Úvod > Co chcete dělat? > Znojemský orloj – Pomník telefonním budkám
Památky

Znojemský orloj – Pomník telefonním budkám

Telefonní budky pomalu mizí z ulic města obcí. Umělec Maxim Velčovský navrhl proto ve Znojmě pomník nejen všem telefonním budkám, ale také pomník doby „předmobilové“, doby off-linové, kdy jsme ještě nebyli všichni nonstop k zastižení.
Pomník telefonním budkám má stát ve Znojmě na náměstí Republiky jen pár metrů od místa, kde reálná budka donedávna stála. Dříve zde jen překážela, vadila cyklistům i chodcům a zhoršovala přehlednost křižovatky. Když znojemská Galerie a Prostor zvažovala, co s ní, objevil se nápad udělat z objektu originální artefakt. V projektu Tvoříme Znojmo lidé pomník telefonním budkám dostali na první místo s velkým náskokem hlasů nad ostatními zvažovanými projekty.

Pomník je od roku 2017 ve fázi vzniku, podle znojemské galerie nebylo vůbec jednoduché najít člověka, který by se návrhu Velčovského po technické stránce zhostil. Prvek moderního umění navrhl designér Maxim Velčovský na přání města. Poctivou řemeslnou prací, jež je třeba pro vznik celého díla, pověřili návrháři zámečníka Dušana Pokorného z obce Rybníky u Moravského Krumlova, kterého Velčovský nazývá nejodvážnějším zámečníkem v České republice. Autoři se potýkali s mnoha problémy, jež celý proces brzdily. Kdy bude pomník dokončen není zcela jisté. Nejspíše koncem roku 2021.

Výsledek bude mít i funkční rovinu, a to jako časové znamení. Lidé si už sice z žádné z telefonních budek nezavolají, ale ve Znojmě budou zvonit dál. Autoři plánují do střechy vklínit mechanismus, který bude zvonit dvakrát denně – v pravé poledne a v šest hodin v podvečer. I proto se dílu pracovně říká znojemský orloj. Toto využití není náhodné, neboť jednou z tradičních informačních telefonních služeb bylo už za minulého režimu právě oznamování přesného času.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 23. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Káva na Knopp

Káva na Knopp

Znojmo, Jižní Morava
Enotéka znojemských vín

Enotéka znojemských vín

Znojmo, Jižní Morava