Úvod > Aktuality > #světovéČesko a úzkokolejka z Třemešné do Osoblahy: úzká, krásná a milovaná
Zážitky

#světovéČesko a úzkokolejka z Třemešné do Osoblahy: úzká, krásná a milovaná

  • Vydáno7. dubna 2021
Vydejte se na výlet do krajiny Osoblažska, kde na milovníky technických památek čeká skutečný poklad: nezvykle klikatá Osoblažka aneb úzkorozchodná železnice z Třemešné do Osoblahy. Užijete si projížďku vlakem po staré, krásné a bezkonkurenčně nejklikatější úzkorozchodné dráze v Česku. Vzorné pasažéry tu dokonce občas nechají přiložit pod kotel parních vlaků nebo si zahoukat na píšťalu!
Nostalgická krása starých úzkokolejek: klikatá úzkorozchodná železnice z Třemešné do Osoblahy a rumunská železnice Vișeu de Sus, poslední karpatská lesní železnice
úzkorozchodná železnice Třemešná - Osoblaha
Vișeu de Sus Rumunsko
Osoblažsko, krajinu v podhůří Jeseníků přezdívanou Slezská Haná, zle pošramotila druhá světová válka. Centrum regionu, historické město Osoblaha, kde ještě na přelomu 19. a 20. století žilo přes pět tisíc obyvatel, bylo na konci války téměř kompletně srovnáno se zemí. Osoblaha tehdy nepřišla jen o titul města, ale také o většinu obyvatel; ti německy mluvící odešli hned po válce, nových přišlo málo. V dnešní době se ovšem Osoblažský výběžek znovu probouzí a láká návštěvníky například na výlet po unikátní úzkorozchodné trati.
 

Osoblažka, nejklikatější železnice u nás

V 19. století Osoblažsko leželo na periferii Rakouska-Uherska, a tak se o železnici rozhodovalo jinde. Novou trať z Albrechtic (dnešní Město Albrechtice) přes Osoblahu a dnešní česko-polské hranice do obce Raclawice Slaskie vláda schválila teprve v roce 1893, stavět se začalo na jaře 1898. Plány se ale nakonec hodně změnily: místo v Albrechticích Osoblažka odbočuje z hlavní trati v Třemešné, místo Raclawic skončila už v Osoblaze.

Zvlášť těžce ale místní nesli to, že trať s normálním rozchodem nahradila úzkokolejka. Důvod? Železnice s úzkým rozchodem 760 mm se dokázala lépe přizpůsobit terénu a náklady na stavbu byly o třetinu nižší než u běžného rozchodu. V tom je Osoblažka skutečně jedinečná: na dvaceti kilometrech se nachází celkem 102 oblouků, a jde tak o nejklikatější trať v Česku. Navíc mezi Třemešnou ve Slezsku a Liptaní vlaky dodnes projíždějí nejostřejším obloukem našich železnic o poloměru pouhých 75 metrů. Soupravy tu musí jezdit téměř krokem, ale to vůbec nevadí: Osoblažská úzkokolejka zkrátka nikam nespěchá a možná i čas tu plyne pomaleji než jinde.
 

Letní parní vlaky, akce a Technotrasa

Na rozdíl od Osoblahy druhá světová válka trať nijak výrazně nepoškodila, v roce 1958 po ní začaly jezdit nové motorové lokomotivy a později i nové osobní vozy. V roce 1960 se Osoblažka rozloučila s původním vozovým parkem i s parním provozem. Parní lokomotivy se ale časem na trať vrátily a dnes především v letní sezóně oživují turistický ruch. Parními vlaky se můžete svézt také při zahájení turistické sezony a při nejrůznějších akcích, které se na železnici a v okolních obcích konají. Jediná trať svého druhu v Českém Slezsku je rovněž oblíbenou zastávkou Technotrasy, virtuální trasy propojující významné industriální památky na severní Moravě a ve Slezsku.
 

Po úzkokolejce od stanice ke stanici

Kolik stanic vlastně úzkokolejka spojuje? Počítejte s námi: z nádraží v Třemešné trať začíná klesáním až 26‰ k mostu přes silnici Krnov–Jindřichov a potok Mušlov. Dále trať stoupá nejstrmějším stoupáním na trati, 27‰, a dál až téměř do cílové Osoblahy jede z kopce. Kousek za vrcholkem stoupání z Třemešné vlak projíždí již zmíněným obloukem s poloměrem pouhých 75 metrů; možná to místo poznáte sami, rychlost je tu snížená na 20 kilometrů za hodinu. Jen pár desítek metrů od trati také leží Liptaňský bludný balvan, směrem na sever se můžete vypravit k rozhledně na vrchu Strážnice.

Za Liptaní s krásným cihlovým kostelem Nanebevzetí Panny Marie úzkokolejka míří ke stanicím Dívčí Hrad a Horní Povelice; zejména ta první leží dost daleko od stejnojmenné obce. Následuje Amalín a pak Slezské Rudoltice s nádražím, které vypadá jako z dob první republiky. Rekonstruovanou zastávku dostala úzkokolejka jako originální dárek k oslavám 120. narozenin v roce 2018. Přibližně kilometr od nádraží se nachází zámek Slezské Rudoltice, kdysi přezdívaný Slezské Versailles. Údolím potoka Lužná pak vlak pokračuje do zastávky Koberno a pak romantickým lesnatým úsekem říčky Osoblahy kolem Dubského mlýna a zříceniny hradu Fulštejna míří do Bohušova. Za ním pak trať v dalších obloucích vyjede z údolí a po netypicky rovném úseku se vydá k cíli na okraji Osoblahy, přímo u česko-polské hranice.
 

Úzkokolejkou Vișeu de Sus do rumunských lesů

  • Úzkokolejné lesní železnice byly před sto lety běžným koloritem evropských hor. Svážely vytěžené dřevo k hlavním tratím, staré průvodce je výletníkům doporučovaly pro zkrácení dlouhých výstupů nebo sestupů. Většina tratí už dávno dosloužila, výjimkou je rumunská železnice Vișeu de Sus, poslední karpatská lesní železnice.
  • Trať začíná ve městečku Vișeu de Sus v nadmořské výšce 500 metrů a šplhá údolím řeky Vasserul do pohoří Maramureš. Koleje končí v nadmořské výšce kolem 950 metrů, v místech, kudy nevede žádná jiná cesta a kde není možný jiný způsob dopravy než po železnici.
  • Železnice se často nazývá jednoduše Mocăniţa, což je ovšem obecný rumunský výraz pro lesní úzkokolejku. Základem je patrně slovo mocan / pastevec, horal, přípona -ita vyjadřuje zdrobnělinu a láskyplný vztah.
  • Lesní železnice s rozchodem 760 mm se začala budovat v roce 1932, hlavní úsek měřil 40 kilometrů. Tak jako jinde i tady na hlavní trať navazovaly kratší odbočky do bočních údolí, které se vždy po ukončení těžby rozmontovaly a přenesly na jiné místo.
  • Lesní železnice Vișeu de Sus je výjimečná v tom, že po ní kromě nákladních vlaků a spojů svážejících dělníky do práce jezdí i turistické vláčky, zpravidla tažené parní lokomotivou; v provozu jsou od března do října. Kuriozitou jsou drezíny, které vypadají jako osobní auta, ovšem s podvozkem, upraveným pro železniční provoz; pomocí speciálního zvedáku se mohou otáčet podle zvoleného směru.
  • Železnici Vișeu de Sus občas trápí povodně, nepočítejte ani s tím, že si ji projedete celou: výletní vlaky obvykle končí přibližně v polovině tratě (21,6 km) ve stanici Paltin s možností občerstvení. Od roku 2000 úzkokolejku provozuje švýcarská nezisková organizace Hilfe für die Wassertalbahn.
Osoblaha

Osoblaha

Osoblahu, která leží v Osoblažském výběžku téměř na hranicích s Polskem, známe jako cílovou zastávku úzkokolejky, začínající v Třemešné ve Slezsku. Leckdo se ale projde pouze po nádraží a hned se vrací zpátečním vlakem – a to je rozhodně škoda.

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Slezské Rudoltice

Slezské Rudoltice

Slezské Rudoltice objevíte v Osloblažském výběžku téměř na hranicích s Polskem. Poznáte je například při výletu vlakem po úzkokolejce z Třemešné do Osoblahy, vypravit se můžete i na rudoltický barokní zámek, který býval jedním z kulturních center Slezska.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

#světovéČesko a čtyřikrát Versailles: ve Francii, ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

#světovéČesko a čtyřikrát Versailles: ve Francii, ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Zámek v městečku Versailles nedaleko Paříže byl sídlem francouzských králů a určoval styl: inspirovaly se jím paláce v Petrodvorcích u Sankt Petěrburgu, vídeňský Schönbrunn a dokonce i několik zámků v Česku. Vyberte si: nabízíme Versailles v Čechách, ve Slezsku nebo na Moravě.

Další aktuality

Bílé výlety: po Bílých mostech třeba do Bílé nebo do Bílých Karpat

Bílé cestování k zimě patří: bílé jsou zasněžené svahy hor i sjezdovky, běžkaře zase lákají bílé stopy. Pojďte se na tu bílou podívat zblízka s portálem Kudy z nudy: co myslíte, kolik bílých míst vypátráme v mapách v době, kdy už bylo všechno prozkoumáno, zmapováno, změřeno a probádáno?
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Zažijte s dětmi pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

Nevíte, jak zabavit děti o pololetních prázdninách? V pátek 3. února se vydejte do ostravské zoologické zahrady, kde bude o pololetních prázdninách připraven speciální program. Za mimosezónní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení. Všichni školáci se mohou těšit i na malý dárek.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Šestý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 28. – 29. ledna 2023 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Anketu Alej roku 2022 vyhrála lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále

Alejí roku se stala lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále. Soutěž o nejkrásnější alej vyhlašuje pravidelně už dvanáct let spolek Arnika. Do ročníku 2022 nominovali lidé 93 alejí a stromořadí ze všech 14 krajů v České republice. Smyslem soutěže je prohloubit zájem lidí o stav veřejné zeleně.
Moravskoslezský kraj | Příroda