Úvod > Aktuality > #světovéČesko a železniční obr na Plzeňsku: znáte Pňovanský most?
Památky

#světovéČesko a železniční obr na Plzeňsku: znáte Pňovanský most?

  • Vydáno17. července 2020
Železniční mosty často znají jen opravdoví fandové. Z oken vlaku je obvykle nevidíte, spousta z nich navíc je schovaná v nepřístupném terénu. Kdyby stály jinde, byly by z nich výletní hvězdy: platí to i pro Pňovanský most, který se klene přes vodní nádrž Hracholusky. Právě z něj se totiž výletní cíl stal v roce 2019.

Že jste o Pňovanském mostu dosud neslyšeli? Není divu, bez lávky pro cyklisty a pěší byl dříve skutečně těžko dostupný

Pňovanský most
Most Beipanjiang Čína
Železniční trať z Pňovan do Bezdružic zvaná Bezdružická lokálka oslaví v roce 2021 rovných 120 let existence. Podobně jako jiné lokální tratě i ta bezdružická zažívala lepší a horší časy, v posledních letech se jí ale daří: ekologicky čistá krajina kolem Konstantinových Lázní a Bezdružic je oblíbeným cílem výletníků z celého Plzeňska i z regionu Západočeských lázní.

Už samotné slovo lokálka vyvolává romantické představy a vzpomínky na malebné okolí, maličká nádraží a jediný pás stříbřitých kolejí, mizející v dálce. Jenže pro Bezdružickou lokálku to tak docela neplatí: najdete na ní totiž most, který svými parametry téměř nemá v Česku konkurenci.
 

Železniční obr nad Hracholuskou přehradou

První návrh 210 metrů dlouhého mostu na železniční trati z Pňovan do Bezdružic počítal s vybudováním pilířů z ocelové konstrukce, ale nebyl schválen, takže jeho současná podoba vychází z druhého návrhu z roku 1897. Tvoří ho dva zděné mostní pilíře s výškou 44 metrů a dva zemní pilíře na každé straně mostu. Nad nimi jsou tři ocelová pole, každé 55 metrů dlouhé.

Původně Pňovanský most vedl přibližně 47 metrů vysoko nad řekou Mží, ale v šedesátých letech 20. století po napuštění přehrady Hracholusky je mezi hladinou a železnicí „pouhých“ 37 metrů. Předcházelo tomu i zpevnění pilířů, aby odolaly zvýšené hladině vody.

Most se sice několikrát opravoval, ale o jeho kondici svědčila v posledních letech přezdívka Rámusák. V roce 2018 už byl v tak špatném technickém stavu, že Bezdružické lokálce hrozilo zastavení provozu. K tomu nakonec beztak došlo: během téměř rok trvající rekonstrukce byla všechna tři mostní pole vyměněna za nová. Výměna probíhala unikátní metodou a za velkého zájmu veřejnosti, kdy bylo nové pole navezeno na staré, obě se spojila a následně se pomocí hydraulického systému otočila kolem své osy. Vlaky se na Pňovanský most vrátily v dubnu 2019.
 

Výlet přes most

Pňovanského mostu se stal další výletní cíl na Plzeňsku: nový most totiž lemuje lávka pro pěší a cyklisty, která atraktivně propojila obě strany přehrady. Od nádraží v Pňovanech se teď k mostu dostanete pěšky po modré značce nebo na kole (cyklostezka č. 37). Cestou lze pozorovat důsledky kůrovcové kalamity, na rozcestí Pňovanský most pak odbočíte k Rámusáku. Lávka nevede přímo podél železniční trati, ale kopíruje oblouky mostní konstrukce. Pro někoho může být adrenalinovým zážitkem už samotný pohled dolů: podlahu totiž tvoří hustá ocelová mřížka. Tím hlavním ale je výhled do okolí na skalnaté břehy přehrady Hracholusky a výlet dál do lesů, polí a luk za přehradou, třeba k romantické zřícenině hradu Gutštejn nebo k zámku Trpísty.
 

Železniční rekordmani v Česku a ve světě

Že jste o Pňovanském mostu dosud neslyšeli? Není divu, bez lávky pro cyklisty a pěší byl skutečně těžko dostupný. Jak si stojí v porovnání s konkurencí?
  • K unikátním stavbám bude ještě pár let patřit 280 metrů dlouhý most přes Orlickou přehradu. Také tady po napuštění přehrady zbylo z původní výšky 68 metrů „jen“ 35 metrů. Byl postaven v roce 1889, dnes je součástí jednokolejné trati z Tábora do Písku a zároveň jde o jediné přemostění Vltavy na železnici od Českých Budějovic až k Praze. Přes 130 let stará impozantní stavba, pro svůj vzhled a umístění v krajině oblíbená mezi turisty, vodáky i fotografy, ale dosluhuje: už letos na podzim se o pár desítek metrů dál začne stavět nový železobetonový obloukový most. S rozpětím oblouku 156 metrů a délkou 316 metrů se bude podobat nedalekému Žďákovskému mostu.
  • Mezi rekordmany patří také kamenný železniční viadukt Žampach mezi stanicemi Luka pod Medníkem a Jílové u Prahy na trati Posázavského Pacifiku. S výškou 41,73 metrů je o necelý metr nižší než Nuselský most v Praze.
  • Skvělých parametrů dosahuje i most zvaný Bechyňská duha: vede přes něj vůbec první elektrifikovaná železnice, která v roce 1903 spojila Tábor s Bechyní. Most je dlouhý 225 metrů, oblouk má rozpětí 90 metrů, silnice, chodníky a koleje vedou necelých 60 metrů nad hladinou Lužnice.
  • Zmínit se musíme i o železničním mostu ve Znojmě, který na sklonku šedesátých let 19. století vznikl na trati spojující Vídeň s Jihlavou a Mladou Boleslaví. První vlak s cestujícími přejel po 220 metrů dlouhém a 48 metrů vysokém mostě v listopadu 1871. Viadukt ve své době představoval naprostou senzaci a cestujícím přijíždějícím od Vídně se naskytl úžasný pohled na staré Znojmo.
  • K nejvyšším (283 metrů) a s rozpětím 445 metrů také největším železničním mostům světa se řadí železniční most přes řeku Beipanjiang v Číně. Dosahuje délky 721 metrů a je postavený pro vysokorychlostní vlaky dosahující rychlosti 250 kilometrů za hodinu. Ještě větší ale bude most, který zkrátí trasu mezi čínskými městy Dali a Ruili s délkou 1 024 metrů a rozpětím oblouku 490 metrů.
Pňovanský most přes řeku Mži

Pňovanský most přes řeku Mži

Most přes údolí Mže u Nového Dvora (Pňovan) je impozantní památkou budování železniční sítě u nás. Svou velikostí je i netypickou ukázkou staveb budovaných na železničních tratích, které vznikly na základě zemského zákona o podpoře výstavby místních drah z roku 1892.

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice

Bezdružická lokálka Pňovany – Bezdružice a muzeum železnice

Místní železnice neboli lokálka – samo slovo o sobě vyvolává romantické představy a vzpomínky nejednoho trampa, turisty a příznivce stříbřitých kolejí. Trať Pňovany – Bezdružice byla zprovozněna v roce 1901 a dodnes nabízí výhled do malebné krajiny. Ve stanici Bezdružice se nachází malé muzeum.

Vodní nádrž Hracholusky

Vodní nádrž Hracholusky

Přehrada Hracholusky stojí na řece Mži přibližně 20 km západně nad Plzní. Přehrada vznikla vybudováním sypané hráze v roce 1964 a zaplavením malebného údolí řeky Mže.

Další aktuality

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: 15 tipů za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
Plzeňský kraj | Památky

Vydejte se po stopách židovské Plzně

V Plzni najdete celou řadu památek, které odkazují na dlouhou historii místního židovského obyvatelstva. Velká synagoga, pátá největší na světě, patří k místním dominantám. Ostatní památky jako Stará synagoga nebo bytové interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose již na první pohled tak viditelné nejsou. Najdete je skryté v zástavbě v širším centru města, nicméně jejich návštěva vás určitě okouzlí.
Plzeňský kraj | Památky

Užijte si pivní podzim v Plzni

Období vinobraní se Plzně moc netýká, to ale neznamená, že se tu na podzim nic neděje! V následujících měsících máte na výběr z několika pivních událostí, které k Plzni prostě patří. Vždyť taky dala světu to nejlepší pivo na světě!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Výlety pro samotáře: ticho a samota Českého lesa

Doslova do jiného světa vstoupíte v Českém lese, který stojí stranou hlavního zájmu turistů. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zapomenutý zámek či legendární místo zdejších sklářů.
Plzeňský kraj | Příroda

Na návštěvě keltské vesnice ve skanzenu Jivjany zažijete keltsko – římskou bitvu

Keltský den ve skanzenu Jivjany láká na ukázky řemesel z doby laténské, uvidíte i sokolníky se živými dravci. V sobotu 19. srpna 2023 odpoledne se můžete těšit také na klání válečníků z různých historických období a na závěr celého dne se v Jivjanech odehraje velká keltsko – římská bitva.
Plzeňský kraj | Zážitky

Letní Festival na ulici opět oživí Plzeň

Od pátku 18. do soboty 26. srpna 2023 opět zaplní centrum Plzně multižánrový Festival na ulici. Letos slaví kulatiny a hudbou bude žít město na mnoho scénách i ve vybraných barech. Pro děti bude scéna na Proluce každý den od 15 hodin.
Plzeňský kraj | Kultura

Tradiční slavnosti piva proběhnou o víkendu v pivovaru Chodovar

Kromě výborného piva se můžete v sobotu těšit v Chodové Plané i na netradiční prohlídky pivovaru, odemčené skalní sklepy, ohňostroj, prodej pivní kosmetiky, hudební vystoupení nebo pivní soutěže. Je připravený i program pro děti. Chcete se stát „Pivním rytířem Chodovaru 2023“? Vypravte se v sobotu 19. srpna 2023 na Slavnosti piva Chodovar. Pivovar navíc slaví 450 let od svého založení!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Štolu Prokop ve Stříbře oživují horníci i důlní lokomotiva

Figuríny horníků imitující různé hornické profese i situace, v nichž se lidé při těžbě ocitli, zhlédnou zájemci v expozici 700 metrů dlouhé štoly Prokop ve Stříbře. K vidění je zde také důlní technika, která se v minulosti používala při dobývání stříbrné rudy. Zájemci mohou navštívit také průzkumnou štolu, která dříve sloužila jako sklad trhavin.
Plzeňský kraj | Památky