!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum užitkové techniky v Mníšku pod Brdy
Kultura

Muzeum užitkové techniky v Mníšku pod Brdy

Muzeum je umístěno v soukromých prostorách v areálu bývalého statku nedaleko náměstí v Mníšku, v místech, kde stávala továrna na barvení látek a výrobu škrobu. Soustřeďuje exponáty, které sloužily především k práci a dopravě.
Ve sbírce je asi 40 užitkových automobilů, a to z období od I. světové války do 60. let minulého století. Mezi nejcennější exponáty patří samohybná lokomobila Case 60 HP z roku 1913, která byla dovezena z USA v roce 2008 v téměř kompletním stavu, ale nefunkční. Sbírka obsahuje také přibližně 80 traktorů z celosvětové produkce od prvních vyráběných traktorů po traktory z počátku 60. let. Nejstarším je traktor Case 15-27 (USA) z roku 1919 s příčně uloženým motorem a přední orebnou nápravou, dále traktor Fordson F (USA) z roku 1921, který je považován za traktor, jehož koncepcí bezrámové konstrukce Henry Ford určil směr dalšího vývoje výroby traktorů užívané dodnes. Traktory 20. let zde reprezentují traktory z USA: John Deere D (první model značky John Deere), McCormick-Deering typ10-20 a typ15-30.

Nechybí ani stabilních spalovací motory, tj. motory, které v době, kdy nebyla dostatečně rozvinutá síť elektrického vedení, poháněly menší hospodářská zařízení (pily, mlátičky apod.). Období největšího rozmachu užívání bylo od počátku 20. století do let poválečných. Vedle známých československých značek Slavia, Lorenz, Škoda, Wikov obsahuje sbírka i méně známé značky Benz, K.Hušek, Štěpánek, Alja, Klíma, Moravia, Dobrý a dále zahraniční motory z USA, Německa, Francie, Anglie, Jugoslávie nebo třeba z Maďarska. Dále jsou k vidění historické nákladní přívěsy, mlátička Dobrý, sekačka Melichar, elektromotory na podvozku Skrat, Pokorný, Škoda, pojízdnou destilační kolonu, dusadlo Barco Pegson, motorová sbíječka Warsop, čerpadlo a pumpa různých značek a další drobná užitková zařízení a doplňkové předměty.

Postupně jsou stroje zprovozňovány a udržovány, s některými se účastníme různých akcí, některé jsou zapůjčovány pro potřeby filmu. Exponáty jsou pokud možno ponechávány ve stavu, ve kterém byly získány, aby zůstala zachována patina, dobové opravy a šrámy získané službou.
 

Z historie továrny:

Továrna byla postavena v roce 1862 a zbourána před 2. světovou válkou. Původně zde byly vybudovány i velké sklepy na uchovávání brambor, jejichž klenby se objevují při výkopových pracech. Z původních staveb se dochovala továrnická vila a některé hospodářské budovy, vše bohužel poznamenáno socialistickým hospodařením po znárodnění.

Postupně jsou opravována hospodářská stavení, kde jsou umístěny vystavované exponáty. V roce 2011 byla zahájena výstavba renovačních dílen, na kterou naváže výstavba nové výstavní haly se zázemím pro návštěvníky muzea.
Zobrazit více

Provozovatel

Muzeum užitkové techniky s. r. o.

Tovární 718
252 10 Mníšek pod Brdy
Tel.:
+420 602 201 320
Tel.:
+420 318 592 624
Email:
info@muzeum-mnise...
WWW:
www.muzeum-mnisek.cz
GPS:
49,865110 14,256759
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Aktivity v okolí

Prohlídky pro děti v Mníšku pod Brdy

Prohlídky pro děti v Mníšku pod Brdy

Mníšek pod Brdy, Střední Čechy
Zámecký park v Mníšku pod Brdy

Zámecký park v Mníšku pod Brdy

Mníšek pod Brdy, Střední Čechy
Hodinová věž na zámku Mníšek pod Brdy

Hodinová věž na zámku Mníšek pod Brdy

Mníšek pod Brdy, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Malý mnich Mníšek pod Brdy

Kavárna Malý mnich Mníšek pod Brdy

Mníšek pod Brdy, Střední Čechy
Restaurace Pivovar Kytín

Restaurace Pivovar Kytín

Kytín, Střední Čechy
Boutique Hotel Corso

Boutique Hotel Corso

Řevnice, Střední Čechy
Pivovar Řevnice

Pivovar Řevnice

Řevnice, Střední Čechy