ÚvodCo chcete dělat?KulturaNová budova Národního muzea
Kultura

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.
Nová budova Národního muzea má nesmírně zajímavou historii. Asi se najde velice málo objektů v Praze, které za svou historii zažily čtyři naprosto různá využití. Tento objekt byl nejprve Pražskou burzou, poté parlamentem, pak rozhlasovým studiem a nyní je muzeem.
 

Burza, Federální shromáždění, radio i muzeum

Nejstarší část Nové budovy Národního muzea, projektovaná Jaroslavem Rösslerem, byla dostavěna v roce 1937 a sloužila jako Pražská burza peněžní a zbožní. Po roce 1948 byla burza zrušena a z Rudolfina se sem přesunulo sídlo parlamentu, v té době označovaného jako Národní shromáždění. Budovu však bylo třeba rozšířit, a tak byl v roce 1964 zpracován první návrh přestavby budovy, na kterém se podíleli architekti Karel Prager, Jiří Kadeřábek a Jiří Albrecht. Ke stávajícímu objektu Národního shromáždění byla provedena přístavba a zároveň byla vztyčena unikátní nadstavba. Ta je řešena v ocelovém svařovaném nosníku – mostní konstrukci a označuje se jako Vierendeelova konstrukce podle belgického inženýra Arthura Vierendeela. Součástí projektu byl i Pylon, který se stal údajně tajným památníkem Jana Palacha. Přestavba byla dokončena roku 1973, probíhala za provozu, a to od roku 1968. Od ledna 1969 se změnil název z Národního na Federální shromáždění. Poté, co v roce 1995 Československo zaniklo v budově vysílalo rádio Svobodná Evropa. Rozhlasová stanice se ale roku 2010 z centra Prahy odstěhovala a budovu předala Národnímu muzeu.

Nová budova rozšířila výstavní kapacitu muzea o více než 3000 výstavních metrů, poskytla nové prostory pracovníkům muzea, návštěvníkům nové zázemí, muzejní obchod a konferenční a multimediální sály. Během rekonstrukce Historické budovy muzea byly oba objekty propojeny v jeden celek podzemním tunelem.
 

Expozice Dějiny 20. století

Expozice otevřená v červenci 2021 v Nové budově je vyjímečná jak svým rozsahem, tak i komplexností. Přibližuje na téměř 2 000 m2 prostřednictvím bezmála 1 000 exponátů dějiny českých zemí mezi lety 1914 a 2004. Rozmanitost událostí i osudů lidí předvádí expozice v různých prostředích – ukazuje vývoj náměstí a ulic, proměnu pracovních, obchodních či kulturních prostor i soukromí bytů s dobovým vybavením. Expozice Dějiny 20. století přináší také pohled na proměny české a československé politiky. Představuje klíčové osobnosti, stejně jako zásadní mocenská rozhodnutí, která pociťovaly všechny vrstvy obyvatel. Expozice je chronoligky členěna s důrazem na historické milníky let 1918, 1945 a 1948.

V scénograficky pojatém prostoru se tak na jediném místě ocitnete v zákopech první světové války, nostalgicky projdete několika dobově zařízenými byty a okolo typického koloniálu z konce 1. republiky se po schodech dostanete až do luxusního prvorepublikového krejčovského salonu Bárta, který byl do Národního muzea přemístěn z původního prostoru na Národní třídě. V expozici se nachází jak vzácné a zcela unikátní exponáty, tak i úplně obyčejné předměty, které však obyvatelstvu změnily a ulehčily život, jako např. antikoncepční pilulka, remoska nebo jedna z prvních ledniček na led. Mezi ty nejvzácnější předměty patří například první československá zlatá olympijská medaile z roku 1924 od sportovního gymnasty Bedřicha Šupčíka nebo originální sportovní oblek prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. K těm nejdražším předmětům pak patří kolekce 9 řádů a vyznamenání, které měl František Ferdinand d’Este na své uniformě v okamžiku atentátu 28. června 1914 v Sarajevu.

Minulost přibližuje expozice nejen prostřednictvím autentických exponátů nebo rekonstrukcí dobových interiérů obydlí různých společenských vrstev, ale k dokreslení atmosféry využívá i množství obrazových a filmových materiálů, interaktivních prvků, her či míst, které návštěvník musí v expozici sám objevit. Při vstupu do expozice doslova projedete našimi moderními dějinami „časozdviží“ – jedinečnou audiovizuální technologií, která vás obklopí ze všech stran, vytvoří iluzi výtahu časem a seznámí s klíčovými okamžiky 20. století. Důležitou součástí expozice jsou i politické dějiny, včetně tzv. „Bustária“. Historické busty z průběhu celého 20. století ilustrují, že vznikaly z různých příčin – společenských, politických či ideologických. Historické busty jsou doplněny o menší skleněné portréty, které představují osobnosti, kterým se soch či bust nedostalo, ale které reprezentují významné politické proudy, události či rozhodnutí. Pro mladší návštěvníky je v expozici připravena dětská herna, která vyzývá ke hrám a ukazuje i jejich proměny v průběhu 20. století.
 

Dětské muzeum v Národním muzeu

V červnu 2023 byla v Nové budově Národního muzea otevřena nová expozice s názvem Dětské muzeum. Pečlivě připravený, unikátní koncept klade důraz na dětskou kreativitu a imaginaci, a pomocí interaktivit se zaměřuje na objevování světa kolem nás a odhalování nových perspektiv a souvislostí. Zároveň je místem společných zážitků a mezigeneračního vzdělávání, kde se při společném poznávání setkává generace dětí, rodičů a prarodičů.

Dětské muzeum je určeno dětem od 4 let, vstup pro návštěvníky je z Nové budovy Národního muzea na časové vstupenky. Ty lze zakoupit na 1,5hodinový časový slot 30 dnů předem online či v pokladnách za jednotnou cenu 120 korun. Ostatní expozice a výstavy Národního muzea jsou pro děti do 15 let přístupné zdarma.

Aktuality

Pražský hrad při úplňku – komentovaná vycházka

Pojďme si společně vychutnat magickou atmosféru Pražského hradu při úplňku.
Praha 2, Praha

Tajemná večerní výprava na Staré Město – románské podzemí paláce pánů

Sejdeme se v blízkosti Anenského náměstí na Starém městě a vydáme se tajemnými, málo známými uličkami Starého Města a naši prohlídku zakončíme návštěvou vzácného románského podzemí paláce Pánů z Kunštátu a Poděbrad,
Praha 2, Praha

Poznejte práci lampáře – Staré Město ve svitu plynových lamp

Na Starém Městě Pražském je tolik zajímavých a tajemných uliček, zákoutí, náměstí a náměstíček, že se můžeme toulat hodiny, dny, roky a snad nikdy neprojdeme všechna místa.
Praha 2, Praha

Poznejte práci lampáře – Staré Město ve svitu plynových lamp

Na Starém Městě Pražském je tolik zajímavých a tajemných uliček, zákoutí, náměstí a náměstíček, že se můžeme toulat hodiny, dny, roky a snad nikdy neprojdeme všechna místa.
Praha 2, Praha

Poznejte skryté poklady Nového Světa v srdci Prahy

Den pomalu končí, pouliční lampy se již rozsvítily a my se vydáme do tajemného a skoro zapomenutého koutu Prahy na Nový Svět.
Praha 2, Praha

Tajemná večerní výprava na Staré Město – románské podzemí paláce pánů

Sejdeme se v blízkosti Anenského náměstí na Starém městě a vydáme se tajemnými, málo známými uličkami Starého Města a naši prohlídku zakončíme návštěvou vzácného románského podzemí paláce Pánů z Kunštátu a Poděbrad,
Praha 2, Praha

Má vlast – výstava k 200. výročí narození Bedřicha Smetany

Národní muzeum zve od 6. listopadu 2024 do 31. října 2025 na výstavu Má vlast, k 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany a Roku české hudby.
Praha 1, Praha

Olympijské příběhy

Národní muzeum spolu s Českým olympijským výborem připravilo výstavu plnou poutavých příběhů z české olympijské historie. Výstava Olympijské příběhy v Nové budově Národního muzea bude otevřena od 16. října 2024 do 30. září 2025.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze

Údajný „Palachův pomník“ vyvstává z chodníku před bývalým Federálním shromážděním, na dohled od místa, kde se student v roce 1969 upálil. Desítky let byl všem na očích, a přece o něm nikdo nevěděl.
Praha 1, Praha

Dětské muzeum – expozice Národního muzea v Nové budově

Přijďte s dětmi do expozice nazvané Dětské muzeum, která vybízí k poznávání, imaginaci a kreativitě! Rozsáhlá expozice nabízí nové pohledy na přírodu, lidi a jejich výtvory prostřednictvím interaktivní exponátů a herních prvků.
Praha 1, Praha

Vinohradský železniční tunel

Vinohradský železniční tunel spojuje Hlavní nádraží s nádražím Praha Vršovice a s nádražím Praha Smíchov. První dvojkolejný tunel byl vybudován v letech 1869 – 1871 jako součást tehdejší dráhy Františka Josefa.
Praha 2, Praha

Kurzy průvodců ve škole cestovního ruchu Tyrkys

Tyrkys, škola kultury podnikání v cestovním ruchu, vzdělává profesionály v cestovním ruchu již od roku 1991. Kurzy a semináře, které škola pořádá jsou určeny jak jednotlivcům, tak firmám.
Praha 2, Praha

Pomoc při zdravotních úrazech

Nejčastější příčinou úmrtí v dětském věku je úraz. Ambulance ošetří každý rok 450000 dětských úrazů, 30000 dětí je přijato s vážným zraněním a asi 300 dětí každý rok zemře. Jak úrazům předcházet a jak pomoci?
Praha 2, Praha

Zázraky evoluce – nová expozice Národního muzea

Navštivte jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s nejznámějším exponátem Národního muzea, kostrou plejtváka myšoka, a dalšími 1 500 unikátními předměty.
Praha 1, Praha

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea

Expozice s názvem Dějiny atraktivním způsobem zachycuje minulost českých zemí od 8. století až do první světové války. Na celkové ploše 1300 m² uvidíte na 2000 exponátů, které společně vypráví poutavý příběh naší historie.
Praha 1, Praha

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Čestr – steakhouse z rodiny Ambiente

Pečlivě vybrané hovězí maso v mnoha labužnických úpravách, Plzeň z tanku a příjemné stylové nekuřácké prostředí – to je steakhouse Čestr.
Praha 1, Praha

Occidental Praha Wilson v centru Prahy s úžasnými výhledy na historické památky

Hotel Occidental Praha Wilson se nachází přímo na Václavském náměstí v Praze, vedle Národního muzea a Státní opery, a nabízí ideální polohu k poznávání města.
Praha 1, Praha

Francouzská restaurace Bílá kráva na Vinohradech

V Bílé krávě se přenesete do přátelské atmosféry francouzského venkova, přestože sídlí na pražských Vinohradech. To, co vám zde chtějí zprostředkovat nejvíc, je radost a potěšení, kterou Francouzi pociťují z dobrého jídla.
Praha 2, Praha

Ryu Sushi Fusion Kitchen Praha

Vyznáváme fusion kuchyni, díky které vám bude pohledem na váš talíř přecházet zrak. Najdete u nás asijské speciality jako sushi, pho bo nebo poke bowls.
Praha 2, Praha

Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží

Hlavní nádraží v Praze patří k nejvýznamnějším secesním památkám v Česku, je národní kulturní památkou. Kavárna byla původně odjezdová hala, později sloužila jako místo k posezení při čekání na vlak. Vychutnejte si kousek historie ve Fantově kavárně.
Praha 1, Praha

Café Buddha

Restaurace Café Buddha si za léta působení vybudovala místo mezi asijskými restauracemi na pražské scéně.
Praha 2, Praha

Hapimag Praha

Hapimag Resort Prague poskytuje ubytování v centru metropole, přímo na Václavském náměstí. Disponuje 48 kompletně vybavenými apartmány a barem.
Praha 1, Praha

Výtvarná cukrárna

Cukrárna v centru Prahy s vlastní výrobou.
Praha 2, Praha