Znojmo
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Znojmo

Město s královskou pověstí a impozantní polohou nad řekou Dyjí je zároveň centrem Znojemské vinařské podoblasti. Historické jádro s četnými kostely, obklopené fragmenty středověkých hradeb, si uchovalo renesanční styl; je plné křivolakých uliček, romantických vyhlídek a půvabných zákoutí.

Co musíte vidět ve Znojmě

Slavnou minulost Znojma připomíná rozsáhlé bludiště chodeb a sklepů, které se táhnou pod většinou domů, ulic a náměstí v historickém centru. Znojemské podzemí, nejrozsáhlejší v Česku, vznikalo bez jakéhokoliv řádu od 13. do 17. století, přibližně 30 km dlouhé chodby vedou často ve čtyřech úrovních nad sebou. Protože podzemí je oblíbeným cílem rodin s dětmi, část trasy má strašidelné nebo pohádkové ladění, pro dospělé jsou v rámci letních prohlídek připraveny ochutnávky znojemských vín.
 

Koho byste měli znát z přemyslovské historie

S osudy nejstarších Přemyslovců, první a jediné původem české knížecí a královské dynastie, se podrobně seznámíte v areálu bývalého přemyslovského hradu. Právě tady stojí nejstarší památka Znojma, románská rotunda Panny Marie a sv. Kateřiny, která vznikla nejspíš kolem poloviny 11. století. Její interiéry zdobí několik pásů románských fresek, kde je vedle biblických motivů velká část věnována genealogii rodu Přemyslovců. Ústřední scénu představuje povolání legendárního Přemysla Oráče na trůn.
 

Cestovatelská potěšení města vína

Kostel sv. Mikuláše není jen jednou z dominant Znojma, ale za vidění stojí i jeho interiéry; originální barokní kazatelnu s tvarem zeměkoule zkrátka nikde jinde neuvidíte. A protože jste na Znojemsku, alespoň chvíli se věnujte vínu a vinařské turistice. Prohlédnete si Loucký klášter, obří vinné sklepy a muzeum vinařství, a pak se vydejte do Modrých sklepů v Novém Šaldorfu; tamní sklepní ulička je jednou z nejmalebnějších na Znojemsku a v sezóně je tu vždy otevřen aspoň jeden sklep.

Celý popis

Letecký pohled na Znojmo

Aktuality z města

Turistika v době rouškové na Znojemsku a v Podyjí: kam se vydat na rodinné výlety mimo davy
2. květen 2020 15:00

Turistika v době rouškové na Znojemsku a v Podyjí: kam se vydat na rodinné výlety mimo davy

Znojmo
Cestovní ruch na Znojemsku a v Podyjí se nezastavuje ani v období pandemie. Destinační společnost ZnojmoRegion na svých webových stránkách znojmoregion.cz zveřejňuje rozsáhlý rozcestník plný praktických informací o současných možnostech individuální turistiky, virtuálních prohlídkách či stále fungujících službách cestovního ruchu. K dispozici je tu nepřeberné množství on-line vlastivědných dokumentů a televizních reportáží, filmy natočené na Znojemsku i zábavné a vzdělávací materiály pro děti a dospělé. Malou ochutnávku, kam se této oblasti vydat na rodinné výlety, vám přináší Kudy z nudy.

Turistická informační centra