Úvod > Co chcete dělat? > Podzámecká zahrada v Kroměříži
Příroda

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Podzámecká zahrada (lidově Podzámka) je větší z "arcibiskupských zahrad" v Kroměříži. Společně s menší Květnou zahradou a Arcibiskupským zámkem je památkou světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Zahrada se nachází mezi Arcibiskupským zámkem a řekou Moravou a má rozlohu 47,1 ha. O její nejstarší části (mezi severní stěnou zámku a Moravou) víme, že existovala již v 15. století.

Podzámeckou zahradu si můžete prohlédnout během jízdy vláčkem. Ten vyjíždí za příznivého počasí denně od nástupiště pod zámeckými schody (sala terrena). Vláček návštěvníky proveze po nejatraktivnějších místech zahrady. Z připraveného audio záznamu jim také zprostředkuje spoustu informací o historii Podzámecké zahrady, jejich stavbách a také výsadbě. Vláček má v nabídce dvě základní trasy (40 minut a 20 minut), děti mohou absolvovat naučnou stezku. K dispozici je také audioguide Podzámeckou zahradou.

Podzámecká zahrada prošla v letech 2018 až 2021 rekonstrukcí vodního systému, došlo k odbahnění a zpevnění břehů všech rybníků a vodotečí, opravě regulačních prvků vodního systému, doplnění nových prvků (mola apod.) a obnově zařízení pro chov vodního ptactva.

Podzámecká zahrada – obnova Pompejské kolonády: odstranění statických poruch, restaurování omítek a ozdobných prvků, doplnění chybějících prvků, restaurování kašny včetně obnovy vodního systému, obnova výsadby v okolí.
Zobrazit více
10.6.
Rusalka

Rusalka

Kroměříž, Zlínský kraj
11.6.
Robinson Crusoe

Robinson Crusoe

Kroměříž, Zlínský kraj
12.6.
Kvítek mandragory

Kvítek mandragory

Kroměříž, Zlínský kraj
25.6.
ANOPA Non Stop – Nekonečná noc

ANOPA Non Stop – Nekonečná noc

Kroměříž, Zlínský kraj