Úvod > Co chcete dělat? > Retromuzeum v Nejdku – předměty z dob socialismu i Heinricha Mattoniho
Kultura

Retromuzeum v Nejdku – předměty z dob socialismu i Heinricha Mattoniho

Retromuzeum v Nejdku na Karlovarsku nabízí expozici předmětů všedního života z doby socialismu, ale také historické předměty, které jsou spjaty s osobností Heinricha Mattoniho a stáčením minerálních vod v regionu.
Expozice je umístěna v Poštovní ulici nedaleko centra Nejdku ve vile z roku 1927, která byla postavena a před lety zrekonstruována ve stylu art deco s výraznými kubistickými vlivy.
 
Sběratel Ladislav Sýkora sbírá od dětství předměty, které se týkají Československé socialistické republikypředměty denní potřeby. Svou pozornost přitom zaměřuje na Karlovarský kraj, takže zde naleznete oplatky, výrobky sklárny Moser nebo předměty z karlovarského pivovaru či Becherovky.
 

Expozice zasvěcená značce Mattoni

V dalších místnostech je expozice věnovaná sortimentu někdejší společnosti Heinrich Mattoni. Jedná se především o nevídanou kolekci starých lahvi a etiket, které Ladislav Sýkora sháněl přes 15 let. V dalších částech nového muzea jsou elektrické spotřebiče, předměty a nábytek v oceňovaném stylu „Brusel“. Zájemci zde najdou malou pultovou prodejnou z druhé poloviny 20. století, s ukázkou tehdejšího zboží.
 
Mezi exponáty dominuje unikátní výroční pamětní medaile, která byla vydána ke 40. výročí podnikání firmy. Mezi další vystavené unikáty patří kupříkladu účetní kniha, do které se zapisovaly veškeré náklady a zisky, jsou tam zapsané kompletní apanáže celé rodině a později i všem akcionářům společnosti. Kniha byla založena v roce 1907 a poslední zápis byl proveden v roce 1928. Výjimečná je rovněž zřejmě jediná zachovaná reklamní láhev Mattoni, s kterou se vyzdobovaly v době Rakouska-Uherska výlohy obchodů a obchodních zastoupení společnosti po celém světě. Jedná se o foukané sklo, výška lahve je 75 cm a obsah činí zhruba 35 litrů.
29.11.
Lord of the Dance Karlovy Vary

Lord of the Dance Karlovy Vary

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
6.10.
Václav Hudeček – 70

Václav Hudeček – 70

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
4.11.
6.11.
Caminos festival – 16. ročník

Caminos festival – 16. ročník

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
11.11.
12.11.
Variace 2022 Karlovy Vary

Variace 2022 Karlovy Vary

Karlovy Vary, Karlovarský kraj