!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Česká nej > Osobnost > Ladislav Šaloun - největší secesní sochař
Osobnost

Ladislav Šaloun - největší secesní sochař

Pražský rodák Ladislav Šaloun, největší secesní sochař, vytvořil jedno z nejvýznamnějších a nejdéle diskutovaných děl - pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze, odhalený k pětistému výročí jeho upálení. Bronzový pomník, který tvořil 15 let, znázorňuje Jana Husa stojícího uprostřed skupiny postav. Šaloun se také podílel na výzdobě Obecního domu.
Největší secesní sochař Ladislav Šaloun vytvořil pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze. Šaloun byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a Jednoty výtvarných umělců. V letech 1906 až 1914 působil jako externí profesor na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. V roce 1912 byl přijat za člena České akademie věd a umění a v roce 1946 byl jmenován národním umělcem.

Šaloun byl jednou z hlavních osobností českého secesního symbolismu, jehož zásady ctil celý život. Již roku 1896 vyhrál soutěž na výzdobu městského muzea v Praze, jeho hlavní a nejvýznamnější prací se stal pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze (1901, dokončen 1915).
Naposledy změněno: 11. 8. 2020
Pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí

Pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí

Pomník je jedním z nejvýznamnějších secesně symbolistních děl českého monumentálního sochařství, stojí od roku 1915 na Staroměstském náměstí. Autorem sochy je Ladislav Šaloun. Dílo bylo odhaleno u příležitosti 500. výročí Husova upálení.

Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží

Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží

Hlavní nádraží v Praze patří k nejvýznamnějším secesním památkám v Česku, je národní kulturní památkou. Kavárna byla původně odjezdová hala, později sloužila jako místo k posezení při čekání na vlak.

Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze - nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Nová radnice na Mariánském náměstí - Magistrát hl. města Prahy

Nová radnice na Mariánském náměstí - Magistrát hl. města Prahy

Dominantní budovou celého Mariánského náměstí je Nová radnice, sídlo Magistrátu hl. města Prahy, od roku 1945 působiště primátora a úřadů, které sem byly přestěhovány po zničení hlavního křídla Staroměstské radnice v květnu 1945.

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořickou školou prošly mnohé zakladatelské osobnosti českého moderního sochařství, což se odrazilo ve výzdobě města i ve sbírkách Galerie plastik. Mimořádné postavení tu má Jan Štursa, jehož plastiky dominují části expozice.

Pomník Jindřicha Šimona Baara na Výhledech u Klenčí pod Čerchovem

Pomník Jindřicha Šimona Baara na Výhledech u Klenčí pod Čerchovem

Výhledy (705 m.n.m) představují významný turistický bod Chodska, vzdálený 2 km jižně od Klenčí pod Čerchovem. V roce 1933 zde byl podle návrhu Ladislava Šalouna postaven pomník Jindřichu Šimonu Baarovi.

Socha Krakonoše v Hořicích

Socha Krakonoše v Hořicích

Socha Krakonoše se jednou z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších v Hořicích.