ÚvodCo chcete dělat?PamátkyArcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů
Arcibiskupský zámek Kroměříž, kudy z nudy
Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži je dominantou města. Jeho vznik a vývoj je spjat s historii olomouckého biskupství a arcibiskupství a poddanské obce olomouckých biskupů, která byla ve 13. století povýšena na město. Původní hrad a pozdější zámek byly rezidencí olomouckých biskupů a sídlem jejich manské organizace. Současná podoba budovy pochází z let 1664-1695, kdy byl zámek za biskupa Karla Lichtensteinu-Castelcorna po třicetileté válce znovu vystavěn podle návrhů architekta Filiberta Lucheseho a Pietra Giovanniho Tencally.

Mobiliář a výzdoba interiérů pocházejí až z druhé poloviny 18. století. Velmi významná je i galerie, která představuje díla evropských malířů 15.-18. století (Veronese, van Dyck, Hans von Aachen, Cranach st.). Uchváceni budete především nejvýznamnějším obrazem zámecké galerie, a to dílem Tiziana Vecelliho – Apollon a Marsyas. Velmi známá je zámecká knihovna, která obsahuje na 88 tisíc svazků, a hudební archiv s více než 6 000 barokními skladbami. Reprezentační i obytné prostory kroměřížského zámku patří k nejhodnotnějším zámeckým interiérům střední Evropy.

V současnosti je komplex zahrad a zámku přístupný prostřednictvím několika prohlídkových tras. Arcidiecézní muzeum Kroměříž v jejich rámci spravuje tzv. kabinety, které tematicky představují jednotlivé okruhy arcibiskupských sbírek. Kromě odborné správy sbírek se muzeum věnuje také přípravě krátkodobých výstavních projektů.
 

Zámek prošel výraznou rekonstrukcí

Na Arcibiskupském zámku v Kroměříži probíhala mezi lety 2018-2023 rozsáhlá rekonstrukce objektu i zahrad. Prohlédnete si zde nádherně zrekonstruovaný Sněmovní sál, který je opět k vidění v celé své kráse. Restaurátoři opravili  stropní fresku, která má úctyhodných 400 metrů čtverečních a původní výmalbu sálu. Dále jsou zrekonstruovaná okna a také lustry z benátského skla se krásně lesknou. Obnovou prošla i část zlacení na štukové výzdobě. Podařilo se také znovu zprovoznit několik staletí starou vzduchotechniku, která je k malbám šetrnější než současná technika. A otevřená je také nově zrekonstruovaná Zámecká obrazárna. Po Národní galerii nabízí druhou nejvýznamnější sbírku obrazů v České republice. Vystavuje desítky děl, mezi nimi například i obrazy Tiziana, van Dycka a Cranacha staršího.Nyní je vybavena novým osvětlením i zatemněním. V Podzámecké zahradě je největší zmenou obnova vodního systému.
 

Nové expozice 2024

  • Expozice arcibiskupské gardy v Mlýnské bráně – Gardistka
  • Otevření 2. patra – součástí okruhu bude knihovna, kaple sv. Šebestiána a kabinet mincí
  • Otevření prostoru s názvem Klenotnice – pozdně gotický prostor, kde budou vystaveny obrazy renesančního malíře Lucase Cranacha staršího a dočasně i Burgundská bible ze 13. století


V rekonstruované Mlýnské bráně vznikla expozice věnovaná biskupské gardě. Interaktivní expozice Gardistka je otevřena pro veřejnost ihned po kolaudaci objektu.

Nový je i prohlídkový okruh Via Magnifica, který návštěvníky provede Obrazárnou, nově otevřenou soukromou kaplí svatého Šebestiána a Manským sálem. Na své si přijdou i nadšenci do numismatiky, neboť kabinet mincí bude v pravidelných obměnách nabízet to nejlepší ze sbírky arcibiskupství, která je srovnatelná jen se sbírkou z vatikánských muzeí. Vstup do Obrazárny zdobí čtyři stély odkazující na biskupa Karla z Lichtensteinu–Castelcorna, které jsou dílem mezinárodně uznávaného sochaře, olomouckého rodáka Ivana Theimera. V Obrazárně je možné využít audioprůvodce a děti si mohou vyzkoušet interaktivní hru Sen biskupa Karla, která je hravou formou pomocí tabletu seznámí s místními zajímavostmi.
 

Návštěvnické trasy


Reprezentační sály

Návštěvnická trasa vás zavede do nejkrásnějších a nejpoutavějších sálů a komnat zámku se vzácnými uměleckými sbírkami. Během prohlídky uvidíte i části sbírek, které patří k nejvzácnějším a nejhodnotnějším, které se v České republice nacházejí.

Reprezentační sály nabízejí arcibiskupské a knížecí interiéry prvního a druhého patra zámku. Součástí prohlídky je Lovecký a Trůnní sál, Carský a Růžový pokoj, velkolepý Sněmovní sál a Letní byt – soukromé pokoje bývalého letního bytu arcibiskupa. Dále navštívíte Manský sál s mimořádnou malířskou výzdobou, věhlasnou historickou knihovnu s téměř 90 000 svazky vzácných knih, hudební prezentující vzácné rukopisy řady skladatelů.
 

Zámecká obrazárna a Klenotnice

Obrazová sbírka Arcibiskupství olomouckého, umístěná z větší části v zámecké obrazárně kroměřížského zámku, představuje, po Národní galerii v Praze, druhou nejvýznamnější a největší obrazovou sbírku středoevropské malby od počátku 15. do konce 18. století v České republice.

V samotné zámecké galerii máte možnost zhlédnout na 85 vybraných originálů děl významných evropských malířů od gotiky až do období rokoka, mezi něž patří např. Tizian, van Dyck, L. Cranach st.
 

Sala terrena

Sala terrena – sál se vstupem do zahrad. Otevřená, reprezentativně zdobená stavba s napodobeninami jeskyní (grott) je charakteristická pro významnější barokní a rokokové zámky. Zámecká Sala terrena vyniká svojí výmalbou a sochami znázorňující výjevy z antické mytologie, včetně dvou menších umělých jeskyní.

Sala terrena sloužila jako jedinečné propojení zámecké rezidence s Podzámeckou zahradou. Zachovala si svůj původní vzhled a nádhernou štukovou výzdobu s nástěnnými freskami z období konce 17. století. Na tři bohatě zdobné sály, které představují střídání ročních období, navazují dvě umělé jeskyně, z nichž první okouzlujícím způsobem vypráví příběhy Ovidiových Proměn a druhá připomíná tradici středověké těžby vzácných nerostů v blízkém okolí, které sloužily k ražení arcibiskupských mincí v zámecké mincovně.
 

Via Residentia

Reprezentační sály + Zámecká věž
Získáte ucelený obraz o jedinečnosti kroměřížské rezidence olomouckých knížecích biskupů a arcibiskupů. Navštívíte reprezentační sály zámku včetně Carského pokoje i Sněmovního sálu.
 

Zámecká věž a Klenotnice

Zámecká věž nabízí jedinečný pohled na historické jádro Kroměříže i široké okolí z 84 metrů vysoké dominanty zámku. Její patra skrývají nejstarší fáze vývoje zámeckého komplexu, prohlídka je obohacena o tematické výstavy. Nádherné výhledy na celé město a vzdálené okolí. Věž je přístupná samostatně, bez průvodce, výstup trvá cca 20 minut (206 schodů).
 

Podzámecká zahrada

Podzámecká zahrada byla založena po roce 1509 a během několika století byla přebudovávána do forem po sobě jdoucích historických stylů. V době klasicismu, se okolo let 1850–1855 rozrostla v duchu tehdejší módní anglické krajinářské tradice do impozantní rozlohy 64 hektarů s řadou vzácných dřevin.
 

Gardistka 

Nová expozice Gardistky se nachází v tzv. Mlýnské bráně. Počátky arcibiskupské gardy spadají až do začátku 13. století, dnešní podoba vychází z klasicistní přestavby ve 30. letech 19. století. Součástí expozice je byt velitele i zázemí pro členy gardy. Mlýnská brána byla částí hradebního opevnění města. Raně barokní úpravu připomíná dochovaný fragment malby průčelí věže. Ten dokumentuje stavební  činnost biskupa Karla II. z Lichtensteinu – Castelcorna (biskupem 1664 -1695) na  obnovení Kroměříže. Nynější podobu získala brána ve 2. pol. 19. stol. částečně podle  návrhu architekta Antonína Archeho. Mlýnská brána též tvořila zázemí a přechodné ubytování arcibiskupské gardy.

Arcibiskupský zámek Kroměříž

Arcibiskupský zámek Kroměříž

Aktuality

Kroměřížské hudební léto

Kroměřížské hudební léto, nejstarší hudební festival v Kroměříži, vstupuje v roce 2024 do 56. ročníku.
Kroměříž, Zlínský kraj

Kroměřížské hudební léto

Kroměřížské hudební léto, nejstarší hudební festival v Kroměříži, vstupuje v roce 2024 do 56. ročníku.
Kroměříž, Zlínský kraj

Kroměřížské hudební léto

Kroměřížské hudební léto, nejstarší hudební festival v Kroměříži, vstupuje v roce 2024 do 56. ročníku.
Kroměříž, Zlínský kraj

Sokolský běh republiky – Kroměříž

Jsme oslavou založení Československa a 28. října slavíme pohybem! Akce slavila instantní úspěch a stala novodobou sokolskou tradicí, která se každoročně rozrůstá na více míst v Česku i mezi krajanskými komunitami ve světě. Přidejte se k nám a oslavte vznik republiky pohybem, nazdar 28. října!
Kroměříž, Zlínský kraj

Chřibský maraton – 51. ročník

Jedná se o náročnější maratonský, jednookruhový běh s převýšením 551 m mezi 11. km a 25. km. Trať maratonu je situována z atletického stadionu, kde se po absolvování cca 900 m na dráze běží směrem k nádraží Kotojedy, dále kolem letiště na Trávnické zahrádky a po cyklostezce do Kvasic.
Kroměříž, Zlínský kraj

Andělské Vánoce v Kroměříži

Přijďte zažít den plný adventní pohody a netradičních zážitků na výstavišti v Kroměříži. S přicházejícím vánočním časem chceme návštěvníkům nabídnout den plný adventní pohody a netradičních zážitků.
Kroměříž, Zlínský kraj

Floria Podzim 2024 v Kroměříži

Ojedinělá výstava nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře – Floria podzim.
Kroměříž, Zlínský kraj

Šperkařský festival a rukodělné trhy na Výstavišti Kroměříž

Největší prodejní veletrh šperků a kreativních výrobků na Moravě.
Kroměříž, Zlínský kraj

Projížďka vláčkem v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Podzámeckou zahradu Arcibiskupského zámku v Kroměříži je možné si nově prohlédnout během jízdy vláčkem. Ten vyjíždí za příznivého počasí denně od nástupiště pod zámeckými schody (sala terrena).
Kroměříž, Zlínský kraj

Gardistka – expozice arcibiskupské gardy na zámku Kroměříž

V Mlýnské bráně kroměřížského zámku naleznete expozici Gardistka, která přibližuje, jak se kdysi žilo gardistům, kteří střežili vstup do Arcibiskupského zámku. Ocitnete se přímo v prostorách, kde gardisté bydleli, poznáte život příslušníků Arcibiskupské gardy a prohlédnete si uniformy i zbraně.
Kroměříž, Zlínský kraj

Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Arcidiecézní muzeum Kroměříž bylo založeno na sklonku roku 2006 jako součást Muzea umění Olomouc. Detašované pracoviště muzea sídlí na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, v části severozápadního křídla zámku.
Kroměříž, Zlínský kraj

Památník Maxe Švabinského

V šesti sálech památníku se lze seznámit s průřezem dílem Maxe Švabinského, slavného kroměřížského rodáka.
Kroměříž, Zlínský kraj

Historie ukrytá pod dlažbou města

Stálá expozice umístěná v historickém sklepení, podává kulturně-historický obraz města Kroměříže od jeho vzniku do raného novověku.
Kroměříž, Zlínský kraj

Kroměříž v soukolí dějin 1848–1948

Historická expozice v Muzeu Kroměřížska.
Kroměříž, Zlínský kraj

Strážci času

Stálá expozice hodin a hodinových strojků v Kroměříži.
Kroměříž, Zlínský kraj

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Muzeum v přírodě Rymice a Větrný mlýn Velké Těšany. V budově muzea na Velkém náměstí můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školy a mládež, přednášky či konference.
Kroměříž, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kafec Kroměříž

Na Velkém náměstí, pár kroků od Arcibiskupského zámku a přilehlých zahrad, otevírá každý den dveře kavárna s vyhlášenými waflemi, výběrovou kávou a celodenními snídaněmi.
Kroměříž, Zlínský kraj

Hotel Purkmistr Kroměříž

Ubytujte se přímo na Velkém náměstí v centru Kroměříže. Historický objekt hotelu z 15. století prošel citlivou rekonstrukcí a svým hostům tak nabízí jedinečné ubytování s výhledy na arcibiskupský zámek.
Kroměříž, Zlínský kraj

Velo Café v Kroměříži

Kavárna v centru města s jednoduchou filosofií postavenou na nabídce špičkové kávy a domácích produktů připravených z kvalitních surovin, dle tradičních receptur.
Kroměříž, Zlínský kraj

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži patří mezi nejstarší u nás i v celé Evropě a jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, památky UNESCO. Založeny byly ve 13. století za účelem výroby mešního vína, jenž se zde produkuje dodnes. Zájemci mají možnost komentovaných prohlídek a degustací.
Kroměříž, Zlínský kraj

Hotel La Fresca

Hotelové služby se datují již od roku 1848, kdy byl v domě ubytován K. H. Borovský, v době konání říšského sněmu na zámku. Na jeho pobyt upozorňuje reliéfní busta umístěná na čelní fasádě domu.
Kroměříž, Zlínský kraj

Exkurze v pivovaru Černý orel v Kroměříži

Exkurze zahrnuje výklad o způsobu vaření piva v pivovaru, prohlídku všech technologických částí pivovaru, tedy varny, spilky, ležáckého sklepa a ostatních potřebných technologií.
Kroměříž, Zlínský kraj

Čokoládovna Yesterka v Kroměříži

Čokoládovna Yesterka vyrábí čokoládové pralinky ručně a za pomoci prvotřídních tempírek v Kroměříži od roku 2015. Používá se zde pouze prvotřídní belgická čokoláda Callebaut, která je vyrobena jen z nejlepších kakaových bobů.
Kroměříž, Zlínský kraj

Pivovar Černý Orel

Posezení s přáteli, pracovní schůzky, rodinné oslavy. To vše vám nabízí Černý Orel v samém srdci Kroměříže s výhledem na Arcibiskupský zámek a náměstí!
Kroměříž, Zlínský kraj