ÚvodAktualityČeské dráhy od soboty otevírají historické nádražní salonky
Památky

České dráhy od soboty otevírají historické nádražní salonky

  • 27. dubna 2018
České dráhy v sobotu zahájí oslavy 100. výročí vzniku Československa komentovanými prohlídkami historických salonků na pražském hlavním nádraží a na Masarykově nádraží. Reprezentativní prostory pražských vlakových nádraží, které dříve využívali panovníci a později českoslovenští a čeští prezidenti při cestách po železnici, budou moci zájemci navštívit každou poslední sobotu v měsíci až do konce roku.
Hlavní nádražíKomentovanými prohlídkami historických salonků na pražském hlavnímMasarykově nádraží tuto sobotu (28. 4. 2018) zahájí České dráhy oslavy stého výročí vzniku Československé republiky. Reprezentativní prostory, které dříve využívali panovníci a později českoslovenští a čeští prezidenti při cestách po železnici, budou otevřené od 10 do 17 hodin. Možnost navštívit salonky budou mít zájemci také každou další poslední sobotu v měsíci až do konce letošního roku.

Salonek HlavníNávštěvníci si tu prohlédnou nejen architektonicky cenné interiéry, ale také historické fotografie obou nádraží. Zároveň budou mít možnost zakoupit si upomínkové předměty (pohlednice, turistické vizitky apod.) nebo otisknout pamětní razítko. Kdo bude chtít dozvědět se detaily z historie pražské železnice, může se vydat na komentovanou vycházku mezi hlavním a Masarykovým nádražím. Z důvodu omezeného počtu míst je potřeba se dopředu přihlásit na e-mailu bezouska@gr.cd.cz. Vycházky se konají ve dnech 28. dubna, 19., 20., 26. května, 30. června, 1. července, 28. července, 25. srpna, 8. září, 27. října a 29. prosince, a to vždy od 14:00 hodin.

Masarykův salonek MasaryčkaVycházka začne na Masarykově nádraží, kde se návštěvníci dozvědí, jaké problémy museli Pražané řešit, než do města přijel první vlak. Dozvědí se o prvních rocích železničního provozu v českých zemích a navštíví také čekárnu, která byla vybudována přímo pro císaře Františka Josefa. Cestou mezi dvěma nádražími průvodce ukáže, kudy vedlo městské opevnění, jakou cestou se vozilo do Prahy kutnohorské stříbro, a kde byl pražský šibeniční vrch. Ve Vrchlického sadech budou zastávky u rondokubistického kiosku, plastiky Sbratření a sochy prezidenta Wilsona. Vycházka bude končit na pražském hlavním nádraží, kde skupina navštíví nedávno zrekonstruovanou secesní Fantovu odjezdovou halu, připomene si osobnost Nicholase Wintona a nahlédne do unikátní císařské čekárny, ve které byl například v roce 1918 uvítán prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Vycházka bude doplněna bohatou řadou historických a dobových dokumentů. Komentované vycházky jsou zdarma.
 

Speciální vlaky u příležitosti výročí 100 let od vzniku Československa

Salonní vůzKromě možnosti prohlédnout si nádražní salonky na dvou nejdůležitějších pražských nádražích připravuje národní dopravce také další projekty, kterými připomene významné jubileum. Přes léto budou mít zájemci možnost navštívit tzv. Prezidentský vlak. Za běžných okolností je Masarykův salonní vůz deponován v areálu ČD Muzea v Lužné u Rakovníka, letos se s ním ale zájemci setkají i na dalších místech. Speciální souprava, v níž budou řazené mimo jiné salonní vozy, které vozily československé prezidenty, vyjede na konci června do vybraných destinací v České republice i na Slovensku. Ve vlaku bude i expozice věnující se cestám prezidentů. Svou cestu tento vlak ukončí na začátku září. Podle předběžného plánu navštíví Prezidentský vlak Prahu, Brno, Olomouc, Zlín, Pardubice, Plzeň, Karlovy Vary, Chomutov a další místa.

LegiovlakPo republice putuje také Legiovlak – projekt Československé obce legionářské a řady partnerů včetně ČD, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace československých legií. Na svou letošní pouť se Legiovlak vydal 15. března a bude jezdit až do 2. prosince 2018. Termíny a místa jsou uvedené na webu Legiovlaku, nejbližšími místy setkání jsou žel. zastávky Osek-město (28. – 29. 4.), Litoměřice
(1. – 6. 5.) a Mělník (8. – 13. 5.).

VlakProtokolární vlak na Národní den železnice 22. září 2018 si prohlédnete v Českých Budějovicích. Národní den železnice bude tematicky laděn k oslavám 100. výročí vzniku Československé republiky. Na místě budou k vidění unikátní historické stroje, které se významně podílely na psaní historie české železnice.

Speciální vlak Praha – Lužná u Rakovníka pojede v rámci výroční jízdy speciálního parního vlaku z Prahy do Lužné u Rakovníka ve státní svátek 28. října.

Na 21. a 22. prosince 2018 je naplánována rekonstrukce slavného návratu T. G. Masaryka z exilu vlakem – speciální souprava pojede z Rakouska přes Horní Dvořiště, České Budějovice, Veselí nad Lužnicí a Tábor do Prahy.
Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží Gurmánská turistika

Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží

Hlavní nádraží v Praze patří k nejvýznamnějším secesním památkám v Česku, je národní kulturní památkou. Kavárna byla původně odjezdová hala, později sloužila jako místo k posezení při čekání na vlak. Vychutnejte si kousek historie ve Fantově kavárně.

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka Památky

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

Socha Nicholase Wintona a dětí na Hlavním nádraží Památky

Socha Nicholase Wintona a dětí na Hlavním nádraží

Na prvním nástupišti pražského Hlavního nádraží spatříte emotivní sousoší sira Nicholase Wintona se dvěma dětmi, které „čekají na vlak“. Sir Nicholas George Winton v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Anglie.

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze Památky

Masarykův salonek na Masarykově nádraží v Praze

Masarykův vládní salonek na stejnojmenném pražském nádraží pamatuje přítomnost řady významných politických osobností. Dnešní podoba je jen chabým odleskem někdejší nádhery, kterou připomíná částečně zachovaný zlatem dekorovaný trámový strop a krb, zárubně dveří a židle z přelomu 19. a 20. století.

Masarykovo nádraží v Praze Památky

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Další aktuality

V pražské Jindřišské věži můžete opět obdivovat jedinečnou výstavu betlémů z Třeště

Jedinečnost a neopakovatelnou atmosféru betlémů z Třeště mohou návštěvníci obdivovat od 29. listopadu 2024 až do 2. února 2025 ve druhém a třetím patře v Jindřišské věži v Praze. Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v České republice. Pro ty, kteří to do Třeště mají daleko, je pražská výstava ideální možností, jak tradiční betlémářství z Vysočiny poznat.
11. prosinec 2024 17:00
Kultura, Praha

Stínadelské legendy ožívají v uličkách Malé Strany – poznejte Stínadelská tajemství

Máte rádi dobrodružné knihy Jaroslava Foglara a toužili jste odedávna objevit tajemná Stínadla? Pak si zkuste zahrát venkovní rodinnou hru Stínadelská tajemství na motivy knihy Záhada hlavolamu v uličkách pražské Malé Strany. Malí i velcí příznivci Rychlých šípů, Vontů a ježka v hleci se mohou vydat po jejich stopách v křivolakých uličkách podle speciální mapy.
11. prosinec 2024 16:00
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: Obrazárna a umění na Pražském hradě

Klenot Prahy, tradiční sídlo českých panovníků, nejnavštěvovanější památka Česka a jeden z největších hradních komplexů na světě: to všechno je Pražský hrad. Místo, které tvoří nezaměnitelné panorama hlavního města, je také úžasnou uměleckou galerií. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat Hrad tak, jak ho neznáte!
11. prosinec 2024 14:02
Kultura, Praha

Kalendář 2025: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Když běhat, tak pořádně, řekli jsme si na Kudy z nudy. Všem z rozrůstající se rodiny běžců a běžkyň proto nabízíme přehledný kalendář běžeckých akcí – malých i velkých, kratších i delších, všeobecně známých anebo takových, které možná zatím neznáte. Takže zkontrolujte si vybavení, dokupte co chybí a hurá na první závod!
11. prosinec 2024 13:20
Životní styl, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (14.12. – 15.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: FMX Gladiator Games 2024, Advent v Národním zemědělském muzeu na Letné, Knihex 14½, Mojin život v Rezervaci Dja v Zoo Praha , Staroměstská radnice dětem – Cesta do doby Lucemburků. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. prosinec 2024 7:00
Zážitky, Praha

Znáte Břevnovský klášter? Je nejstarším a dodnes činným mužským klášterem v Česku

Uprostřed jedné zimy, přesněji řečeno 14. ledna 993, došlo k založení Břevnovského kláštera. Nejstarší český mužský klášter benediktinského řádu nechali v Praze na Břevnově postavit kníže Boleslav II. z dynastie Přemyslovců a pražský biskup svatý Vojtěch. Při oslavách 1000. výročí založení kláštera roku 1993 povýšil papež Jan Pavel II. břevnovské opatství na arciopatství. Kromě toho je klášter je považován za nejstarší písemně doložené místo vaření piva v celé České republice, v tradici pokračuje Břevnovský klášterní pivovar.
11. prosinec 2024 6:00
Památky, Praha

Věda a historie není nuda: tradice a výročí vzniku známých pražských klášterů

Podobně jako letopočty končící čtyřkou patří Rokům české hudby, trojky na koncích letopočtů spojují vznik pražského biskupství a několika klášterů. Jde například o klášter sv. Jiří na Pražském hradě, Břevnovský, Anežský a Strahovský klášter. Pojďte se tam podívat s Kudy z nudy!
10. prosinec 2024 8:26
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Pražském Jezulátku a jeho příbuzných

Jedna z hlavních pamětihodností Prahy. Magnet pro věřící a poutníky z celého světa. Fascinující světový fenomén, leckde známější než Jan Nepomucký, české pivo, Hradčany nebo Antonín Dvořák. Tím vším je Pražské Jezulátko, drobná soška opředená mnoha mýty.
9. prosinec 2024 20:06
Památky, Praha