expozici nástrojů, které byly skutečně používány při tortuře a jsou doplněny dobovými obrázky a vysvětlujícími texty.
 

Muzea, kde budete rádi klamat své smysly

Muzeum smyslů PrahaMuzeum smyslů Praha v Jindřišské ulici nabízí zábavnou prohlídku, kde vaše smyslové vnímání dostane pořádně zabrat. Najdete tu více než 50 exponátů k prozkoumání - od nejrůznějších místností se změněnou perspektivou, až po obrázky s optickými iluzemi. Cestou muzeem budete mít najednou svou hlavu na talíři, popřípadě si můžete obličej upravit. Je tu i místnost vzhůru nohama, uvidíte fatu morganu a vyzkoušíte si změnu velikosti během pár vteřin.

Další iluze a triky můžete zkoumat v Illusion Art Museu na Staroměstském náměstí. V domě U Červené lišky ožívají historické techniky tvorby iluzí a přenášejí je do umění 21. století, do éry selfie a sociálních médií.

Muzeum Karla ZemanaOblíbené Muzeum Karla Zemana vás zavede do světa filmových triků. V expozici máte možnost navštívit dobové filmové ateliéry, kde si sami můžete vyzkoušet triky a techniky, které Zeman a jeho následovníci používali. Vznesete se na létajícím stroji, projdete se po měsíci Barona Prášila nebo budete ovládat známou ponorku z Vynálezu zkázy. Současně se také seznámíte s originálními loutkami i s dosud nepublikovanými fotografiemi a dalšími dokumentárními materiály ze života a díla tohoto filmového vizionáře.

Svět plný neuvěřitelných optických iluzí nabízí návštěvníkům také Muzeum iluzí ve Františkových Lázních. Zde můžete zažít let nad ulicemi Prahy anebo se utkat v boji s Jackie Chanem.


Do muzea s dětmi - kde je to bude určitě bavit

Technická herna BrnoDěti jsou nejtastnější, když mohou objevovat a hrát si. Přesně tak mohou strávit čas v Centru stavitelského dědictví Plasy, kde se vyzkouší své vlastní stavitelské schopnosti, vyrobí si model letadla anebo si vyzkouší truhlářské řemeslo. Podobně se děti vyřádí i ve vědecko-zábavném parku Vida nebo v Technické herně Technickho muzea v Brně. V herně je zastoupena řada pokusů a funkčních modelů z mechaniky pevných těles, plynů a kapalin, akustiky, optiky, elektřiny a magnetizmu. Pokusná pracoviště nejsou stálá. Většina zařízení je postupně obměňována a doplňována novými experimenty. Ke každému pokusu jsou připojeny v písemné formě návody k obsluze a vysvětlení fyzikálního jevu.

modelový světDo světa techniky se děti dostanou také v Ostravě, v interaktivní expozici U6 Dolní Vítkovice. Děti si tu sami vyrobí elektřinu šlapáním na kole, otestují řízení automobilu a letadla na trenažéru, nebo si mohou třeba vlézt do kajuty kosmonauta Gagarina a do útrob legendární ponorky Nautilus. Mnohé exponáty si mohou prakticky vyzkoušet a zjistit, jak fungují.

Pokud vaše děti milují stavebnici Lego, dopřejte jim výlet do muzea Lega, například v Liberci, Praze, Kutné Hoře nebo Táboře. Úplně největší Lego hernu u nás najdete v Kostkolandu v Brně. Pokud se do moravské metropole vydáte, určitě se zajděte s dětmi podívat i do Modelového Světa v Josefské ulici. Objevíte zde modelové kolejiště s asi půl kilometrem kolejí, 140 výhybkami a 1500 postavičkami. Vláčky tu putují romantickou krajinou i rušnou městskou aglomerací.

Vlak LegoTi, kteří to mají blíže do Prahy, by neměli vynechat Království železnic na Smíchově. Jsou zde stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří model hlavního města. Na více než 3 100 m² zábavy pro malé i velké najdete také výstavu současné produkce stavebnice Lego rozšířenou o originální modely Lego a Lego vlaky, které si můžete sami ovládat!

modely PlzeňPokud patříte k obdivovatelům modelových světů, nenechte si v sobotu 9.11. ujít Návštěvní den na nádraží Praha-Prosek, kde objevíte největší modelové kolejiště velikosti 0 v České republice. Najdete zde funkční historické modely, malosériové modely i současné modelové výrobky. Za unikátní stavbou tohoto kolejiště stojí občanské sdružení Prag0klub, jehož členové jsou fanoušci železnice, zejména železničních miniatur. Klubové modelové kolejiště Nádraží Praha-Prosek se nachází v budově Pragoclubu a je vzdálené asi 250 metrů od stanice metra Střížkov (Jablonecká 322).

Také plzeňští modeláři zvou od 9. do 24.11. 2019 na výstavu modelového železničního kolejiště. V klubovně na ulici Karla Steinera 10A objevíte více, než 30 vlakových souprav nebo tři dominantní železniční stanice. Otevřeno je každý den, přes týden od 15:30 do 18:30 a vo víkendech od 9:30 do 18:30 hodin.
 

Becherovka, pivo, čokoláda i máslo

BecherovkaBecherovce přezdívají místní i přespolní "třináctý pramen Karlových Varů". Letos doznalo Návštěvnické centrum Jan Becher muzeum velké proměny a modernizace své expozice. Ta se skládá ze tří částí, které dohromady vypráví jeden ucelený příběh. Dále zde naleznete bar s možností degustace a obchod s upomínkovými předměty. Historickou budovu “Steinberku” nechal postavit Jan Becher v roce 1867 a po více než 100 let sloužila jako původní továrna.

Že má pivo své vlastní muzeum, asi není třeba zdůrazňovat. A není jen jedno. To nejznámější je samozřejmě v Plzni, ale najdete ho třeba i na v Krušovicích nebo v Ostravě. V Žatci se nachází přímo celý Chrám chmele a piva, ve kterém se podíváte třeba do největšího chmelařského muzea na světě. Navíc tu mají i chmelový orloj!
 
TvarůžkyMuzea, která jsou zaměřená na gastronomické produkty, mají jednu nespornou výhodu. Na závěr prohlídky vás zpravidla čeká ochutnávka! Nejinak je tomu v muzeu čokolády v Praze. V Lošticích na Hané vás zase budou inspirovat k originálním tvarůžkovým variacím (inspirovat se můžete také ve zdejší tvarůžkové cukrárně) a svůj výstavní prostor má i máslo. Najdete ho úplně snadno. Nachází se v Máslovicích a i tady si mnoho vystavených exponátů můžete prakticky vyzkoušet. V Dobrovicích si zase připomenete, proč Česko sladilo Evropu během svého předsednictví v Evropské unii a v místním muzeu cukru a lihu uvidíte nejen různé varianty českého vynálezu – kostky cukru, ale i cukrové homole či obří kostku.
 

Nablýskaná auta a lokomotivy

Racing & Classic ExpoTo na milovníky rychlých strojů míří hned několik muzeí v Česku. Muzeum sportovních vozůLánech láká na závodní vozy formule 1, v Kopřivnici legendární vozy Tatra a v Mladé Boleslavi nemůžete vynechat muzeum Škodovky. Za závodními speciály se vypravte od 8. do 11. listopadu 2019 do PVA Expo Letňany, kde se koná Racing & Classic Expo. Mistři volantů a řídítek vystaví špičkovou závodní techniku a v mnoha případech se stanou také účastníky diskuzí a podpisových akcí. Přes 150 historických vozidel vám přiblíží krásnou historii z oblasti motoristického světa.
 
parní vlak BohoušovNostalgické vzpomínky na dobu, kdy příjezd lokomotivy doprovázela oblaka páry, si zase oživíte při Svatomartinské jízdě na svatomartinské hody do Bohušova. Ta se bude konat v sobotu 9.11. v 10:30 z Třemešné. Ještě, než se parní vlak vydá na trať, na nádraží dorazí svatý Martin na bílém koni s mladým vínem. Kromě tradičních husích stehen se zelím budete moci okusit v Bohoušově okusit zvěřinový guláš, bramborové placky nebo slavnostní Bohušovské koláčky. K zapití pak doporučujeme dobré pivo, svařené víno, čaj s rumem či jiné alkoholické nápoje. V odpoledních hodinách se potom vlak vrací zpět.
České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Dětské expozice a programy v Centru stavitelského dědictví Plasy

Dětské expozice a programy v Centru stavitelského dědictví Plasy

Muzeum – místo, kde se dá objevovat, žasnout, přemýšlet, tvořit, být spolu, … velká výzva pro muzejníky i pro rodiče. Nabízíme vám přehled možností, ze kterých si můžete vybírat v Centru stavitelského dědictví Plasy.

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Slovenská strela je unikátní železniční motorový vůz, jediná movitá národní kulturní památka v Moravskoslezském kraji. V současné době probíhá generální oprava, která potrvá až do roku 2020.

Muzeum iluzí ve Františkových Lázních

Muzeum iluzí ve Františkových Lázních

Co se takhle třeba proletět nad ulicemi Prahy? Nebo se utkat v boji s Jackie Chanem? Zažijte svět plný neuvěřitelných optických iluzí!

Illusion Art Museum – muzeum iluzionismu v Praze

Illusion Art Museum – muzeum iluzionismu v Praze

Muzeum iluzivního umění a trick-artu v Praze (IAM Prague) je první muzeum svého druhu v České republice. Nachází se přímo naproti věhlasnému orloji na Staroměstském náměstí, v historickém domě U Červené lišky.

Czech Repubrick - Lego výstava českých památek

Czech Repubrick - Lego výstava českých památek

Víte, že na každého člověka na světě připadá asi 62 kostek lega? Z tak obrovského množství se dá postavit cokoliv. Hrady a zámky, moderní architektura, obří ruské kolo...

Muzeum Smyslů Praha

Muzeum Smyslů Praha

Muzeum Smyslů je jak zábavné, tak vzdělávací místo pro příjemně strávený čas s rodinou. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči!

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Experimenta - benešovské podzemí s interaktivní expozicí

Experimenta - benešovské podzemí s interaktivní expozicí

Až do konce roku 2019 je expozice uzavřená.

Muzeum lega v Kutné Hoře

Muzeum lega v Kutné Hoře

Na ploše více jak 150 m² uvidíte více než 1000 originálních modelů, mezi nimiž nechybí velkolepý model sedlecké Kostnice!

Museum mučicích nástrojů a útrpného práva - Museum Torture

Museum mučicích nástrojů a útrpného práva - Museum Torture

V nově otevřeném historickém sklepení, naleznete nevšední expozici mučení a útrpného práva. Rozličných mučicích nástrojů, které používala inkvizice a hrdelní soudy po celém světě. Naleznete zde přes 200 exponátů ze všech koutů světa, z nichž většina jsou dochované originály.

Muzeum Karla Zemana v Praze - filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana v Praze - filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy.

Muzeum Lega v Táboře

Muzeum Lega v Táboře

Mezi exponáty můžete shlédnout i Sochu Svobody, Tower Bridge, Eiffelovu věž či indický Taj Mahal. Můžete si prohlédnou i kopii Benešovy vily, postavené z více než 20 000 lego kostiček. Stavba je postavena v měřítku 1:42 a je věrnou kopií originálu.

Malý Svět Techniky U6

Malý Svět Techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Muzeum lega v Praze

Muzeum lega v Praze

Přímo v centru Prahy najdete první soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 420 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega.

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Království železnic v Praze na Smíchově - největší modelová železnice v ČR

Království železnic v Praze na Smíchově - největší modelová železnice v ČR

Přijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! Uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy.

Modelový Svět v Brně

Modelový Svět v Brně

Obdivovat obří železniční kolejiště se 40 vláčky, ale i další zajímavosti v malém měřítku můžete v Modelovém Světě v Brně. Prohlédnete si tak modelové kolejiště s asi půl kilometrem kolejí, 140 výhybkami a 1500 postavičkami. S rozlohou 60 m² se jedná o největší trvale vystavené kolejiště na Moravě.

Škoda Muzeum

Škoda Muzeum

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka - největší železniční muzeum v ČR

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka - největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Chocotopia - Choco-Story Muzeum čokolády

Chocotopia - Choco-Story Muzeum čokolády

Vše, co jste si kdy přáli vědět o čokoládě. V muzeu se ponoříte do vzrušujícího světa čokolády a za pomoci všech smyslů se vydáte na cestu časem. Seznámíte se s neuvěřitelnou historií čokolády a zažijte nejsladší hodinu dějepisu! Věděli jste, že čokoláda je spojena s krví, násilím a snobstvím?

Muzeum sportovních vozů Lány - na vlastní oči uvidíte vozy Formule 1

Muzeum sportovních vozů Lány - na vlastní oči uvidíte vozy Formule 1

Ke zhlédnutí je zde kolem 100 exponátů. Sbírku tvoří závodní a sportovní vozy od 20. let minulého století až po součastnost. Mezi nejstarší patří Ford "T", který byl vyroben v roce 1914. K vidění jsou také modernější okruhové a soutěžní speciály.

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem v Žatci

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Technická herna v Technickém muzeu v Brně - experimentárium pro každého

Technická herna v Technickém muzeu v Brně - experimentárium pro každého

Technická herna není expozicí v obvyklém slova smyslu. Je to zařízení, které návštěvníkovi umožňuje seznamovat se zábavnou formou s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi.

Pivovar Ostravar

Pivovar Ostravar

Pivovar Ostravar patří mezi deset největších pivovarů v České republice.

Retromuseum Cheb

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Muzeum lega v Jeseníku

Muzeum lega v Jeseníku

Jeseník má díky místním lázním nové lákadlo pro turisty. Priessnitzovy léčebné lázně ve svém areálu otevřely muzeum kostek Lego.

Kids' Lab Abrakadabra v Národním technickém muzeu Praha

Kids' Lab Abrakadabra v Národním technickém muzeu Praha

Kids' Lab Abrakadabra je první dětská chemická laboratoř v Česku, která se nachází v Národním technickém v Praze. Žákům základních škol od 6 do 12 let zábavnou formou představuje chemii a dává jim možnost vyzkoušet si ji prostřednictvím hravých pokusů.

Muzea v Kopřivnici - ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici - ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 3 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra. Do roku 2021 by měla vzniknout nová expozice Tatry.

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků se v červnu 2014 přestěhovalo do nových prostor, které nabízejí řadu nových exponátů a širší pohled do dlouhé historie výroby. Najdete zde jedinečné doklady o výrobě tvarůžků, v každé místnosti lze načíst pomocí QR kódů základní informace o konkrétní expozici.

Máslovické muzeum másla

Máslovické muzeum másla

Malé máslovické muzeum másla je jediné svého druhu v České republice. Netradiční naučná stezka od muzea k vltavskému přívozu.

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Už jste ochutnali tvarůžkovou kremroli? A co Loštický koláček s povidly? Tvarůžková cukrárna nabízí netradiční zpracování Olomouckých tvarůžků, které nadchne nejen milovníky tohoto aromatického sýru. Toto jedinečné místo nesmíte v Lošticích vynechat.

Návštěvnické centrum Becherovka Karlovy Vary

Návštěvnické centrum Becherovka Karlovy Vary

Návštěvnické centrum Becherovky se nachází v prostorách bývalé továrny na Becher Platz. Expozice se skládá ze tří částí, které dohromady vypráví jeden ucelený příběh. Dále zde naleznete bar s možností degustace a obchod s upomínkovými předměty.