Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: od Negrelliho viaduktu k nové Masaryčce aneb staré i nové železniční skvosty
Zážitky

Věda a historie není nuda: od Negrelliho viaduktu k nové Masaryčce aneb staré i nové železniční skvosty

  • Vydáno18. srpna 2022
Poslechněte si audio verzi článku
Když se začne mluvit o železnici, zjistíte, že věda a historie skutečně není žádná nuda. Historické skvosty se zvolna mění v moderní objekty, a přitom neztrácí nic ze svého starosvětského půvabu. Pojďte se s několika z nich seznámit zblízka a podívat se, jakými proměnami v posledních letech prošly, případně jaké změny je čekají v nejbližší době.
Například slavný Negrelliho viaduktPraze byl technickým unikátem jak v roce 1850, kdy po něm přejel první vlak, tak v roce 2020, kdy po několika letech skončila jeho rekonstrukce. Dodejme, že první rozsáhlá rekonstrukce v jeho historii: most vydržel 160 let provozu bez zásadních oprav. Jeho stavitele Aloise Negrelliho (1799–1858) by to určitě příjemně překvapilo.
 

Negrelliho viadukt: most z poloviny 19. století do 3. tisíciletí

Nebýt Karlova mostu, byl by Negrelliho viadukt nejstarším mostem v Praze. Nikdo mu ale neupře rekord ve světě železnic: byl to první pražský železniční most přes Vltavu a dodnes je nejdelším železničním mostem u nás. Alois Negrelli, rakouský dopravní inženýr italského původu a průkopník výstavby železnic, jej navrhl společně s českým inženýrem Janem Pernerem jako součást dráhy z Vídně přes Prahu do Děčína. V době stavby mostu ještě Vltava nebyla regulovaná, a tak stavba rozkročená přes široké říční koryto plné naplaveného bahna a písku byla s délkou 1111 metrů a 87 oblouky světovým unikátem. A co víc, most bez větších problémů a za plného provozu vydržel i povodně v letech 1865, 1890 i 2002. Negrelli jej totiž navrhl na základě čerstvých zkušeností s povodní v roce 1845.
 

Historický skvost a jeho rekonstrukce

Nedávná rekonstrukce zlepšila technický stav mostních konstrukcí Negrelliho viaduktu, stará mechanická zabezpečovací zařízení vystřídala moderní elektronická a přibyly také antivibrační rohože a moderní výhybky. Snížila se hlučnost a naopak zvýšila bezpečnost provozu. Navíc pod jednotlivými klenbami vznikly nové prostory pro kulturní využití, a významná kulturní a technická památka se tak znovu začlenila do bohatého společenského života městské části Karlín.

Viadukt, který dlouho neměl jméno a podle svého projektanta se nazývá teprve od poloviny 20. století, ale není nejvýznamnější Negrelliho stavbou: tou je Suezský průplav. U zahájení stavby Negrelli bohužel nebyl, zemřel necelý rok předtím. Další z jeho známých staveb jste možná viděli na dovolené v Řecku: budoval také Korintský průplav mezi Egejským a Jónským mořem.
 

Masarykovo nádraží

Až do roku 1862 se jmenovalo Praha, pak více než půl století Praha státní nádraží a od roku 1919 Praha – Masarykovo nádraží: to byly proměny jména konečné stanice dráhy z Olomouce do Prahy. Jméno se měnilo, empírová budova s prvky novorenesance a klasicismu se ovšem dochovala v téměř původní podobě dodnes. Nyní je Masarykovo nádraží nejstarší a nejrozsáhlejší uceleným souborem historických železničních staveb v České republice a zároveň nejstarším nepřetržitě provozovaným koncovým nádražím v Evropě. Překvapivě ale není nejstarší nádražní stavbou v Praze, tam patří prvenství nádraží Praha-Dejvice z roku 1830.
 

Proměna Masarykova nádraží a nové Muzeum železnice

V době stavby Negrelliho viaduktu už mělo Masarykovo nádraží několik let odslouženo, provoz na něm byl zahájen v srpnu 1845. Několikrát mu hrozilo zrušení, v posledních letech se ale nadechlo k novému životu. V okolí začaly vyrůstat první domy, jejichž podobu navrhlo architektonické studio slavné britské architektky iráckého původu Zahy Hadid (1950–2016). Konec první etapy proměn okolí Masarykova nádraží se očekává už v roce 2023. V ulici Na Florenci vznikne malé náměstí s moderními vstupy do metra, novým mobiliářem a relaxačními zónami, u křižovatky Hybernské a Opletalovy ulice vyroste hotel. V další fázi se postupně zaplní i další plochy za mostem magistrály v Karlíně a podél ní. Na novinku se mohou těšit i fandové technických památek: v bývalém depu, které stejně jako nádraží pochází z poloviny 19. století, vznikne nové Muzeum železnice a elektrotechniky. Jeho otevření odhaduje Národní technické muzeum na rok 2028.
 

Železniční NEJ

Česká železniční síť patří se svými téměř 9500 kilometry k nejhustším v Evropě. Její součástí je přibližně 2800 železničních stanic a zastávek, milovníci železnic se navíc mohou potěšit pohledem na řadu technických unikátů.

Hledáte inspiraci na výlety? Vydejte se na výlet vlakem třeba na Kubovu Huť, nejvýše položenou železniční stanici v České republice, po stopách nejstarší železniční tratě v České republice aneb koněspřežky z Českých Budějovic do Lince anebo k nejkratší mezinárodní železnici na světě v Novém Údolí na Šumavě. V Lužné u Rakovníka objevíte Muzeum Českých drah, naše největší železniční muzeum, dokonce víme i o nejmladším železničním uzlu v České republice, největší nákladové stanici u nás a nejvyšším kamenném železničním mostu nejenom v Česku, ale zřejmě v celé Evropě: toto prvenství patří viaduktu Žampach.

Zajímavé rekordy a velké proměny provázejí také Hlavní nádraží v Praze. Není jen největší osobní železniční stanicí v České republice, kde denně odbaví až 100 tisíc cestujících, patří také k nejhezčím secesním památkám Prahy. Historická budova a hala nad kolejištěm jsou dokonce vůbec největší secesní památkou České republiky. Železniční provoz tu byl zahájen 14. prosince 1871 a od té doby nádraží funguje prakticky nepřetržitě, a to i během několika přestaveb a rekonstrukcí. Klenotem budovy je původní hala pokladen s kopulí zdobenou stylovými motivy a sochami Stanislava Suchardy a Ladislava Šalouna, nynější Fantova kavárna, a další reprezentativní prostory, kterým se vrací původní historická podoba.
 

Tunely: od historických skvostů k moderním obrům

Zajímavé osudy provázejí i železniční tunely. Jednu z nejnovějších a největších
staveb na české železniční síti najdete na okraji Plzně. Jedná se o Ejpovický tunel dlouhý 4150 metrů, nejdelší v České republice. Jeho výstavba začala v roce 2013 a do pravidelného provozu s cestujícími byl uveden v prosinci 2018. Nejdelší železniční tunel ale dlouho byl tunel pod Špičákem na trati z Plzně do Železné Rudy, který měří 1747 metrů a první vlak jím projel 20. října 1877.

Tak dlouho si Ejpovický tunel svůj rekord neudrží; v blízké budoucnosti ho předstihne 4,8 km dlouhý Chotýčanský tunel na trati mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Po dokončení všech mostů a tunelů kolem roku 2029 bude trať dvoukolejná, elektrifikovaná a jízdní doba mezi hlavním městem a jihočeskou metropolí se zkrátí na 1,5 hodiny.

Už o rok dřív by měl být dokončen 3,5 km dlouhý tunel pod Letištěm Václava Havla Praha s podzemní stanicí. Na pět minut zkrátí jízdu na trati z Ústí nad Orlicí do Chocně 5 km dlouhý tunel Oucmanice, rekordmanem mezi tuzemskými tunely se ovšem s délkou 24,7 km stane dvojice jednokolejných Tachlovických tunelů. Po jeho dokončení vám cesta z Berouna na Smíchov potrvá pouhých 13 minut!
Vydejte se na výlet po kolejích

Vydejte se na výlet po kolejích

Máte cestovatelského ducha a rytmus kolébání vlaku vám zrychluje tep? Inspirujte se našimi dnešními tipy a projeďte se s námi po kolejích zajímavých železničních tratí nebo ve vagonech tažených parními lokomotivami.

22 filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

22 filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Tentokrát uděláme radost všem fanouškům železnice, literatury a filmů: vydali jsme se po peronech a kolejích pátrat po uměleckých dílech, kde duní vlaky a ze stránek na nás pomrkávají kreslené parní mašinky pana Milera. Následující řádky voní dehtem a karbolem, mezi nimi uniká pára a tu a tam se ozve táhlé zahoukání.

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Plánici, městečko v malebném Pošumaví, znají zejména ti, kteří jezdí na dovolenou k blízkému rybníku Hnačov a milovníci technických památek. Právě tady se narodil proslulý elektrotechnik a vynálezce František Křižík (8. července 1847, Plánice – 22. ledna 1941, Stádlec u Tábora). Vynalezl obloukovou lampu se samočinnou regulací, světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a další zařízení.

21 nejkrásnějších nádraží

21 nejkrásnějších nádraží

Cestujete vlakem a rádi si prohlédnete hezká nádraží? Pak se vám bude líbit našich 21 tipů. Některá nádraží znáte ze soutěže Nejkrásnější nádraží, jiná zase z filmů či seriálů, a další třeba jako místa, kam jezdíte na dovolenou nebo na výlet. Nejlepší překvapení jsou pak ta, která zatím neznáte – a navíc vám poradíme, kam se můžete podívat v okolí!

#světovéČesko a výlet se zubačkou po nejstrmější železnici v Česku

#světovéČesko a výlet se zubačkou po nejstrmější železnici v Česku

Žádná železniční trať u nás není strmější než ozubnicová železnice, která vede z Tanvaldu do Harrachova. Jízda zubačkou je zážitkem nejenom pro nadšené výletníky, milovníky železnic a fanoušky technických kuriozit, ale i pro rodiny s dětmi a fotografy.

#světovéČesko a úzkokolejka z Třemešné do Osoblahy: úzká, krásná a milovaná

#světovéČesko a úzkokolejka z Třemešné do Osoblahy: úzká, krásná a milovaná

Vydejte se na výlet do krajiny Osoblažska, kde na milovníky technických památek čeká skutečný poklad: nezvykle klikatá Osoblažka aneb úzkorozchodná železnice z Třemešné do Osoblahy. Užijete si projížďku vlakem po staré, krásné a bezkonkurenčně nejklikatější úzkorozchodné dráze v Česku. Vzorné pasažéry tu dokonce občas nechají přiložit pod kotel parních vlaků nebo si zahoukat na píšťalu!

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech, kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.

#světovéČesko a koněspřežka z Českých Budějovic do Lince: rekordy a výlety po jejích stopách

#světovéČesko a koněspřežka z Českých Budějovic do Lince: rekordy a výlety po jejích stopách

První železnice s veřejným provozem na evropské pevnině (protože ta úplně první byla v Británii, tedy na ostrovech), v době svého vzniku nejdelší evropská železnice a zároveň základ budoucí moderní evropské železniční sítě: tím vším byla koněspřežná železnice, která od roku 1832 spojovala České Budějovice s Lincem.

#světovéČesko a železniční obr na Plzeňsku: znáte Pňovanský most?

#světovéČesko a železniční obr na Plzeňsku: znáte Pňovanský most?

Železniční mosty často znají jen opravdoví fandové. Z oken vlaku je obvykle nevidíte, spousta z nich navíc je schovaná v nepřístupném terénu. Kdyby stály jinde, byly by z nich výletní hvězdy: platí to i pro Pňovanský most, který se klene přes vodní nádrž Hracholusky. Právě z něj se totiž výletní cíl stal v roce 2019.

Trať Tanvald – Harrachov – jediná ozubnicová trať v České republice

Trať Tanvald – Harrachov – jediná ozubnicová trať v České republice

Naše jediná ozubnicová trať spojuje Tanvald s Harrachovem. Celkem měří 12 km a největší stoupání činí 58%. Dnes je v provozu 12 kilometrů trati z Tanvaldu do Harrachova, které se mezi lidmi říká kořenovská Zubačka nebo také Polubenka.

Trať Frýdlant – Heřmanice – nejužší koleje v České republice

Trať Frýdlant – Heřmanice – nejužší koleje v České republice

Nejužším rozchodem kolejí se může pochlubit trať z Frýdlant – Heřmanice, která má rozchod 750 mm. Trať, nacházející se v severních Čechách u hranic s Polskem a Německem, byla pro veřejnou dopravu otevřena 25. srpna 1900.

21 českých NEJ: nejstarší, nejhlubší, nejvyšší…

21 českých NEJ: nejstarší, nejhlubší, nejvyšší…

Jako zkušení výletníci a návštěvníci portálu Kudy z nudy toho o Česku určitě víte spoustu, ale co když se vás zeptáme na nejrůznější česká nej? Otázky na nejvyšší českou horu, nejjižnější nebo nejsevernější obec samozřejmě vynecháme, to by bylo moc jednoduché. Víte ale, ve kterém městě mají nejužší uličku, kde stojí největší dřevěný kůň anebo která radnice má nejvyšší věž? Pojďte otestovat své znalosti!

#světovéČesko a výlet Teplickým Semmeringem do Krušných hor

#světovéČesko a výlet Teplickým Semmeringem do Krušných hor

Železniční trať stoupající z Mostu přes Dubí do Moldavy patří k nejhezčím u nás. Je to skrz naskrz horská železnice: zdolává převýšení přes 500 metrů, z oken vlaku se nabízejí úchvatné výhledy a nedají na ni dopustit hlavně cyklisté, turisté a běžkaři, které vyváží na hřeben Krušných hor.

#světovéČesko a výlet po železnicích světových jmen: Pražský, Teplický, Krušnohorský a Slezský Semmering

#světovéČesko a výlet po železnicích světových jmen: Pražský, Teplický, Krušnohorský a Slezský Semmering

V Evropě neexistuje slavnější horská trať než rakouský Semmering: byla první, dodnes si zachovala historický ráz a v roce 1998 byla zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO. Podle ní se přezdívá dalším tratím s velkým převýšením, tunely, viadukty a se skvostnými výhledy.

#světovéČesko a Mladějovská průmyslová dráha: výlety úzkokolejkou do starých dolů

#světovéČesko a Mladějovská průmyslová dráha: výlety úzkokolejkou do starých dolů

Mladějovská průmyslová dráha je mezi technickými památkami skutečná legenda. Máme štěstí, že se po ní dodnes můžeme svézt, a to výletním vlakem taženým vzácnou parní lokomotivou, která po úzkokolejce jezdila už v době jejího vzniku před více než sto lety a byla také svědkem ukončení pravidelného průmyslového provozu. Nebýt spousty náhod, dnes by už neexistovala.

#světovéČesko a Zubrnická železnice: trať, po které jezdili Páni kluci

#světovéČesko a Zubrnická železnice: trať, po které jezdili Páni kluci

Po železniční trati, která do Zubrnic šplhá z údolí Labe, projel první vlak 18. srpna 1890. V roce 1978 ale někoho napadlo, že lokálka přestala stačit „moderní“ době a vlaky tudy projely naposledy. Krásnou vzpomínku na běžný provoz, nádhernou trať a okolní krajinu ale máme jednou provždy zaznamenanou ve filmu Páni kluci. V létě 1975 ho tu natáčela Věra Plívová-Šimková podle literární předlohy Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera.

30 tipů na výlet do železničního muzea

30 tipů na výlet do železničního muzea

Máte rádi staré lokomotivy? Zajímá vás historie železnice? Vydejte se do některého z železničních muzeí, která ukazují minulosti i současnost železnice. Krásné chvíle si zde užijí tatínkové i děti.

České dráhy od soboty otevírají historické nádražní salonky

České dráhy od soboty otevírají historické nádražní salonky

České dráhy v sobotu zahájí oslavy 100. výročí vzniku Československa komentovanými prohlídkami historických salonků na pražském hlavním nádraží a na Masarykově nádraží. Reprezentativní prostory pražských vlakových nádraží, které dříve využívali panovníci a později českoslovenští a čeští prezidenti při cestách po železnici, budou moci zájemci navštívit každou poslední sobotu v měsíci až do konce roku.

Buštěhradská dráha

Buštěhradská dráha

Rozvoj těžby uhlí na Kladensku v 19. století vyvolal požadavek nahradit koněspřežnou dráhu výkonnějším dopravním prostředkem. Proto byla roku 1852 založena Buštěhradská železniční společnost, která od 1. ledna 1855 obdržela koncesi k provozování parostrojní železnice.

Nádraží Praha-Dejvice – nejstarší pražské nádraží

Nádraží Praha-Dejvice – nejstarší pražské nádraží

Nejstarší pražské nádraží stojí v Dejvicích, v provozu je od roku 1830. Původně tady začínala nákladní Lánská koněspřežka, po které se vozilo hlavně dřevo z Křivoklátských lesů. Za první republiky nádraží využíval prezident Masaryk pro cesty do lánského zámku.

Železniční uzel Česká Třebová – největší nákladová stanice v České republice

Železniční uzel Česká Třebová – největší nákladová stanice v České republice

Jedním z nejdůležitějších železničních uzlů a největší nákladní stanici je Česká Třebová. Nachází se zde rozsáhlé seřaďovací stanice, velké osobní nádraží, kde zastavují téměř všechny osobní vlaky, které přes něj projíždějí a Depo kolejových vozidel.

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží pamatuje přítomnost řady významných politických osobností. Dnešní podoba je jen chabým odleskem někdejší nádhery, kterou připomíná částečně zachovaný zlatem dekorovaný trámový strop a krb, zárubně dveří a židle z přelomu 19. a 20. století.

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt – nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt spojuje Masarykovo nádraží v Praze přes ostrov Štvanici s Bubny. Je historicky prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a také druhým nejstarším pražským mostem přes Vltavu.

Další aktuality

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
Zážitky

50 tipů na Svatováclavské slavnosti 2023: Sv. Václav a dny otevřených dveří, poutě, trhy i veteráni

Na portálu Kudy z nudy myslíme jen na vás a na nadcházející zářijový svátek! Abyste si stačili volno jak se patří naplánovat, připravili jsme na 28. 9. 2023 bohatou nálož tipů ze všech koutů Česka. Vyberete si některou ze svatováclavských slavností? Vypravit se můžete do měst, na hrady i zámky, na vinobraní, pivní slavnosti, zahradnické trhy a dokonce i turistické pochody a vodácké závody.
Zážitky

Mistrovství Evropy v baseballu Eurobaseball 2023 je tu! Užijte si zápasy, fanzóny i nadační den

Mistrovství Evropy v baseballu mužů – Eurobaseball 2023 se bude konat mimo jiné také na pěti stadionech v České republice. Na soutěžní část se můžete přijít podívat už od neděle 24. září, hrát se bude do 1. října. Mimo napínavé zápasy se fanoušci mohou těšit na opravdu nabitý doprovodný program. Velké fanzóny čekají na příznivce baseballu v Ostravě a zejména v Brně.
Zážitky

Novinky turistické sezony 2023 – přehled zajímavých novinek a rekonstrukcí

Jaké jsou turistické novinky sezony 2023? Cestovatelský portál Kudy z nudy, připravil přehled novinek a zajímavostí pro letošní rok, které by vám rozhodně neměly uniknout. Poradíme vám, kam zajít do nových expozic, kde navštívit nová muzea, kam na nové naučné stezky anebo která rekonstrukce hradu či zámku se opravdu povedla. Na některé si ještě musíte počkat, jinde už slavnostní otevření proběhlo a rádi vás přivítají s otevřenou náručí. Užijte si skvělé výlety v Česku!
Zážitky

Výlety v barvách podzimu: zážitky pro celou rodinu 2023

Když se léto začne pomalu měnit v podzim, nastává nejlepší doba pro podnikání rodinných výletů. Proč? Počasí je mírnější, chod domácnosti se opět dostává do zaběhnutých kolejí, a tak lze volné soboty a neděle či případně prodloužené víkendy věnovat právě výletům po naší vlasti. A volno navíc slibují i tradiční podzimní státní svátky. Hledáte-li inspiraci, co s rodinou podniknout, jsou tipy portálu Kudy z nudy pro vás to pravé ořechové. Najdete v nich přehled těch nejzajímavějších novinek letošní sezóny pro nejmenší turisty, školou povinná dítka i odrostlé mládežníky. Užijte si barevný podzim pestrou paletou výletů pro všechny!
Zážitky

Těšíte se na podzimní prázdniny? Nepropásněte zajímavé akce!

Podzimní prázdniny přináší řadu zajímavých nápadů na rodinné výlety. Spojit je můžte s prodlouženým víkendem a oslavit netradičně Den vzniku samostatného československého státu. Kam vyrazit od čtvrtka 26. do neděle 29. října 2023? Co třeba vzít děti rovnou do pohádky, za zvířátky do zoo anebo si užít volno v aquaparku? Možností je celá řada, přehled toho nejlepšího vám přináší portál Kudy z nudy.
Zážitky

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se na Kudy z nudy s osobnostmi českého filmu! Některé zná celý svět, o jiných jste zatím možná ještě neslyšeli. Vypravíme se za držiteli Oscara i za těmi, kteří zatím nominaci neproměnili, po stopách oblíbených českých filmů i jejich tvůrců.
Zážitky

20 tipů, kde najít středověkou atmosféru

Přibližte se blíže historii, poznejte staré legendy, zažijte rytířská klání, středověká tržiště, navštivte rytířské sály a restaurace se středověkou atmosférou, které nabízí pestré pochoutky české kuchyně. Kam se vydat zpět do časů minulých vám poradí portál Kudy z nudy.
Zážitky