Úvod > Česká nej > Osobnost > Marta Kubišová – zpěvačka nejznámějšího protestsongu roku 1968
Osobnost

Marta Kubišová – zpěvačka nejznámějšího protestsongu roku 1968

Zpěvačka Marta Kubišová (* 1. listopadu 1942 České Budějovice) je výjimečná osobnost české hudby. Její píseň Modlitba pro Martu se po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 stala symbolem národního odporu. Řadu let kvůli tomu měla zakázané natáčení desek i koncerty, a dokonce se kvůli ní falšovaly výsledky populární ankety Zlatý slavík.

Marta Kubišová - Modlitba pro Martu (oficiální video)

Marta Kubišová se narodila v Českých Budějovicích, v deseti letech se s rodiči přestěhovala do Poděbrad. Sice chodila na klavír, ale místo vážně hudby nakonec dostala přednost ta, kterou hrály západní rozhlasové stanice. Po maturitě nemohla kvůli třídnímu původu studovat vysněnou medicínu, proto začala pracovat v poděbradských sklárnách Crystal Bohemia a zároveň o víkendech zpívala s lázeňským orchestrem a taneční kapelou v blízkém Nymburce na takzvaných čajích. Cestu na pódia jí otevřel úspěšný konkurz do pardubického divadla Stop; pak následovalo plzeňské divadlo Alfa a pak už Praha, divadlo Rokoko a soubor, v němž se potkala s Waldemarem Matuškou, Václavem Neckářem, Helenou Vondráčkovou či Pavlínou Filipovskou. Marta vzápětí nazpívala své první hity, za duet s Helenou Vondráčkovou Oh, Baby, Baby v roce 1966 obě získaly stříbrnou Bratislavskou lyru. Ve stejném roce také poprvé vyhrála Zlatého slavíka.

Před Martou se otvíral svět, ale komunistický režim dveře rychle přibouchl: její bratr emigroval a píseň Modlitba pro Martu (skladatel Jindřich Brabec a textař Petr Rada), původně natočená pro seriál Píseň pro Rudolfa III., se v roce 1968 stala symbolem odporu a protiokupačním protestsongem.

Martina kariéra skončila: desky už vyjít nesměly, třetího Zlatého slavíka za rok 1969 směla převzít pouze v redakci časopisu Mladý svět. Přestože v následujícím roce už vystupovat nesměla, v anketě Zlatý slavík 1970 vyhrála kategorii zpěvaček. Režim výsledky zfalšoval tak, že se sloučením kategorií stal jediným vítězem Karel Gott. Marta tak cenu obdržela dodatečně po téměř dvaceti letech na koncertu v Lucerně v roce 1990.

Během normalizace jí režim nejenom bránil ve vystupování, ale i v obstojném zaměstnání. Nevyšla jí ani manželství s režiséry Janem Němcem a Janem Moravcem. Marta se stýkala s disentem, mimo jiné s Václavem Havlem a jeho přáteli, v roce 1977 podepsala Chartu 77 a stala jednou z mluvčích iniciativy. Teprve na začátku 80. let sehnala místo sekretářky v podniku Výstavby hlavního města Prahy.

Její velký comeback přišel v listopadu 1989: Kubišová se stala jednou z tváří sametové revoluce a Modlitba pro Martu její neoficiální hymnou. Zpěvačka začala znovu koncertovat a natáčet desky, zpívala ve světě, moderovala adventní koncerty a láska ke zvířatům vyústila v účinkování v televizním cyklu Chcete mě? Získala také řadu ocenění, například v roce 1995 od prezidenta Havla státní vyznamenání Medaili Za zásluhy II. stupně a v roce 2012 francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie, hodnost Rytíř za vynikající přispění k politické svobodě. V roce 2017, kdy ukončila pěveckou kariéru, její zásluhy ocenily i rodné České Budějovice.
 

30 let památkové péče po pádu železné opony

Výstava 30 let památkové péče po pádu železné opony, kterou připravil Národní památkový ústav.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Radniční vánoční trhy

Tradiční řemeslnický jarmark.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Českobudějovický advent 2022

Vánoční trhy s unikátním ledovým kluzištěm kolem Samsonovy kašny, bohatým programem a stovkou adventních stánků s pestrým sortimentem. Vyhlídkové kolo, věž s rozhlednou, vyřezávaný Betlém, nádherný vánoční strom a ta pravá vánoční atmosféra – to je Českobudějovický advent. Ochutnejte kouzlo Vánoc!
České Budějovice, Jihočeský kraj

Bruslení kolem Samsonovy kašny v Českých Budějovicích

Užijte si unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny! Návštěvníci, kteří zavítají na Českobudějovický advent, čeká i letos nejkrásnější kluziště v Čechách. Barokní Samsonova kašna je jednou z největších svého druhu v zemi a představuje významnou památku i symbol města.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Trilčův jez a vodní elektrárna v Českých Budějovicích

Trilčův jez na jižním okraji Českých Budějovic byl postaven v roce 1937, za účelem stabilizovat vodní hladinu Vltavy.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Dlouhý most v Českých Budějovicích

Dlouhý most je jedním ze tří silničních mostů přes Vltavu v Českých Budějovicích. Most s tímto názvem v těchto místech stával již v roce 1369, ale od té doby několikrát změnil svou podobu.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Jiráskův jez a vodní elektrárna v Českých Budějovicích

Mohutný Jiráskův jez byl postaven v roce 1932 jako regulační stupeň řeky s energetickým využitím vody Vltavy a Malše. Vzdouvá hladinu Vltavy o téměř 5 metrů a jeho součástí je vodní elektrárna.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Bludný kámen v Českých Budějovicích

Uprostřed Českých Budějovic, čtyři metry od Samsonovy kašty směrem k hotelu U zvonu, je v dlažbě zasazen kámen s vyrytým křížkem. Říká se mu Bludný a je zde umístěn na památku popravy spiklenců obviněných z vraždy rychtáře.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Minipivovar Beeranek v Českých Budějovicích

Provoz pivovaru Beeranek je úzce spjat s provozem restaurace a hostelu Singer pub. Tato ucelená kombinace činí z našeho pivovaru ideální cíl pro „pivní turistiku“.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel Dvořák v Českých Budějovicích

Ubytování v historickém centru města Českých Buděojvic, přímo na náměstí Přemysla Otakara II. Využít zde můžete podzemní garáže, ubytovat se lze také v rodinných mezonetových pokojích. Snídaně se podává formou švédských stolů.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Café Datel

Přes den kavárna, večer bar. Zuzka a Honza se svým Café Datel zdatně naťukali budějckou scénu. Ráno tu tým kavárny sází vajíčka, přes rok neustále proměňuje svoje přeoblíbené lívance, ale vždycky je tu i nějaký další speciál.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Restaurace Zvon České Budějovice

Restaurace Zvon v Českých Budějovicích, zařazená do sítě Pilsner Urquell Original Restaurant s tradicí a zkušeností, nabízí kvalitní českou, rakouskou a nově také farmářskou kuchyni.
České Budějovice, Jihočeský kraj