Úvod > Aktuality > Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur
Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

  • Vydáno16. května 2022
Nostalgie, vzpomínky na dětství, letité fotografie a filmy pro pamětníky: staré kousky zkrátka máme rádi a zas a znova se k nim vracíme. Na jejich oblibu vsadily i obchodní řetězce, když dnešní výrobky zabalily do retro obalů, do „osmdesátek“ se dokonce můžete vypravit na výlet.
MerkurPodle průzkumů si dodnes pamatujeme na řadu značek z minulého režimu i století. Žebříčky vedou Kofola, Mototechna nebo stavebnice Merkur, na kterou se za totality stály fronty. Proslavila se i tím, že z ní v roce 1961 Otto Wichterle sestavil první přístroj na výrobu kontaktních čoček. Právě Merkur ale se socialismem nemá nic společného, jeho kořeny sahají až do dob první republiky. Stavebnice se začala vyrábět už v roce 1920 v Polici nad Metují, kde můžete navštívit jedinečné muzeum. Nějakou dobu to s firmou vypadalo všelijak, ale dnes má roční obrat přes 75 milionů a třetinu výrobků vyváží do světa.
 

Kofola: Když ji miluješ, není co řešit

kofolaTypicky socialistický původ má Kofola: vznikla v roce 1959 jako socialistická náhražka nedostupných značek Coca-Cola a Pepsi. Receptura pro základní sirup se používá dodnes a tajná podobně jako u Becherovky; údajně jde o čtrnáct bylinných a ovocných šťáv, do nichž se přidává kofein a místo obyčejného cukru karamel. Kofolu si lidé zamilovali hned a na špici se udržela až do sametové revoluce.

Pak musela podobně jako jiné domácí výrobky bojovat o místo na slunci se zahraničními značkami, několikrát změnila majitele a nakonec se díky změně marketingové strategie a investicím znovu vrátila na výsluní. Chuť zůstala stejná, takže dříve narozeným připomíná časy jejich mládí, a díky nové image a také skvělým reklamám (protože vánoční trhák o zlatém prasátku zná skutečně každý) si ji oblíbili i mladí. Originál nestárne, naopak se zkouší nové varianty s příchutí višní, vanilky nebo citrusů, skořice či marcipánu. Navíc Kofola cestuje s námi: seženete ji i v zahraničí, hlavně na Slovensku a v Polsku.
 

Značky, které zůstaly

IgráčekZnaček, které na trhu zůstaly anebo navázaly na starší výrobu je ale na trhu víc – třeba legendární hračka Igráček, hodinky Prim anebo Pedro, růžové žvýkačky s typickým drážkováním a obrázkem kluka v sombreru. Na trh se vrátily téměř po dvaceti letech a podle výrobce mají recepturu stejnou jako kdysi, jen se místo středočeské Velimi vyrábějí v Maroku.

Velký comeback zažívají botasky ze Skutče a kola Favorit, kuchyňské spotřebiče Eta, instantní polévky Vitana, bobnony Bon Pari, paštika Májka, nanuky Míša, Tatranky nebo mléčné výrobky Termix. Anebo Pribináček neboli Pramen zdraví z Posázaví: pro leckoho je kombinace tvarohu a smetany nefalšovanou chutí dětství a Pribináček bude už navždy mít spojený s filmovou pohádkou Ať žijí duchové, která se mu postarala o dokonalou reklamu. A to se říká, že výrobce to tenkrát stálo jen pár kartonů smetanovo-tvarohových dobrot pro filmový štáb!
 

Původ z časů první republiky – anebo ještě dřív?

Některé retro výrobky ale přišly na svět dávno před budovatelskou érou socialismu. Týká se to například motocyklů Jawa, dalekohledů, filmových kamer a optických přístrojů od Meopty, Lentilek i Hašlerek nebo Fidorek: sušenkové dobroty začal už v druhé polovině 19. století vyrábět Kašpar Melchior Baltazar Fiedor společně se svou ženou Amálií v Opavě. Malá rodinná výrobna stála u zrodu dnešní firmy Opavia.

Už před první světovou válkou se zrodila také slavná francovka Alpa, ještě mnohem starší původ mají klobouky Tonak, dřevěné hračky z Jizerských hor anebo nožíky-rybičky z Mikulášovic: podobné se prý vyráběly už na konci 18. století.
 

Kam se vypravit na retro výlety?

Chcete si prohlédnout interiéry, zařízené v retro stylu? Všudypřítomný vinyl a umakart, barevné lisované plastové židle, výrazně vzorované tapety a do toho znějící hudbu „zlatých šedesátých“? Pak musíte zamířit do chebského Retromusea s úplnou a jedinečnou přehlídkou životního stylu a designu v dobách socialistického Československa. Vyzkoušejte si tehdejší každodenní život ve skutečných kuchyních a obývácích, podívejte se do zásuvek a skříní i na to, co tehdy vysílala televize.

Vzpomínáte s dojetím a nostalgií na žigulíky, trabanty a moskviče anebo je chcete ukázat mladší generaci? Vypravte se do Trabant muzea v Praze, Terezína anebo do zánovního muzea Svět Škodovek v Mrači. A srdce milovníků socialistických vozů potěší i Technické muzeum Liberec.
Automuzeum Svět Škodovek v Mrači

Automuzeum Svět Škodovek v Mrači

Automuzeum Svět Škodovek se zabývá všemi vozy značky Škoda. Naleznete zde prototypy závodních i užitkových vozů této oblíbené české značky, jde o největší ucelenou soukromou sbírku sportovních škodovek na světě.

Arcade Hry – legendární retroherní zábavní centrum věnované arkádovým videohrám

Arcade Hry – legendární retroherní zábavní centrum věnované arkádovým videohrám

Jedno z nejdéle otevřených muzeí videoher v Evropě, které poprvé otevřelo v roce 2011. V expozici naleznete 169 plně funkčních automatů, široké možnosti občerstvení, vytápění na zimu, chlazení na léto, ale hlavně desítky hodin úžasné retroherní zábavy a vzpomínek.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Cukrárna Alchymista v Bubenči

Cukrárna Alchymista v Bubenči

Alchymista je nekuřácká, retro cukrárna – kavárna – čajovna na Letné. Sídlí v ulici Jana Zajíc, blízko stadionu Sparta. Její interiér je nádherný, obsluha příjemná a zákusky určitě stojí za ochutnání. Navíc má Alchymista i Muzeum kávy a také čarokrásnou zahradu.

Retromuseum Cheb

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Muzeum nostalgie Terezín

Muzeum nostalgie Terezín

V terezínském Muzeum nostalgie vám vystavené předměty budou určitě povědomé. Muzeum totiž představuje nostalgické vzpomínky na dobu nedávno minulou – připomíná věci denní potřeby socialistické společnosti od dobových automobilů, přes vybavený být až po školní třídu.

Výletní cukrárna a Retro muzeum Křtiny

Výletní cukrárna a Retro muzeum Křtiny

Cukrárna s retro muzeem se nachází v malebné vesnici Křtiny. Součástí interiéru je i malé muzeum, zaměřené převážně na kočárky zn. Liberta.

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů v pavilonu G.

Další aktuality

23.5.
2022
Tipy na víkend v Praze a okolí

Tipy na víkend v Praze a okolí

Praha | Zážitky
20.5.
2022
Jak si užít Prahu s dětmi na krku

Jak si užít Prahu s dětmi na krku

Praha | Zážitky