Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Muzeum užitkové techniky v Mníšku pod Brdy
Kultura

Muzeum užitkové techniky v Mníšku pod Brdy

Muzeum je umístěno v soukromých prostorách v areálu bývalého statku nedaleko náměstí v Mníšku, v místech, kde stávala továrna na barvení látek a výrobu škrobu. Soustřeďuje exponáty, které sloužily především k práci a dopravě.
Ve sbírce je asi 40 užitkových automobilů, a to z období od I. světové války do 60. let minulého století. Mezi nejcennější exponáty patří samohybná lokomobila Case 60 HP z roku 1913, která byla dovezena z USA v roce 2008 v téměř kompletním stavu, ale nefunkční. Sbírka obsahuje také přibližně 80 traktorů z celosvětové produkce od prvních vyráběných traktorů po traktory z počátku 60. let. Nejstarším je traktor Case 15-27 (USA) z roku 1919 s příčně uloženým motorem a přední orebnou nápravou, dále traktor Fordson F (USA) z roku 1921, který je považován za traktor, jehož koncepcí bezrámové konstrukce Henry Ford určil směr dalšího vývoje výroby traktorů užívané dodnes. Traktory 20. let zde reprezentují traktory z USA: John Deere D (první model značky John Deere), McCormick-Deering typ10-20 a typ15-30.

Nechybí ani stabilních spalovací motory, tj. motory, které v době, kdy nebyla dostatečně rozvinutá síť elektrického vedení, poháněly menší hospodářská zařízení (pily, mlátičky apod.). Období největšího rozmachu užívání bylo od počátku 20. století do let poválečných. Vedle známých československých značek Slavia, Lorenz, Škoda, Wikov obsahuje sbírka i méně známé značky Benz, K.Hušek, Štěpánek, Alja, Klíma, Moravia, Dobrý a dále zahraniční motory z USA, Německa, Francie, Anglie, Jugoslávie nebo třeba z Maďarska. Dále jsou k vidění historické nákladní přívěsy, mlátička Dobrý, sekačka Melichar, elektromotory na podvozku Skrat, Pokorný, Škoda, pojízdnou destilační kolonu, dusadlo Barco Pegson, motorová sbíječka Warsop, čerpadlo a pumpa různých značek a další drobná užitková zařízení a doplňkové předměty.

Postupně jsou stroje zprovozňovány a udržovány, s některými se účastníme různých akcí, některé jsou zapůjčovány pro potřeby filmu. Exponáty jsou pokud možno ponechávány ve stavu, ve kterém byly získány, aby zůstala zachována patina, dobové opravy a šrámy získané službou.
 

Z historie továrny:

Továrna byla postavena v roce 1862 a zbourána před 2. světovou válkou. Původně zde byly vybudovány i velké sklepy na uchovávání brambor, jejichž klenby se objevují při výkopových pracech. Z původních staveb se dochovala továrnická vila a některé hospodářské budovy, vše bohužel poznamenáno socialistickým hospodařením po znárodnění.

Postupně jsou opravována hospodářská stavení, kde jsou umístěny vystavované exponáty. V roce 2011 byla zahájena výstavba renovačních dílen, na kterou naváže výstavba nové výstavní haly se zázemím pro návštěvníky muzea.

Provozovatel

Muzeum užitkové techniky s. r. o.

Tovární 718
252 10 Mníšek pod Brdy
Tel.:
+420 602 201 320
Tel.:
+420 318 592 624
Email:
info@muzeum-mnise...
WWW:
www.muzeum-mnisek.cz
GPS:
49,865110 14,256759
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Zahořanská 10 – běh okolo Pleše

Terénní běh na 5,5 a 10 km, dětské závody.
Zahořany, Středočeský kraj

Zahořanský Paddlefest – Velká cena Zahořan v paddleboardingu

Den plný zábavy na paddleboardech pro celou rodinu, závody dětí dospělých a 4-členných družstev.
Zahořany, Středočeský kraj

Rockový Slunovrat 2023

14. ročník hudebního festivalu Rockový Slunovrat své návštěvníky opět přivítá v Tradiční festival v Lesním divadle Řevnice.
Řevnice, Středočeský kraj

Food Truck Market v Řevnicích

V Řevnicích na náměstí se 13.května 2023 uskuteční 5. ročník akce Food Truck Market.
Řevnice, Středočeský kraj

Aktivity v okolí

Prohlídky pro děti v Mníšku pod Brdy

Děti, projděte se zámkem v Mníšku pod Brdy a bavte se u toho. Sáhněte si na krásně zdobená klasicistní kachlová kamna, na látky, ze kterých jsme ušili závěsy a potahy. Poslouchejte zvuky. Uslyšíte meluzínu? Zvoneček pro služebnou? Hrací skřínku? Bude vás to bavit!
Mníšek pod Brdy, Středočeský kraj

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.
Mníšek pod Brdy, Středočeský kraj

Zámecký park v Mníšku pod Brdy

Park a zahrada je chloubou zámku v Mníšku pod Brdy. Její historie sahá do 17. století, kdy byl zasypán původní hradní příkop a vznikl základ dnešního parku.
Mníšek pod Brdy, Středočeský kraj

Hodinová věž na zámku Mníšek pod Brdy

Zámek v Mníšku pod Brdy má tři věže a prostřední z nich je vlastně místní rozhledna. Můžete vyjít po vřetenovém schodišti do zámecké hodinové věže a prohlédnout si krajinu z ptačí perspektivy.
Mníšek pod Brdy, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Malý mnich Mníšek pod Brdy

Vůně čerstvě pečených vaflí a italské kávy vás dovede k nejvýše položenému domu na náměstí v Mníšku pod Brdy. Žízeň zaženete domácími limonádami a chuť na sladké našimi vlastními dorty. Ubytovat se u nás můžete ve dvou apartmánech.
Mníšek pod Brdy, Středočeský kraj

Restaurace Pivovar Kytín

Útulná rodinná restaurace s vlastním minipivovarem. Specializuje se na tradiční českou kuchyni s důrazem na lokální a sezonní suroviny.
Kytín, Středočeský kraj

Boutique Hotel Corso

Zpomalte a zapomeňte na každodenní povinnosti. U nás načerpáte energii z přírody Českého krasu, malebných Brd a pohodlí našich stylových pokojů.
Řevnice, Středočeský kraj

Pivovar Řevnice

Pečlivě ošetřené pivo a poctivá česká klasika na talíři. Otevřeno máme denně, neděle až čtvrtek od 11 do 22 hodin, pátek a sobota od 11 do 23.
Řevnice, Středočeský kraj