Lužná

Ve středních Čechách u Rakovníka leží obec Lužná, kterou znají především všichni milovníci železnic. Za prvé byla jednou z posledních stanic s parním provozem, který tu skončil až na sklonku sedmdesátých let. Za druhé v sezoně tu můžete navštívit Železniční muzeum ČD, největší svého typu u nás.

Lužná: tři obce v jedné

Před výletem do Lužné se raději podívejte na mapu, protože obec se skládá z několika částí. Nejblíž k Rakovníku se nachází historické jádro s Masarykovým náměstím a barokním kostelem sv. Barbory. Severně odtud se u železniční stanice a Železničního muzea ČD nachází další část, označovaná Lužná II., jejíž dominantou je kostel Církve československé husitské z dob první republiky. K Lužné patří ještě několik osad v křivoklátských lesích, například Belšanka, Krásná dolina a Čistý rybník, kde v hlavní sezoně zve k prohlídce Muzeum amerických historických automobilů JK CLASSICS.
 

Železniční muzeum Českých drah

Pro Lužnou se stala osudem železnice. V důležitém dopravním uzlu na rozhraní středních a severozápadních Čech se kříží tratě z Prahy přes Kladno do Rakovníka a směrem na Žatec a Chomutov. V bývalé výtopně společnosti Buštěhradské dráhy z roku 1871 objevíte Železniční muzeum ČD. Největším lákadlem je vedle unikátních parních lokomotiv úzkorozchodná dráha, která původně sloužila podnikové dopravě kladenských hutí POLDI. V sezoně se to pořádají řady akcí včetně oblíbených jízd parních vlaků na trati Lužná–Krupá–Kolešovice.
 

Výlety po Křivoklátsku

Poloha na okraji Křivoklátských lesů, přírodního parku Džbán a zároveň v mikroregionu Poddžbánsko napovídá, že okolí Lužné je k výletům jako stvořené. Západně od obce objevíte pozůstatky středověkého hradu Hlavačov, bývalého správního centra Rakovnicka. Naučná stezka Louštín vede na stejnojmenný zalesněný vrch s vyhlídkou do kraje, zbytky příkopů a náspů na vrcholu připomínají prastaré hradiště. Nedaleko rovněž leží Krušovice se známým pivovarem.
 

Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka

Už je tomu více než dvacet let, co bylo v někdejším depu v Lužné u Rakovníka otevřeno železniční muzeum Českých drah. Letos přivítá první návštěvníky v sobotu 27. dubna. Přijeďte se podívat a dopřejte si pořádnou dávku nostalgie.
Lužná, Středočeský kraj

Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka

Už je tomu více než dvacet let, co bylo v někdejším depu v Lužné u Rakovníka otevřeno železniční muzeum Českých drah. Letos přivítá první návštěvníky v sobotu 27. dubna. Přijeďte se podívat a dopřejte si pořádnou dávku nostalgie.
Lužná, Středočeský kraj

Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů

Opening Party v muzeu JK Classics pořádáme k otevření naši muzejní a veteránské sezony 2024. Součástí akce je sraz nejenom amerických veteránů v areálu muzea, živá rock ´n rollová hudba, stylové občerstvení.
Lužná, Středočeský kraj

Parní víkend v železničním muzeu v Lužné

Už je tomu více než dvacet let, co v někdejší výtopně pro parní lokomotivy v Lužné u Rakovníka bylo otevřeno železniční muzeum Českých drah, největší svého druhu v České republice. Přijeďte se podívat a dopřejte si pořádnou dávku nostalgie.
Lužná, Středočeský kraj

Muzejní noc v ČD Muzeu Lužná u Rakovníka

V letošním roce se k 20. ročníku Festivalu muzejních nocí přidává i ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka.
Lužná, Středočeský kraj

Rodinný den v Muzeu ČD v Lužné u Rakovníka

Zábavný den zaměřený na rodiny s dětmi. Pro návštěvníky budou připraveny různé soutěže a hry s odměnou na konci. V provozu bude také úzkorozchodná drážka s parní lokomotivou Krauss č. 21.
Lužná, Středočeský kraj

Z muzea do muzea parním vlakem trase Lužná-Chomutov a zpět

O prázdninových středách můžete spojit návštěvu našeho největšího železničního muzea v Lužné u Rakovníka s projížďkou historickým vlakem, který vás doveze do Chomutova, kde bude zpřístupněn železniční depozitář Národního technického muzea.
Lužná, Středočeský kraj

Parním vlakem z Muzea ČD k Berounce

Pojeďte historickou soupravou s lokomotivou „Kremák“ z železničního muzea v Lužné u Rakovníka k Berounce, na Křivoklát a do Nižboru.
Lužná, Středočeský kraj

Aktivity v obci Lužná

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.
Lužná, Středočeský kraj

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v Lužné u Rakovníka

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v obci Lužná u Rakovníka vás zve na výlet za historií vonící po benzínu. Ve 4 halách a venkovních expozicích naleznete přes 80 těch nejzajímavějších luxusních veteránů americké produkce. Hlad a žízeň uhasíte v místním stylovém bistru BAR59.
Lužná, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Hlavačov u Lužné

Západně od Lužné, v lese, který dnes známý jako Hlavačov , byl zřejmě na počátku 12. století založen lovecký hrádek. V historických pramenech je nazýván Starým hrádkem a je jisté, že patří k nejstarším a svého času k nejvýznamnějším královským hradům.
Lužná, Středočeský kraj

Kostel sv. Barbory v Lužné u Rakovníka

Kostel v Lužné je doložen již ve 14. století, fara však zanikla za husitských válek a zprávy o kostele od roku 1422 chybějí. Současná stavba je pozdně barokní.
Lužná, Středočeský kraj

Kostel Církve československé husitské v Lužné

Kostel postavený v roce 1925 podle návrhu známého pražského architekta Tomáše Šaška je ojedinělou modernistickou sakrální stavbou zachovanou v původním stavu. Prohlídka interiéru je možná v době konání akcí.
Lužná, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Rakovnicko


Výlet za kameny obestřenými tajemstvím na Lounsko

Louny leží v centru výskytu menhirů, kamenných řad či kruhů. Kdekdo zná Kounovské kamenné řady, menhir zvaný Zakletý mnich u Drahomyšle anebo menhir nazývaný Kamenný muž či Zkamenělý pastýř nedaleko Klobuk.

Už jste navštívili zbrusu nový středověký hrad? Musíte do Červeného Újezdu

Nevěříte, že by se na počátku třetího tisíciletí někdo pustil do stavby klasického středověkého hradu? Z omylu vás vyvede sídlo, které vyrostlo v letech 2000–2001 v malé vesnici jižně od Kladna. Když byl hrad hotový, majitel zpřístupnil výsledek svých snah veřejnosti.
Červený Újezd, Na hrady a zámky