Co musíte rozhodně vidět v Kutné Hoře?
Komu jinému mohli kutnohorští měšťané zasvětit nový kostel, který měl do světa hlásat bohatství jejich města, než patronce horníků svaté Barboře? Prvním stavitelem velkoryse navržené gotické stavby s bohatým systémem opěrných pilířů a rozmanitou sochařskou výzdobou byl někdo z rodiny Parléřů, chrám však byl dokončen až na začátku 20. století. Vnitřní výzdoba je většinou pozdně gotická, pozornost si zaslouží věnec kaplí za hlavním oltářem a vitrážová okna s náměty z české a kutnohorské historie.
Koho z velkých tvůrců barokní gotiky byste měli znát
Jana Blažeje Santiniho, věhlasného architekta barokní gotiky, přizvali na počátku 18. století k obnově cisterciáckého opatství v Kutné Hoře-Sedlci. Kromě nové podoby katedrály Nanebevzetí Panny Marie se podílel i na úpravách hřbitovního kostela Všech Svatých, v jehož podzemní kapli se skrývá věhlasná kostnice. Mimořádně nápaditá a bizarní výzdoba, lustr složený ze všech kostí lidského těla, erb rodu Schwarzenberků nebo dekorace z lidských lopatek a kyčlí každoročně přiláká statisíce návštěvníků.
Cestovatelská potěšení stříbrného města
Až si prohlédnete České muzeum stříbra včetně středověkého stříbrného dolu, královskou mincovnu ve Vlašském dvoře, kde se od roku 1300 razily pražské groše či Galerii Středočeského kraje (GASK), která sídlí v bývalé jezuitské koleji v těsném sousedství chrámu sv. Barbory, možná dostanete chuť na něco dobrého. Máte se na co těšit, Kutná Hora je pohostinné město a objevíte tu celou řadu kaváren, cukráren a restaurací s nabídkou dobových i ryze moderních specialit.