Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Baťovy závody – Areál Svit Zlín
Památky

Baťovy závody – Areál Svit Zlín

Obdivujete Baťovskou architekturu začátku minulého století? Udělejte si čas na procházku zlínským továrním areálem! Továrnu založil Tomáš Baťa s bratrem Antonínem a sestrou Annou. Postupně zde vzniklo srdce Baťovského impéria, ohromný průmyslový areál s typizovanými budovami.
Industriální zóna uprostřed města Zlína má své kořeny ve slavné firmě Baťa. Dominantou areálu je už od třicátých let tzv. zlínský mrakodrap s pověstnou kanceláří ve výtahu. Zlíňáci průmyslovému komplexu neřeknou jinak než Svit, jak se areál jmenoval za socialismu. Zatímco ještě před deseti lety byl industriálními „Stínadly“, dnes ožívá řadou kaváren, fitcenter, bister a galerií. V některých budovách ale dosud probíhá výroba. Když zabloudíte trochu hlouběji, zažijete atmosféru průmyslového města ve městě. Dodnes funkční podniky a výroby dávají staletým budovám neuvěřitelnou atmosféru.

V roce 1894 založili na zlínském náměstí sourozenci Baťovi, Antonín, Anna a Tomáš, obuvnickou dílnu. Později se stal jediným majitelem firmy Tomáš Baťa, který začal pozvolna budovat své obuvnické impérium. Základem nového města se stala továrna. První tovární budovy vznikly roku 1906, další v roce 1918. V roce 1924 začala přestavba stávající továrny, staré budovy se asanovaly a nahradily se novými. Zlomový rok pro stavební činnost firmy Baťa byl rok 1927, kdy byl vyvinut jednotný systém železobetonového skeletu. Typizované průmyslové objekty byly řazeny šachovnicově do větších výrobních souborů a vzájemně propojeny dopravním zařízením. Jejich racionální "výroba" vedla k relativně nízkým investičním nákladům. Výstavba pětipodlažního objektu o rozměrech 80 x 20 m trvala od výkopu po kolaudaci 5 měsíců!

Obuvnický podnik byl v roce 1945 znárodněn a v roce 1949 přejmenován na Svit. Dlouhé roky po sametové revoluci byl areál továrny, která stojí netypicky v samém srdci města, zavřený, rozprodávaly se budovy a majetek. První výraznější oživení nastalo až poté, kdy byl v roce 2004 zrekonstruován slavný Baťův mrakodrap „Jednadvacítka“. Do reprezentativní budovy se pak nastěhoval finanční a krajský úřad. V areálu je také Muzeum obuvnictví, lidé zde najdou i bankomaty, pojišťovnu a poštu. Přes komplex si mohou zkrátit cestu k železničnímu nádraží. Oblíbená je i kavárna v nejvyšším patře „Jednadvacítky“, z které návštěvníci mohou sledovat celé město.

Provozovatel

Baťovy závody (areál Svit Zlín)

Hlavničkovo nábřeží
760 01 Zlín
WWW:
https://www.zlin....
GPS:
49,224168 17,649610
 
Region:
Zlínský kraj
Oblast:
Zlínsko – Luhačovicko
Město:
Zlín
Tipy na výlet:
Zlín a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Maker Faire Zlín – přehlídka inovátorů a vynálezců

Maker Faire je světová přehlídka kreativity pro všechny tvůrce, inovátory, bastlíře, DIY nadšence a jejich příznivce. Zábavný program je plný interaktivních a vzdělávacích projektů pro celou rodinu.
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční čas v Muzeu jihovýchodní Moravy

V předvánočním čase je v krajském kulturně vzdělávacím centrupřipraven pro malé i velké návštěvníky bohatý program. Těšit se mohou především na různorodé tvořivé dílny, koncerty i vánoční výstavku.
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční ježíškova pošta ve Zlíně

Vánoce jsou časem plnění přání, hlavně těch dětských. Vánoční pošta v Obchodním domě s jejich plněním ochotně pomůže.
Zlín, Zlínský kraj

Vánoční trhy u Obchodního domu Zlín

Zpříjemněte si advent návštěvou Vánočního mini trhu u Obchodního domu Zlín. Těšit se můžete na vánoční strom, vánoční kolo a gastro stánky.
Zlín, Zlínský kraj

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se věnuje především českému a slovenskému výtvarnému umění a architektuře 19. až 21. století. Spravuje a dále buduje sbírku uměleckých děl, pořádá výstavy, vzdělávací programy a spektrum své činnosti doplňuje o akce propojující různé obory kultury.
Zlín, Zlínský kraj

Velké Karlovice – za největším bukem Vsetínska

Vydejte se na výlet z Velkých Karlovic – Léskového k pralesu Razula. Trasa má délku cca 6 km, není náročná, zvládnete ji za slabé dvě hodiny. Vede převážně po lesních cestách.
Zlín, Zlínský kraj

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se zLínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hnazelku a Zikmunda.
Zlín, Zlínský kraj

Obuvnické muzeum ve Zlíně – Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s názvem "Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost" se nachází v budově 14 bývalého továrního areálu.
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Jedním tahem: kavárna, bar a galerie ve Zlíně

Industriální prostor centra Zlína, hravý, volný a otevřený skrývá kavárnu, bar a galerii s názvem Jedním tahem.
Zlín, Zlínský kraj

Pálenky Martenz – unikátní malinovice

Firma Martenz ze Zlína se zabývá produkcí pálenek, a to ne ledajakých! Vybrala si snad nejtěžží „disciplínu“ v tomto oboru, a to výrobu malinovice. Unikátní destiláty si rychle získaly oblibu a slaví úspěchy doma i v zahraničí. Kromě malin zpracovává Matenz také třeště a švestky.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurace Miomi Foodie

Restaurace potěší příznivce hravých chutí a čerstvých, kvalitních surovina je rozšířena o nové druhy specialit. Naší múzou jsou nutričně vyvážené pokrmy pro každý den. Věříme, že "zdravé" a "chutné" jdou ruku v ruce.
Zlín, Zlínský kraj

Koliba U černého medvěda ve Zlíně

Restaurace nabízí nevšední kulinářské zážitky tradičních, ale i světových specialit připravovaných na otevřeném ohništi, klasickou českou kuchyni i stylové prostředí pro slavnostní příležitosti. Především si tu užijete nezapomenutelnou atmosféru při pravidelných večerech živé hudby.
Zlín, Zlínský kraj