Úvod > Aktuality > Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur
Zážitky

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

  • Vydáno16. května 2022
Nostalgie, vzpomínky na dětství, letité fotografie a filmy pro pamětníky: staré kousky zkrátka máme rádi a zas a znova se k nim vracíme. Na jejich oblibu vsadily i obchodní řetězce, když dnešní výrobky zabalily do retro obalů, do „osmdesátek“ se dokonce můžete vypravit na výlet.
MerkurPodle průzkumů si dodnes pamatujeme na řadu značek z minulého režimu i století. Žebříčky vedou Kofola, Mototechna nebo stavebnice Merkur, na kterou se za totality stály fronty. Proslavila se i tím, že z ní v roce 1961 Otto Wichterle sestavil první přístroj na výrobu kontaktních čoček. Právě Merkur ale se socialismem nemá nic společného, jeho kořeny sahají až do dob první republiky. Stavebnice se začala vyrábět už v roce 1920 v Polici nad Metují, kde můžete navštívit jedinečné muzeum. Nějakou dobu to s firmou vypadalo všelijak, ale dnes má roční obrat přes 75 milionů a třetinu výrobků vyváží do světa.
 

Kofola: Když ji miluješ, není co řešit

kofolaTypicky socialistický původ má Kofola: vznikla v roce 1959 jako socialistická náhražka nedostupných značek Coca-Cola a Pepsi. Receptura pro základní sirup se používá dodnes a tajná podobně jako u Becherovky; údajně jde o čtrnáct bylinných a ovocných šťáv, do nichž se přidává kofein a místo obyčejného cukru karamel. Kofolu si lidé zamilovali hned a na špici se udržela až do sametové revoluce.

Pak musela podobně jako jiné domácí výrobky bojovat o místo na slunci se zahraničními značkami, několikrát změnila majitele a nakonec se díky změně marketingové strategie a investicím znovu vrátila na výsluní. Chuť zůstala stejná, takže dříve narozeným připomíná časy jejich mládí, a díky nové image a také skvělým reklamám (protože vánoční trhák o zlatém prasátku zná skutečně každý) si ji oblíbili i mladí. Originál nestárne, naopak se zkouší nové varianty s příchutí višní, vanilky nebo citrusů, skořice či marcipánu. Navíc Kofola cestuje s námi: seženete ji i v zahraničí, hlavně na Slovensku a v Polsku.
 

Značky, které zůstaly

IgráčekZnaček, které na trhu zůstaly anebo navázaly na starší výrobu je ale na trhu víc – třeba legendární hračka Igráček, hodinky Prim anebo Pedro, růžové žvýkačky s typickým drážkováním a obrázkem kluka v sombreru. Na trh se vrátily téměř po dvaceti letech a podle výrobce mají recepturu stejnou jako kdysi, jen se místo středočeské Velimi vyrábějí v Maroku.

Velký comeback zažívají botasky ze Skutče a kola Favorit, kuchyňské spotřebiče Eta, instantní polévky Vitana, bobnony Bon Pari, paštika Májka, nanuky Míša, Tatranky nebo mléčné výrobky Termix. Anebo Pribináček neboli Pramen zdraví z Posázaví: pro leckoho je kombinace tvarohu a smetany nefalšovanou chutí dětství a Pribináček bude už navždy mít spojený s filmovou pohádkou Ať žijí duchové, která se mu postarala o dokonalou reklamu. A to se říká, že výrobce to tenkrát stálo jen pár kartonů smetanovo-tvarohových dobrot pro filmový štáb!
 

Původ z časů první republiky – anebo ještě dřív?

Některé retro výrobky ale přišly na svět dávno před budovatelskou érou socialismu. Týká se to například motocyklů Jawa, dalekohledů, filmových kamer a optických přístrojů od Meopty, Lentilek i Hašlerek nebo Fidorek: sušenkové dobroty začal už v druhé polovině 19. století vyrábět Kašpar Melchior Baltazar Fiedor společně se svou ženou Amálií v Opavě. Malá rodinná výrobna stála u zrodu dnešní firmy Opavia.

Už před první světovou válkou se zrodila také slavná francovka Alpa, ještě mnohem starší původ mají klobouky Tonak, dřevěné hračky z Jizerských hor anebo nožíky-rybičky z Mikulášovic: podobné se prý vyráběly už na konci 18. století.
 

Kam se vypravit na retro výlety?

Chcete si prohlédnout interiéry, zařízené v retro stylu? Všudypřítomný vinyl a umakart, barevné lisované plastové židle, výrazně vzorované tapety a do toho znějící hudbu „zlatých šedesátých“? Pak musíte zamířit do chebského Retromusea s úplnou a jedinečnou přehlídkou životního stylu a designu v dobách socialistického Československa. Vyzkoušejte si tehdejší každodenní život ve skutečných kuchyních a obývácích, podívejte se do zásuvek a skříní i na to, co tehdy vysílala televize.

Vzpomínáte s dojetím a nostalgií na žigulíky, trabanty a moskviče anebo je chcete ukázat mladší generaci? Vypravte se do Trabant muzea v Praze, Terezína anebo do zánovního muzea Svět Škodovek v Mrači. A srdce milovníků socialistických vozů potěší i Technické muzeum Liberec.
Automuzeum Svět Škodovek v Mrači

Automuzeum Svět Škodovek v Mrači

Automuzeum Svět Škodovek se zabývá všemi vozy značky Škoda. Naleznete zde prototypy závodních i užitkových vozů této oblíbené české značky, jde o největší ucelenou soukromou sbírku sportovních škodovek na světě.

Arcade Hry – legendární retroherní zábavní centrum věnované arkádovým videohrám

Arcade Hry – legendární retroherní zábavní centrum věnované arkádovým videohrám

Jedno z nejdéle otevřených muzeí videoher v Evropě, které poprvé otevřelo v roce 2011. V expozici naleznete 170 plně funkčních automatů, široké možnosti občerstvení, vytápění na zimu, chlazení na léto, ale hlavně desítky hodin úžasné retroherní zábavy a vzpomínek.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Cukrárna Alchymista v Bubenči

Cukrárna Alchymista v Bubenči

Alchymista je nekuřácká, retro cukrárna – kavárna – čajovna na Letné. Sídlí v ulici Jana Zajíce, blízko stadionu Sparta. Její interiér je nádherný, obsluha příjemná a zákusky určitě stojí za ochutnání. Navíc má Alchymista i Muzeum kávy a také čarokrásnou zahradu.

Retromuseum Cheb

Retromuseum Cheb

Vzpomínáte, jak vypadala 60., 70. a 80. léta dnes již minulého století? Připomínku doby nedávno minulé najdete v chebském Retromuseu, které sídlí v Schillerově domě, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

Muzeum nostalgie Terezín

Muzeum nostalgie Terezín

V terezínském Muzeum nostalgie vám vystavené předměty budou určitě povědomé. Muzeum totiž představuje nostalgické vzpomínky na dobu nedávno minulou – připomíná věci denní potřeby socialistické společnosti od dobových automobilů, přes vybavený být až po školní třídu.

Výletní cukrárna a Retro muzeum Křtiny

Výletní cukrárna a Retro muzeum Křtiny

Cukrárna s retro muzeem se nachází v malebné vesnici Křtiny. Součástí interiéru je i malé muzeum, zaměřené převážně na kočárky zn. Liberta.

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů ve čtyřech pavilonech.

Další aktuality

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky