Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze
Památky

Muzeum studené války v protiatomovém bunkru hotelu Jalta v Praze

Hotel Jalta je už 55 let symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. Odtajněn byl teprve před 16 lety a i dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.

Hotel vznikl na přání prezidenta Československé republiky Antonína Zápotockého na místě původního obytného objektu, který byl v květnové revoluci roku 1945 zasažen zápalnou střelou a vyhořel. V případě válečného konfliktu měl sloužit jako štábní centrum Varšavské smlouvy v podzemním protiatomovém krytu.

Komunisté kryt pod hotelem Jalta tedy postavili především pro své prominenty a také pro vysoké důstojníky Varšavské smlouvy. Deset metrů pod zemí v něm ale až do roku 1989 sídlila i StB, která odposlouchávala hotelové hosty ze Západu. Agenti tak měli přehled i o hovorech zaměstnanců ambasády Spolkové republiky Německo, která v hotelu v sedmdesátých letech sídlila. Od roku 1989 kryt nikdo nepoužíval a tak se v něm zachovaly se v něm neuvěřitelné detaily.

Do protiatomového krytu, který má vydržet i útok jaderných zbraní, by se vešlo asi 150 lidí. Ve dvou patrech byl jeho obyvatelům k dispozici náhradní agregát, speciální nádrž na vodu i nemocnice. Pro veřejnost je dnes zpřístupněno několik místností, které sloužily jako zázemí pro obsluhu krytu a zároveň pro příslušníky československých tajných služeb. Dostanete se třeba do místnosti pohraniční stráže, přečtete si informace o železné oponě, prohlédnete malý operační sál nebo dálnopis a odposlouchávací zařízení. Z krytu vedlo několik únikových cest. Jedna z nich ústí několik metrů od hotelu na Václavské náměstí, další pak do sousedního domu.

Hotel Jalta je na seznamu památkově chráněných budov spadajících pod UNESCO, je
příkladem nejhodnotnější architektury socialistického realismu. Dodnes si Jalta zachovala exkluzivní postavení v rámci tuzemského hotelového trhu a patří k jeho špičkám.

Zobrazit více