Úvod > Aktuality > Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur
Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

  • Vydáno1. září 2019
Nostalgie, vzpomínky na dětství, letité fotografie a filmy pro pamětníky: staré kousky zkrátka máme rádi a zas a znova se k nim vracíme. Na jejich oblibu vsadily i obchodní řetězce, když dnešní výrobky zabalily do retro obalů, do „osmdesátek“ se dokonce můžete vypravit na výlet.
Podle průzkumů si dodnes pamatujeme na řadu značek z minulého režimu i století. Žebříčky vedou Kofola, Mototechna nebo stavebnice Merkur, na kterou se za totality stály fronty. Proslavila se i tím, že z ní v roce 1961 Otto Wichterle sestavil první přístroj na výrobu kontaktních čoček. Právě Merkur ale se socialismem nemá nic společného, jeho kořeny sahají až do dob první republiky. Stavebnice se začala vyrábět už v roce 1920 v Polici nad Metují, kde můžete navštívit jedinečné muzeum. Nějakou dobu to s firmou vypadalo všelijak, ale dnes má roční obrat přes 75 milionů a třetinu výrobků vyváží do světa.
 

Kofola: Když ji miluješ, není co řešit

Typicky socialistický původ má Kofola: vznikla v roce 1959 jako socialistická náhražka nedostupných značek Coca-Cola a Pepsi. Receptura pro základní sirup se používá dodnes a tajná podobně jako u Becherovky; údajně jde o čtrnáct bylinných a ovocných šťáv, do nichž se přidává kofein a místo obyčejného cukru karamel. Kofolu si lidé zamilovali hned a na špici se udržela až do sametové revoluce. Pak musela podobně jako jiné domácí výrobky bojovat o místo na slunci se zahraničními značkami, několikrát změnila majitele a nakonec se díky změně marketingové strategie a investicím znovu vrátila na výsluní. Chuť zůstala stejná, takže dříve narozeným připomíná časy jejich mládí, a díky nové image a také skvělým reklamám (protože vánoční trhák o zlatém prasátku zná skutečně každý) si ji oblíbili i mladí. Originál nestárne, naopak se zkouší nové varianty s příchutí višní, vanilky nebo citrusů, skořice či marcipánu. Navíc Kofola cestuje s námi: seženete ji i v zahraničí, hlavně na Slovensku a v Polsku.
 

Značky, které zůstaly

Značek, které na trhu zůstaly anebo navázaly na starší výrobu je ale na trhu víc – třeba legendární hračka Igráček, hodinky Prim anebo Pedro, růžové žvýkačky s typickým drážkováním a obrázkem kluka v sombreru. Na trh se vrátily téměř po dvaceti letech a podle výrobce mají recepturu stejnou jako kdysi, jen se místo středočeské Velimi vyrábějí v Maroku. Velký comeback zažívají botasky ze Skutče a kola Favorit, kuchyňské spotřebiče Eta, instantní polévky Vitana, bobnony Bon Pari, paštika Májka, nanuky Míša, Tatranky nebo mléčné výrobky Termix. Anebo Pribináček neboli Pramen zdraví z Posázaví: pro leckoho je kombinace tvarohu a smetany nefalšovanou chutí dětství a Pribináček bude už navždy mít spojený s filmovou pohádkou Ať žijí duchové, která se mu postarala o dokonalou reklamu. A to se říká, že výrobce to tenkrát stálo jen pár kartonů smetanovo-tvarohových dobrot pro filmový štáb!
 

Původ z časů první republiky – anebo ještě dřív?

Některé retro výrobky ale přišly na svět dávno před budovatelskou érou socialismu. Týká se to například motocyklů Jawa, dalekohledů, filmových kamer a optických přístrojů od Meopty, Lentilek i Hašlerek nebo Fidorek: sušenkové dobroty začal už v druhé polovině 19. století vyrábět Kašpar Melchior Baltazar Fiedor společně se svou ženou Amálií v Opavě. Malá rodinná výrobna stála u zrodu dnešní firmy Opavia.
Už před první světovou válkou se zrodila také slavná francovka Alpa, ještě mnohem starší původ mají klobouky Tonak, dřevěné hračky z Jizerských hor anebo nožíky-rybičky z Mikulášovic: podobné se prý vyráběly už na konci 18. století.
 

Retro výlety

  • Chcete si prohlédnout interiéry, zařízené v retro stylu? Všudypřítomný vinyl a umakart, barevné lisované plastové židle, výrazně vzorované tapety a do toho znějící hudbu „zlatých šedesátých“? Pak musíte zamířit do chebského Retromusea s úplnou a jedinečnou přehlídkou životního stylu a designu v dobách socialistického Československa. Vyzkoušejte si tehdejší každodenní život ve skutečných kuchyních a obývácích, podívejte se do zásuvek a skříní i na to, co tehdy vysílala televize. Otevřeno je denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin, vstupné stojí 80/50 Kč.
  • Vzpomínáte s dojetím a nostalgií na žigulíky, trabanty a moskviče anebo je chcete ukázat mladší generaci? Vypravte se do Trabant muzea v Praze (otevřeno denně od 9 do 18 hodin, vstupné 99/49 Kč), do RetroAutoMuzea ve Strnadicích (otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, vstupné 100/50 Kč) anebo do Muzea socialistických vozů ve Velkých Hamrech u Tanvaldu (otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, vstupné 100/50 Kč)
  • Na prohlídky města ke 30. výročí listopadu 1989 v retro stylu 80. let zve Turistické informační centrum v Brně. První okruh s názvem Zn. Bony s sebou se věnuje dobové gastronomii a každodennímu životu v bufetech a mléčných barech (včetně těch několika, které se dožily dneška), druhý okruh nazvaný Zn. Klíče s sebou sleduje umění a reklamu ve veřejném prostoru, oslavy prvního máje, nerealizované vize a disco. Pak je tu ještě velký okruh: ten zájemci projedou v historické Karose a podívají se například do Hotelu Myslivna, na sídliště Vinohrady, paddock Grand Prix v Bosonohách, nebo nikdy nedokončený tramvajový tunel.
  • Brně navíc můžete navštívit ještě Retro Muzeum Na Statku, zaměřené rovněž na druhou polovinu 20. století. Otevřené je o víkendech od 10 do 18 hodin, vstupné stojí 150/70 Kč.
Muzeum retro panenek v Bobrové na Žďársku

Muzeum retro panenek v Bobrové na Žďársku

Muzeum panenek v Bobrové vás zve do společnosti více než tisíc kusů panenek. Co exponát, to zajímavý kousek s příběhem, který vypráví zájemcům majitelka muzea. Nedílnou součástí výstavy jsou i kočárky a další retro hračky.

Retro muzeum – expozice Muzea řemesel Letohrad

Retro muzeum – expozice Muzea řemesel Letohrad

Retro expozice je součásti Muzea řemesel v Letohradě. Seznamuje s tím, jak se žilo v 60. a 80. letech. Pro mnohé nostalgie, vzpomínka na dětství či prázdniny u babičky

Retro Muzeum Na Statku

Retro Muzeum Na Statku

Jedinečná, největší a nejucelenější expozice běžného života z období 50 – 90 let. Více než 600 rádií, 100 TV, 100 vysavačů, smíšené zboží, trafika, kancelář, byt, kadeřník, řezník a mnoho dalšího.

Retro muzeum Úvalno

Retro muzeum Úvalno

Retro muzeum v Úvalně se nachází v objektu bývalé fary.

Retro technické muzeum v Sokolově

Retro technické muzeum v Sokolově

Nové retro technické muzeum se nachází v původně pivovarských sklepech v Sokolově. Podzemní prostory se nachází mezi plaveckým bazénem a obchodním centrem Ural.

Retromuseum Cheb

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Výletní cukrárna a Retro muzeum Křtiny

Výletní cukrárna a Retro muzeum Křtiny

Cukrárna s retro muzeem se nachází v malebné vesnici Křtiny. Součástí interiéru je i malé muzeum, zaměřené převážně na kočárky zn. Liberta.

Muzeum řemesel Letohrad – za krásou starých časů

Muzeum řemesel Letohrad – za krásou starých časů

Zavzpomínejte si na doby dávno minulé a zašlé staré časy. Příležitost k tomu vám nabízí největší muzeum řemesel v ČR, které je umístěno v areálu Nového dvora z roku 1750 v Letohradě. Zahrnuje 89 ucelených expozic řemesel a živností převážně z období let 1840-1930.

Muzeum Staré krásnosti Chorušice

Muzeum Staré krásnosti Chorušice

Soukromé muzeum Staré krásnosti vystavuje hlavně staré kočárky, panenky a hračky.