Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Malé domácí muzeum životního stylu našich babiček
Ruční práce
Kultura

Malé domácí muzeum životního stylu našich babiček

Místní babička byla zručnou švadlenkou a dle toho se odvíjí zaměření muzea.
„Pohoda, úžasný klid, útulná hřejivá atmosféra, moje mládí, vzpomínka na svou babičku…“. To jsou jen některé z komentářů návštěvníků, kteří jako první navštívili nové muzeum, zvané Malé domácí muzeum životního stylu našich babiček, při jeho slavnostním otevření během druhého Odpoledne s Kozou v neděli 13. června. Muzeum se nachází v 1. patře soukromého domu na Sokolské 177 v Mimoni ve čtvrti u nádraží. Stojí za ním mimoňská podnikatelka a Žena regionu 2019 Libereckého kraje Kamila Dvořáková (Koza z Mimoně).

Vedle Městského muzea v bývalém Špitálu u Božího hrobu a Retro muzea Lenky Špačkové v areálu bývalých kasáren je toto již třetí muzeum v Mimoni. Svým zaměřením se vzájemně vhodně doplňují. Městské muzeum se věnuje městu a okolí, Retro muzeum Lenky Špačkové je zaměřené zejména na historické kočárky a hračky a nové muzeum, jak už jeho název napovídá, ukazuje, jak žily naše babičky a prababičky. Co je obklopovalo, co používaly, co poslouchaly, četly. K vidění jsou např. přílohy módních časopisů Ručí práce z let 1898-1902, Žena a móda z roku 1958, šaty, šperky, kuchyňské náčiní, přístroje, dobová „spotřební elektronika“, knihy( např. Babička Boženy Němcové z roku 1936, nábytek a další předměty vyskytující se běžně v domácnosti.

Prvotním impulsem ke vzniku muzea byl podle Kamily Dvořákové sám dům, ve kterém je expozice umístěna. Pochází z dvacátých let 20. století. Do současnosti vystřídal několik majitelů, ale v části, kde je dnes umístěno muzeum zůstalo zachováno nejvíce původních prvků (zárubně, dveře, kování, dřevěné podlahy), které po náročné renovaci dnes sami fungují, jako exponáty. Na půdě se také našlo mnoho dokumentů, písemností a fotografií po prvních poválečných majitelích, takže k myšlence na představení běžného života předešlých generací byl jen krůček. Nicméně „Malé domácí muzeum životního stylu našich babiček v Mimoni“ není jen suchá výstavka shromážděných předmětů. Je to především unikátní prostor se specifickou útulnou atmosférou minulých časů. Můžete přijít na běžnou prohlídku, podívat se, osahat si známé i neznámé předměty, ale také si můžete domluvit „pobyt v dobách minulých“. Můžete si domluvit indiiduální návštěvu, posadit se do křesla, poslouchat hudbu, listovat knihami a časopisy nebo jen tak relaxovat v  atmosféře klidu minulých časů. Je možné si udělat čaj, kávu, přijít s přáteli, poklábosit, na několik hodin si odpočinout od dětí . Záleží jen na vaší fantazii a dohodě s majitelkou.

Muzeum životního stylu našich babiček, důvěrně zvané Babimuzeum, v Mimoni má pravidelně otevřeno každé pondělí (kromě svátků) od 13 do 16 hodin a při každém odpoledni s Kozou. Návštěvu v jiném termínu nebo poskytnutí prostor na vaši akci je nutné konzultovat, nejlépe telefonicky, s Kamilou Dvořákovou (605 190 315).

Přijďte se na chvíli přenést do jiných časů!

Od košilky k rubáši

... aneb narození a smrt v české lidové kultuře.
Mimoň, Liberecký kraj

Zimní prohlídky zámku Zákupy

Zimní okruh je v provozu od 1. listopadu 2022 do 3. dubna 2023. Všechny místnosti zimního okruhu jsou bohatě zařízeny nábytkem, obrazy, porcelánem, loveckými trofejemi atd. Součástí zimního okruhu je i historická zámecká kuchyně v přízemí zámku.
Zákupy, Liberecký kraj

Zimní prohlídky zámku Zákupy

Zimní okruh je v provozu od 1. listopadu 2022 do 3. dubna 2023. Všechny místnosti zimního okruhu jsou bohatě zařízeny nábytkem, obrazy, porcelánem, loveckými trofejemi atd. Součástí zimního okruhu je i historická zámecká kuchyně v přízemí zámku.
Zákupy, Liberecký kraj

Pohádový les v Zákupech

Skřítkové a víly potěší děti na zámku v Zákupech. Pohádkový les pro děti od 2 let.
Zákupy, Liberecký kraj

Paintball Liberec – paintball na hřištích v severních Čechách

Přijďte si s kamarády či kolegy zpříjemnit den a pořádně zvednout hladinu adrenalinu! Zahrajete si paintball na hřištích v severních Čechách.
Mimoň, Liberecký kraj

Kostel sv. Petra a Pavla s vyhlídkovou věží v Mimoni

Farní kostel sv. Petra a Pavla, dnešní dominanta města, je zasvěcen sv. Petru a Pavlu a jáhnům sv. Agapitovi a sv. Jiřímu, jejichž ostatky jsou zde uloženy.
Mimoň, Liberecký kraj

Městské muzeum Mimoň

Městské muzeum se nachází v historické budově původního špitálu, kde je připravena stálá expozice zaměřená na historii a přírodu Mimoně a jejího okolí. Venkovní prostor doplňuje bylinná zahrada a socha sv. Jana Nepomuckého. V těsné blízkosti muzea se pak nachází areál Kaple Božího hrobu.
Mimoň, Liberecký kraj

Kaple Božího hrobu v Mimoni

Areál Božího hrobu v Lužické ulici je významnou památkou města. Je kopií Božího hrobu v Jeruzalémě.
Mimoň, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zmrzlinárna Ralsko v Mimoni – desítky druhů proslulé čerstvé zmrzliny

Snili jste někdy o mrkvové, makové nebo mateřídouškové zmrzlině? Vezměte vaše chuťové buňky na výlet do Mimoně a potěšte je nevšedním zážitkem. Ve Zmrzlinárně Ralsko se připravují každý den desítky druhů čerstvé zmrzliny klasické i nevšední.
Mimoň, Liberecký kraj

Billiard Burger Bar v Mimoni

Pro někoho je to jen karbanátek v housce, pro některé je to však forma umění. Že hamburger není jenom kupovaná houska a mražený polotovar vám ukáží v Billiard Burger Baru, který se s běžné hospody změnil na burgerové nebíčko.
Mimoň, Liberecký kraj

Spaní pod širým nebem v peřinách

Užijte si spaní pod širákem, ale trochu jinak. Jezdící postel Vám umožní spát jak pod širým nebem, tak pod stříškou a stále Vám dopřeje krásný výhled do krajiny.
Mimoň, Liberecký kraj

Hostinec U Zlaté lípy v Novinách pod Ralskem

Krásná restaurace s výhledem na zříceninu hradu Ralsko nedaleko skalní Průrvy, řeky Ploučnice a soch ve skalách. Útulné místo se 120letou tradicí nabízí domácí kuchyni jako od babičky.
Noviny pod Ralskem, Liberecký kraj